Kubotan - skuteczne narzędzie samoobrony 

18 stycznia 2017; 18:33

Materiał promocyjny

Darmowe szkolenie z zakresu posługiwania się kubotanem dla mieszkańców powiatu grójeckiego odbedą się 4 lutego

Z wyglądu przypomina brelok od kluczy. Mała niepozorna pałeczka to idealny przedmiot do samoobrony. Policjanci w Los Angeles używali Kubotana do obezwładniania przestępców. Wkrótce w Grójcu odbędą się bezpłatne szkolenia z samoobrony Kubotanem. 

Pochodzenie i zastosowanie tej pałeczki najlepiej przedstawia wywiad z shihan’em Jackiem Chałupką (shihan czyli profesor karate), który prowadzi szkolenia z zakresu samoobrony: 

Wiele osób słyszało o kursach samoobrony, jednak nie każdy wie, istnieje Polska Akademia Kubotanu. Jak powstała?

Jacek Chałupka: Polska Akademia Kubotanu (PAK), wyodrębniła się kilka lat temu z International Karate Association Poland, organizacji, która zajmuje się propagowaniem stylu karate o nazwie gosoku-ryu, opracowanego przez legendarnego mistrza karate Soke Takayuki Kubota, który na co dzień mieszka i naucza sztuk walki w Los Angeles (USA). Kubota jest nie tylko ekspertem karate, ale również opracował wiele broni służących do samoobrony min.: kubotan czy kubotai. Jak łatwo się domyśleć, nazwy tych broni pochodzą od nazwiska twórcy (Kubota). Zarówno kubotan, jak i wspomniany przeze mnie  kubotai Kubota opracował z myślą o służbach mundurowych w Stanach Zjednoczonych, aby ułatwić zatrzymanie podejrzanego stawiającego np. bierny opór. Aby posługiwać się tymi broniami, nie są potrzebne umiejętności związane z tradycyjnymi sztukami walki takimi jak: karate, judo, aikido itp.

Dlatego aby wyodrębnić kubotan i kubotai, z organizacji zajmującej się karate (IKA POLAND), powstała Polska Akademia Kubotanu, w ramach której propaguję posługiwanie się kubotanem.

Jak wygląda oryginalny kubotan opracowany przez Soke Takayuki Kubota?

Zarówno wygląd jak i nazwa Kubotan są opatentowane i zastrzeżone przez Takayuki Kubota, o czym mało kto wie. Oryginalny kubotan to 14-centymetrowa pałeczka z wyglądu przypominająca breloczek z doczepionymi kluczami. Struktura kubotanu, materiał z którego jest wykonany, wymiar są ściśle określone. W Polsce w żadnym sklepie ze sprzętem do sztuk walki nie spotkałem się z oryginalnym kubotanem. Wszystkie był mniej lub bardziej udaną kopią

Czy jest sens kupować kubotan bez uczęszczania na kurs samoobrony?

A czy jest sens kupować karategi (strój do karate), bez praktykowania karate? Moim zdaniem minimalna wiedza, ale nie ta internetowa, jak używać kubotanu, jest potrzebna. W przeciwnym razie kubotan staje się zwykłym breloczkiem, dzięki któremu możemy na przykład szybko zlokalizować klucze w plecaku czy w damskiej torebce. 

Jakie zalety ma kubotan w porównaniu do innych akcesoriów do samoobrony? Czy jest to dobry wybór dla "początkujących"?

Kubotan to bardzo prosta, a zarazem niesamowicie skuteczna broń w ręku osoby wyszkolonej. Kubotan mieści się praktycznie wszędzie: kieszeni, torebce i nie powoduje takich obrażeń jak broń palna czy nóż. Kubotan dla osób trenujących sztuki walki jest świetnym wzbogaceniem ich warsztatu, natomiast dla tych, którzy nigdy nie mieli do czynienia  ze sztukami walki, może w znacznym stopniu podnieść ich stopień bezpieczeństwa, oczywiście po odbyciu odpowiednich szkoleń.

