Liliowce, dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
21 lutego 2019; 08:27
Materiał promocyjny
Liliowce to niezwykła bylina, której pielęgnacja nie zajmuje dużo czasu, a kwiaty cieszą nawet przez dwa miesiące w roku. Poniżej podpowiadamy, jak z nimi postępować, aby długo i obficie kwitły.
Kiedy i gdzie sadzić liliowce?
Liliowce w porównaniu do lilii, mają bardzo małe wymagania pielęgnacyjne. Przystosowują się do niemal każdych warunków. Dobrze znoszą nawet ubogie gleby i porywiste wiatry. Najlepiej rosną jednak w miejscach o żyznej, wilgotnej glebie. Piaszczyste lub gliniaste podłoże warto zatem przed posadzeniem liliowców wcześniej wzbogacić kompostem. Rośliny te najlepiej czują się miejscach słonecznych lub półcienistych. Zaznaczyć przy tym należy, że rośliny umieszczone na stanowiskach słonecznych, będą bardziej obficie kwitły, niż te w cieniu. Te w miejscach zacienionych mają jednak za to ładniejsze liście.
Idealnym czasem do sadzenia i przesadzania liliowców jest przełom sierpnia i września, ale można to robić w zasadzie przez cały okres wegetacyjny. Zaznaczyć przy tym należy, że rośliny te nie wymagają częstego przesadzania, z powodzeniem bowiem rosną na tym samym stanowisku nawet przez 20-30 lat. Decydując się na zmianę stanowiska, z powodzeniem możemy je wówczas rozmnożyć, dzieląc roślinę mateczną. W związku z tym, że liliowce silnie się rozrastają, dobrze jest zachować odległość około 60 centymetrów pomiędzy poszczególnymi roślinami. Sadzonki Liliowców można kupić przez Internet: https://sklep-nasiona.pl/klacza-liliowcow/
Jak pielęgnować liliowce?
Jak już wspomniano, liliowce nie są zbyt wymagające. Dzięki doskonale rozwiniętemu systemowi korzeniowemu starsze rośliny dobrze radzą sobie nawet w okresach suszy, choć mogą wówczas mniej obficie kwitnąć. Wówczas wskazane jest ich podlewanie, pamiętać przy tym należy jednak, aby wodę wylewać u podstawy rośliny na glebę, a nie na liście.
Liliowce są odporne na choroby i nie wymagają silnego nawożenia. Dzięki silnym korzeniom potrafią pobierać składniki pokarmowe z głębokich warstw gleby, dlatego rozrastają się i kwitną nawet w ogóle nienawożone. Zasilanie liliowców dwa razy w roku: przeprowadzone wiosną preparatem wieloskładnikowym o dużej zwartości azotu, a jesienią z przewagą potasu i fosforu, pozwoli nam jednak uzyskać okazalsze, obficiej kwitnące rośliny. Większość odmian liliowców doskonale znosi zimy w naszym klimacie. Ich liście zamierają wówczas i odrastają wiosną. Niektóre wymagają jednak okrycia z gałązek świerkowych.
Kwiatami liliowców możemy cieszyć się w okresie od czerwca do sierpnia. Roślina wypuszcza wówczas kilkanaście pędów, a na każdym z nich rozwija się kilka kwiatów. Jeden kwiat pozostaje otwarty tylko przez jeden dzień, ale z uwagi na to, że jest ich dużo, możemy cieszyć się nimi nawet przez 8 tygodni.
Najnowsze komentarze