Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Liceum w Belsku Dużym? List otwarty i akcja w internecie

12 lutego 2017; 20:24

27 komentarzy

Fot. belskduzy24.pl Fot. belskduzy24.pl

Czy zamiast wygaszanego gimnazjum w Belsku Dużym powstanie liceum? Chce tego społeczność szkolna, która zorganizowała nawet akcję w internecie.

News will be here

Wszystko zaczęło się od listu otwartego, którego treść przedrukowujemy poniżej za belskduzy24.pl. Za listem poszła akcja #LiceumDlaBelska, która jak czytamy na stronie internetowej gimnazjum w Belsku Dużym, ma na celu pokazanie starostwu powiatowemu, że „pomysł stworzenia liceum w Belsku Dużym to nie bajka”.

Nad projektem dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych do nowego ustroju, w najbliższy wtorek ma się pochylić Rada Powiatu Grójeckiego. - Będziemy tam – zapowiadają inicjatorzy akcji na stronie gimnazjum, gimbel.pl.

“Ta szkoła to mała Polska. Ale jaka!”- powiedział ksiądz Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski – kapelan Rodzin Katyńskich, jeden z nielicznych ocalałych z katyńskiej hekatomby w czasie wizyty w naszym gimnazjum.

Mieliśmy zaszczyt podtrzymywać z Nim serdeczny kontakt aż do Jego śmierci. Krótko potem został naszym patronem. Nie papierowym bohaterem, ale kimś żywym i bliskim.

Wielka mądrość, szlachetne serce, charyzma. Pokochaliśmy Go od razu. Jego życiową misję kultywowania pamięci o Golgocie Wschodu i propagowania wiedzy na jej temat podjęliśmy z miłością i głęboką wiarą w sens posłannictwa. Kilkanaście roczników naszych uczniów złożyło osobiście hołd pomordowanym w Katyniu w czasie organizowanych corocznie i wspieranych hojnością Gminy i sponsorów wycieczek. W lesie katyńskim jak może nigdzie indziej doświadczaliśmy poczucia sensu naszej pracy. Przeżycie metafizyczne, czego nie doceni nikt, kto tam nie był. Tam czuje się namacalnie, że: ” kocham cały naród, objąłem w ramiona wszystkie przeszłe i przyszłe jego pokolenia”.

W naszej szkole gościliśmy ludzi niezwykłych – przedstawicieli Rodzin Katyńskich,  fundacji “Golgota Wschodu”, uczestników Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Mieliśmy zaszczyt przyjmować Panią Zofię Pilecką – Optułowicz – córkę Witolda Pileckiego. Obdarzyła nas wielką serdecznością, za co do dziś jesteśmy Jej szczerze zobowiązani. Jedna z naszych sal historycznych nosi imię Rotmistrza Pileckiego.

“Szkoła z misją” – mówili o nas niektórzy. Dobre, serdeczne relacje z uczniami.

Świetna współpraca rady pedagogicznej. Wysokie i bardzo wysokie wyniki na egzaminach zewnętrznych. Liczni laureaci konkursów przedmiotowych. Prężnie działająca drużyna harcerska. Szkolny teatr dostarczający niezapomnianych wrażeń nie tylko nam, ale i środowisku. Bogata oferta zajęć pozalekcyjnych i wycieczek, w tym patriotycznych i przedmiotowych. Nasi uczniowie w togach – to nasz strój galowy – w drodze do kościoła parafialnego albo do katedry warszawskiej na kolejną październikową  Mszę w intencji patrona. Świetnie wyposażone pracownie przedmiotowe, w budowie nowoczesna hala sportowa. Cztery  języki obce.

I reforma oświaty nazywana przez niektórych dobrą zmianą. Dobra zmiana, która dla nas stała się wyrokiem śmierci na szkołę. Działanie, które przekreśla naszą pracę, zaangażowanie, służbę.

