Konserwacja zegarów w muzeum

7 listopada 2019; 18:15

Informacja prasowa

0 komentarzy

Fot. Igor Dziedzicki

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce pozyskało fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania konserwatorskiego pn. "Konserwacja kolekcji zegarów z Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce", etap I.

Jeszcze w tym roku zostaną poddane pracom konserwatorskim trzy cenne zegary z ekspozycji stałej pałacu Pułaskich. Celem całego zadania jest konserwacja kolekcji 11 zegarów z okresu XVIII – XIX w. i ochrona zabytkowych obiektów przed postępującym zniszczeniem. Realizacja zadania stanowi kontynuację planów Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego,  czyli sukcesywne uzupełnianie i tworzenie ekspozycji stałej jako „muzeum-domu" oraz tworzenie atmosfery siedzimy polskiego szlachcica ziemianina, pełnej ciekawych przedmiotów i bibelotów. Wiele eksponatów z wystawy stałej pałacu Pułaskich zostało poddanych konserwacji w latach 2010-2015 w ramach projektu rewitalizacji. Do konserwacji pozostała kolekcja zegarów oraz pojedyncze eksponaty.

Zegary stanowią ważny element wyposażenia wnętrz Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, niemal w każdym pomieszczeniu znajduje się tu zegar, a nawet dwa. Są to cenne eksponaty z okresu XVIII-XIX w., z pełnymi mechanizmami, często pozytywkami, nie poddawane konserwacji przez wiele lat. Stan zachowania zegarów nakazuje reperować je, zabezpieczyć przed dalszym, postępującym zniszczeniem. Zadanie zostało podzielone na etapy. W I etapie, w 2019 r. zostaną zakonserwowane i zreperowane trzy zegary:

1. zegar szafkowy stojący, John Taylor/Londyn, Anglia, XVIII w., zdobiony rokokowymi okuciami z brązu, z trójczęściową szafką, z mechanizmem kwadransowym, z 8 dzwonkową pozytywką. Poza konserwacją obudowy, zdobień i uruchomieniem mechanizmu, zostanie nareperowana pozytywka. Zegar będzie chodził i wygrywał melodyjki;

2. zegar kominkowy, Wiedeń, ok. 1830, z brązu złoconego, zdobiony kolumienkami i plecioną winną latoroślą, wahadło z motywem ukwieconej liry, cały nakryty oryginalnym kloszem z gładkiego, białego szkła. Zegar zostanie odczyszczony i zakonserwowany, będzie miał naprawione wahadło, mechanizm i pozytywkę.

3. zegar ścienny typu kartel, Johann Christian Brethauer (ok 1685-1751), Wiedeń?, XVIII w., wiszący z emaliowanym cyferblatem i datownikiem, w obudowie architektonicznej, złoconej. Zegar zostanie wyreperowany wraz z mechanizmem. Obudowa będzie posklejana, oczyszczona i ponownie pozłocona.

Koszt I etapu prac w 2019 roku to 32 800 zł. Prace konserwatorskie wykonuje jeden z najbardziej cenionych mistrzów zegarmistrzowskich, konserwator zegarów antycznych Marek Biń. Jesteśmy przekonani, że zakonserwowane  i uruchomione zegary nie tylko będą wspaniałą ozdobą pałacu Pułaskich, ale dzięki wydawanym dźwiękom takim jak cykanie i wybijanie kurantów, stworzą niepowtarzalną atmosferę dawnego domu.

Muzealnicy często odkrywają daty, nazwiska, pewne historie - przypadkowo, a konserwacji obiektów towarzyszą niespodzianki. Tak dzieje się również i tym razem. Po rozebraniu zegara ściennego typu kartel okazało się, że na odwrocie emaliowanej tarczy widnieje napis: „Franciszek Ksawery Paweł Korwin Pułaski 1801 lub 1807, Ciechanowic…”. Mamy nadzieję, że uda nam się rozszyfrować zagadkę i poinformować Państwa, o którym Pułaskim mowa.

Iwona Stefaniak
Dyrektor muzeum

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 


Najnowsze artykuły

Wywrotka ważyła 3,8 tony za dużo 3,8 tony za dużo ważyła cięższa z dwóch przeładowanych...
Narodowe Święto Niepodległości - słowo od burmistrza Z całego serca dziękuję grójczanom za wspólne i niezwykle...
Grójec w akwarelach Leonarda Pękalskiego W 2017 roku pismo naukowe „Artifex Novus" Instytutu...
Festiwal Piosenki Angielskiej 2020 Zapraszamy do udziału w kolejnej już edycji festiwalu. Tym...
Potrącenie motocyklisty w Głuchowie We wtorek rano w miejscowości Głuchów na trasie S7 doszło...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Szukam pracy Nazywam się Stasiak Iwona. Jestem mgr rachunkowości i podatków. Szukam...
dj Konrad -śpiewający dj z akordeonem,...
DJ KONRAD – śpiewający dj z akordeonem , karaoke.
zespół muzyczny Tenor Zespół muzyczny Tenor . Zajmujemy się muzyczną oprawą: wesel, poprawin...
kucharz-praca w Niemczech Niemiecki hotel Landhaus Haveltreff poszukuje pracownika na stanowisko...
Ślusarz-praca w Austrii Austriacka firma Montron, specjalizująca się w zakresie montażu, poszukuje...

Firmy z Grójca i okolic

Take Care Polska sp. zoo. Firma zajmuje się dochodzeniem zaniżonych odszkodowań zarówno z OC sprawcy...
glazurnik budowa Zajmujemy się obróbką i montażem ceramiki budowlanej /gresy , płytki...
Prezenty Driving Experience - przejazd... Prezenty Driving Experience to specjalnie przygotowana oferta prezentów...
ProPrzeprowadzki - przeprowadzki... Jesteśmy firmą przeprowadzkową zajmującą się przeprowadzkami domów,...
CityBus - przejazd busem do Modlina Profesjonalna firma transportowa, o ugruntowanej pozycji na rynku, CityBus,...

2013-2019 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.