Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net

Konstanty Radziwiłł i Stanisław Karczewski wizytowali szkołę w Kozietułach

5 października 2021; 14:25

5 komentarzy

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł w Kozietułach (fot. SW) Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł w Kozietułach (fot. SW)

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł wziął udział w spotkaniu (30 września br.) z dyrekcją, gronem pedagogicznym oraz rodzicami dzieci, które uczęszczają do Niepublicznej Szkoły Podstawowej oraz Niepublicznego Przedszkola Promyczek w Kozietułach. W spotkaniu uczestniczył również Senator RP Stanisław Karczewski.

Przypomnijmy, że samorząd Mogielnicy chce, aby stowarzyszenie prowadzące Niepubliczną Szkołę Podstawową w Kozietułach płaciło, co miesiąc 14 tysięcy złotych czynszu za budynek, z którego korzysta. Rodzice dzieci i członkowie stowarzyszenia protestują. Ich zdaniem, wprowadzenie czynszu dla placówki będzie oznaczać jej likwidację.

Burmistrz Mogielnicy Sławomir Chmielewski powoływał  się na argumenty ekonomiczne. - W zeszłym roku subwencja oświatowa pokrywała tylko 47 procent kosztów ich utrzymania, w tym roku więc poczyniliśmy oszczędności. Rodzice uczniów ze szkoły w Kozietułach chcą, aby gmina utrzymywała szkołę, w której jest tylko troje dzieci w klasie ósmej. W dodatku ci uczniowie na egzaminach z języka angielskiego osiągnęli jedynie 23 procent zdawalności. Na tę chwilę budżet gminy powinien dołożyć na utrzymanie tej placówki, według planu na rok 2021,305 tysięcy 414 złotych. Nie stać nas na to - tłumaczył włodarz Mogielnicy w rozmowie z „Echem Dnia”. Dodał, iż szkoła do tej pory nie płaciła gminie żadnego czynszu.

- To jest szkoła, która działa, ma co potrzebna. W zasadzie jest powszechna zgoda, że ona powinna tutaj być. Widać ogromną troskę rodziców w postaci tego stowarzyszenia, ale także pracowników szkoły. Nie widzę żadnych powodów, żeby ją likwidować - mówił wojewoda, Konstanty Radziwiłł.

W dalszej części rozmowy dodał również, że samorząd ma obowiązek łożyć na szkołę: Drugą kwestią jest to, że samorząd - w tym przypadku burmistrz i cały urząd - mają obowiązek łożyć na szkoły i to, że  przekazują środki publiczne do tej szkoły, to nie jest jakaś fanaberia, to nie jest  jakaś wyjątkowa sytuacja [...] Gmina nie musi dopłacać do tej szkoły, tylko otrzymuje takie subwencje, które są potrzebne na prowadzenie działalności, zarówno jeśli chodzi o edukację dzieci szkolnych, jak i na przedszkole. I nie jest to dobra wola gminy, tylko po prostu to jest jeden z jej obowiązków.

Szef Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego podkreślił również, że szkoła prowadzona przez stowarzyszenie oraz zespół pedagogiczny od 13 lat, prezentuje się pod tym kątem bardzo dobrze: Trzecia rzecz, to jak te relacje powinny wyglądać. Wszystko wskazuje na to, że sposób, w jaki szkoła była dotychczas prowadzona, od 13 lat, kiedy jest w rękach stowarzyszenia, jest najlepszy z możliwych. Gmina można powiedzieć, i tak ma w pewnym sensie, rodzaj ulgi w postaci braku konieczności dbania o budynek. Z tego co wiem, to stowarzyszenie w całości  czuje się za to odpowiedzialne i gmina nie ma tego typu ani problemów, ani wydatków. Zupełne nieracjonalne jest wskazywanie takiej, wręcz zaporowej kwoty czynszu, która właściwie można powiedzieć, już na pierwszy rzut oka doprowadzi do zamknięcia szkoły. Ze wszystkim konsekwencjami negatywnymi, których chcielibyśmy uniknąć.  Dlatego zwróciłem się do burmistrza o ponowne przeanalizowanie tej sprawy, na razie nie odpowiedział  mi, ale na pewno będę go indagował, prosił o to, żeby jeszcze raz przemyśleć tę kwestię. Mam nadzieję, że zgodnie z oczekiwaniem społeczności lokalnej w Kozietułach, ta szkoła po prostu tutaj pozostanie - podsumował.

Podobnego zdania był również senator Stanisław Karczewski: Szkołę znam od wielu lat, często w niej goszczę. Mieszkańcy tej wsi, jak i pracownicy, niezwykle dbają o placówkę. (...) Dzisiaj oglądałem ją z panem wojewodą. Jesteśmy zachwyceni poziomem nauczania w tej szkole i również taką dbałością. (...) Dziwię się samorządowi i panu burmistrzowi, który to jeszcze kilka lat temu był w szkole razem ze mną i sam powiedział, że to najlepsza szkoła w gminie. Jeśli chce zlikwidować i zniszczyć tę szkołę, to bardzo źle. Punktem spornym jest przyszłość tej szkoły. Tu nie chodzi panu burmistrzowi — przynajmniej ja tak uważam- o czynsz, o pieniądze, jakie chce uzyskać z tej szkoły, tylko o przyszłość tej szkoły. To jest bardzo ważne, żeby budować takie społeczności obywatelskie. Wokół tej szkoły powstał bardzo poważny ruch społeczny, który należy wspierać. Sam będę wspierał ich działania, są różne pomysły. Mam nadzieje, że pan burmistrz otrząśnie się i będzie życzliwie patrzył na tę szkołę - skomentował senator.

