Jakie są konsekwencje niezłożenia deklaracji na podatek od środków transportowych?

5 sierpnia 2020; 10:38

Materiał promocyjny

Podatek od środków transportowych to opłata dotycząca właścicieli pojazdów o określonych parametrach. Podatek wpłaca się w dwóch ratach ustalonych proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego. Termin ich wpłacania to 15 lutego i 15 września każdego roku, podatek zasila budżet gminy. Co jednak w sytuacji, gdy informacja podatkowa nie została przesłana w terminie a podatek nie jest opłacony? Sprawdź, jakie są konsekwencja niezłożenia deklaracji na podatek od środków transportowych w terminie.Co musisz wiedzieć o podatku od środków transportowych

Nie wszystkie pojazdy objęte są podatkiem od środków transportowych. Podatek zapłacisz wówczas, gdy posiadasz samochód ciężarowy o masie 3,5 tony lub wyższej, ciągnik siodłowy lub balastowy, ale też przyczepę, naczepę oraz autobus. Podatek nie dotyczy natomiast samochodów osobowych, motorowerów, samochodów „z kratką”, pojazdów zabytkowych, promów, jachtów czy łodzi silnikowych. Przy wyliczeniu podatku istotny jest skrót dmc oznaczający dopuszczalną masę całkowitą, czyli wartość, która decyduje o wysokości stawki podatku od środków transportowych. Dopuszczalna masa całkowita to suma masy danego pojazdu oraz jego dopuszczalnej ładowności. W skład masy wchodzi wyposażenie pojazdu oraz oleje, ciecze i smary określone w ilościach nominalnych, natomiast ładowność pojazdu to maksymalna masa ładunku oraz osób, które mogą być transportowane po drodze. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: https://przyjazne-deklaracje.pl/przewodnik-po-podatku-od-srodkow-transportu/.

Do złożenia deklaracji podatkowej oraz opłacania podatku zobowiązani są właściciele środków transportowych, jednostki bez osobowości prawnej, na które zarejestrowany jest środek transportowy oraz posiadacze pojazdów zarejestrowanych na terytorium Polski jako powierzone przez obcokrajowca podmiotowi polskiemu.  Obowiązek podatkowy powstaje w pierwszym dniu miesiąca następującym po tym, w którym środek transportu został nabyty, zarejestrowany w Polsce lub ponownie dopuszczony do ruchu po okresie tymczasowego wycofania go z ruchu. Deklarację DT-1 niezbędną przy podatku od środków transportowych można wypełnić w prosty sposób online, korzystając również z kalkulatora deklaracji. To pomoże poznać optymalną stawkę podatku i załatwić kwestię podatku sprawniej.

Kary za niezłożenie deklaracji DT1

Aby poznać jakie kary grożą tym, którzy przekroczą termin złożenia deklaracji oraz opłacenia podatku warto zajrzeć na stronę: https://przyjazne-deklaracje.pl/kary-za-brak-deklaracji-dt-1/. Faktem jest, że za przekroczenie terminu płatności (pierwsza rata do 15 lutego, druga do września) może być nałożona kara grzywny. Kara jest stosowana w przypadku niezłożenia deklaracji, niestawienia się na wezwanie do kontroli lub korekty deklaracji. Górna granica nałożonej kary wynosi 2600 zł, a organy porządkowe ustalają wysokość sankcji na podstawie własnej oceny. Jeśli nie minęły jeszcze 14 dni od daty obowiązkowego złożenia deklaracji, warto to nadrobić jak najszybciej. Im większa zwłoka, tym większe prawdopodobieństwo przykrych konsekwencji.

 

Najnowsze artykuły

Sprawca włamania zatrzymany na gorącym uczynku Za kradzież z włamaniem odpowie 31–letni mężczyzna,...
Tragiczny pożar domu w gminie Jasieniec. Nie żyje jedna osoba W czwartek przed północą strażacy otrzymali zgłoszenie o po...
Grójecki Ośrodek Kultury zaprasza do kina plenerowego Grójecki Ośrodek Kultury zaprasza mieszkańców do kina...
Czarne chmury nad Mazowszem Wybory do sejmiku w grudniu? Od stycznia przyszłego roku...
Ważna uroczystość na cmentarzu przy ul. Mszczonowskiej W 76. rocznicę śmierci Tadeusza Olszewskiego na „...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Kierowca C Kierowcę C, doświadczenie, ADR, praca po kraju, wolne weekendy
Wypożyczalnia, wynajem agregatów... Wypożyczalnia, wynajem agregatów prądotwórczych.
Wynajem krótko...
Pracownicy z Ukrainy | Leasing Pracowników... Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Agencji Pracy
RV Group...
Płytki ze starej cegły płytki z cegły... Wszystkie aktualności na stronie:
https://www.facebook.com/OLD-BRICKS-P%C5%82ytki-z-Ceg%C5%82y-101607941322063/?modal=admin_todo_tour
Opiekunka seniora w Niemczech,38678... "Opiekunka seniora w Niemczech,38678 Clausthal- Zellerfeld

Firmy z Grójca i okolic

zielonyVOLT.pl Podstawową działalność firmy stanowi dostarczanie kompleksowych rozwiązań...
... Sporządzanie wycen nieruchomości dla zabezpieczenia kredytów hipotecznych,...
Alerta - kursy i szkolenia BHP Prowadzisz firmę i potrzebujesz kompleksowej obsługi BHP i przeciwpożarowej?...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Proserwis - montaże, naprawy kotłów... Proserwis to firma z Warszawy specjalizująca się w usługach dotyczących...

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.