Kraina Jeziorki. Raj dla rowerzystów na południe od Warszawy

21 lipca 2013; 00:49

Grojec24.net

0 komentarzy

fot. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Zlewni Rzeki Jeziorki

Kraina Jeziorki to ponad 400 km szlaków rowerowych leżących w dolinie rzeki Jeziorki. O krok od stolicy w kierunku południowym, na obszarze powiatu piaseczyńskiego, grójeckiego i gminy Mszczonów. Można tu nie tylko aktywnie (rowerem czy kajakiem), miło spędzić weekend, ale też przeżyć prawdziwą przygodę, wziąć udział w ciekawym wydarzeniu, obcować z naturą, zobaczyć wiele interesujących, zabytkowych i inspirujących miejsc, a na koniec też dobrze zjeść.

Polecamy

Jak dotrzeć w Krainę?

Z Warszawy aby dotrzeć do szlaków rowerowych Krainy Jeziorki wystarczy skorzystać z istniejącego od lat Chojnowskiego Szlaku Rowerowego (początek: Kabaty – Piaseczno – Góra Kalwaria) oznaczonego w terenie na zielono lub Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego (Warszawa – Konstancin – Góra Kalwaria - Czersk) koloru niebieskiego, który swój bieg rozpoczyna już w Łomiankach i biegnie w stolicy wzdłuż Wisłostrady. Doprowadzą nas one do pozostałych 16 tras przygotowanych w tym roku przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Zlewni Rzeki Jeziorki. W tę urokliwą Krainę można też dotrzeć pociągiem Kolei Mazowieckich np. do Zalesia Górnego czy Piaseczna lub liniami podmiejskimi ZTM: 709, 710, 724, 727, 739, 742, a także korzystając z usług PKS Grójec czy PKS Polonus, które ruszają ze stacji Matro Wilanowska.

Warto zobaczyć

Jedną z największych atrakcjami Krainy Jeziorki jest zabytkowa piaseczyńsko-grójecka kolej wąskotorowa ze stacją początkową w Piasecznie przy ul. Sienkiewicza. Warto też zwiedzić: XIV wieczny Zamek w Czersku, pospacerować w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie, w którym koniecznie trzeba zażyć tężni solankowej. Jak komuś mało leczniczych źródeł może odwiedzić termy w Mszczonowie. Rajem dla wędkarzy może natomiast okazać się zalew Osieczek, gdzie można złowić m.in. pstrąga tęczowego i potokowego. Inne ciekawe miejsca to tor samochodowy w Słomczynie, tor gokartowy w Szymanowie, drewniane kościoły w Chynowie, Rembertowie, Lutkówce i na Mariankach w Górze Kalwarii, liczne pałace, dwory i często towarzyszące im parki (szczególnie liczne w powiecie grójeckim). Najciekawiej prezentuje się unikatowy, klasycystyczny pałac w Nowej Wsi (k/Grójca) z XVIII wieku, XVII wieczny pałac szlachecki w Oborach (k/Konstancina) czy pałace w Osuchowie, Drwalewie i Budziszynie. Do najciekawszych zabytkowych miast zaliczymy Piaseczno, Górę Kalwarię, Grójec z zabytkowymi ratuszami oraz Tarczyn, Mszczonów i willowy Konstancin - jedyne uzdrowisko na Mazowszu. Na pewno warto wypożyczyć kajak i spłynąć z Zalesia Dolnego do Konstancina-Jeziorny, nie martwiąc się o rower, który w miejsce zakończenia spływu dowiezie nam organizator wypożyczalni kajaków. Więcej na: www.kajaki-piaseczno.pl

Mnóstwo innych powodów

W dolinie Jeziorki łącznie zlokalizowanych jest także 8 muzeów, 60 obiektów noclegowych (w tym 8 gospodarstw agroturystycznych) i kilkaset wartych odwiedzenia atrakcji jak parki linowe (Pęcław i Zimne Doły), painball (Laser Camp, Paintball Storm), 24 stadniny konne obecne na terenie każdej z 10 gmin Krainy, tor gokartowy w Słomczynie, wypożyczalnie sprzętu wodnego, dające możliwość pływania po Jeziorce, Wiśle oraz zbiornikach zamkniętych (np. w Zalesiu Górnym) czy wiejskie zagrody z wieloma atrakcjami w jednym miejscu tj. Ranczo pod Bocianem, Gościniec Wiecha (Gm. Tarczyn), Wioska pod Kogutem (gm. Prażmów).

