Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net

Księgowość w stolicy. Jakie są realia pracy księgowych w Warszawie?

1 grudnia 2023; 09:25

Materiał promocyjny

Praca w księgowości należy do zawodów cieszących się dużym społecznym uznaniem. Wynika to z ogromnej odpowiedzialności – to księgowa wylicza podatki i składki ZUS, może mieć również niemały wpływ na wyniki przedsiębiorstwa, dzięki doradzaniu korzystnych opcji. Z tego też powodu w wielu firmach księgowe zarabiają dużo, pracując bez nadgodzin, w dni robocze. Co trzeba zrobić, aby zostać księgową? Ile można zobaczyć na pasku? Jakie jeszcze zalety wiążą się z pracą w charakterze księgowej?

News will be here

Praca księgowa Warszawa – jakie warunki trzeba spełnić?


Warszawa to miast ogromnych możliwości, ale i wielkiej konkurencji. Z jednej strony miejsc pracy jest dużo, z drugiej – nie brakuje także chętnych. Na szczęście dla kandydatów, samodzielne księgowe oraz pozostali pracownicy rachunkowości należą w stolicy do zawodów deficytowych – a zatem można się spodziewać dobrych stawek.

Aby pracować w charakterze księgowej, oficjalnie nie jest potrzebne żadne wykształcenie. Teoretycznie może się tym zajmować nawet osoba bez matury. W praktyce jednak zarówno pracodawcy, jak i klienci biur rachunkowych, preferują osoby o wykształceniu kierunkowym. W mniejszych firmach wystarczy średnie – np. liceum ekonomiczne. Korporacje i poważne przedsiębiorstwa będą z pewnością wymagały studiów wyższych. Szczegółowe wymagania poszczególnych pracodawców sprawdź na https://www.gowork.pl/praca/ksiegowa;st/warszawa;l.

Doświadczenie zawodowe jest zawsze mile widziane – zwłaszcza jeśli chodzi o tak odpowiedzialny zawód. Jeżeli więc stoisz dopiero na początku swojej ścieżki kariery – np. jesteś w trakcie studiów – warto postarać się o staż w dobrej firmie, aby potencjalnemu pracodawcy mieć już coś konkretnego do zaoferowania.

Czy praca księgowej jest opłacalna?


Motywacją do szukania pracy w charakterze księgowej mogą być zarobki. W praktyce mogą się one znacznie wahać, w zależności od firmy, wykształcenia, doświadczenia, faktycznych umiejętności czy zakresu obowiązków. W Warszawie, podobnie jak w innych dużych miastach, zarobki z założenia są nieco wyższe niż w małych miejscowościach, dlatego księgowej z najniższą krajową raczej tu nie spotkamy. Na początku drogi zawodowej trzeba się liczyć z wypłatą na poziomie ok. 5000 zł brutto.

Tymczasem doświadczone księgowe dużych firm, których praca wiąże się ze szczególną odpowiedzialnością i jest o wiele bardziej skomplikowana, mogą zarabiać nawet 20000 zł brutto. Zarządy firm wiedzą, że rzetelny pracownik jest na wagę złota, zwłaszcza jeśli odpowiada za tak kluczowy dla przedsiębiorstwa dział.

Osobną kategorię stanowią księgowe, które zdecydowały się na założenie własnych działalności – zyski z biur rachunkowych mogą być jeszcze większe.

Praca w księgowości – dodatkowe zalety


Poza pieniędzmi i prestiżem praca w księgowości może przynosić wiele satysfakcji – zwłaszcza osobom o ścisłych umysłach. Księgowa może również dosyć łatwo awansować, jeśli sprawdzi się w tym, co robi – np. na stanowisko głównej księgowej, a nawet dyrektora finansowego firmy. Aby mieć szansę na taką karierę, potrzebne jest jednak coś więcej, niż dyplom studiów. Na szczęście w Warszawie funkcjonuje mnóstwo szkół wyższych oferujących studia podyplomowe, a także ośrodków kształcenia, które organizują przydatne dla księgowych szkolenia i kursy.

Dużą zaletą jest stabilność zatrudnienia – zaznajomiona ze specyfiką firmy księgowa nie musi się obawiać redukcji. Wiele firm proponuje również atrakcyjne benefity i premie, a także możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej, co stanowi szansę dla kandydatek z odleglejszych miejscowości.

 

Najnowsze artykuły

Wybory samorządowe 2024. Specjalna oferta reklamy - Grójec i Powiat Grójecki W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi portal...
Grójecka Policja: jazda motocyklem i quadem po lesie jest zabroniona! Grójeccy policjanci przypominają kierowcom quadów i...
Uwaga! Wzmożony ruch wojsk. To wielkie ćwiczenia Rozpoczęło się ćwiczenie DRAGON-24 - najważniejszy...
Zderzenie ciężarówki i trzech busów na DK50 Do zdarzenia z udziałem ciężarówki i trzech busów doszło we...
Mundurowi namierzyli volkswagena. Kierowca przekroczył dozwoloną prędkość o 54 km/h Policjanci z grójeckiej drogówki kontrolowali prędkość...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.