Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Jakimi produktami spożywczymi obniżyć poziom cholesterolu we krwi?

14 maja 2015; 10:48

Grojec24.net

0 komentarzy

W ciągu ostatnich lat wiele przeprowadzonych badań wskazuje ścisłą zależność między poziomem cholesterolu powyżej 200 mg/dl a zwiększonym ryzykiem zawału serca. W związku z tym, nasuwa się rozwiązanie - aby jeść mniej cholesterolu w codziennej diecie. Jednakże, to oczywiste zalecenie nie oznacza samej istoty problemu. Dlatego warto przyjrzeć się mechanizmowi działania cholesterolu.

News will be here

Nasz organizm w 80 % produkuje cholesterol, natomiast reszta (20 %) dostarczana jest wraz z pożywieniem. Jego produkcja jest bardzo ważna, ponieważ jest budulcem ścian komórkowych, hormonów płciowych, kwasów żółciowych oraz witaminy D. Zatem można pokusić się o stwierdzenie, że osoby z wrodzonym zaburzeniem metabolizmu cholesterolu muszą zrezygnować z majonezu i większej ilości jaj w diecie. Pozostałe osoby wysoki poziom cholesterolu we krwi zawdzięczają spożyciu dużej ilości tłuszczu zwierzęcego (wyłączając ryby), a nie cholesterolu.

Istota problemu związana jest z transportem tłuszczów i cholesterolu. Tłuszcze, aby trafić do krwiobiegu potrzebują opakowania, gdyż nie łączą się z wodą. W przeciwnym razie sklejałyby się ze sobą, a tym samym powodowały zatykanie się tętnic. Osłona ta, produkowana jest przez wątrobę. Składa się ona z białka i cholesterolu. Są to środki transportu dla tłuszczów i cholesterolu z wątroby do komórek organizmu. Wyróżnia się różne transportery w zależności od ładunku. Pierwszym z nich jest LDL - z dużą zawartością cholesterolu, ich głównym zadaniem jest dostarczanie cholesterolu jako głównego budulca dla komórek organizmu. Z racji tego, że zawierają go zbyt dużo, nazywane są potocznie złym cholesterolem. Komórki są zaopatrzone w tzw. receptory, które dają znać cząsteczkom LDL, że komórka chciałaby otrzymać zaopatrzenie. Nadmiar cholesterolu, który jest przez komórki odrzucony wraca z powrotem do wątroby. Cząsteczki te nazywają się HDL. Zawierają dużą ilość białka, a mało cholesterolu. W związku z tym, nazywane są dobrym cholesterolem.Prawidłowy transport tłuszczu i cholesterolu przebiega bez problemu, gdy jest mało tłuszczu do transportu. Problemy rozpoczynają się przy wielkiej dostawie tłuszczu. Powoduje to sytuację, że we krwi krąży zbyt dużo cząsteczek LDL, które obfitują w cholesterol. Tym samym oznacza to, że im więcej tłuszczu - tym jest ich większa ilość.

- Dieta, która obfituje w tłuste potrawy, a jest uboga w substancje balastowe, przyczynia się do wzrostu poziomu cholesterolu. Jak zatem skomponować prawidłowy jadłospis nie zagrażający wzrostowi poziomu cholesterolu?- tłumaczy dietetyk Naturhouse

W codziennej diecie powinny dominować takie artykuły spożywcze jak: płatki owsiane, chleb gruboziarnisty żytni, fasola, soczewica, ciecierzyca, groch, marchewka, jabłko, grejpfrut, awokado, orzechy, migdały, oleje roślinne oraz czosnek.Najlepszym czynnikiem obniżającym cholesterol są substancje balastowe, które można znaleźć w płatkach owsianych, chlebie pełnoziarnistym oraz w owocach.Z badań przeprowadzonych wynika, że spożycie 60 g otrębów owsianych redukuje o 1/5 zawartość cholesterolu we krwi.

-Nie oznacza to wcale, że ma tak wyglądać nasza codzienna dieta. Wystarczy wprowadzić do jadłospisu jedzenie dużej ilości owoców i warzyw, roślin strączkowych, ciemnego pieczywa i musli. Takie nawyki żywieniowe na trwałe przyczynią się do obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Przecież to od nas zależy, co dostarczamy naszemu organizmowi- podsumowuje Dominika Pietrzyk.

 

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Działania grupy SPEED: aż trzech kierowców straciło prawo jazdy W ubiegłym tygodniu policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego...
Targi browarniane - jakie gadżety reklamowe się sprawdzą? Targi browarniane to doskonała okazja dla przedsiębiorstw z...
Przyjechała do swojego domku letniskowego i bardzo się zdziwiła Policjanci z Błędowa zatrzymali kobietę i mężczyznę...
Panele winylowe - hit czy kit? Moda na winyle trwa... i wcale nie mamy tu na myśli...
Z zadrapaniami, bez butów, szedł drogą krajową na S7 Kiedy funkcjonariusz próbował dowiedzieć się co robi w tym...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.