W Polsce kubotan jest legalny, ale czy istnieją sytuacje, w których możemy się obawiać przekroczenia granic obrony koniecznej?

Co to jest obrona konieczna? Przecież kiedy ktoś chce mnie napaść, to zrozumiałe jest, że muszę się bronić. Nikt z nas nie ma zamontowanego potencjometru, dzięki któremu może zaprogramować swoje ciało,  tak żeby używało tylko tyle siły, ile jest potrzebne w danej sytuacji. Dlatego moimi zdaniem slogan obrona konieczna jest mało poważny i używany przez prawników, sąd, albo osoby, które nigdy nie były w sytuacji zagrażającej ich zdrowiu czy życiu.

Nawet przedszkolaki uczęszczają na zajęcia karate. Kto może zapisać się na kurs kubotanu? Czy istnieją jakieś ograniczenia?

Polska Akademia Kubotanu prowadzi szkolenia dla najmłodszych od 14. roku życia. Kubotan jest to broń, dlatego potrzebna jest minimalna świadomość, której często brakuje młodszym dzieciom.  Dlatego nasz szkolenia przeznaczone są tylko dla młodzieży i dorosłych.. Kubotan to nie zabawka!

Jacek Chałupka poprowadzi otwarte szkolenie również i w Grójcu: 

Data szkolenia : 4.02.2017, godz. 11.30

Miejsce: Hala Sportowa Spartakus w Grójcu (sala lustrzanka)

ILink do wydarzenia: Darmowe szkolenie z zakresu posługiwania się kubotanem dla mieszkańców powiatu grójeckiego

Wiek: powyżej 14 roku życia

Zapisy: ikapoland1@gmail.com (imię i nazwisko, miejscowość)

Kontakt Jacek Chałupka, tel. 505 874 501

Liczba miejsc ograniczona!

Więcej na FB: Dojo Karate

 

 

 

TAGI:

 

Najnowsze artykuły

W jaki sposób Brexit wpłynie na polskich sadowników? Zdaniem ekspertów Unii Owocowej „twardy brexit”...
Policjanci odzyskali skradziony ciągnik Kryminalni z KWP i Grójca zatrzymali trzech mężczyzn...
Akcja Celsium okazała się strzałem w dziesiątkę! Akcja firmy Celsium „Odzyskujemy Świąteczną Energię&#...
Śmieci: samorządy dopłacą Naturze ponad 3,6 mln zł Związek Międzygminny "Natura" podjął uchwałę określającą...
Panele fotowoltaiczne - jak dobiera się odpowiednie panele słoneczne Ogniwa fotowoltaiczne, zamieniając energię słoneczną na pr...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

PRACOWNIK FIZYCZNY PRZY ZAŁADUNKU... NIE WYMAGAMY ZNAJOMOŚCI JĘZYKA NIEMIECKIEGO!


ZAPEWNIAMY...
Opiekunka w Niemczech, okolice Monachium...

Planowany termin wyjazdu: 02.04.2020 na 6-8 tyg.
Opiekunka osoby starszej w Niemczech...

Planowany termin wyjazdu: 29.02.2020 na 6-8 tyg.
Opiekunka seniorki w Niemczech, Regensburg...

Planowany termin wyjazdu: 16.03.2020 na 6-8 tyg.
Opiekunka osoby starszej w Niemczech,...

Planowany termin wyjazdu: 28.01.2020 na 6 tyg.
...

Firmy z Grójca i okolic

Firma przeprowadzkowa Lider - Przeprowadzki... Jesteśmy firmą przeprowadzkową z Krakowa, jednak wykonujemy także przeprowadzki...
glazurnik budowa Zajmujemy się obróbką i montażem ceramiki budowlanej /gresy , płytki...
... Sporządzanie wycen nieruchomości dla zabezpieczenia kredytów hipotecznych,...
ProPrzeprowadzki - przeprowadzki... Jesteśmy firmą przeprowadzkową zajmującą się przeprowadzkami domów,...
Take Care Polska sp. zoo. Firma zajmuje się dochodzeniem zaniżonych odszkodowań zarówno z OC sprawcy...

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.