Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

KODEKS RYCERSKI w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży w Grójcu

10 lipca 2015; 14:08

Grojec24.net

0 komentarzy

Polska wydała wielu dzielnych rycerzy, którzy stanowili przykład do postępowania przez wiele stuleci. Lecz najbardziej znanym wśród nich był Zawisza Czarny z Garbowa herbu Sulima. Rycerz ten , którego imię weszło do naszej tradycji narodowej, jako symbol uczciwości i honoru, żył na przełomie XIV i XV wieku. W czasie swego życia zdobył uznanie całego ówczesnego chrześcijańskiego świata.

News will be here

Zaskakujące było to, iż mimo tak wielkich osiągnięć nigdy nie pełnił znaczących urzędów. Mimo, że  był znany wśród władców europejskich, z których wielu zabiegało o to, aby przeszedł na służbę do nich, proponując przy tym wielkie nadania i nagrody. Lecz dla Zawiszy Czarnego najważniejsza była Ojczyzna, którą miłował ponad życie. Po jego śmierci Zygmunt Luksemburski pisał: Wojsko straciło w nim najlepszego dowódcę.  Jest zaiste całemu światu wiadomym, iż tenże Zawisza, był rycerzem najdzielniejszym, w broni najbardziej doświadczony, w działaniu najprzezorniejszym, a w wierności i poświęceniu najszczerszym.

W trakcie warsztatów mieliśmy możliwość zapoznania się z zasadami kodeksu rycerskiego, patrząc na życie Zawiszy Czarnego.

Dowiedzieliśmy się jakie jest pochodzenie zasady fair play,  oznaczającej szacunek dla przeciwnika, przestrzeganie przepisów gry oraz dążenie do zwycięstwa bez uciekania się do różnego rodzaju oszustw.

Rycerz musi dbać o rozwój siły, dzielności i odwagi. W jaki sposób staramy się naśladować Zawiszę Czarnego?

Rozwijaliśmy siłę i sprawność w indywidualnych pojedynkach rycerskich, stoczyliśmy walkę grupową w zabawie atak jazdy polskiej, ćwiczyliśmy zasady kulturalnego zachowania przechodząc parami przez kładkę. W trakcie zajęć uczestnicy pokazali, że nie obce są im zasady kodeksu rycerskiego. Zachowali się jak Zawisza Czarny, dbając o bezpieczeństwo najmłodszych. 

Zapraszam na kolejne spotkanie już za tydzień...

Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie W.A.R.K.A” oraz Lokalnych Partnerów.

Andrzej Ekiel

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Zapadł wyrok sądowy za znieważenie policjantów z Grójca. Na żywo i w sieci 52-letni mężczyzna oraz jego 24-letnia córka usłyszeli...
Kubańczyk, Mesajah oraz Bajm! Nadchodzi 63. edycja Święta Kwitnących Jabłoni Kubańczyk, Mesajah oraz Bajm to gwiazdy, które wystąpią...
Adaptogeny – jak wpływają na zdrowie? Adaptogeny stanowią interesujący obszar w dziedzinie...
Dlaczego warto zdecydować się na podjęcie pracy tymczasowej? Rozważasz elastyczność w zatrudnieniu i poszukujesz ścieżki...
Dwie kobiety na dłużej zapamiętają spotkanie z funkcjonariuszami Kolejne zatrzymane prawa jazdy to owoc pracy policjantów z...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.