Ale przecież dano nam oficjalnie szansę – możliwość przekształcenia się w liceum – bardzo życzliwie przyjętą przez środowisko gminy. Naprawdę dano? – To, co dała  Warszawa, odebrało grójeckie starostwo. Wiele życzliwych osób stanęło w naszej obronie. Dziękujemy za poparcie Rodzinom Katyńskim, Pani Zofii Pileckiej – Optułowicz, nieocenionemu Samorządowi Gminy Belsk.Wielu rodziców wyrażało zainteresowanie utworzeniem  liceum, deklarowało, że pragnie przysyłać tu swoje dzieci. Spora część tegorocznych trzecioklasistów wyrażała chęć kontynuowania nauki w naszej szkole. Kapitał ludzki, który stanowi nasza Rada Pedagogiczna – kwalifikacje, doświadczenie, nieprzeciętne zaangażowanie w pracę, wypracowana latami umiejętność pracy w zespole jeszcze istnieje, jest. Jak długo?

Reforma widziana z Warszawy okazała się zupełnie czym innym niż reforma widziana z Belska. Czego doświadczyliśmy? – Bezduszna machina państwa, które bezwzględnie niszczy to, co dobre i szlachetne. Uczucia takie jak miłość do wykonywanej pracy, identyfikacja z miejscem  pracy, Patronem, ukształtowaną już tradycją okazały się niepotrzebne. Nie ma dla nich miejsca w państwie,  którego politycy nie ustają w wygłaszaniu szumnych frazesów na temat potrzeby wychowania patriotycznego młodzieży. Nasza szkoła jest dokładnie taka, jaką postulują rządzący krajem,  jeśli wierzyć w głośne deklaracje dotyczące polityki historycznej PiS-u. Istny paradoks – Co roku z kwiatami do Smoleńska? – a więc nie jesteście nam potrzebni. Czujemy się jak bohaterowie jakiejś groteski – poruszający się w oparach absurdu.

Setki listów i telefonów do wszystkich instancji państwowych, kontakty z marszałkiem senatu, Ministerstwem Oświaty, Kuratorium – wszędzie to samo – Nie możemy wam pomóc. Dziękujemy tym, którzy przynajmniej zechcieli nam odpowiedzieć – byli tacy, którzy zostawili bez odpowiedzi nawet pisma formalne. Hucpa urzędnika Ministerstwa Oświaty, który w odpowiedzi na wątpliwości związane z reformą mówi: – “W końcu wygraliśmy wybory bezwzględną większością głosów.”  Ależ większość nie daje nikomu monopolu na prawdę!

Kto nas niszczy? – Państwo, któremu służyliśmy, próbując wychowywać odpowiedzialnych i świadomych narodowej przeszłości obywateli.  Jedyny konkretny argument, jakim posłużył się grójecki starosta, to konkurencja, jaką stanowić będziemy dla istniejących już szkół. My się tej konkurencji nie boimy – chcemy podjąć ryzyko z nią związane – dlaczego boją się nas inni? Konkurencja to zdrowy mechanizm, który powinien mobilizować – tak mogłoby się wydawać i tak być powinno. Gmina w Belsku deklaruje wziąć na siebie całkowite koszty utrzymania szkoły – ale nawet to nie robi na staroście wrażenia. Ma żal, że próbujemy ratować nasz dorobek – tak trudno to przecież zrozumieć. Wiejska szkoła stanowi zazwyczaj centrum życia kulturalnego – Ministerstwo deklaruje, że reforma przyniesie korzyści wiejskim szkołom. My jesteśmy widocznie wyjątkiem od przyjętej reguły postępowania.

To nie jest pismo formalne – napisaliśmy ich już dziesiątki  – to wyraz protestu przeciw zjawiskom, na które nam – świadomym obywatelom tego kraju nie wolno biernie się zgadzać i ich akceptować.

Społeczność Publicznego Gimnazjum im. ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Belsku Dużym

TAGI:

Komentarze (27):

....; 12 lutego 2017, 20:48

i będą nauczać gwiazdy gimnazjum? Matko gorszego pomysłu dawno nie czytałam

oj; 12 lutego 2017, 22:12

Szkoda tylko, że gimnazjum w Belsku takie cudowne nie jest jak wszyscy opisują. Takiego narcyzmu dawno nie widziałam. O dzieciach, którym się sieczkę w głowie robi nawet nie wspomnę...

