Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Konferencja naukowa POLACY w AMERYCE

7 lipca 2017; 14:57

Informacja prasowa

0 komentarzy

Fot. Rafał Donica Fot. Rafał Donica

W dniach 27-28 czerwca w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego odbyła się polsko-amerykańska konferencja pt. POLACY w AMERYCE, zorganizowana przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. i Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego z okazji 50-lecia muzeum. Tematyka spotkania zgromadziła wielu naukowców, zarówno z Polski jak i Stanów Zjednoczonych, Kanady, a także osoby niezwiązane ze światem nauki. Swoje wykłady zaprezentowało ponad 50 przedstawicieli najróżniejszych dyscyplin.

News will be here

„Polacy w Ameryce” to szeroki temat. I choć powstały tysiące prac mierzących się z tym problemem badawczym, to wciąż stan naszej wiedzy trudno uznać za kompletny i zadowalający, co udowodniono podczas dyskusji.

Prezentowane referaty dotykały najróżniejszych okresów i postaci, niejednokrotnie obalały mity lub odkrywały przed uczestnikami nieznane dotąd obszary i osoby. Wykłady podzielone zostały tematycznie na następujące bloki: Polacy w Ameryce XVIII i XIX w., Ludzie sztuki, Ludzie nauki, Wokół migracji, Amerykańskie losy Polaków, Wokół czynu zbrojnego i techniki wojennej, Odrodzenie Polski, Z życia Polonii, Amerykańskie losy Polaków, W poszukiwaniu amerykańskiego snu.

Niezwykle interesujące, wręcz nowatorskie wystąpienia udowadniały, że wciąż mało mówi się np. ponad 20 tys. ochotników, którzy pod koniec I wojny światowej wyjechali bić się o wolną Polskę w tworzonej we Francji Błękitnej Armii. Mało kto zna takie osoby jak Karol Rathaus (kompozytor, zm. w 1954), Walter Golaski (pionier bioinżynierii, zm. w 1996) czy Frank Piasecki (jeden z pierwszych konstruktorów helikopterów, zm. w 2008). Nie zabrakło również dyskusji wokół „ikon” stosunków polsko-amerykańskich – Kazimierza Pułaskiego oraz Tadeusza Kościuszki. W wystąpieniach pojawił się Ignacy Jan Paderewski, ale i Julian Ursyn Niemcewicz.

Innym przewodnim motywem obrad był „american dream” – mit, który towarzyszył (i towarzyszy do dziś) migrantom oraz Polonii. A przecież Ameryka to nie tylko kraj szans, ale i kraj wyzwań. Emigracja, choć dla wielu szczęśliwa, okupiona była często cierpieniem, goryczą porażki, wyrzeczeniami… Przedstawiono w Warce całe spektrum zróżnicowanych postaw oraz losów Polaków w Ameryce. Przytoczono obraz Ameryki, jaki wyłaniał się ze wspomnień i listów XVIII-, XIX- i XX-wiecznych podróżników i emigrantów z Polski. Poruszony został np. problem polskiej mafii w USA. Dużo rozmawiano o ludziach sztuki takich jak m.in. fotograf Ignacy Teliga, grafik Tadeusz Łapiński, ilustrator Władysław Benda, architekt Jerzy Szeptycki czy Krakart Group z Kalifornii.

Wystąpienie inauguracyjne wygłosiła prof. dr hab. Dorota Praszałowicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podkreśliła ona, że migranci wchodząc w nowe środowisko często wykorzystują do tego swoje stare-nowe struktury. Stąd tak ważną dla Polonii duszpasterstwo, prasa, a od niedawna też i nowe media. Z kolei ostatnie słowo należało do seniora polskiej historii sztuki – profesora dr. hab. Andrzeja Olszewskiego, który podsumował całość konferencji, a przedstawione badania, w wielu miejscach, uznał za nowatorskie. Gratulował organizatorom i zachęcał do kontynuacji badań nad Polakami w USA, wspólnych projektów.

Konferencja w Warce została uznana przez uczestników za bardzo owocną. Daje ona nadzieję na dalszą współpracę i szerzej zakrojone badania nad tematem emigracji polskiej do Stanów Zjednoczonych. Partnerami spotkania byli: Uniwersytet Techniczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata oraz American Corner Radom. Wydarzenie objął patronatem medialnym serwis Histmag.org. Zadanie było współfinansowane ze środków Senatu RP.

Inf. muzeum
Fot. Rafał Donica

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Mazowsze Grójec pozyskało nowego napastnika Z myślą o następnym sezonie 2024/25 GKS Mazowsze Grójec...
Rzadziej chorujemy Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości...
Będzie transmisja meczów EURO 2024 w grójeckim kinie! Wspólne kibicowanie i mecz na dużym ekranie, czyli...
Opinie o kuchniach z Agaty: przewodnik po najnowszych trendach i funkcjonalnościach Kojarzące się ze stylem retro ryflowane fronty i niebanalne...
Dzień Dziecka na Osiedlu Ilona w Grójcu Osiedlowy Dzień Dziecka to świetna okazja do wspólnej...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.