Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

KODEKS RYCERSKI w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży w Grójcu

10 lipca 2015; 14:08

Grojec24.net

0 komentarzy

Polska wydała wielu dzielnych rycerzy, którzy stanowili przykład do postępowania przez wiele stuleci. Lecz najbardziej znanym wśród nich był Zawisza Czarny z Garbowa herbu Sulima. Rycerz ten , którego imię weszło do naszej tradycji narodowej, jako symbol uczciwości i honoru, żył na przełomie XIV i XV wieku. W czasie swego życia zdobył uznanie całego ówczesnego chrześcijańskiego świata.

News will be here

Zaskakujące było to, iż mimo tak wielkich osiągnięć nigdy nie pełnił znaczących urzędów. Mimo, że  był znany wśród władców europejskich, z których wielu zabiegało o to, aby przeszedł na służbę do nich, proponując przy tym wielkie nadania i nagrody. Lecz dla Zawiszy Czarnego najważniejsza była Ojczyzna, którą miłował ponad życie. Po jego śmierci Zygmunt Luksemburski pisał: Wojsko straciło w nim najlepszego dowódcę.  Jest zaiste całemu światu wiadomym, iż tenże Zawisza, był rycerzem najdzielniejszym, w broni najbardziej doświadczony, w działaniu najprzezorniejszym, a w wierności i poświęceniu najszczerszym.

W trakcie warsztatów mieliśmy możliwość zapoznania się z zasadami kodeksu rycerskiego, patrząc na życie Zawiszy Czarnego.

Dowiedzieliśmy się jakie jest pochodzenie zasady fair play,  oznaczającej szacunek dla przeciwnika, przestrzeganie przepisów gry oraz dążenie do zwycięstwa bez uciekania się do różnego rodzaju oszustw.

Rycerz musi dbać o rozwój siły, dzielności i odwagi. W jaki sposób staramy się naśladować Zawiszę Czarnego?

Rozwijaliśmy siłę i sprawność w indywidualnych pojedynkach rycerskich, stoczyliśmy walkę grupową w zabawie atak jazdy polskiej, ćwiczyliśmy zasady kulturalnego zachowania przechodząc parami przez kładkę. W trakcie zajęć uczestnicy pokazali, że nie obce są im zasady kodeksu rycerskiego. Zachowali się jak Zawisza Czarny, dbając o bezpieczeństwo najmłodszych. 

Zapraszam na kolejne spotkanie już za tydzień...

Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie W.A.R.K.A” oraz Lokalnych Partnerów.

Andrzej Ekiel

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Rozpoczyna się remont DK7 od Sękocina Starego do Rembertowa Rozpoczyna się ostatni etap realizacji S7 Lesznowola –...
Grójecki policjant na podium Mistrzostw Polski Policji w Triathlonie Grójecki dochodzeniowiec asp. szt. Paweł Jaroszyński zajął...
Amator cudzej borówki z Mogielnicy. Grozi mu teraz 5 lat odsiadki Z plantacji w gminie Promna skradziono krzewy borówki...
Mazowsze Grójec pozyskało nowego napastnika Z myślą o następnym sezonie 2024/25 GKS Mazowsze Grójec...
Rzadziej chorujemy Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.