absolwent; 13 lutego 2017, 10:16

Chodziłem do tego gimnazjum i nic dobrego sie nie nauczylem jedynie czego to tego że trzeba mieć brak tolerancji w stosunku do innego człowieka który jest biedniejszy i że za kasę mozesz mieć wszystko nawet dobre oceny w szkole za moich czasów tam właśnie kupowało się oceny i inne rzeczy u nauczycieli i dyrektora.

absolwent nr 2; 13 lutego 2017, 11:50

Za moich czasów to było jedno z lepszych gimnazjów w powiecie. Niestety podobnie jak Grójec w ostatnich latach postawili na zabawę, a nie naukę. Stąd te negatywne opinie. Co do lepszego traktowania bogatszych to nie mam zdania, ale coraz częściej słyszy się o 3-4 nauczycielach, którzy faktycznie biorą pod uwagę pozycję społeczną ucznia.

Uczennica; 13 lutego 2017, 12:15

Wszystkie komentarze wyżej to bzdury, obecnie uczęszczam do tego gimnazjum - na pieniądzach "nie leżę a oceny bardzo dobre mam". W gimnazjum panuje bardzo miła atmosfera. Nauczyciele chcą robić coś z uczniami i ich do tego zachęcają, przez co w szkole i poza nią odbywają się różnorodne akcje w które włączają się z pełnym zaangażowaniem dzieciaki chodzące tam do szkoly. Gdy dziecko idzie tam do szkoły zmienia całkowicie swoje nastawienie do życia na dobre. Moim zdaniem utworzenie tam liceum to bardzo dobry pomysł. Po pierwsze są ambitni nauczyciele. A autorów komentarzy wyżej chyba coś poniosło.

uczennica; 13 lutego 2017, 12:33

Jeśli ktoś się uczy i chce coś osiągnąć to zrobi to, jeśli niby "lepiej traktują tam bogatszych uczniów" to czemu uczeń który ma 2 lub 3 pisze procentowo egzamin na 2/3 ? A uczeń piątkowy na 5 ? Chyba nikt Komisji Edukacji Narodowej nie przekupi. To, co ma się w głowie jest najważniejsze.

absowent; 13 lutego 2017, 18:09

Tam zawsze liczyła sie kasa i kasa będzie się liczyć poziom faktycznie trochę wyższy niz w Grójcu dyskoteki co nie którzy nauczyciele na dobrej bani pilnują uczniów to gimnazjum ma układ z gminą i mieli układ z komisariatem policji który w tedy w belsku istniał wycieczki dla wybranych uczniów gnębienie ludzi którzy myśleli inaczej i całkowity brak rozwoju tą szkołą powinno się zająć cba oraz inne istytucje liceum raczej tam nie przejdzie i dobrze bo może ta hołota wreszcie się zamknie.

Górka; 13 lutego 2017, 19:05

Nie lepiej, tzn (jeszcze lepiej) jest w grójeckim LO.
Całkowity brak rozwoju, gnebienie ludzi, którzy myślą inaczej....... tez ktoś powinien się zająć tą szkołą

...; 13 lutego 2017, 19:09

"Wycieczki dla wybranych uczniów" ? Chyba w snach. Hołota ? Jak już to w innej szkole. Gnębienie ludzi? No jak ktoś się nie uczy, to chodzą za nim i tłumaczą żeby wziął się za siebie. Brak rozwoju? To czemu najlepsze wyniki z egzaminów i nie tylko? Absolwent? Dziwne, w Belsku nauczyliby jak się pisze wtedy ;) Pozdrawiam.

Dobra zmiana; 13 lutego 2017, 21:21

Bez względu na opienie o tym gimnazjum, ja stoję postronnie bo tam ani sië nie uczę ani nie mam dzieci. Ale sytuacja ta dotyczy większości Polski. I tu niestety ale to jest ta dóbra zmiana. Reforma wprowadzona w rok, chaos i brak wyliczeń.

