Kredyt a pożyczka - najważniejsze różnice, które trzeba znać

17 grudnia 2018; 18:25

Materiał partnera

Czym różni się kredyt od pożyczki? To pytanie zadaje sobie większość konsumentów, którzy wcześniej nie zdecydowali się na uzyskanie zobowiązania finansowego od żadnej instytucji finansowej. Niestety, zwykle nie znajdują na nie właściwej odpowiedzi. Z tego względu przygotowaliśmy artykuł, w którym w dokładny sposób wyjaśniliśmy, czym jest pożyczka, opisaliśmy, na czym polega kredyt oraz porównaliśmy oba zobowiązania. Zachęcamy do lektury!

Co to jest pożyczka?Podstawową różnicą między pożyczką a kredytem jest to, że może jej udzielić zarówno instytucja finansowa, jak i osoba fizyczna. Każda pożyczka zawierana jest na podstawie umowy, w której opisane są wcześniej ustalone warunki, czyli między innymi: opis umowy przedmiotu i czas trwania umowy pożyczki, koszty zobowiązania, zasady i termin zwrotu pożyczki czy konsekwencje nieterminowej płatności. Warunki umowy pożyczkowej pozabankowej są regulowane przez Kodeks Cywilny. Warto wiedzieć, że starając się o pożyczkę w jednej z firm pożyczkowych, nie trzeba podawać celu, na który chcemy w przyszłości przeznaczyć pożyczone pieniądze. W porównaniu do kredytu, pożyczka nie musi być odpłatna, zwykle bywa też tak, że pożyczkodawcy oferują swoim klientom darmowe pożyczki. Co ważne, zabezpieczeniem dla pożyczki może być poręczenie, weksel, zastaw lub dobrowolne poddanie się egzekucji.

Jakie są rodzaje pożyczek?Z roku na rok na naszym rynku powstaje coraz więcej firm pożyczkowych, które oferują produkty finansowe dostosowane do nawet najbardziej wymagających konsumentów. Także dłużnicy oraz osoby z negatywną historią kredytową mogą dziś wnioskować o pożyczkę. Obecnie pożyczkodawcy proponują swoim klientom następujące usługi:

> pożyczkę krótkoterminową, czyli zobowiązanie finansowe na niskie kwoty, które zwykle trzeba spłacić w terminie 30 dni. Niektóre firmy pożyczkowe oferują dłuższy okres spłaty do 60 lub 91 dni,

> pożyczkę ratalną - to zobowiązanie finansowe na wyższe kwoty i dłuższy okres spłaty, który maksymalnie może wynieść nawet 48 miesięcy. Takie zobowiązanie finansowe spłaca się w miesięcznych transzach.

Trzeba również wspomnieć o pożyczkach online na raty, które nie wymagają od pożyczkobiorcy spełniania nadmiernych formalności. Taką formę zobowiązania finansowego można otrzymać nawet w 15 minut.

Definicja kredytuKażdy konsument powinien zdawać sobie sprawę z tego, że o kredyt może starać się tylko i wyłącznie w stacjonarnej placówce banku lub na jego stronie internetowej. Umowa kredytowa sporządzona jest zawsze w formie pisemnej i reguluje ją Prawo bankowe. Do najważniejszych elementów umowy o kredyt należą: kwota i waluta kredytu, cel, na jaki zostaną przeznaczone pożyczone pieniądze, zasady i termin spłaty, wysokość oprocentowania i całkowity koszt zobowiązania, czyli RRSO. W tym miejscu warto podkreślić, że umowa pożyczki koniecznie powinna być zabezpieczona poprzez hipotekę, gwarancję bankową lub akredytywa. Oferty kredytów obejmują naprawdę duże kwoty pieniędzy opiewające na setki tysięcy złotych. Kredytobiorca może otrzymać kredyt, jeśli posiada odpowiednią zdolność kredytową i nie zalega ze spłatą zobowiązań w innych instytucjach finansowych. Trzeba pamiętać, że bank za udzielenie kredytu będzie wymagał od klienta uregulowania dodatkowych opłat w formie odsetek dołączonych do rat kredytowych.

