Koleją z Grójca na lotnisko w Warszawie? Gmina Grójec złożyła wniosek

21 sierpnia 2020; 19:41

Grojec24.net

29 komentarzy

Gmina Grójec zaproponowała budowę nowej ok. 40 km linii Warszawa Lotnisko Chopina-Nadarzyn-Grójec.Do 26 sierpnia jednostki samorządu terytorialnego mogą składać do PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., wnioski do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus. Jak czytamy na stronie internetowej plk-sa.pl, dzięki realizacji programu wartego 5,6 mld zł, możliwe będzie przywrócenie połączeń kolejowych do miast, które nie mają dostępu do kolei.

Dotychczas do Programu Kolej Plus, będącego pod egidą Ministerstwa Infrastruktury, wpłynęło 6 wniosków od trzech samorządów, które zainteresowane są zwiększeniem dostępności kolei w swoim regionie. Jeden z wniosków złożyła gmina Grójec. Proponuje budowę nowej linii Warszawa Lotnisko Chopina-Nadarzyn-Grójec.

Burmistrz Dariusz Gwiazda przypomina w rozmowie z Grojec24.net, że już przed wojną rozpoczęły się starania władz miasta o poszerzenie torów wąskotorowki z Grójca do Warszawy. Jego zdaniem komunikacja kolejowa lub szybki tramwaj to wielka szansa dla rozwoju gminy. - Kiedy pojawiła sie szansa umieszczenia naszego miasta na mapie rozwoju PKP wiedziałem, że musimy wszystko zrobić aby Grójec nie został pominięty w programie Kolej Plus - podkreśla Dariusz Gwiazda.

 

Kolej Plus przeciwko wykluczeniu komunikacyjnemu

Głównym celem Programu Kolej Plus jest połączenie miejscowości liczących powyżej 10 tys. mieszkańców z miastami wojewódzkimi i rozbudowa infrastruktury kolejowej. Program ma eliminować wykluczenie komunikacyjne poprzez zapewnienie lepszego dostępu do kolei. Realizacja Programu Kolej Plus wpłynie na poprawę warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów Polski. Program służy także promowaniu ekologicznych środków transportu oraz wspieraniu polskiej gospodarki poprzez stymulowanie inwestycji infrastrukturalnych. Warto dodać, że kolejowy transport pasażerski emituje średnio 3 razy mniej CO2 niż transport drogowy oraz ponad 8 razy mniej niż transport lotniczy. Jest to najbardziej ekologiczna forma transportu pasażerów w komunikacji zbiorowej. Więcej towarów na torach oznacza także mniej tirów na drogach.

Program skierowany jest przede wszystkim do jednostek samorządu terytorialnego zainteresowanych rozwojem infrastruktury kolejowej na swoim terenie, przy uwzględnieniu potrzeb komunikacyjnych mieszkańców. Zakłada realizację inwestycji liniowych, tj. modernizację istniejących lub budowę nowych linii kolejowych oraz inwestycje punktowe, np. budowę nowych przystanków, mijanek czy łącznic kolejowych. Inwestycje będą mogły być sfinansowane w 85 proc. ze środków Programu, a w 15 proc. ze środków pochodzących z samorządów. Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku.

Program wkracza w kolejny etap

Do 26 sierpnia b.r. jednostki samorządu terytorialnego w formie formularza, mogą składać zgłoszenia projektu i pomysły inwestycyjne. Następnie zgłoszenia będą oceniane pod względem formalnym i kwalifikowane do etapu drugiego. W drugim etapie samorządy będą miały 12 miesięcy na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego. Więcej o Programie Kolej Plus https://www.plk-sa.pl/program-kolej-plus/

TAGI:

Komentarze (29):

Cały ja? ; 21 sierpnia 2020, 19:59

Tłumy mieszkańcom Grojca codziennie latają z Warszawy więc jak najbardziej....

Gisc; 21 sierpnia 2020, 20:04

A jaki przebieg ma propozycja Pana Burmistrza. ? Proszę zamieścić mapkę

do Gisc; 21 sierpnia 2020, 20:26

"W drugim etapie samorządy będą miały 12 miesięcy na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego."

mico; 21 sierpnia 2020, 21:26

Najbliższa używana linia kolejowa to magistrala warka-lotnisko. Magistrala jest koło Chynowa więc jedynie 18 km torów.