Podczas wizytacji do szkoły przyjechało również wielu rodziców, którzy walczą o to, aby placówka się utrzymała

- Można by mówić i mówić na ten temat. Moje dzieci uczęszczają do tej szkoły. Dwóch synów jeden do przedszkola, więc obie placówki znam bardzo dobrze. Dla nas jest to karygodna decyzja. Zabierać budynek, który de facto należał do wsi. Historia jest znana niejednokrotnie powtarzana, placówka została przekazana przez dziedzica na cele oświatowe. Później zostało to skomunalizowane, jak większość takich instytucji. Potem burmistrz zamknął szkołę publiczną. Ratując tę szkołę, zostało utworzone stowarzyszenie, które działa pro bono [bezpłatnie red.], zostało utworzone, aby szkoła istniała. Przez te 13 lat rozwinęła się bardzo, liczba uczniów wzrosła trzykrotnie, placówka jest wyremontowana. Do tego nie były dokładne żadne pieniądze z gminy, tylko wysiłkiem stowarzyszenia rodziców, pozyskiwaniem sponsorów - mówiła pani Katarzyna.

Szymon Wójcik

TAGI:

Komentarze (5):

Paweł; 5 października 2021, 21:08

Dobrze, jedni się polansowali, drudzy rzekli swoje racje ale którzy z tych trzech Panów race mają? Może pokusić się o fakty.
- ile dzieci w szkole?
- czy i ile dopłaca gmina (z naszych podatków oczywiście) do tej placówki?
- ile i w jakie usługi dokłada lokalne stowarzyszenie?

Do Paweł; 6 października 2021, 12:53

Gminy w naszym kraju, nie tylko Mogielnica, dopłacają do szkół, czy też szerzej oświaty.

Subwencja oświatowa z BP pokrywa mniej więcej 50% kosztów prowadzenia szkół publicznych, czasami nawet sporo mniej. Resztę muszą dopłacać samorządy ze swojej kasy.

I nie, nie jest to obrona włodarza Mogielnicy. Tak po prostu jest w każdej gminie.

Każda gmina, z naszych podatków (częściowo), dopłaca do utrzymania oświaty (czy to publicznej czy niepublicznej, nie ma to znaczenia). Żeby było śmieszniej subwencja oświatowa pochodzącą z BP tak na prawdę też jest z naszych podatków.

Tak czy inaczej oświatę w całości finansują obywatele.

Paweł; 6 października 2021, 15:43

@Do Paweł; 6 października 2021, 12:53
Wielkie dzięki za informację ale moje pytania były rzeczowe
- ile dzieci w szkole?
- czy i ile dopłaca gmina (z naszych podatków oczywiście) do tej placówki?
- ile i w jakie usługi dokłada lokalne stowarzyszenie?

Do Pawel; 6 października 2021, 19:42

W szkole jest prawie 140 dzieci. Dla przykładu w dwóch publicznych wiejskich szkołach jest po około 40plus. Gmina do tej szkoły, przekazuje a nie dokłada subwencje i dotacje. A jeśli chodzi o podatki to rodzice tych dzieci z Kozietul też je płacą. A mimo to nic, ale to nic i w nic gmina w tej miejscowości nie inwestuje. Zrobiła sobie przysłowiową krowę dojną. A teraz jakby tego jeszcze było mało to burmistrz chce wyciągnąć jeszcze więcej. A co zrobiło Stowarzyszenie? Wszystko to czego nie zrobił burmistrz dla tej szkoly

real; 7 października 2021, 20:37

Wielu wychowanków, którzy opuścili mury tej szkoły było spoza Kozietuł. Poziom niezły.
Subwencje, wszelkie przepisy w tym zakresie, jeśli są - być może - złe, należy popracować nad tym centralnie, żeby uniknąć takich sytuacji w całej Polsce.
Poza tym, a może przede wszystkim, nie można w życiu na wszytko patrzeć poprzez pryzmat pieniądza.
Być może w x klasie jest 3 dzieci. A kto wie ile będzie za np. 5 lat? Czy w ogóle będą, jeśli tak dalej się ludzie nie zorientują o co chodzi z tą plandemią...

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Nauka Pływania | instruktor Emil Siedlarz | Chełmiec - Nowy Sącz - Korzenna
Księgowość w stolicy. Jakie są realia pracy księgowych w Warszawie? Praca w księgowości należy do zawodów cieszących się dużym...
Podpisano umowę! Wkrótce rusza przebudowa stadionu przy Laskowej W czwartek burmistrz Dariusz Gwiazda podpisał umowę na...
Ostatnie pożegnanie podinspektora Pawła Korczaka W środę w Tarczynie obyła się uroczystość pogrzebowa...
ZWiK w Grójcu wydał komunikat ws. bakterii coli w wodzie Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grójcu poinformował, iż...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.