Koronawirus: komunikat Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Grójcu

24 marca 2020; 16:58

Grojec24.net

13 komentarzy

W związku z licznymi pytaniami Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Grójcu wydała komunikat.1. Wszystkie osoby objęte kwarantanną na podstawie decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Grójcu otrzymają taką decyzję drogą pocztową. Biorąc pod uwagę dużą ilość tych decyzji oraz ograniczenia w pracy placówek pocztowych bardzo prosimy o cierpliwość.

2. Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Grójcu nie posiada testów do badań w kierunku COVID19 oraz nie pobiera próbek do badań na COVID19, nie posiada do rozdawania środków dezynfekcyjnych ani ochrony osobistej (rękawiczki, maseczki), nie wystawia recept ani zwolnień lekarskich oraz nie udziela porad lekarskich.

3. Osoby, które mają wynik dodatni i nie mają objawów choroby przebywają na podstawie decyzji w izolacji. Powtórne próbki pobierane są po upływie 10-12 dni (u dzieci po upływie 14 dni) od momentu pobrania pierwszego wymazu. O pacjentach z objawami decyduje lekarz prowadzący.

4. Osoby przebywające w kwarantannie posiadające wynik ujemny będą miały pobrane kolejny wymaz po 7 dniach od pobrania pierwszej próby (lub w pierwszym wolnym terminie). Jeżeli kolejna pobrana próba da wynik ujemny osoba taka kończy kwarantannę i przystępuje do pracy.

 
I jeszcze zasady dla poddanego izolacji w warunkach domowych:

ZALECENIA DO IZOLACJI DOMOWEJ

1. O stanie zdrowia Twojego lub/i dziecka informuj lekarza, który zlecił izolację domową. W sytuacji pogorszenia stanu zdrowia natychmiast wzywaj karetkę pogotowia informując o rozpoznaniu COVID i jedź do szpitala.

2. Przebywaj (całą dobę) w jednym pokoju, w którym nie mieszkają/ nie przebywają inni domownicy.  Otwieraj okno, wietrz pokój. Jeśli musisz opuścić ten pokój – usta i nos osłoń maseczką (chirurgiczna lub samodzielnie sporządzona z gazy i tasiemek). Inni domownicy nie powinni przebywać w odległości mniejszej niż 1m. Nie wynoś rzeczy z pokoju, z którego korzystasz.  Jeśli masz do wyrzucenia śmiecie to zapakuj je w plastikowy worek (poproś o zawieszenia pustego worka na klamce) i wystaw za drzwi, zostaw, inny pomagający domownik wyrzuci zgodnie z niżej zamieszczoną instrukcją.

3. Nie wchodź do innych pomieszczeń jeśli ktoś w nich przebywa.

4. Jeśli nie mieszkasz sam - nie korzystaj z wentylatorów, klimatyzacji.

5. Jeżeli nie możesz mieć oddzielnej dla siebie łazienki/toalety to staraj się ją używać jako ostatni z domowników i myj po sobie pomieszczenie, dezynfekuj WC, myj dokładnie ręce. Używaj wyłącznie własnych ręczników, powieś je w innym miejscu niż ręczniki pozostałych domowników.

6. Nie używaj wspólnych z innymi domownikami naczyń. Korzystaj tylko z wydzielonych dla siebie oddzielnych sztućców, talerzy, kubków, szklanek. Naczynia myj w zmywarce (minimum 60⁰C) lub ręcznie środkiem  myjącym do tłustych naczyń i płucz gorącą wodą (można je na koniec sparzyć). Po każdym zmywaniu myj  ręce wodą z mydłem.

Jak sprzątać mieszkanie, w którym izolowany jest jeden (dwoje chorych) a reszta jest zdrowa, - dezynfekcji (chusteczkami, sprayem) wymagają:
- klamki do drzwi, blaty stołowe, armatura łazienkowa, toalety i uchwyty toaletowe, telefony, klawiatury, tablety, stoliki nocne. Po dezynfekcji nie wycieraj zdezynfekowanych powierzchni. Najlepiej rób to w gumowych rękawiczkach.

Pranie ubrań, pościeli używanej przez osobę zakażoną – „wsad do pralki" powinno się pakować w rozpuszczalny worek (jeśli osiągalny, powinny być dostępne przez internet) i prać w temperaturze najwyższej dopuszczalnej dla pranych tkanin, używaj ubrań, które można prać w temperaturze 60⁰C.

Jeśli taki worek nie jest dostępny to chory powinien pakować brudne rzeczy do worka materiałowego, pranego razem z załadowanym praniem. Worek warto powiesić na klamce pokoju w którym przebywa zakażony domownik. Po załadunku dezynfekuj z zewnątrz pralkę i jej okolicę, umyj i zdezynfekuj ręce.

Nie wysyłaj prania do pralni.

Wyrzucanie śmieci – zalecenia dla osoby wyrzucającej śmiecie z twojego domu/ mieszkania - załóż gumowe rękawiczki, zapakuj śmieci w worek, po zamknięciu  pierwszego worka zdejmij rękawiczki , zapakuj w drugi worek, wyrzuć. Umyj i zdezynfekuj ręce.

Osoby z kontaktu domowego z chorym mają najwyższe ryzyko zakażenia, nie każdy choruje pełnoobjawowo. WSZYSCY DOMOWNICY PODLEGAJĄ KWARANTANNIE PRZEZ 14 DNI OD OSTATNIEGO KONTAKTU Z OSOBĄ Z POTWIERDZONYM ZAKAŻENIEM:

1. Nie mogą opuszczać domu, robić zakupów.

2. Poruszają się w obrębie pomieszczeń, w których nie jest izolowany chory lub własnym przydomowym ogrodzie bez kontaktu z chorym ani sąsiadami.

