Koniec grójeckiego gimnazjum
9 stycznia 2017; 16:41
Grojec24.net
30 komentarzy
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy wprowadzające reformę oświaty, która przewiduje likwidację gimnazjów i powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników.
Reforma ma zacząć obowiązywać od nowego roku szkolnego 2017/2018. Oznacza to, iż w ciągu dwóch lat zniknie przywrócone 1 września 1999 roku gimnazjum w Grójcu.
Obecnie do szkoły uczęszcza 694 uczniów w 28 oddziałach. Uczy ich 67 nauczycieli.
Warto z tej okazji przypomnieć rys historyczny tej placówki, jaką można przeczytać na stronie internetowej szkoły:
1 września 1999 r polska oświata rozpoczęła realizację nowego etapu reformy:
powołania gimnazjum jako II szczebla edukacji.
Misję tworzenia Publicznego Gimnazjum w Grójcu
otrzymała nauczycielka języka polskiego,
p. Anna Solecka
z rąk Burmistrza Gminy i Miasta Grójec p. Piotra Papaja.
Wicedyrektorem została:
p. Teresa Winkler - nauczycielka j. polskiego
Do realizacji procesu dydaktyczno-wychowawczego zostali zatrudnieni:
język polski - p. Teresa Naduk, p. Danuta Wasilewska,
język angielski - p. Anna Duraj, p. Marek Lackorzyński,
historia, WOS, KOSS - p. Hanna Rajkowska-Martula, p. Marek Kulig
matematyka - p. Ewa Kaim, p. Teresa Siedlicka,
fizyka - p. Danuta Kazała
chemia - p. Bożena Orłowska,
biologia - p. Małgorzata Górka,
geografia - p. Elżbieta Karbowska, p. Ewa Płocińska,
informatyka - p. Agnieszka Maliszewska, p. Konrad Sołtysiak
muzyka - p. Grażyna Drygiel-Mech
wychowanie fizyczne - p. Daniel Stępień, p. Dariusz Gadajski
religia - p. Jacek Adamski, ks. Wojciech Koszutski
pedagog szkolny - p. Elżbieta Madej-Gacka,
sekretarz - p. Dagmara Średnicka
woźne - p. Grażyna Komorowska, p. Maria Pałaszewska
pielęgniarka - p. Anna Wrona
W 2000 roku drugim wicedyrektorem została
p. Jolanta Ziółko - nauczycielka matematyki
W czerwcu 2002 roku w wyniku konkursu na Dyrektora Gimnazjum
nowym Dyrektorem Szkoły została:
p. Teresa Winkler - nauczycielka j. polskiego.
Wicedyrektorami natomiast:
p. Teresa Urszula Naduk - nauczycielka j. polskiego
i p. Jolanta Ziółko - nauczycielka matematyki
Gimnazjum w Grójcu nie jest nową strukturą, istniało już przed I wojną światową. W 1912 roku utworzono w Grójcu polskie gimnazjum, pierwsze w dawnym powiecie grójeckim. Mieściło się w zabytkowym budynku przy ulicy Warszawskiej (obecnie Armii Krajowej). Dziś mieści się tu Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3. W takiej formie funkcjonowało do wybuchu I wojny światowej.
Po przerwie wojennej szkoła wznowiła swoją działalność w 1917 roku, do roku 1939 funkocjonowała jako Gimnazjum Koedukacyjne.
Grójeckie gimnazjum osiągnęło wysoki poziom nauczania. Przyczynili się do tego znakomici profesorowie: Franciszek Cichecki (dyrektor, polonista), Wacław Skarbimir Laskowski (geograf, autor broszury "Grójec. W 500-letnią rocznicę wyniesienia do godności miasta"), Stanisław Czernik (wybitny pisarz), Ludwig Kobiela (badacz folkloru), Georgij Petow Dymitrow (kompozytor bułgarski), Bolesław Habdank Dunikowski (historyk), Feliks Kwieciński (florysta, botanik) i inni.
