Katyń, Smoleńsk – Technikum w Nowej Wsi pamięta

27 kwietnia 2022; 08:56

Informacja prasowa

0 komentarzy

Miesiąc kwiecień, nazywany Miesiącem Pamięci Narodowej, jest okazją do przypomnienia znaczących wydarzeń w historii Polski, a także oddania czci bohaterom i ofiarom tragedii, ginącym za naszą wolność.

Kwiecień przypomina wojenną okupację, deportacje Polaków na Syberię i do Kazachstanu, tragedię polskich oficerów, którzy zostali zamordowani przez NKWD w Katyniu i w innych miejscach na nieludzkiej ziemi.

13 kwietnia delegacja uczniów i nauczycieli CKZiU Nowa Wieś uczestniczyła w uroczystościach patriotycznych w Warce – upamiętnienia 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 12. rocznicy katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem.

W obchodach, organizowanych przez Gminną Instytucję Kultury Dworek na Długiej w Warce, wzięły udział władze samorządowe Warki z burmistrzem Dariuszem Gizką, poczty sztandarowe, przedstawiciele instytucji samorządowych i mieszkańcy Warki.

Uroczystości rozpoczęto od przedstawienia rysu historycznego tych tragicznych wydarzeń w dziejach narodu polskiego.

Zbrodnia katyńska, popełniona została wiosną 1940 roku na co najmniej dwudziestu jeden tysiącach obywateli Polski(w tym ponad dziesięć tysięcy oficerów wojska polskiego i policji), na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy.

W katastrofie lotniczej polskiego samolotu wojskowego Tu-154, do której doszło pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku, zginęło dziewięćdziesiąt sześć osób. Wśród nich byli: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.

W kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Warce, odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny. "Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć" - to motto przewodnie homilii, wygłoszonej podczas Eucharystii.

Po liturgii uroczystości kontynuowane były przy pomniku ,,Krzyże Katyńskie" na starym wareckim cmentarzu. Hołd i pamięć poległych uczczono Apelem Pamięci a żołnierze Grójeckiego Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej oddali salwę honorową. Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Udział uczniów i nauczycieli naszej szkoły w uroczystościach był pięknym symbolem, dowodem pamięci i jedyną w swoim rodzaju lekcją patriotyzmu.

Autor: Małgorzata Bosak

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Policjanci złożyli ślubowanie. Czterech rozpocznie służbę w Grójcu Na placu przed Komendą Wojewódzką Policji zs. w Radomiu...
Sprzątanie pobudowlane i poremontowe Sprzątanie po budowie - to skomplikowana procedura, której...
Kino GOK zagra ostatni raz przed wakacyjną przerwą Publikujemy repertuar grójeckiego kina na ostatni weekend...
Terytorialsi z powiatu grójeckiego mają nową jednostkę! 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej przenosi 61...
XVII Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych W dniu 22 czerwca na stadionie Grójeckiego Ośrodka odbyły...

Najnowsze ogłoszenia

Profesjonalne usługi informatyczne... Profesjonalne usługi informatyczne Grójec i okolice. Konkurencyjne ceny,...
Zatrudnimy opiekunki i opiekunów... PRM STOWARZYSZENIE od ponad 15 lat świadczące usługi opiekuńcze we współpracy...
... Pracuj jako Mechanik samochodowy w Niemczech ‼️🇩🇪
uczciwej osoby do pisania szukam uczciwej osoby do pisania prostych tekstów. W razie zainteresowania...
Kierownik Elektromarketu - Grójec Jesteśmy Expertem. Media Expertem.
Rządzimy na rynku elektro...

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...
Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.