Jakie środki pierwszej pomocy pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom?

15 stycznia 2020; 13:49

Materiał promocyjny

Zgodnie z art. 3 pkt 7 ustawy z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym pierwszą pomoc należy rozumieć jako zespół czynności podejmowanych dla ratowania osoby, która znalazła się w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, wykonywanych przez inną osobę będącą się na miejscu zdarzenia, wykorzystującą wyroby medyczne oraz produkty lecznicze, które mogą być stosowane bez przepisu lekarza.

Art. 2019 § 1 Kodeksu pracy wskazuje, że pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom środki niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy w razie nagłego wypadku. Zobowiązany jest także do wyznaczenia osoby, która ma udzielić takiej pomocy w sytuacji, gdy zajdzie taka potrzeba. Pracodawca, spełniając to zadanie, powinien zadbać o to, aby dopasować liczbę osób przeszkolonych do udzielania pierwszej pomocy oraz rodzaj środków przeznaczonych do tego celu, do ilości pracowników i innych osób przebywających w potencjalnym miejscu zagrożenia, a także do częstotliwości i rodzaju zdarzeń, jakie mogą wystąpić. Paragraf 44 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy uściśla ten przepis. Stanowi on, że pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikom niezbędne środki i sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy, który powinien obejmować:

- punkty pierwszej pomocy w miejscach, w których występuje duże ryzyko wystąpienia wypadku,

- apteczki we wszystkich oddziałach zakładu pracy.

Bardzo ważne jest odpowiednie oznaczenie zarówno punktów pierwszej pomocy, jak i miejsc, gdzie znajdują się apteczki. Należy to zrobić za pomocą symbolu białego krzyża na zielonym tle. Poza tym pracodawca powinien wywiesić przy nich instrukcję udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku oraz wykazy osób odpowiednio przeszkolonych w tym celu.

Przepisy nie określają dokładnie, gdzie powinny znajdować się punkty udzielania pierwszej pomocy czy apteczki, ani co dokładnie ma się w nich znajdować. W branżowych sklepach można znaleźć gotowe zestawy. Pracodawca planujący ich zakup powinien jednak pamiętać o tym, żeby dopasować ich zawartość do specyfiki swojej działalności oraz rodzaju zagrożeń, na jakie narażeni są jego pracownicy.

Wśród środków, które najczęściej znajdują się w zestawach pierwszej pomocy zakładów pracy, są materiały opatrunkowe, środki ochrony osobistej, przeznaczone dla osoby udzielającej pomocy oraz różnego rodzaju środki, które można wykorzystać do zabezpieczenia miejsca zdarzenia. W zależności od specyfiki zakładu, w punkcie ratunkowym może znajdować się np. specjalny prysznic umożliwiający szybkie spłukanie niebezpiecznych cieczy. Coraz częściej spotykanym sprzętem medycznym, szczególnie w miejscu, gdzie pracuje lub przebywa dużo osób, są automatyczne defibrylatory zewnętrzne tzw. AED. Pracodawcy nie są jednak zobowiązaniu do tego, aby znajdowały się wśród środków służących do udzielania pierwszej pomocy. W wielu przypadkach, aby spełnić ustawowy obowiązek, wystarczy zakup apteczki z podstawowymi materiałami opatrunkowymi. Należy jednak pamiętać, że ilość, lokalizacja i wyposażenie punków pierwszej pomocy i znajdujących się w nich apteczek powinna być uzgodniona z lekarzem medycyny pracy, który sprawuje opiekę nad pracownikami danego zakładu. Pracodawca musi zadbać także o to, aby na każdej zmianie był pracownik, który posiada odpowiednie przeszkolenie do udzielania pierwszej pomocy.

Szukasz dobrego biura rachunkowego, które nie tylko rzetelnie poprowadzi Twoje księgi podatkowe, ale także zajmie się sprawami kadrowymi i w razie potrzeby będzie służyło radą?. Świadczymy usługi księgowe dla małych i dużych firm już od ponad 10 lat. Na rynku wyróżnia nas kompleksowość usług  i doświadczenie. Zapraszamy do współpracy. To doskonały moment, ponieważ Efekta ma promocję dla nowych klientów.

 

Najnowsze artykuły

Burmistrz Grójca zaprasza na konsultacje społeczne ws. CPK W związku z opublikowanymi przez spółkę CPK planami...
Wieczór karaibski w Grójeckim Ośrodku Kultury 11 marca Grójecki Ośrodek Kultury zaprasza na Wieczór...
Grafficiarze w rękach wareckich policjantów Kobieta i trzech mężczyzn odpowiedzą za namalowanie na poci...
Trzech włamywaczy w rękach grójeckich policjantów Policjanci z Grójca zatrzymali trzech podejrzanych o szereg...
Tłumy na spotkaniu. Nie dla "Pendolino" przez Grójec W niedzielę w remizie OSP w Pabierowicach odbyło się...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

DOMEK OGRODOWY LETNISKOWY DOMKI wymiar... Producent Domków oferuję nowy piętrowy domek do samodzielnego montażu...
Roleta pozioma do pergoli Nowoczesne zadaszenie tkaninowe do konstrukcji klienta - to doskonała...
Kupię Hyundai ATOS Skup Każdy Stan... Nasza firma odkupi od Państwa samochody HYUNDAI ATOS w każdym stanie...
Opiekunka lub opiekun osoby starszej...

Planowany termin wyjazdu: najpóźniej od 06.03.2020 na...
Opiekunka osoby starszej w Niemczech...

Planowany termin wyjazdu: 30.03.2020 na 6 tyg.

Firmy z Grójca i okolic

Take Care Polska sp. zoo. Firma zajmuje się dochodzeniem zaniżonych odszkodowań zarówno z OC sprawcy...
Sklep elektryczny - ABCelektro Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu internetowego ABCelektro.pl....
CityBus - przejazd busem do Modlina Profesjonalna firma transportowa, o ugruntowanej pozycji na rynku, CityBus,...
Fotowoltaika Brewa Zbudujemy dla Ciebie instalację fotowoltaiczną i obniżymy rachunki za...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.