Bogactwo przyrodnicze

Także przyroda nas rozpieszcza. Liczne są tu rezerwaty czy leśne kompleksy wypoczynkowe. Jak choćby te w Magdalence, Zimnych Dołach k/Żabieńca, czy w okolicach Osuchowa (gm. Mszczonów). Warte obcowania jest samo środowisko rzeki Jeziorki oraz jej dopływów, które dostarczą każdemu wielu niezapomnianych wrażeń i pozwolą zanurzyć się w otchłań szumu wody, zieleni, by wypocząć i nabrać sił. Dlatego szczególnie polecamy wycieczkę Szlakiem głównym Krainy Jeziorki, który biegnie wzdłuż rzeki na długości blisko 82 km. Wisła, goszcząca wody Jeziorki swoimi okolicznościami przyrody także prowokuje do rowerowych wycieczek. Liczne na obszarze Krainy rezerwaty (np. Rezerwat Skarpa Jeziorki w Gm. Prażmów), kompleksy leśne ziemi mszczonowskiej, grójeckiej, a także Chojnowskiego Parku Krajobrazowego to wspaniałe tło każdej rowerowej wycieczki.

Smakowita Kraina

Wiosną niewątpliwie urokliwe są kwitnące sady zlokalizowane w okolicach Grójca, Tarczyna i Góry Kalwarii, których smakowite plony zaspokajają 30% krajowej produkcji jabłek. A przepyszny z nich sok znajdziemy już na niemal każdym targowisku. Od niedawna produkowany tu cydr zaczyna podbijać podniebienia miłośników kulinarnych smakowitości, tak jak Czerlotka, która jest słodyczą ziemi czerskiej (można ja zjeść w cukierniach w Górze Kalwarii) czy tak smakowite potrawy z lesznowolskich dyni. Amatorom słodkości możemy też polecić smakowite i naturalne miody, jak choćby te z Tęczowej Pasieki (Cieciszew). Nie można nie wstąpić do jednej ze staropolskich karczm i wyśmienitych restauracji tj. Oycowizna, Stara Chata, Gospoda Zalewajka czy Odjazd i Zawrotnica mieszczące się na stacji początkowej wąskotorówki w Piasecznie. Na obszarze Krainy zlokalizowanych jest łącznie 108 punktów gastronomicznych wartych odwiedzenia. Ich listę znajdziecie Państwo na stronie www.krainajeziorki.pl.
Kraina Jeziorki. Raj dla rowerzystów

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Zlewni Rzeki Jeziorki, po kilku latach starań i działań oddaje miłośnikom dwóch kółek ponad 200 nowych kilometrów oznakowanych szlaków rowerowych wraz z małą infrastrukturą. Szaleć na jednośladach można dwa kroki od stolicy, bo trasy rowerowe zlokalizowane są w powiatach: piaseczyńskim, grójeckim oraz na terenie gminy Mszczonów.

Idea Stowarzyszenia

Stowarzyszenie swoją działalność rozpoczęło w 2001 roku. Powstało z inicjatywy Gminy Piaseczno i Powiatu Piaseczyńskiego. Pierwotnie powodem jego powstania i celem działania było wspieranie działań samorządowych na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego na terenie działania Stowarzyszenia, a w szczególności szeroko pojętą ochroną środowiska obszaru zlewni rzeki Jeziorki. Dziś członkiem organizacji jest 10 gmin i 3 powiaty, choć to gminy finansują jego działalność (1 zł od mieszkańca na rok). Dotychczasowa działalność organizacji skupiała się przede wszystkim na podejmowaniu wielu małych działań związanych z urokliwą Jeziorką. Były to konferencje, spotkania naukowe, tematyczne, imprezy turystyczne dla dzieci i młodzieży, a także prowadzone były też prace koncepcyjne.

Pomysł na szlaki 

W ostatnim okresie Stowarzyszenie swoje działania koncentruje na wyznaczeniu i budowie sieci szlaków rowerowych na obszarze zlewni rzeki Jeziorki. Już w 2009 roku powstała pierwsza koncepcja rozbudowy szlaków rowerowych. Kolejno wykonano projekt i po wielu uzgodnieniach (z właścicielami terenów, zarządcami dróg) pod koniec 2012 roku udało się wdrożyć zakładany plan. Wyznaczono kilkanaście szlaków rowerowych oraz powstało 10 solidnych, rowerowych wiat, gdzie rowerzyści mogą odpocząć, zjeść prowiant, schować się przed deszczem. Dzięki temu do dyspozycji mieszkańców - miłośników turystyki rowerowej oddane zostało w tym roku ponad 200 km nowych oznaczonych szlaków rowerowych. Daje to łącznie pond 400 km tras rowerowych na obszarze zlewni rzeki Jeziorki tj. 10 gmin, członków Stowarzyszenia. Łącznie do oznakowania nowopowstałych szlaków wykorzystano 1432 znaki, a także tablice informacyjne i kierunkowe. Realizacja tego projektu w zasadniczy sposób zmienia układ szlaków rowerowych na terenie powiatów: piaseczyńskiego, grójeckiego oraz żyrardowskiego.