Wychowankowie gimnazjum byli świadomymi obywatelami, a swój patriotyczny egzamin zdali w czasie II wojny światowej. Wielu z nich zabłysnęło w świecie nauki i kultury.
www.gimnazjum.gminagrojec.pl
Napisz komentarz:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Komentarze (30):
Patron; 9 stycznia 2017, 16:50
nie ma szczęścia Kardynał, już drugą szkołę z jego imieniem rozwiązano. LO będzie kontynuatorką pamięci po gimnazjum, już 100-lecie swojego istnienia miało. Niejako już 2012 LO przejął historię Gimnazjum Grójeckiego.Proponuję tam oddać pamiątki po szkole. Można źle mówić o systemie, jednak w gimnazjach pracują w większości bardzo dobrzy nauczyciele
Subiektyw; 9 stycznia 2017, 17:14
Ilość uczniów się nie zmieni. nauczycieli będzie trzeba tyle samo prócz tych którzy będą tworzyć zbędną administrację tj. likwidacja gimnazjum= jeden dyrektor mniej.
zwolennik reformy; 9 stycznia 2017, 17:37
Bardzo dobra reforma. Koniec ze stawianiem 5 i 6 na koniec roku z większości przedmiotów. A w główce siano... Moi bratankowie to po prostu półinteligenci. Nie radzą sobie nawet na dołku, a mieli czerwone paski w gimnazjach. Zasłaniają się tym, że nauczyciele teraz za dużo od nich wymagają, ale wydaje mi się, że po prostu wczesniej nikt od nich niczego nie wymagal i teraz są tego efekty.
załamana; 9 stycznia 2017, 18:45
No gratuluję. Teraz to dopiero będzie za przeproszeniem burdel.
do zwolennika reformy ; 9 stycznia 2017, 19:51
Gratuluję rodzinnego wykształcenia Ty też mając czerwony pasek wybrałeś dołek NAWET GŁUPOT NIE UMIESZ WYPISYWAĆ na pewno po 8 klasach jesteś
K.K.; 9 stycznia 2017, 21:17
Z całym szacunkiem, ale nie przypisujmy każdego gimnazjalisty jednej kategorii - gimbus z "sianem" w głowie! Sama kończyłam grójeckie gimnazjum z jedną z najlepszych średni, niedawno skończyłam trzecią klasę technikum jako najlepsza uczennica w szkole, choć wcale nie ma lekko i nikt po główce mnie nie głaszcze (a jak rozmawiam z innymi jakie są wymagania na dołku to zazdroszczę, pewnie wyniki miałabym jeszcze lepsze). Jestem pewna, że nie jestem odosobnionym przypadkiem. ;)
System każdy ocenia wedle swojego rozumu, jednak jaki by on nie był - na prawdę szkoda, że szkoła zostanie rozwiązana, bo wspomnień z nią związanych jest wiele. Ja osobiście dziękuję wszystkim Nauczycielom, z którymi było mi dane "mieć do czynienia", bo byli to jedni z najlepszych pedagogów jacy mnie uczyli. Mam nadzieję, że ta reforma nie okaże się krzywdząca właśnie dla nich, bo zrobili wiele dobrego.
A wracając do "półinteligentnych" absolwentów - dlaczego winą zawsze obarczeni zostają nauczyciele? Bo najłatwiej, najwygodniej? Sama pamiętam jak nieraz człowiek został przywołany do porządku, właśnie przez nich. A co z kogo wyrasta, to już inna sprawa. Jedni biorą pewne uwagi do siebie, inni chcą się buntować, jedni byli wychowani tak, a inni tak. A poza tym, nie oszukujmy się, na każdym poziomie kształcenia wymagania rosną, a nie każdemu chce się temu sprostać.
gimkiedyś; 10 stycznia 2017, 11:11
osobiście mam mieszane uczucia co do likwidacji/utrzymania tej placówki. ale od kilku lat obserwowania co z dzieciarnią stamtąd wychodzącą się dzieje - to ręce mi opadają. większość tych ludzi ma się nie wiem za co? fajki, brak szacunku do ludzi starszych (sama kilka razy widziałam i dostałam z przysłowiowego bara od szczeniaków którzy całą szerokością idą chodnikiem bo to ja bądź starsza pani chyba mam zejść z drogi) co drugie słowo na kur... wcześniej jakoś tego nie było ale ostatnimi czasy niestety patologia która się tam hoduje jest po prostu straszna. czy idąc do gimnazjum jest się królem dzielni czy co się przestawia w głowie że nawet z miłych dzieci później wychodzą kwiatki w postaci wyżej wymienionych...
