Konserwacja zegarów w muzeum

7 listopada 2019; 18:15

Informacja prasowa

0 komentarzy

Fot. Igor Dziedzicki

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce pozyskało fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania konserwatorskiego pn. "Konserwacja kolekcji zegarów z Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce", etap I.

Jeszcze w tym roku zostaną poddane pracom konserwatorskim trzy cenne zegary z ekspozycji stałej pałacu Pułaskich. Celem całego zadania jest konserwacja kolekcji 11 zegarów z okresu XVIII – XIX w. i ochrona zabytkowych obiektów przed postępującym zniszczeniem. Realizacja zadania stanowi kontynuację planów Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego,  czyli sukcesywne uzupełnianie i tworzenie ekspozycji stałej jako „muzeum-domu" oraz tworzenie atmosfery siedzimy polskiego szlachcica ziemianina, pełnej ciekawych przedmiotów i bibelotów. Wiele eksponatów z wystawy stałej pałacu Pułaskich zostało poddanych konserwacji w latach 2010-2015 w ramach projektu rewitalizacji. Do konserwacji pozostała kolekcja zegarów oraz pojedyncze eksponaty.

Zegary stanowią ważny element wyposażenia wnętrz Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, niemal w każdym pomieszczeniu znajduje się tu zegar, a nawet dwa. Są to cenne eksponaty z okresu XVIII-XIX w., z pełnymi mechanizmami, często pozytywkami, nie poddawane konserwacji przez wiele lat. Stan zachowania zegarów nakazuje reperować je, zabezpieczyć przed dalszym, postępującym zniszczeniem. Zadanie zostało podzielone na etapy. W I etapie, w 2019 r. zostaną zakonserwowane i zreperowane trzy zegary:

1. zegar szafkowy stojący, John Taylor/Londyn, Anglia, XVIII w., zdobiony rokokowymi okuciami z brązu, z trójczęściową szafką, z mechanizmem kwadransowym, z 8 dzwonkową pozytywką. Poza konserwacją obudowy, zdobień i uruchomieniem mechanizmu, zostanie nareperowana pozytywka. Zegar będzie chodził i wygrywał melodyjki;

2. zegar kominkowy, Wiedeń, ok. 1830, z brązu złoconego, zdobiony kolumienkami i plecioną winną latoroślą, wahadło z motywem ukwieconej liry, cały nakryty oryginalnym kloszem z gładkiego, białego szkła. Zegar zostanie odczyszczony i zakonserwowany, będzie miał naprawione wahadło, mechanizm i pozytywkę.

3. zegar ścienny typu kartel, Johann Christian Brethauer (ok 1685-1751), Wiedeń?, XVIII w., wiszący z emaliowanym cyferblatem i datownikiem, w obudowie architektonicznej, złoconej. Zegar zostanie wyreperowany wraz z mechanizmem. Obudowa będzie posklejana, oczyszczona i ponownie pozłocona.

Koszt I etapu prac w 2019 roku to 32 800 zł. Prace konserwatorskie wykonuje jeden z najbardziej cenionych mistrzów zegarmistrzowskich, konserwator zegarów antycznych Marek Biń. Jesteśmy przekonani, że zakonserwowane  i uruchomione zegary nie tylko będą wspaniałą ozdobą pałacu Pułaskich, ale dzięki wydawanym dźwiękom takim jak cykanie i wybijanie kurantów, stworzą niepowtarzalną atmosferę dawnego domu.

Muzealnicy często odkrywają daty, nazwiska, pewne historie - przypadkowo, a konserwacji obiektów towarzyszą niespodzianki. Tak dzieje się również i tym razem. Po rozebraniu zegara ściennego typu kartel okazało się, że na odwrocie emaliowanej tarczy widnieje napis: „Franciszek Ksawery Paweł Korwin Pułaski 1801 lub 1807, Ciechanowic…”. Mamy nadzieję, że uda nam się rozszyfrować zagadkę i poinformować Państwa, o którym Pułaskim mowa.

Iwona Stefaniak
Dyrektor muzeum

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Już 20 lutego wielkie otwarcie Suntago Wodny Świat Największy zadaszony park wodny w Europie właśnie ogłosił...
Najpopularniejsze imiona w Grójcu w 2019 roku Miastu i gminie Grójec w ciągu ostatniego roku przybyło 111...
Dziewięciu poszukiwanych w rękach policjantów Grójeccy policjanci codziennie podejmują działania w celu...
Finaliści Plebiscytu na Sportowca i Trenera Grójca 2019 Poznaliśmy finalistów naszego Plebiscytu. O statuetki...
W jaki sposób Brexit wpłynie na polskich sadowników? Zdaniem ekspertów Unii Owocowej „twardy brexit”...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

POZYCZKI PRYWATNE POD ZASTAW NIERUCHOMOSCI... Zajmujemy sie udzielaniem prywatnych pożyczek dla osob fizycznych oraz...
Praca w branży spożywczej! Bez stawki... Praca w branży spożywczej czeka na Was! Agencja pracy LiderJob (cert.16198)...
... szybki kredyt online bez dowodu wynagrodzenia,


cześć
Oferta pracy - Asystent projektanta... Biuro projektowe instalacji sanitarnych specjalizujące się w opracowywaniu
Animator Czasu Wolnego - Hiszpania PROSTAFF to agencja pośrednictwa pracy wpisana do Rejestru KRAZ –...

Firmy z Grójca i okolic

PERFEKT-COM Jeśli cenisz sobie dokładność i uczciwość to jesteśmy ta firmą, Nasza...
Firma przeprowadzkowa Lider - Przeprowadzki... Jesteśmy firmą przeprowadzkową z Krakowa, jednak wykonujemy także przeprowadzki...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Sklep elektryczny - ABCelektro Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu internetowego ABCelektro.pl....
... Sporządzanie wycen nieruchomości dla zabezpieczenia kredytów hipotecznych,...

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.