Eh ten Belsk; 14 lutego 2017, 09:00

W Belsku jest kilku dobrych nauczycieli, nie można brać wszystkich do jednego wora... Ale ludzie kochani jest ich zaledwie kilku. A tak to nauczyciele to sitwa, którzy są w stanie zniszczyć ucznia... Oni nie nauczają, nie są pedagogami, oni robią sobie małą, prywatną wojenkę... którą z 14-15 latkiem zawsze wygrają. Ciemiężyciele uczniów, ludzie kochający dzieci mających nadzianych ludzi, "wspaniały" harcmistrz Polski, który... ;) ma tak bogate życie prywatne jak prezes PiS, prowadzi z dziećmi SAM harcerstwo :) ciekawa szkoła, w negatywnym tego słowa znaczeniu

No bez jaj; 14 lutego 2017, 09:09

Szkoła z p. Pawełek na czele... no ludzie wiadomo przecież, że bogate dzieci, których rodziców stać na kupienie ocen to będą mieli dobrze, a jeśli dziecko jest z przeciętnej rodziny to nie tylko nauczyciele będą obojętni... ale będą też gnębieni, szczególnie przez pewnego harcerza :)

absolwent; 14 lutego 2017, 12:31

Słyszałem takie opinie że to gimnazjum dla elity ludzie dla jakiej elity dla chłopów którzy ledwo potrafią czytać pisać fakt chodziłem do tego gimnazjum i były to najgorsze 3 lata mojego życia odnośnie elity w dupę podostawali jak weszło embargo po raz pierwszy spotkałem się z taką sytuacją żeby komitet rodzicielski był obowiązkowy bo jak sie nie płaciło to wg pani dyrektor świadectwa ukończenia szkoły też nie powinno się dostać to nie jest normalne.

Gimbel; 14 lutego 2017, 20:55

Nie dam złego słowa powiedzieć o gimnazjum, nie prawda, co piszą w komentarzach, ale prawda jest taka, że raczej nikle szanse, na powstanie liceum, ... a szkoda

z tyłu liceum z przodu muzeum; 15 lutego 2017, 11:58

Jestem na TAK, acz bardziej pożądane byłoby uruchomienie Technikum, nauczanie młodzieży zawodu, żeby po ukończeniu szkoły, mieli fach w ręku.
Zawody takie jak: technik automatyk sterowania ruchem kolejowym; technik cyfrowych procesów graficznych; technik elektronik; technik informatyk; technik procesów drukowania; technik realizacji dźwięku, nagrań i nagłośnień; technik teleinformatyk; technik telekomunikacji; technik transportu kolejowego; technik turystyki wiejskiej; technik tyloinformatyk; technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej - posiadając przynajmniej jeden z tych zawodów, łatwiej znaleźć zatrudnienie.
PS
Niektórzy absolwenci liceów mogą mieć dobre wyniki z matury ale nie potrafią na przykład wbić gwoździa :-(

Donatan; 15 lutego 2017, 12:04

Dajcie spokój z tym liceum. Ta sama klika która trzęsie urzędem trzęsie tez gimnazjum. Jakby gmina nie miała na co wydawać kasy z podatków. Może zapytać mieszkańców? A dzieciaki są zdolne i niech idą w świat, przecież i tak potem większość studiuje w Warszawie i to dziennie.

hejt; 15 lutego 2017, 16:00

jak jesteś wymagającym dyrektorem, nauczycielem i chcesz coś zmienić w społeczeństwie takim jak Grójec czy Belsk, to niestety ale narażasz się na hejt... Najgorsze, że jeśli masz swoje zdanie to jesteś wrogiem a przecież wszystkim chodzi o to samo. Bez względu po której stronie jesteśmy, widać w jakiej ciemnej dziurze żyjemy...

Szkoda; 15 lutego 2017, 23:27

Wiadomo że powstanie LO w Belsku, nie może się stać realne, i chyba wszyscy o tym wiedzą.... Chyba nawet Wójt dokladnie zdaje sobie z tego sprawę,
Nie każdy wie, że to wszystko, to tylko zagrywki polityczne, personalne...itd.
Szkoda tylko (to moje zdanie, ale tu chodzi o opinię o belskim gimnazjum, i dlatego jestem ZA reformą), bo nawet grojeckie LO głośno "grzmi", że już na etapie gimnazjum, są braki, aż do tego stopnia, że "potrzeba" jest "do szkolić" ucznia, bo "po gimnazjum" nic nie umie. (Poczytajcie komentarze, Grojeckie LO perspektywy 2016).
Szkoda tylko,... ze nikt się jeszcze nie wziął za reformę, jedynego "renomowanego" w powiecie LO, które ma "marne perspektywy"....
I tylko dzieci mi żal...

