Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Krwiodawcy – "Im się to należy..."

12 czerwca 2018; 21:04

Informacja prasowa

1 komentarz

Zarząd Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „PULS” w Grójcu pragnie poinformować wszystkich członków klubu wraz z rodzinami, sympatyków honorowego krwiodawstwa, darczyńców, potencjalnych krwiodawców oraz wszystkich, którym leży na sercu rozwój ruchu bezinteresownego działania na rzecz innych o uroczystości z okazji 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK w Polsce oraz 20-lecia Klubu HDK PCK „PULS” w Grójcu.

News will be here

Obchody odbędą się 16 czerwca 2018r w Grójcu.

Rozpoczynamy Mszą Świętą o godz. 13:00 w kościele pw. Św. Mikołaja w Grójcu (ul. Worowska 1). Godzina 15:00 Gala PCK w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Grójcu (ul. Polna 17a).

W trakcie spotkania wręczone zostaną honorowe medale sponsorom, darczyńcom i krwiodawcom oraz odznaczenia zasłużonym dawcom krwi.

Jednocześnie chcemy zachęcić wszystkich mogących oddawać krew do odwiedzenia Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Powiatowym Centrum Medycznym w Grójcu oraz uczestniczenia w organizowanych przez nasz Klub wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem i Grupą Muszkieterów (supermarkety Intermarche i Bricomarche) – największym w Europie zrzeszeniem niezależnych przedsiębiorców, w kampanii „ZBIERAMY KREW DLA POLSKI”.

Akcje zbiórki krwi przy marketach Intermarche i Bricomarche odbywają się już od 11 lat. W  okresie od maja do wrześniu  w klimatyzowanym autobusie (mobilnym punkcie poboru krwi) w komfortowych warunkach możesz wspomóc największą kampanię na rzecz honorowego krwiodawstwa w Polsce.

Szczegółowy harmonogram akcji w Polsce można znależć na www:pck.pl i www: muszkieterowie.pl

Jeśli jesteś już pełnoletni, a nie przekroczyłeś 65-ego roku życia, ważysz 50 kg lub więcej, Twoje samopoczucie nie budzi niepokoju, masz dobrą wolę pomagać innym ludziom, to zgłoś się do  najbliższej placówki publicznej służby krwi. Oddział terenowy RCKiK w grójeckim szpitalu czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 11.30.

Każdy pełnoletni, zdrowy tj. nie obciążony chorobami genetycznymi, dziedzicznymi i przewlekłymi człowiek w wieku 18-50 lat (preferowani są ludzie młodzi między 18-30 rokiem życia), może również zostać dawcą szpiku lub komórek macierzystych z krwi obwodowej.

Chęć pobrania próbki krwi w celu jej przebadania i umieszczenia w Rejestrze Dawców Szpiku można wyrazić bez dodatkowych ukłuć w momencie oddawania krwi.

Trzeba to tylko zgłosić w trakcie rejestracji i wypełnić dodatkowy kwestionariusz.

Dawstwo szpiku jest anonimowe, dobrowolne i bezpłatne.

Na wizytę w punkcie poboru krwi wybierz się najlepiej po lekkim, beztłuszczowym posiłku. Koniecznie weź ze sobą dokument tożsamości (np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport).

Celem naszej działalności jest ratowanie życia i zdrowia przez dawanie z siebie tego co najcenniejsze własnej krwi.

Przywileje wynikające z faktu bycia krwiodawcą i przynależności do Klubu HDK.

1.Honorowemu Dawcy Krwi, zgodnie z art. 9 ustawy o publicznej służbie krwi przysługuje:

– Zwolnienie od pracy w dniu oddania krwi i na czas okresowego badania lekarskiego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia,

– Zwrot kosztów przejazdu do najbliższej jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, w której oddaje krew na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju, koszty te ponosi jednostka organizacyjna publicznej służby krwi,

– Posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej

4.500 kalorii (tj. 8 czekolad),

– Uprawnienia do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego oraz świadczeń aptek (zasłużonemu honorowemu dawcy krwi art. 10, ustawy o publicznej służbie krwi),

– Dawcom rzadkich grup i dawcom, którzy przed pobraniem krwi zostali poddanizabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza lub surowicdiagnostycznych, przysługuje oprócz wymienionych uprawnień - ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i związane z tym zabiegi,

– Publiczna służba zdrowia zapewnia anonimowość dawcy krwi. Oznakowanie opakowań krwi i preparatów krwiopochodnych nie może zawierać danych umożliwiających identyfikację dawcy przez biorcę lub inną osobę bądź jednostkę organizacyjną inną niż jednostka organizacyjna publicznej służby krwi (art.13,w/w ustawy).

