Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Kolekcjonowanie monet dla początkujących

14 sierpnia 2023; 08:41

Materiał promocyjny

W czasach, gdy wartość pieniądza jest coraz mniejsza kolekcjonowanie monet stało się sposobem na ulokowanie kapitału. Mowa tu oczywiście o rzadkich seriach lub monetach kolekcjonerskich wybijanych okolicznościowo. Jakie monety polskie są cenne i czy w ogóle kolekcjonowanie zabytkowych monet ma sens?

News will be here

Najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów monety mają wartość wielokrotnie wyższą niż ta, która widnieje na ich rewersie. Najdroższa w historii polskich monet – 100 dukatów koronnych Zygmunta III Wazy została sprzedana w 2018 roku za ponad 8 500 000 zł. Druga w kolejności – 50 dukatów koronnych Zygmunta III Wazy sprzedana w 2020 roku osiągnęła wartość ponad 2 800 000 zł. Niezwykle rzadkie monety wybite najprawdopodobniej na pamiątkę zwycięstwa nad Turkami w bitwie pod Chocimiem osiągnęły zawrotne ceny na aukcjach. Dziś kolekcje monet z Janem Pawłem II na przykład monety o wartości 500 zł wybite z okazji 100. rocznicy urodzin świętego są warte ponad 20 000 zł.

 

Jakie monety są cenne

Decydując się na zakup numizmatu warto zgłębić temat na stronach poświęconych numizmatyce, zrobić rozeznanie, poczytać blogi, porozmawiać ze znawcami lub kolekcjonerami na forach internetowych. Warto odwiedzić np. https://numizmatyki.pl/. Kolekcjonowania nie trzeba zaczynać od okazów wartych dziesiątki tysięcy złotych. Zanim zainwestuje się duże pieniądze warto jest poobserwować trend panujący na rynku i ugruntować wiedzę. A co wpływa na wartość okazów? I skąd wiadomo które monety są cenne? Jest kilka czynników, które na tę wartość wpływają – to stan monety, ilość egzemplarzy w obiegu lub ilość egzemplarzy zachowanych, wiek numizmatu oraz kruszec, z którego został wykonany. Jeśli weźmiemy pod uwagę te wskaźniki, to najbardziej poszukiwane monety kolekcjonerskie będą miały kilkaset lat, będą wybite ze szlachetnych metali – złota, srebra, platyny czy palladu, będą bardzo dobrze zachowane pomimo swojego wieku, a ich dostępność będzie jak najmniejsza – takie monety będą najbardziej pożądane. Jednak, jak już wspomniano, hobby można zacząć od gromadzenia kolekcji monet o mniejszej wartości, np. polskie monety z edycji zwierzęta świata dostępne są już od kilku do kilkuset złotych za pojedynczy numizmat, ale są też kolekcje z polskimi klubami piłkarskimi czy polskimi okrętami, a także posiadający dodatkowo wartość historyczną – poczet królów i książąt polskich. Wszystkie to monety warto jest zbierać, ponieważ skompletowana kolekcja jest niezwykle cenna.

 

Kolekcjonowanie zabytkowych monet

To niesamowite zderzenie dwóch światów, gdy w dobie cyfryzacji, kiedy coraz częściej i chętniej płacimy bezgotówkowo pieniądz rzadko spotykany czy kolekcjonerski jest coraz cenniejszy, nawet gdy jego wartość jest czystą abstrakcją w wymiarze finansowym. Jednak gdy gonimy za tym, co ulotne – za pasją to numizmatyka może mieć większą wagę niż sam pieniądz.

 

Najnowsze artykuły

Grójecki policjant na podium Mistrzostw Polski Policji w Triathlonie Grójecki dochodzeniowiec asp. szt. Paweł Jaroszyński zajął...
Amator cudzej borówki z Mogielnicy. Grozi mu teraz 5 lat odsiadki Z plantacji w gminie Promna skradziono krzewy borówki...
Mazowsze Grójec pozyskało nowego napastnika Z myślą o następnym sezonie 2024/25 GKS Mazowsze Grójec...
Rzadziej chorujemy Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości...
Będzie transmisja meczów EURO 2024 w grójeckim kinie! Wspólne kibicowanie i mecz na dużym ekranie, czyli...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.