LO; 16 lutego 2017, 08:37

Grójeckie LO musi powinno zostać przewietrzone jeśli uczeń ma mieć lepszą perpsektywę nauki - tam też panuje układ z jakim walczy PiS w samorządach

mk; 16 lutego 2017, 10:53

nic dobrego z tego nie będzie

Absolwentka; 18 lutego 2017, 22:50

Gimnazjum jest najlepiej wspominanym przeze mnie okresem w karierze edukacyjnej. Gdyby nie ono z pewnością nie osiągnęłabym tego co mam teraz. Szkoła z pasją! W zupełności się zgadzam. Oczywiście każdy może mieć swoje zdanie, ale anonimowe obelgi nic się nie liczą. Osobiście bardzo dużo zawdzięczam tej szkole, a w szczególności nauczycielom, który wszczepili we mnie chęć poznawania i rozwoju, co uważam tak naprawdę za najważniejsze w edukacji. Mocno trzymam kciuki, a jak to mówią Millenialsi - haters always gonna hate... Tak więc nie przejmuj się Droga Szkoło!

pyt.; 20 lutego 2017, 00:46

Proszę wskazać, która szkoła w powiecie ma tylu laureatów, co gimnazjum w Belsku? Która ma stypendystów? Która jest tak wyposażona? Proszę o konkrety, a nie paskudne, niesprawiedliwe i wyssane z palce zarzuty.

uczen; 22 marca 2017, 18:52

NIE POLECAM SZKOŁY. Na palcach jednej ręki można zliczyć uczciwych nauczycieli.

Tom do uczen; 22 marca 2017, 21:43

To i tak lepiej niż w LO w Grojcu.

lolek; 23 marca 2017, 23:32

Jak jesteś dzieckiem prawnika czy lekarza to się w tym gimnazjum liczysz, a jak nie to jesteś na straconej pozycji##############

kik; 25 marca 2017, 16:30

Internet ma to do siebie, że można bezkarnie pluć, wymyślać bzdury, obrażać i szkalować bez żadnych dowodów. Taki wylew żółci świadczy jedynie o chorobliwej zazdrości. Liczą się fakty. A fakty są takie, że 40 % uczniów w Belsku jest spoza obwodu, że egzaminy gimnazjalne są zawsze powyżej średniej krajowej i średniej województwa, że szkoła ma wielu laureatów i finalistów, że każda pracownia jest świetnie wyposażona, że każda uroczystość jest na najwyższym poziomie, że nie ma tygodnia, żeby w szkole nie pojawiali się absolwenci. Rozumiem, że to musi strasznie denerwować, rozumiem, że to w wielu ludziach wzbudza agresję, zazdrość i nienawiść, ale może w czasie WIELKIEGO POSTU warto o chwilę refleksji i spokoju.

:); 26 marca 2017, 21:48

o co ta dyskusja? Przecież gdyby to była kiepska szkoła to starosta nie robiłby problemu i pozwolił utworzyć liceum. Nie pozwala, bo jak mówi będzie konkurencją i "upadną średnie szkoły w powiecie". O czymś to świadczy. Żaden dyrektor ogólniaków w powiecie, gdyby był pewien, że prowadzi świetną szkołę, nie bałby się konkurencji.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Działania grupy SPEED: aż trzech kierowców straciło prawo jazdy W ubiegłym tygodniu policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego...
Targi browarniane - jakie gadżety reklamowe się sprawdzą? Targi browarniane to doskonała okazja dla przedsiębiorstw z...
Przyjechała do swojego domku letniskowego i bardzo się zdziwiła Policjanci z Błędowa zatrzymali kobietę i mężczyznę...
Panele winylowe - hit czy kit? Moda na winyle trwa... i wcale nie mamy tu na myśli...
Z zadrapaniami, bez butów, szedł drogą krajową na S7 Kiedy funkcjonariusz próbował dowiedzieć się co robi w tym...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.