Konserwacja zegarów w muzeum

7 listopada 2019; 18:15

Informacja prasowa

0 komentarzy

Fot. Igor Dziedzicki

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce pozyskało fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania konserwatorskiego pn. "Konserwacja kolekcji zegarów z Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce", etap I.

Jeszcze w tym roku zostaną poddane pracom konserwatorskim trzy cenne zegary z ekspozycji stałej pałacu Pułaskich. Celem całego zadania jest konserwacja kolekcji 11 zegarów z okresu XVIII – XIX w. i ochrona zabytkowych obiektów przed postępującym zniszczeniem. Realizacja zadania stanowi kontynuację planów Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego,  czyli sukcesywne uzupełnianie i tworzenie ekspozycji stałej jako „muzeum-domu" oraz tworzenie atmosfery siedzimy polskiego szlachcica ziemianina, pełnej ciekawych przedmiotów i bibelotów. Wiele eksponatów z wystawy stałej pałacu Pułaskich zostało poddanych konserwacji w latach 2010-2015 w ramach projektu rewitalizacji. Do konserwacji pozostała kolekcja zegarów oraz pojedyncze eksponaty.

Zegary stanowią ważny element wyposażenia wnętrz Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, niemal w każdym pomieszczeniu znajduje się tu zegar, a nawet dwa. Są to cenne eksponaty z okresu XVIII-XIX w., z pełnymi mechanizmami, często pozytywkami, nie poddawane konserwacji przez wiele lat. Stan zachowania zegarów nakazuje reperować je, zabezpieczyć przed dalszym, postępującym zniszczeniem. Zadanie zostało podzielone na etapy. W I etapie, w 2019 r. zostaną zakonserwowane i zreperowane trzy zegary:

1. zegar szafkowy stojący, John Taylor/Londyn, Anglia, XVIII w., zdobiony rokokowymi okuciami z brązu, z trójczęściową szafką, z mechanizmem kwadransowym, z 8 dzwonkową pozytywką. Poza konserwacją obudowy, zdobień i uruchomieniem mechanizmu, zostanie nareperowana pozytywka. Zegar będzie chodził i wygrywał melodyjki;

2. zegar kominkowy, Wiedeń, ok. 1830, z brązu złoconego, zdobiony kolumienkami i plecioną winną latoroślą, wahadło z motywem ukwieconej liry, cały nakryty oryginalnym kloszem z gładkiego, białego szkła. Zegar zostanie odczyszczony i zakonserwowany, będzie miał naprawione wahadło, mechanizm i pozytywkę.

3. zegar ścienny typu kartel, Johann Christian Brethauer (ok 1685-1751), Wiedeń?, XVIII w., wiszący z emaliowanym cyferblatem i datownikiem, w obudowie architektonicznej, złoconej. Zegar zostanie wyreperowany wraz z mechanizmem. Obudowa będzie posklejana, oczyszczona i ponownie pozłocona.

Koszt I etapu prac w 2019 roku to 32 800 zł. Prace konserwatorskie wykonuje jeden z najbardziej cenionych mistrzów zegarmistrzowskich, konserwator zegarów antycznych Marek Biń. Jesteśmy przekonani, że zakonserwowane  i uruchomione zegary nie tylko będą wspaniałą ozdobą pałacu Pułaskich, ale dzięki wydawanym dźwiękom takim jak cykanie i wybijanie kurantów, stworzą niepowtarzalną atmosferę dawnego domu.

Muzealnicy często odkrywają daty, nazwiska, pewne historie - przypadkowo, a konserwacji obiektów towarzyszą niespodzianki. Tak dzieje się również i tym razem. Po rozebraniu zegara ściennego typu kartel okazało się, że na odwrocie emaliowanej tarczy widnieje napis: „Franciszek Ksawery Paweł Korwin Pułaski 1801 lub 1807, Ciechanowic…”. Mamy nadzieję, że uda nam się rozszyfrować zagadkę i poinformować Państwa, o którym Pułaskim mowa.

Iwona Stefaniak
Dyrektor muzeum

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Koronawirus: trzy ofiary śmiertelne koronawirusa W powiązaniu z COVID-19 w ciągu ostatniej doby wystąpiły 3...
W nocy sadownicy zdezynfekowali miasto Minionej nocy sadownicy - Wojciech Kot, Paweł Kazana i...
Dramatyczna sytuacja w DPS w Tomczycach Zarażonych koronawirusem jest 60 mieszkańców budynku i 9...
Wyrazy współczucia oraz kondolencje Klub Radnych WSPÓLNIE DLA GMINY GRÓJEC składa wyrazy głę...
Szpital ma wznowić pracę w poniedziałek Powiatowe Centrum Medyczne w Grójcu w poniedziałek ma...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Wirusobójczy płyn dezynfekcyjny w... Wirusobójczy płyn dezynfekcyjny w pojemnikach pół litra.
Producent...
Ciągle zielona? Skuteczny niemiecki... Interesuje Cię szybka i skuteczna nauka praktycznego niemieckiego?
Ospen penicylina leki sprzedam tabletki... Ospen penicylina leki sprzedam tabletki fenoksymetylopenicylina
E-Okna pvc używane dyskontowy skład... Okna pcv duże, małe, na dom, warsztat, ogród zimowy, halę, magazyn...
Praca w branży spożywczej! Bez stawki... Agencja pracy (cert.16198) poszukuje dla swojego klienta pracowników...

Firmy z Grójca i okolic

... Sporządzanie wycen nieruchomości dla zabezpieczenia kredytów hipotecznych,...
Firma przeprowadzkowa Lider - Przeprowadzki... Jesteśmy firmą przeprowadzkową z Krakowa, jednak wykonujemy także przeprowadzki...
Fotowoltaika Brewa Zbudujemy dla Ciebie instalację fotowoltaiczną i obniżymy rachunki za...
Twój Dzień - organizacja imprez okolicznościowych... Szukasz wodzireja na swoje wesela? Skontaktuj się z agencją Twój Event,...
ProPrzeprowadzki - przeprowadzki... Jesteśmy firmą przeprowadzkową zajmującą się przeprowadzkami domów,...

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.