Grójecki; 21 sierpnia 2020, 22:36

Może i pomysł nie jest taki zły, ale Panie Burmistrzu jest informacja ze gmina musi pokryć 15 % środków a to nie jest budowa za 1 czy 2 miliony. Tutaj będą setki milionów. Wiec skąd Pan wytrzaśnie taka kasę skoro budżet gminy to 100 milionów

A...; 22 sierpnia 2020, 09:38

Kolej plus ? A co z programem mieszkanie plus ? Na razie jedyny plus jaki może nam rząd zafundować , to wirus plus.

Kto; 22 sierpnia 2020, 12:46

Pan burmistrz tylko obiecuje i obiecuje , a nic nie robi. NAJGORSZY BURMISTRZ W HISTORII GROJCA

Ha ha ha; 22 sierpnia 2020, 14:55

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Michal; 22 sierpnia 2020, 15:08

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

młody miszkaniec; 22 sierpnia 2020, 17:14

Osobiście czekam na ten projekt bo może to przysporzyć dużo dobrych rzeczy na naszej gminy i powiatu jabłka zamiast tirami to na pociąg, a szybsze dostanie sie do stolicy zawsze na plus jeśli projekt wypali będę korzystał bo na autobusy grójeckie nie ma co liczyć w moim mniemaniu

Tomek Ch.; 22 sierpnia 2020, 18:10

Bardzo dobry pomysł.Przestańcie podpisywać się psełdonimami.Może Pan Suski albo Krasnodębski coś zrobia dla Grójca.

Do Tomek Ch.; 22 sierpnia 2020, 18:10; 22 sierpnia 2020, 20:30

Pan Suski? Przecież on kandyduje z radomia, tu może co najwyżej wstęgę na wsi jakiejś przeciąć.

Michaś ; 22 sierpnia 2020, 21:06

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Do A; 22 sierpnia 2020, 21:12

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Ak47; 23 sierpnia 2020, 06:43

Burmistrz niech dojedzie rowerem ze Slomczyna do PKP Chynow.Zakaz wiazdu rowerow.Najpierw scierzka dla rowerow.Autobus z Grojca do PKP Chynow brak.Predzej powstanie lotnisko niz kolej z Grojca.Ale niech obiecuje.

Zachwycona; 23 sierpnia 2020, 09:21

Wspaniała wiadomość Nareszcie będzie można w cywilizowany sposób dojechać do Warszawy. Wpłynie to bardzo pozytywnie na rozwój Grójca.

beti1946 do Kto; 23 sierpnia 2020, 10:54

chyba masz racje, burmistrz obiecuje i nic nie robi!!! a temat kolejki pojawia się jak bumerang, co jakiś czas. komu to potrzebne? a może by tak wreszcie na Batalionów asfalt położyć!!!

Żałośni oponenci; 23 sierpnia 2020, 11:27

Gisc i KTo... Jesteście przestańcie wypisywać te anonimowe hejty, tylko weźcie się sami za robotę... Burmistrza mamy od 2 lat , a wy chcecie, żeby wszystko od razu było zrobione.... Radni za to wspaniali.... ha ha... oni to dopiero robią.... Diety tylko skubią, a tak poza tym to nic "bro bono" dla mieszkańców. Żadnych wydarzeń imprez, pomocy dla potrzbujących...

Kto; 23 sierpnia 2020, 12:49

Osobiście głosowałem na obecnego burmistrza Grojca z myślą że coś sie , wreszcie zmieni na lepsze ale niestety , pomyliłem się. Pan burmistrz nic w zasadzie nie robi , tylko obiecuje to tamto , że to by trzeba było zrobić ale , ale i wiecznie ale , zwalanie winy na radę gminy itd . Gdyby pan burmistrz był dobrym gospodarzem , to rada gminy nie miała by nic do powiedzenia. Z tym jego rzadzeniem w Grójcu jest tak coś bym chciał ale jednak nie da rady ponieważ mi się nie chce , a mieszkancom można oczy mydlic bez końca i obiecywać cuda wianki , które i tak nie zostaną zrobione. Tak to niestety wygląda.

Waldi; 23 sierpnia 2020, 19:19

Bardzo dobry pomysł choć trochę spóźniony. Zapomniana kolej wąskotorowa byłaby po przeróbce czymś oczekiwanym od 30 lat.

Do Kto; 23 sierpnia 2020, 12:49; 23 sierpnia 2020, 22:45

Weź ty się człowieku za ortografię.

PolishWoodpecker; 24 sierpnia 2020, 06:41

A jak już zrobią tą kolej.... to kolejnym, równie ,,przefastrygowanym,, pomysłem, będzie budowa poru dla Czeskich i Słowackich atomowych łodzi podwodnych.... wszystko zależy od ceny jabłek i truskawek w przyszłym roku... bo i centrum lotów kosmicznych też można zbudować... w końcu nie po to szfagry koparki pokupowały, żeby teraz stały...

