List Czytelnika: Grójec po angielsku?

12 września 2017; 17:50

Grojec24.net

4 komentarze

Oficjalna strona internetowa gminy i miasta grojecmiasto.pl Oficjalna strona internetowa gminy i miasta grojecmiasto.pl

Niedawno odwiedziłem stronę internetową gminy Grójec. W trakcie przeglądania witryny przyszło mi do głowy pytanie: skoro mieszkamy w rozwijającym się mieście, w centrum Europy, to dlaczego nie mamy strony internetowej w języku angielskim?

Angielskie wersje stron internetowych mniejszych polskich gmin to rzadkość (nie mówię o dużych miastach i miejscowościach typowo turystycznych). A szkoda. Może Gdyby takie strony były standardem, jakiś zagraniczny wędrowiec mógłby dowiedzieć się czegoś ciekawego o naszej Polsce regionalnej.

To fakt, że Grójec nie jest raczej miastem turystycznym. A już na pewno nie jest miastem, do którego tłumnie mogliby przyjeżdżać zagraniczni turyści. Wszak nie mamy gór, morza, jezior, wodospadów czy pięknych zamków i pałaców. Mimo to uważam, że nie mamy się czego wstydzić. Grójec może się poszczycić dość ciekawą historią – żyło tu kilka powszechnie znanych osób, na naszej ziemi doszło do kilku ciekawych wydarzeń historycznych. A przede wszystkim miasto jest kojarzone z produkcją jabłek i innych owoców, które na światowych rynkach wyrobiły już sobie dobrą markę. Wydaje się, że dobrym pomysłem byłoby opisanie naszych atutów w języku angielskim i utworzenie angielskiej wersji strony internetowej gminy.

Taka strona mogłaby zawierać podstawowe informacje o Grójcu (np. położenie geograficzne, drogi dojazdowe, liczba mieszkańców itp.), o historii miasta i ludziach z nim związanych, o zabytkach czy też o działających tu większych zakładach pracy. Oczywiście warto byłoby w takim miejscu wspomnieć o lokalnych świętach i innych ważnych wydarzeniach. Myślę, że na angielskiej stronie powinny też znaleźć się okraszone efektownymi zdjęciami opisy produkcji sadowniczej, z której słynie nasz teren. Idąc dalej, wyobrażam sobie, że znalazłyby się tam informacje o tutejszej bazie sportowej czy hotelowej, a nawet o naszych szkołach…

Naturalną sprawą jest zamieszczenie na angielskiej stronie gminy zaproszenia dla inwestorów (zdaje się, że samorząd Grójca posiada spore tereny inwestycyjne w Słomczynie), turystów, a właściwie dla wszystkich, którzy z jakiejś przyczyny chcą lub muszą odwiedzić Grójec. Do tego należałoby, jak sądzę, dodać kontakt do pracownika urzędu mogącego porozumieć się w języku angielskim…

Nie bądźmy naiwni. Nie oczekujmy, że stworzenie angielskiej wersji internetowej strony urzędu przyniesie miastu jakieś wymierne korzyści (np. w postaci inwestora czy grup turystów). Moglibyśmy jednak zyskać wizerunkowo. Bo może ktoś z zagranicy chociażby przypadkowo odwiedzi Grójec i zechce o naszym mieście dowiedzieć się czegoś więcej? Albo jakiś mieszkaniec niewładający biegle polskim? Wprawdzie już teraz mógłby zajrzeć na angielską wersję Wikipedii, ale tam akurat zbyt wielu informacji nie znajdzie. Znajdzie za to… link do strony urzędu.

Dla poglądu podkreślę, że stron internetowych w języku angielskim doczekały się chociażby nieodległe gminy Piaseczno czy Konstancin-Jeziorna. Taką stronę posiada też Spišská Nová Ves (Nowa Wieś Spiska), z którą to gmina Grójec jest zaprzyjaźniona.

Obywatel PS

TAGI:

Komentarze (4):

gg; 12 września 2017, 18:03

po ukraińsku zróbcie bo bardzo dużo Ukraińców mieszka

z Grójca; 12 września 2017, 18:04

po co www po angielsku? lepiej kupic kolejne doniczki za 70 tys. zeta...

WGR; 13 września 2017, 09:20

Przed wyborami stolarski znów zacznie robić swój show, to i tłumaczenie strony Grójca na angielski zamówi (najprawdopodobniej u zaprzyjaźnionego informatyka za kilkadziesiąt tysięcy złotych).

wyborca; 13 września 2017, 10:31

Najpierw niech włodarz zrobi stronę grojecmiasto.pl po polsku, poprawną i aktualną. Dzisiejsza stron (lokalne media papierowe niestety też) to ulotka wyborcza, która służy tylko jednej osobie. Szybciej doczekamy się konkursu na zaprojektowanie nowego domu kultury, może aquaparku czy kosmicznej hali sportowej itp

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Pierwsze posiedzenie grójeckiej Rady Sportu w 2023 roku W piątek 24 stycznia w sali konferencyjnej Urzędu Miasta...
To było cyber love bez happy endu Przedstawiona poniżej autentyczna historia pokrzywdzonej...
Kradli kable telekomunikacyjne. Wpadli na gorącym uczynku Policjanci z Grójca zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych...
Repertuar kina Grójeckiego Ośrodka Kultury 3-5 lutego 2023 Publikujemy repertuar Repertuar kina Grójeckiego Ośrodka...
Jak skutecznie przechowywać dokumentację firmową? Każdy przedsiębiorca ma obowiązek przechowywać dokumentacj...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....
INTENSON S.A. - sklep z ekologiczną... INTENSON to producent zdrowej żywności. Jestesmy również sklepem, zajmującym...
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.