Kościół w Worowie odzyska swój dawny blask. 160 tys. zł dotacji od samorządu województwa

11 listopada 2022; 12:29

Informacja prasowa

2 komentarze

Fot. parafiaworow.pl Fot. parafiaworow.pl

Kościół parafialny w Worowie (pow. grójecki), dzwonnica przykościelna w Chlewiskach czy kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu to trzy spośród 25 zabytków z subregionu radomskiego i powiatu grójeckiego, które odzyskają swój dawny blask dzięki wsparciu samorządu województwa w ramach programu „Mazowsze dla zabytków”. Na ten cel w budżecie województwa zarezerwowano prawie 2 mln zł.

Jak podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski, że wsparcie jest potrzebne, bo tego typu inwestycje są bardzo kosztowne. – Rewitalizacja zabytków to niezwykle wymagająca dziedzina. Chcąc przywrócić zabytkom dawny blask trzeba przestrzegać ściśle określonych zasad, procedur. Są to drogie i często długotrwałe inwestycje, bo wymagają od wykonawców dużego nakładu pracy, cierpliwości i precyzji. Na takie wydatki nie każdy może sobie pozwolić. Dotyczy to zarówno właścicieli prywatnych, jak i samorządów lokalnych. Dlatego z pomocą przychodzimy my i nasze programy wsparcia.

W tym roku radni województwa zdecydowali o przyznaniu dotacji 148 zabytkom. Ich łączna wartość to ponad 11 mln zł. Pomoc z budżetu województwa mazowieckiego trafi zarówno na prace przy kościołach i innych obiektach sakralnych (96), jak i zabytkach będących pod opieką samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i osób prywatnych (52). Wśród dofinansowanych obiektów jest 25 zabytków z subregionu radomskiego i powiatu grójeckiego.

Komisja oceniająca wnioski, decydując o wyborze zabytków do dofinansowana kierowała się takimi kryteriami, jak: konieczność przeprowadzenia prac lub robót wynikająca ze stanu zabytku, kwalifikowalność kosztów, znaczenie zabytku dla mieszkańców, w tym rola zabytku w kształtowaniu przestrzeni publicznej oraz dostępność zabytku dla społeczności lokalnej i turystów.

Warto dodać, że każdy z dofinansowanych przez samorząd województwa mazowieckiego obiektów otrzyma certyfikat „Cenny Zabytek Mazowsza”, by podkreślić jego wyjątkowe znaczenie historyczne, kulturalne i architektoniczne.

Lista beneficjentów z powiatu grójeckiego:

Naprawa konstrukcyjna ścian, izolacje poziome, remont tynków wewnętrznych w kościele parafialnym w Worowie; Parafia Rzymskokatolicka Najświętszego Serca Pana Jezusa w Worowie (przyznana kwota dotacji: 160 000,00 zł)

II etap remontu zabytkowego Kościoła w Boglewicach - konserwacja zabytkowych okien, renowacja tynków i ścian, remont więźby dachowej oraz wymiana pokrycia dachu; Parafia Rzymskokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego w Boglewicach (150 000,00 zł)

Wymiana sufitów i konserwacja drzwi w zabytkowym kościele modrzewiowym w Chynowie; Parafia Rzymskokatolicka Świętej Trójcy w Chynowie (190 000,00 zł)

TAGI:

Komentarze (2):

Do do do do do; 11 listopada 2022, 22:36

Powiat grójecki leży poza subregionem radomskim. Czas odłączyć go również z radomskiego okręgu wyborczego w którym posłowie Suski, Kopacz i sejmikowi Ratajczak czerpią nasze głosy. Dość błazenady.

dodododo; 13 listopada 2022, 09:48

Na takie pierdoły tyle kasy... Masakra.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Planowane wyłączenia prądu Publikujemy listę miejscowości w powiecie grójeckim, w któ...
Gloria Victis. Powstanie Styczniowe - 160. ocznica zrywu – wystawa plenerowa Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na wystaw...
Ogólnopolski Konkurs Poetycki O Laur Jabłoni Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. W. S. Laskowskiego...
Mecz towarzyski: Mazowsze Grójec – LKS Osuchów 4:1 Od przekonującego zwycięstwa 4:1 (1:1) nad LKS Osuchów seri...
Policja: "szeryf" na krajowej siódemce w Tarczynie (VIDEO!) 43-letni kierowca osobowej skody wyprzedził ciężarówkę z...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...
Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....
INTENSON S.A. - sklep z ekologiczną... INTENSON to producent zdrowej żywności. Jestesmy również sklepem, zajmującym...
Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.