Rodzaje kredytów - co oferują banki?Obecnie w bankach znajdziemy interesujące oferty kredytów, które dostosowane są do potrzeb i celów finansowych konsumentów. By uzyskać tak duże zobowiązanie finansowe od kredytodawcy, najpierw należy spełnić wszystkie wymagane przez niego warunki. Poniżej przedstawiamy wszystkie rodzaje kredytów, o które możemy się starać w większości banków.

> Kredyt hipoteczny - udzielany jest na zakup nieruchomości lub na budowę domu jednorodzinnego. Kwota tego zobowiązania opiewa na bardzo wysokie sumy pieniędzy. Okres spłaty takiego kredytu może trwać nawet kilkadziesiąt lat.

> Kredyt konsumpcyjny - to zobowiązanie finansowe, które można przeznaczyć na dowolny cel, który nie jest związany z działalnością gospodarczą.

> Kredyt inwestycyjny - proponowany jest konsumentom, którzy chcą powiększyć swój majątek poprzez zakup np. papierów wartościowych.

> Kredyt konsolidacyjny - umożliwia kredytobiorcy połączenie kilku kredytów w jedno zobowiązanie finansowe. W ten sposób obniży się miesięczna rata zobowiązania.

Różnice między kredytem a pożyczkąRóżnice między kredytem a pożyczką dla przejrzystości przedstawiamy w formie tabeli. W ten sposób łatwiej będzie je porównać.Pożyczka a kredyt - podsumowaniePożyczka czy kredyt, który z przedstawionych produktów wybrać? To zależy od indywidualnych potrzeb i celu finansowego konsumenta. Jeśli chce kupić mieszkanie lub wybudować dom powinien zdecydować się na kredyt, natomiast w przypadku, gdy planuje nieco mniejsze wydatki lepiej, aby zaciągnął pożyczkę. Na jaką ofertę się zdecydować? Zachęcamy do przeanalizowania konkretnych ofert, dostępnych obecnie na rynku, aby wybrać najkorzystniejszą z nich.

 


Najnowsze artykuły

Mazowsze finiszuje na piątkę, ale cudu nie było Mazowsze Grójec w bardzo dobrym stylu, wysokim zwycięstwem...
Szkolenia z kompetencji cyfrowych w Gminie Grójec Gmina Grójec zaprasza do udziału w bezpłatnych szkoleniach...
E-sportowe emocje w Polsce. Bukmacher STS sponsorem transmisji Największy polski bukmacher – STS - sponsorem...
Troje poszukiwanych przestępców może przebywać w Grójcu Renata Dorsz, Sebastian Podsiadło oraz Maciej Czemarnik &#...
Nowa trasa do Warszawy może opóźnić się nawet o rok Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowuje...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Opieka Niemcy,zlecenie z PREMIĄ WAKACYJNĄ... Dołącz do MEDIPE i wyjedź do pracy w Niemczech jako Opiekun lub Opiekunka...
Mechanik / Elektromechanik samochodowy... Firma Emtor zatrudni osoby w zawodzie mechanik / elektromechanik samochodowy
Pokój z jacuzzi Obiekt położony jest na zachodnim zboczu Kopy Biskupiej ( 889 m n.p.m.)...
Super Finansowanie Bez BIK (także... Super Finansowanie Bez BIK (także z Komornikiem ) Pod Zastaw Lub na...
POŻYCZKI BEZ BIK POD ZASTAW NIERUCHOMOŚCI...
FINANSOWANIE POZABANKOWE BEZ BIK POD ZASTAW LUB NA ZAKUP NIERUCHOMOŚCI...

Firmy z Grójca i okolic

... Kapitan Remont jest profesjonalną i wyspecjalizowaną firmą wykonującą...
Sklep elektryczny - ABCelektro Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu internetowego ABCelektro.pl....
glazurnik budowa Zajmujemy się obróbką i montażem ceramiki budowlanej /gresy , płytki...
2strony 2strony.pl to serwis dla ludzi przedsiębiorczych. Interesujemy się tematyką...
AXELBAZ Maciej Zabelski Transport niskodpowoziowy, ponadgabarytowy, specjalistyczny maszyn budowlanych,...

2013-2019 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.