w Grójcu; 10 stycznia 2017, 11:52
największym nieszczęściem, było szukanie oszczędności kosztem wychowania dzieci. Dzieci ze SP2 miały dokładny pokaz złych zachowań za swoimi oknami. Podobnie będzie teraz, przecież rodzice nie mają wpływy na decyzje urzędników, a dla tych liczą się tylko oszczędności. Winna będzie minister ta czy inna
adam; 10 stycznia 2017, 20:49
I bardzo dobrze Czas najwyższy - wreszcie znalazł się ktoś mądry żeby zlikwidować gimnazjum. Dobrzy nauczyciele bez problemu znajdą pracę a reszta cóż - trzeba się przekwalifikować. SORRY TAKI MAMY KLIMAT
kusy; 11 stycznia 2017, 08:31
Grojec to czerwone miasto , sami komunisci , tu nigdy nikt nie protestowł i PIS robi co chce
lis; 11 stycznia 2017, 09:32
tu się liczy kult pieniądza. Ddajesz kasę, masz popularność. Gdyby płacili za strajkowanie to całe miasto by strajkowało
obcas; 11 stycznia 2017, 11:56
Tu się liczy tylko kult pieniądza nauczycieli, bo uczniowie tylko nauka, czy gimnazjum, czy podstawówka "wsio rawno"> nie trzeba być czerwonym, żeby to zrozumieć. Gimnazja to poroniony pomysł i proszę nie porównujcie to do tych z przed wojny, bo to co innego. To nie uczniowie płaczą za pozostaniem,ale ludzie bojący się utraty pracy. Cóż kochani,takie to prawa kapitalizmu, czerwoni tego nie wymyślili. Będzie praca w szkołach średnich i podstawowych po co ten lament?
wgr; 11 stycznia 2017, 15:37
prosty przykład...dzieci na wsiach i w mieście mają w zdecydowanej większości inny harmonogram zajęć pozalekcyjnych, Na wsi nawet jeśli nie pomagają rodzicom to muszą i tak być w domu. Kiedy przychodzą do gimnazjum są dołączani w klasie do dzieci z miasta, które w wolnym czasie potrzebują większej oferty zajęć pozalekcyjnych. Kiedy przychodzi realizować jakiś projekt szkolny bierze w nim udział marginalna całej populacji gimnazjalnej. Kiedy np taki sam projekt realizowany jest w Belsku, Jasieńcu bierze w nim udział zdecydowanie większy procent gimnazjalistów. Kiedy chodziłem do 8-klasowej szkoły, i w 7 klasie dołączali do nas uczniowie z Głuchowa, Częstoniewa, to oni tworzyli odrębne klasy wymieszane nieraz z aktywniejszymi rówieśnikami z Grójca. Mieli inne zainteresowania i nie można nikogo uszczęśliwiać na siłę i proponować integrację w klasach mieszanych. W szkole średniej, kiedy uczniowie potrafią przedstawić swój punkt widzenia i realizować swoje pasje,można mieszać środowiska.
uczeń; 11 stycznia 2017, 16:04
Ja chodzę teraz do trzeciej klasy gimnazjum i powiem szczerze, jest mi potwornie przykro, że jeszcze tylko pół roku będę się uczył w tej szkole. W moim roczniku jest dziesięć klas trzecich, a organizacja jest sto razy lepsza niż przy trzech klasach z mojej podstawówki cztery lata temu. Mam świetnych nauczycieli i wspaniałą klasę, więc kiedy słyszę, że ktoś nazywa mnie, moich przyjaciół, nauczycieli i całą szkołę patologią, to czuję się po prostu obrażony.
A tym, których spotkałem na swojej "gimnazjalnej drodze" mogę tylko powiedzieć: dziękuję!
absolwenta gimnazjum AD 2002 ; 11 stycznia 2017, 16:39
Jako absolwentka gimnazjum z 2002 roku czyli I rocznika uważam, że likwidacja tego tworu jest najlepszą decyzją jaką można było podjąć. Proszę nie porównywać obecnych gimnazjów z gimnazjami z przed wojny bo to jak porównywać porsche do syrenki. A co do zwolnień nauczycielki -cóż trzeba się będzie odnaleźć w nowych realiach. Codziennie tysiące Polaków traci pracę i nikt nad tym nie rozpacza
Do ucznia; 11 stycznia 2017, 17:01
To czemu matka za Ciebie pisze;))
do uczeń; 11 stycznia 2017, 16:04; 11 stycznia 2017, 17:12
Przestań spamować. Wszyscy wiedzą jak jest, czy mam w szczegółach opisać sytuację z 1999 roku kiedy uczniowie zamknęli w toalecie jednego z pracowników? To jest normalne zachowanie? Poza tym uważam, że osoba pisząca po nickiem "uczeń" w rzeczywistości nim nie jest :) a internet wiadomo - przyjmie wszystko. Klamka już zapadła i całe szczęście
kacha; 11 stycznia 2017, 17:17
wgr; 11 stycznia 2017, 15:37
prosty przykład...dzieci na wsiach i w mieście mają w zdecydowanej większości inny harmonogram zajęć pozalekcyjnych, Na wsi nawet jeśli nie pomagają rodzicom to muszą i tak być w domu. Kiedy przychodzą do gimnazjum są dołączani w klasie do dzieci z miasta, które w wolnym czasie potrzebują większej oferty zajęć pozalekcyjnych. Kiedy przychodzi realizować jakiś projekt szkolny bierze w nim udział marginalna całej populacji gimnazjalnej. Kiedy np taki sam projekt realizowany jest w Belsku, Jasieńcu bierze w nim udział zdecydowanie większy procent gimnazjalistów. Kiedy chodziłem do 8-klasowej szkoły, i w 7 klasie dołączali do nas uczniowie z Głuchowa, Częstoniewa, to oni tworzyli odrębne klasy wymieszane nieraz z aktywniejszymi rówieśnikami z Grójca. Mieli inne zainteresowania i nie można nikogo uszczęśliwiać na siłę i proponować integrację w klasach mieszanych. W szkole średniej, kiedy uczniowie potrafią przedstawić swój punkt widzenia i realizować swoje pasje,można mieszać środowiska.
