Jakie powinny być wymiary miejsc parkingowych?

2 grudnia 2022; 09:07

Materiał promocyjny

Decydując się na zakup nieruchomości – zwłaszcza na rynku pierwotnym – często także kupujemy od razu przypisane do mieszkania miejsca parkingowe. Czyniąc tak dużą inwestycję, chcemy mieć już wszystko dobrze zorganizowane, by późniejsze życie było możliwie wygodne. Niestety przepisy związane z wielkością miejsc parkingowych nie są do końca szczegółowe. W efekcie może się okazać, że przydzielone nam miejsce jest zbyt wąskie do wygodnego parkowania naszym samochodem – zwłaszcza jeśli jest on pokaźniejszych rozmiarów. Jakie mamy prawa w takiej sytuacji? Czy można walczyć o zmianę miejsca lub jego poszerzenie? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.
Garaż wielostanowiskowy
Garaż wielostanowiskowy to nieruchomości o odrębnej własności z osobną księgą wieczystą. Miejsca w takim garażu nie są wydzielone ścianami. Zasadniczo rozgraniczają je namalowane linie, czasami także słupy konstrukcyjne.
Co do szerokości miejsc parkingowych, to przepisy w tym zakresie zmieniają się z czasem. Jeśli więc garaż budowany był przed laty, miejsca mogą mieć szerokość inną, niż obecnie byśmy oczekiwali. Przepisy są nowelizowane na bieżąco, z tego względu trudno wszystkie te kwestie ująć jednolicie.
Szerokość miejsca postojowego
Na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznym, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dowiadujemy się, jakie wymiary powinno mieć miejsce postojowe. Zgodnie z § 104 ust. 3 tego dokumentu „stanowiska postojowe w garażu powinny mieć co najmniej szerokość 2,3 m i długość 5,0 m, z zachowaniem odległości między bokiem samochodu a ścianą lub słupem – co najmniej 0,5 m”.
Obecnie natomiast maksymalną szerokość pojazdu określa § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2015 r., poz. 304 j.t.).
Należy też pamiętać, że po zmianie przepisów od 2018 roku przebudowywane oraz nowe parkingi i garaże mają zmienioną szerokość miejsc do parkowania – poszerzoną o 20 cm. Jak więc widać, w zależności od tego, kiedy dany parking był wybudowany, mogły obowiązywać inne przepisy.
Konkretne wymiary miejsc postojowych
Zgodnie z przepisami miejsca postojowe dla samochodów osobowych muszą mieć pewne wymiary minimalne. Wynoszą one odpowiednio:
- 5 m dla miejsc usytuowanych prostopadle do jezdni,
- 6 m dla miejsc usytuowanych równolegle do jezdni.
Poza tym minimalna szerokość takiego miejsca musi wynosić 2,5 metra, pamiętając jednocześnie, że odległość między dłuższą krawędzią miejsca postojowego wynosi minimum 30 cm do ściany, a do słupa co najmniej 10 cm.
Przed nowelizacją przepisów odległości do ścian i słupów mierzone były od auta, a nie od linii. Przed 2018 r. zatem dla samochodu o szerokości 1,74 m szerokość miejsca postojowego wynosiła minimum 2,24 m (szerokość samochodu plus 0,5 m), jednak przepisy zakładały, że minimalna szerokość to i tak, 2,3 m – i tyle musiało wynosić miejsce parkingowe. Po tej dacie przepisy uległy zmianie.
Więcej informacji na Prawo-budowlane.info
Przeczytaj również





Najnowsze komentarze
Nadal dokładasz kasiorkę