2. Honorowym Dawcom przywrócono możliwość odliczenia darowizny w formie ekwiwalentu pieniężnego za oddaną krew od podstawy opodatkowania. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wydaje stosowne zaświadczenia Honorowym Dawcom na życzenie od dnia 1 stycznia następnego roku.

Decyzja o oddaniu krwi, staniu się krwiodawcą, to początek drogi do zyskania ogromnej satysfakcji, wypływającej ze świadomości, że być może Twoja krew uratuje życie innego człowieka. To również sposób na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa własnego i spokoju o bezpieczeństwo zdrowia i życia osób Ci najbliższych. Już po pierwszej donacji poznasz grupę swojej krwi, która zostanie wpisana do legitymacji HDK – może przydać Ci się to w przyszłości – nawet wielokrotnie. Jako krwiodawca masz zapewnioną bieżącą kontrolę stanu swojego zdrowia – ogólne badanie lekarskie i systematycznie aktualizowane wyniki badań laboratoryjnych krwi. Pomagasz wszystkim chorym, potrzebującym krwi oraz samemu sobie. Kiedyś Ty też możesz jej potrzebować.

Ruch Honorowych Dawców Krwi jest integralną częścią struktury PCK i obecnie zrzesza około 200.000 członków i wolontariuszy, którzy poza systematycznym i planowym oddawaniem krwi, promują oraz upowszechniają ideały Ruchu zjednując mu tym samym nowych sympatyków.

Strukturę organizacyjną Ruchu tworzą kluby i rady HDK. Kluby, jako podstawowe jednostki organizacyjne PCK, zrzeszają dawców w środowiskach lokalnych: miejscach zamieszkania, pracy lub nauki.

Jednym z nich jest Klub HDK PCK „PULS” w Grójcu funkcjonujący w strukturze Piaseczyńsko - Grójeckiego – Oddziału Rejonowego PCK.

Klub powstał w 1998 roku z inicjatywy i dzięki osobistemu zaangażowaniu śp. Jana

Hieronima Bacha, który na zebraniu założycielskim w dniu 12 maja 1998r został wybrany Prezesem i przez 13 lat pełnił tę funkcję.

Przez wszystkie te lata był on doskonałym promotorem działalności Klubu.

Należy w tym miejscu wymienić również Pana doktora śp. Wiesława Katanę – zmarłego w tym roku, który poparł inicjatywę Pana Bacha i współorganizował zebranie założycielsko – wyborcze Klubu. Pan doktor kierując cały czas pracą grójeckiego oddziału RCKiK służył zawsze radą i wsparciem przy organizacji różnych akcji zbiórki krwi na terenie Grójca i okolic.

W najbliższym czasie planujemy nadanie Klubowi imienia Hieronima Jana Baha – założyciela i pierwszego Prezesa Klubu w latach 1988-2011 oraz ufundowanie dla Klubu sztandaru.


Zachęcamy wszystkich nowych krwiodawców do wstępowania w szeregi naszego Klubu.

Biuro jest czynne w każdy czwartek w godzinach 16 – 18 w Grójcu ul. Laskowa 2B (pierwsza klatka w bloku przy Powiatowym Urzędzie Pracy). Tel.: 883-138-579, 881-316-360, e-mail: hdkpuls@gmail.com

Zapisując się do klubu krwiodawców „PULS” w Grójcu zyskujesz po roku członkostwa możliwość nieodpłatnego 1,5 godzinnego, (dwa razy w tygodniu)  korzystania z basenu na pływalni Wodnik w Grójcu oraz ulgowych biletów na filmy wyświetlane w kinie Grójeckiego Ośrodka Kultury. ZAPRASZAMY!

Oddając krew ratujesz życie.

W imieniu Zarządu Klubu
HDK PCK „PULS”
w Grójcu
Piotr Marlikowski

TAGI:

Komentarze (1):

Czytelnik; 13 czerwca 2018, 06:44

Sprawdzajcie tekst przed dodaniem artykułu, a nie kopiujcie bezmyślnie to samo!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Mazowsze Grójec pozyskało nowego napastnika Z myślą o następnym sezonie 2024/25 GKS Mazowsze Grójec...
Rzadziej chorujemy Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości...
Będzie transmisja meczów EURO 2024 w grójeckim kinie! Wspólne kibicowanie i mecz na dużym ekranie, czyli...
Opinie o kuchniach z Agaty: przewodnik po najnowszych trendach i funkcjonalnościach Kojarzące się ze stylem retro ryflowane fronty i niebanalne...
Dzień Dziecka na Osiedlu Ilona w Grójcu Osiedlowy Dzień Dziecka to świetna okazja do wspólnej...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.