Otóż to ! Powrót do systemu 8 plus 4 jest najlepszym rozwiązaniem
podziękujesz później; 11 stycznia 2017, 17:55
Podziękujesz później, jak zobaczysz ile Cię nauczyli. Przykre to, ale prawdziwe - większość gimnazjów zapomniała, że ich główny cel to nauczanie, a nie ciągłe akademie, projekty i miłe spędzanie czasu przez 3 lata.
tomek; 11 stycznia 2017, 20:19
tak jest pikniki, wycieczki, akademie, kółka wzajemnej adoracji. projekty, prezentacje. szkoła ma być szkołą, czyli uczyć czegoś konstruktywnego
do Adama; 11 stycznia 2017, 23:16
Czerwone paski na każdym poziomie edukacyjnym, skończone studia dzienne z wyróżnieniem na UW. Skoro mnie obrażasz to może Ty masz skończone tylko 8 klas? Albo uczysz w gimnazjum i poczułeś się urażony? PS. Nie było moją intencją obrażanie kogokolwiek czy tez dołka jako placówki oświatowej. Szpilę w gimnazja jednak wbiłem. Przyznaję się bez bicia :P
ewa; 12 stycznia 2017, 01:00
Gimnazjum jest bez sensu, ja tam jestem zadowolona, że je zlikwidują. Tak naprawdę zmienią tylko szyld na szkołę podstawową. Nie jestem entuzjastką obecnej władzy, ale tę reformę akurat popieram i akceptuję w 100%. Brawa za odwagę, bo sądziłam, że się nie odważą na likwidację a tu proszę - miłe zaskoczenie. Zmiana zdecydowanie na plus !
wgr; 12 stycznia 2017, 11:26
najtrudniejsze przed nami . By Reforma została przeprowadzona z głową, wymaga współdziałania rodziców, dyrektorów, urzędników... ciekawe czy ktoś ich zaprosi do dyskusji...
do wgr; 12 stycznia 2017, 19:48
rodzice w kwestii reformy nie powinni mieć nic do powiedzenia
DOBRA; 13 stycznia 2017, 11:32
Jestem za likwidacją gimnazjum...
zuraw_krzysiek; 13 stycznia 2017, 13:41
Już sam nie wiem co będzie lepsze dla pracodawcy przeglądając CV kandydata:
1. wykształcenie - gimnazjum
czy
1. wykształcenie - skończone 8 klas
:))))))))))))))))))
do zuraw_krzysiek; 13 stycznia 2017, 13:41; 13 stycznia 2017, 19:22
zdecydowanie lepiej pisać 8 klas. Bo gimnazjum kojarzy się wszystkim z gimbazą
jola; 13 stycznia 2017, 21:19
W sumie likwidacja gimnazjum to oszczędności. Nie będzie już funkcji dyrektora i zastępców dyrektora. Czy wiadomo jakie są plany przeznaczenia budynku ? Będzie tam szkoła podstawowa numer 2 ?
Premier ; 13 stycznia 2017, 23:29
tak
jan; 17 stycznia 2017, 19:00
hahaha a mówiłem, że się odważą ! :) pozdrowienia dla całej kadry i gratulacje dla uczniów bo Wy jesteście uczniowie jesteście najważniejsi, a dla Was drodzy uczniowie to bardzo pozytywna i dobra zmiana