3. Należy poprosić telefonicznie/ mailowo o pomoc, osoba dostarczającą potrzebne produkty ma zostawiać je pod drzwiami Twojego domu/mieszkania i zawiadamiać w ustalony sposób, tak by nie kontaktować się bezpośrednio.

TAGI:

Komentarze (13):

Gosia; 24 marca 2020, 18:13

Super. A Minister zdrowia zapewnia, że testów jest pod dostatkiem.

Ja; 24 marca 2020, 18:55

Tak mają wszystko .... Gówno mają a grójecki sanepid to jest jedna porażka , tak się wszystkim interesują że ręce opadają , wystarczy zadzwonić i posłuchać tych bredni albo nikt nie odbiera , najlepiej ... Tak się wszystkim przejmują że wszystko mają w tyłku .
Jednym słowem liczymy tylko na sb !

Mieszkanka Grojca; 24 marca 2020, 19:39

Proszę niech władze Grojca reagują, tu już jest koszmar, nie powinniśmy wychodzić z domów!!!!

Kamil; 24 marca 2020, 19:49

Jesteście żałośni!! W takiej sytuacji zamiast walczyć o swoje miasto i powiat siedzicie na dupie i niewiadomo za co kase bierzecie!! Ciekawe jak ktoś z waszej rodzinki zachoruje? Wtedy dupe szanownie ruszycie? Testy powinny być tylko macie wysrane bo Was to nie dotyczy! Karma wróci!!

Nowe M; 24 marca 2020, 21:03

Jakie testy w dps. Nowe Miasto pracownicy nawet temperatury nie mają mierzonej na wejściu a są tam ludzie starsi i schorowani

Pan R; 24 marca 2020, 21:05

No właśnie testów sanepid nie posiada a pracownicy pcm muszą pracować nie wiedząc czy są zakażeni i tym samym narażają swoje rodziny pacjentów i samych siebie wzajemnie

Magda; 25 marca 2020, 11:09

Ten artykuł co co najmniej śmieszny. Na wstępie już informacja o tym, że nic nie posiadają i dają do zrozumienia aby im dupy nie zawracać. Porażka. Trzeba się kontaktować z lekarzem, który też ma ciebie daleko w d....

zmora; 25 marca 2020, 12:30

Punkt 2 komunikatu mówi wszystko. Dziwne, że jeszcze nie rozeszli się do domów, bo w kontekście tego, co podali, nie ma żadnego uzasadnienia ich funkcjonowania.

Iwona; 25 marca 2020, 15:47

To za co mają wypłacaną pensję?

Gość; 26 marca 2020, 20:02

Ale jak to? Informują pocztą ze ktoś ma koronawirusa? Za nim ktos odbierze list z poczty za nim w ogóle list dotrze to już chory zejdzie z tego świata i zabierze ze sobą kilku innych

Elkaka; 26 marca 2020, 20:18

Dno, kompletne dno, wszyscy mają pacjentów w du.. ie, Sanepid - brak kontaktu, nie dodzwonisz się choćbyś beczkę soli zjadł, lekarze i pielęgniarki pracują w zasyfionym szpitalu. Pan Jerzy B. wiedział, że musi być odizolowany od pacjentów to przyjmował prywatnie - forsa się tylko liczy. Jego jako lekarza przyjęli na leczenie na oddział a szary Kowalski niech umiera w domu. Gdzie są władze, po co na nich głosowaliśmy, czy tylko po to aby pieniądze brali na swoich ciepłych stołkach?

Rodi; 26 marca 2020, 23:38

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Kosur; 31 marca 2020, 15:44

Gdzie są władze miasta siedzą pod kocykiem

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Rallycross: mimo kolizji Piotr Czekański blisko podium Kolizja Piotra Czekańskiego w finale Supercars Light...
Alpakoterapia - nowa terapia w Zespole Szkół Specjalnych W tym roku szkolnym po powrocie z wakacji na naszych ucznió...
Anna Balcerowicz z LO w Grójcu najlepszą maturzystką w powiecie W ostatnim czasie w siedzibie Starostwa Powiatowego w Gró...
Światowy Dzień Jabłka – Warka 2020 (VIDEO) Chociaż Światowy Dzień Jabłka, który odbył się na terenie...
Naczepa bez czterech kół i hamulców Dwa koła zamiast sześciu, niedziałające hamulce i...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Praca mycie kontenerów biurowych Poszukujemy dwie osoby (również Panie) do sprzątania oraz mycia kontenerow...
Poszukujemy zleceń outsourcing pracowników... Firma outsourcingowa CONQURO sp. z o.o. zajmuje się dostarczaniem pracowników...
Opiekunka osoby starszej w Niemczech,... "Opiekunka osoby starszej w Niemczech, 76307 Karlsbad
Wypożyczalnia samochodów 50% taniej “Z pasji do samochodów i zamiłowania do luksusu zbudowaliśmy...
Opiekunka osoby starszej w Niemczech,... Opiekunka osoby starszej w Niemczech, Meerbusch

...

Firmy z Grójca i okolic

... Zapchany filtr cząstek stałych DPF to nie problem! Z naszą pomocą, w...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Firma przeprowadzkowa Lider - Przeprowadzki... Jesteśmy firmą przeprowadzkową z Krakowa, jednak wykonujemy także przeprowadzki...
Fotowoltaika Brewa Zbudujemy dla Ciebie instalację fotowoltaiczną i obniżymy rachunki za...
Alerta - kursy i szkolenia BHP Prowadzisz firmę i potrzebujesz kompleksowej obsługi BHP i przeciwpożarowej?...

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.