Nie tylko wzdłuż Jeziorki

Trasa główna (oznaczona w terenie na czerwono) o nazwie: Szlak główny Krainy Jeziorki biegnie zgodnie z nurtem rzeki tj. od miejscowości Osuchów (Gm. Mszczonów), przez gminę Pniewy, Grójec, Prażmów, Tarczyn, Piaseczno, Konstancin-Jeziornę, aż do ujścia na Wiśle. Liczy sobie blisko 82 km. Na tej trasie zlokalizowane są 4 wiaty rowerowe oraz kilka tablic informacyjnych.

Dodatkowo powstały szlaki łącznikowe, które integrują szlak główny z ciekawymi miejscami i atrakcyjnymi miejscowościami Krainy. Wraz z dotychczasowymi szlakami i ścieżkami rowerowymi jest ich łącznie 18.

Promocja Krainy Jeziorki rozpoczęła się 22 maja dwoma konferencjami prasowymi w Grójcu oraz Piasecznie. Objmuje zarówno mieszkańców jak i potencjalnych turystów z zewnątrz. Już powstały ulotki, plakaty, strona internetowa, a także mapy turystyczne. Są dostępne w magistratach poszczególnych gmin oraz punktach handlowych:http://www.krainajeziorki.pl/index.php/aktualnosci/85-gdzie-zdobyc-mapy-krainy-jeziorki. Przygotowywany jest obecnie przewodnik turystyczny, a także film promujący Krainę Jeziorki. Pod koniec czerwca (23.06) zorganizowano pierwszy Zlot Rowerowy Krainy Jeziorki, drug 15 lipca, kolejny zaplanowano na 25 sierpnia w Czersku. Celem spotkań jest integrującej środowiska rowerzystów z 10 gmin. Stowarzyszenie poczyni starania, aby skutecznie rozpowszechnić informację o nowych szlakach rowerowych Krainy Jeziorki. Już o realizowanym projekcie, przebiegu szlaków oraz więcej o atrakcjach Krainy Jeziorki (także tych aktywnych) będzie można znaleźć na stronie www.krainajeziorki.pl oraz na www.facebook.com/KrainaJeziorki.

Całość zadania jest realizowana z budżetu Stowarzyszenia. Całkowity koszt realizacji części inwestycyjnej (wyznaczenie szlaków, postawienie tablic informacyjnych i kierunkowych, budowa wiat rowerowych z pełna infrastrukturą) to blisko 440 tys. zł. W ramach projektu odrestaurowano także ponad 100 km istniejących dotychczas szlaków rowerowych.

Specjalne podziękowania za udostępnienie materiałów składamy Panu Arkadiuszowi Strzyżewskiemu, członkowi zarządu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Zlewni Rzeki Jeziorki.

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Policjanci złożyli ślubowanie. Czterech rozpocznie służbę w Grójcu Na placu przed Komendą Wojewódzką Policji zs. w Radomiu...
Sprzątanie pobudowlane i poremontowe Sprzątanie po budowie - to skomplikowana procedura, której...
Kino GOK zagra ostatni raz przed wakacyjną przerwą Publikujemy repertuar grójeckiego kina na ostatni weekend...
Terytorialsi z powiatu grójeckiego mają nową jednostkę! 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej przenosi 61...
XVII Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych W dniu 22 czerwca na stadionie Grójeckiego Ośrodka odbyły...

Najnowsze ogłoszenia

Profesjonalne usługi informatyczne... Profesjonalne usługi informatyczne Grójec i okolice. Konkurencyjne ceny,...
Zatrudnimy opiekunki i opiekunów... PRM STOWARZYSZENIE od ponad 15 lat świadczące usługi opiekuńcze we współpracy...
... Pracuj jako Mechanik samochodowy w Niemczech ‼️🇩🇪
uczciwej osoby do pisania szukam uczciwej osoby do pisania prostych tekstów. W razie zainteresowania...
Kierownik Elektromarketu - Grójec Jesteśmy Expertem. Media Expertem.
Rządzimy na rynku elektro...

Firmy z Grójca i okolic

Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.