Laury dla poetów

4 lipca 2017; 19:04

Informacja prasowa

0 komentarzy

Fot. bibliotekagrojec.pl Fot. bibliotekagrojec.pl

Jury 37. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Laur Jabłoni ‘2017” obradowało w grójeckiej bibliotece 27 czerwca.

Komisji przewodniczył pan  Marek Wawrzkiewicz – poeta, dziennikarz, tłumacz władający kilkoma językami. Ponad trzydzieści lat pracował jako dziennikarz radiowy i prasowy. Był redaktorem naczelnym pism literackich Nowy Wyraz, Poezja, oraz tygodnika Kobieta i życie. W swoim dorobku twórczym ma ponad 30 książek. Są wśród nich tomy wierszy, powieść, szkice teatralne, antologie i książki przekładowe. Wiersze Marka Wawrzkiewicza przełożone zostały na kilka języków. Jego opowiadania, wiersze, reportaże i przekłady znaleźć można w kilkudziesięciu antologiach polskich i zagranicznych. Od 2000 roku prezes Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich,  od 2003 roku prezes Zarządu Głównego ZLP.

W Jury zasiadał pan Kazimierz Kochański – autor dwunastu tytułów literackich, tekstów piosenek, laureat kilkunastu konkursów poetyckich. Obecnie członek władz krajowych Związku Literatów Polskich.

Trzecim jurorem była pani Ewa Zelenay - poetka, pisarka, dziennikarka, autorka książek dla dzieci. Członek Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich. Laureatka kilkunastu konkursów poetyckich, w tym prestiżowego konkursu imienia księdza Jana Twardowskiego na najciekawszy tom poezji w 2007 roku. Prekursorka IMPULSJONIZMU. Wiersze Ewy Zelenay obecne są w antologiach oraz pismach literackich, polskich i zagranicznych. Słuchowiska jej autorstwa były wielokrotnie emitowane na antenie Polskiego Radia, a teksty piosenek wykorzystywane w spektaklach teatralnych zarówno w kraju, jak i za granicą.

Po naradzie jurorzy postanowili nie przyznawać pierwszej nagrody. Przyznali natomiast dwie drugie.

Drugą nagrodę przyznano pani Edycie Wysockiej z Miastka i pani Krystynie Szarzyńskiej z Gniezna. Trzecią nagrodę  zdobyła pani Ewa Włodarska z Białegostoku.

Nagrodę specjalną za zestaw wierszy o tematyce grójeckiej otrzymuje pan Czesław Mirosław Szczepaniak z Warszawy.

Jury postanowiło przyznać również cztery wyróżnienia. Zdobyli je: pani  Anula Wawrzyniak z Poznania, pan Karol Graczyk z Torunia, pani Bożena Kaczorowska z Warszawy i pan Artur Śliwiński z Warszawy.

Na adres organizatora – Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Grójcu wpłynęło 166 zestawów, zawierających 687 utworów  poetyckich. Autorzy pochodzą z różnych zakątków Polski, zarówno małych miejscowości, jak i dużych miast. Było również kilka zestawów wysłanych z zagranicy.

Tak konkurs podsumowali jurorzy:

Marek Wawrzkiewicz:

Po raz drugi zasiadam w jury konkursu dlatego mogę stwierdzić, że ma on tendencje rozwojowe. Świadczy o tym jego ogólnopolski zasięg i co raz większa liczba poetów usiłujących zdobyć ten zaszczytny laur. Ze względu na wysoki poziom i ilość prac jury miało spory kłopot z wytypowaniem grona laureatów. Wiersze utrzymane były w różnych poetykach, przez co jak w soczewce w konkursie skupiły się tendencje współczesnej polskiej poezji świadcząc, o jej bogactwie i różnorodności. Jury apeluje do organizatorów o kontynuowanie pięknej tradycji konkursów „O Laur Jabłoni”.

Kazimierz Kochański:

Wyrównany poziom artystyczny nadesłanych utworów. Cieszy troska o najwyższy poziom krytyki literackiej grójeckiego konkursu poetyckiego, który cechuje uznanie wśród twórców poezji – ma też niezwykłe znaczenie wielopokoleniowość jurorów. Dziękuję za zaproszenie mnie do tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Laur Jabłoni”.

Ewa Zelenay:

Konkurs literacki z wieloletnią tradycją, perfekcyjnie przygotowany przez Bibliotekę w Grójcu. Nadesłane wiersze ciekawe, dość wyrównany poziom zestawów, lecz niezbyt równy poziom wierszy w zestawach. Z tego względu nie przyznano pierwszej nagrody. Uczestniczenie jako juror w tak dobrym i znanym konkursie było dla mnie wielką przyjemnością. Dziękuję.

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

W niedzielę piłkarskie derby gminy Grójec W sobotę o godzinie 16.30 na boisku w Głuchowie miejscowy...
Grójecka policja: Dostałeś mandat? Możesz zapłacić kartą lub blikiem Policjanci grójeckiej drogówki pełniąc służbę na drogach...
Jakie są wczesne objawy ciąży? Ciąża jest jednym z najwspanialszych momentów w życiu...
Jaka jest różnica między destylatorem a kolumną rektyfikacyjną? Do wyrobu domowych alkoholi używa się specjalnej aparatury...
Jak projektować skuteczne interfejsy użytkownika? Interfejs użytkownika (UI) to jeden z kluczowych elementów...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

INTENSON S.A. - sklep z ekologiczną... INTENSON to producent zdrowej żywności. Jestesmy również sklepem, zajmującym...
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...
Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.