Do Kto, A. i innych; 24 sierpnia 2020, 09:02

Sądząc po niektórych wpisach, dla naszej miejscowości potrzebny będzie dodatkowy program - Baran plus.
Wielu wybitnych baranów mogłoby skorzystać.
Nic wam nie pasuje, na księżyc sobie lećcie z tymi uwagami.

Czaki; 24 sierpnia 2020, 16:42

Plac zabaw by się przydał, zbiornik wodny. Piękny ma Tarczyn, bogata Mogielnica, czy Biała Rawska.

Zosia; 25 sierpnia 2020, 19:48

Jeszcze się taki nie urodził, żeby wszystkim dogodził.
A co do rady, to mam wrażenie, że radni ogólnie nie są po stronie burmistrza, widać, że tam są ludzie byłego burmistrza, niestety.

Z USA; 25 sierpnia 2020, 21:15

Radom-Warka-Cynów-Grójec-Tarczyn-Korytów-Warszawa To moja propozycja

grójczanin; 25 sierpnia 2020, 21:37

Do Waldi
A co poprzedni włodarze miasta zrobili przez 30 lat, żeby powstała kolej Grójec-Tarczyn-Lotnisko Okęcie? NIC

Obserwator; 26 sierpnia 2020, 07:11

Ciekawe czy Pan Burmistrz przy składaniu zapotrzebowania na połączenie kolejowe z W-wą, za które trzeba będzie sporo zapłacić, brał pod uwagę ewentualną kolizję tej linii/częściowe dublowanie z planowaną w ramach CPK tzw. szprychą nr 6?
Mając na uwadze priorytet inwestycji CPK, która podobnie jak przekop mierzei wiślanej ma iść choćby wbrew zasadom i po trupach, nie wróże powodzenia złożonemu wnioskowi. Znaczy pewnie i zostanie zakwalifikowany, opracowania planistyczne zostaną zlecone, ludzie zarobią, ale do realizacji nie dojdzie.

Ja; 26 sierpnia 2020, 20:35

Po co to komu? Ile ludzi będzie jeździć koleją? chyba to pierwsze powinno być zbadane! Większość jeździ swoim samochodem, bo tak im wygodnie. Ktoś tu dobrze napisał, że lepiej skupić się na realnych rzeczach a nie tych od czapy. Stworzyć jakieś miejsca do rekreacji dla mieszkańców bo to wstyd na całego, że tak bogaty powiat nie ma NIC.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Sanepid: zakażony COVID-19 jechał autobusem PKS Grójec W piątek 20 listopada 2020 r. autobusem PKS Grójec relacji...
Bliżej do nowego połączenia kolejowego Grójec - Warszawa Wniosek gminy Grójec przeszedł do kolejnego etapu Programu...
Bransoletka z grawerem – nowoczesny dodatek do męskiej stylizacji Współcześnie bransoletki męskie stały się tak popularne, że...
Fikcyjna kradzież auta. Policja zatrzymała trzy osoby Grójeccy kryminalni rozwikłali zagadkę fikcyjnej kradzieży...
Ceny reklam spadają! Black Week na Grojec24.net Z okazji Black Week obniżamy ceny na wszystkie formaty...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Łóżko dziecięce domek z materacem... ŁÓŻKO DOMEK 160x80

Zestaw zawiera:
Rama łóżka...
Opiekun lub opiekunka do małżeństwa... "Opiekun lub opiekunka do małżeństwa w Niemczech, 65779 Kelkheim,...
Opiekunka do mobilnej pary seniorów,... "Opiekunka do mobilnej pary seniorów, Hannover

Planowany...
... "Opiekunka do 78-letniej Pani w Büren

Planowany...
Opiekunka do 39-letniego Pana w okolicach... "Opiekunka do 39-letniego Pana w okolicach Hanoweru

Firmy z Grójca i okolic

Alerta - kursy i szkolenia BHP Prowadzisz firmę i potrzebujesz kompleksowej obsługi BHP i przeciwpożarowej?...
... Zapraszamy wszystkie firmy z Grójca i okolic do odwiedzenia sklepu internetowego...
Firma przeprowadzkowa Lider - Przeprowadzki... Jesteśmy firmą przeprowadzkową z Krakowa, jednak wykonujemy także przeprowadzki...
Proserwis - montaże, naprawy kotłów... Proserwis to firma z Warszawy specjalizująca się w usługach dotyczących...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.