List od Czytelnika: Obrady pod okiem policji

23 września 2016; 08:56

Grojec24.net

5 komentarzy

Policja na sesji Rady Powiatu Grójeckiego (fot. Jabłonka / jablonka.info)

Publikujemy list, jaki otrzymaliśmy od naszego Czytelnika w sprawie niedawnej sesji Rady Powiatu Grójeckiego.Obrady pod okiem policji

Opozycji notorycznie odbierane jest prawo do swobodnego wypowiadania się na sesjach rady powiatu grójeckiego. Kiedy podczas ostatnich obrad radni ostentacyjnie domagali się udzielenia głosu oraz ujawnienia prawdy o stanie finansów szpitala w Grójcu, starosta wezwał mundurowych. – Kpicie z nas, nie udzielacie odpowiedzi i jeszcze wzywacie policję? – grzmiał radny Janusz Karbowiak.

Na sesji rady powiatu zwołanej 2 września od początku nie brakowało emocji. A to dlatego, że zarząd powiatu – po raz kolejny – zdecydował się rozszerzyć porządek obrad o kilka uchwał, które - jak wyjaśniał starosta Marek Ścisłowski - „muszą być podjęte w trybie pilnym”. Radni opozycji zaprotestowali, ponieważ - w ich ocenie - część uchwał wcale nie była „pilna”. Zdaniem opozycji zarząd po prostu chciał uniknąć dyskusji na istotne dla powiatu tematy,  dlatego zdecydował się wprowadzić uchwały na sesję niezgodnie z prawem. Albowiem zgodnie z procedurą, takie druki powinny dotrzeć do radnych przynajmniej na tydzień przed sesją i być omówione na posiedzeniach komisji.

Możecie nam zamykać usta

Radni opozycji podkreślali, że nie do przyjęcia jest, aby w tym ekspresowym tempie była przyjmowana uchwała w sprawie „akceptacji wniosku Powiatowego Centrum Medycznego Sp. z o. o. w Grójcu dotyczącego przystąpienia Spółki do realizacji inwestycji Budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z wyposażeniem wraz z budową lądowiska dla helikopterów w PCM” (co ma kosztować około 10 mln zł), ponieważ będzie miała ona brzemienne skutki finansowe dla szpitala i budżetu powiatu. – Od pewnego czasu upominamy się bezskutecznie o informację o sytuacji finansowej naszego szpitala. Nie możemy przystąpić do głosowania nad tą uchwałą, jeżeli nie mamy tych danych – napominał rządzącą powiatem koalicję Krzysztof Ambroziak, przewodniczący Klubu Radnych Powiat Sprawny i Przyjazny. Opozycja tłumaczyła, że bez dokładnej analizy stanu finansów Powiatowego Centrum Medycznego nie można decydować o przedsięwzięciach, które będą skutkowały wzrostem jego zadłużenia. Starosta ignorował te głosy tłumacząc, że mówił o sytuacji szpitala na jednej z komisji i dlatego „nie ma sensu tego powtarzać”.

Kiedy radni liczącej dziesięć szabel opozycji nie dawali się tak łatwo zbyć, Leszek Kumorek, przewodniczący rady powiatu, szybko zaczął ucinać ich uwagi oznajmiając, że „są nie na temat” (jak mantrę powtarzał to jeszcze wielokrotnie na sesji). Wreszcie Wiesław Czerwiński,  radny będącego w koalicji PiS, złożył wniosek o zamknięcie dyskusji, a jedenastka, która ma większość w radzie powiatu, zgodnie go przegłosowała. – Możecie nam zamykać usta, bo macie chwilowo większość – irytował się Stanisław Sitarek.

Kiedy Krzysztof Ambroziak w imieniu klubu radnych zwrócił się do przewodniczącego o ogłoszenie przerwy i przygotowanie dla radnych rzetelnych dokumentów o sytuacji finansowej szpitala (są sygnały, że złej), Leszek Kumorek przystał na to, ale… po przerwie samorządowcy nie otrzymali żadnych informacji na piśmie, ani nawet słowa wytłumaczenia.

Na tej samej sesji większość 11 radnych przegłosowała kolejną „pilną” uchwałę o wydzieleniu działki z terenu szpitalnego w Grójcu i sprzedaży go wraz z dwoma budynkami - starym szpitalem i biurem administracji. Uzyskane w ten sposób 4,3 mln zł mają rzekomo pokryć straty PCM, które na koniec minionego roku sięgnęły podobno 3,5 mln zł. Czy to wystarczy na pokrycie całego długu lecznicy, tego dociekliwi opozycjoniści się nie dowiedzieli.

Boicie się prawdy?

Radni opozycji zgłaszali podczas obrad wiele wątpliwości prawnych, ale nie miał ich kto rozstrzygnąć. Tak się złożyło, że po raz kolejny w sesji nie wziął udziału mecenas obsługujący radę powiatu, ponieważ znów wypadł mu „pilny wyjazd” (to tłumaczenie Leszka Kumorka).

– Państwo łamiecie statut, który sami przyjęliście sześć tygodni temu – zwracał uwagę Janusz Karbowiak z klubu Powiat Sprawny i Przyjazny. Przykład? W ocenie radnego Karbowiaka komisję zdrowia zwołano na dzień przed sesją niezgodnie z przepisami. Przy tym skutecznie poinformowano o jej posiedzeniu tylko wybranych radnych. Anna Steczkowska, przewodnicząca komisji przyznała, że nie zważając na terminy zapisane w statucie, zwołała komisję w trybie natychmiastowym, by zająć się „ważnymi sprawami”. – Działałam w dobrej wierze – tłumaczyła. A zarzuty opozycji uznała za „przejaw złej woli”.

Zarząd powiatu oraz prezydium rady nie przyjmowali żadnych uwag radnych opozycji. Przewodniczący Kumorek zaczął hurtowo odbierać im głos i zarządzać głosowanie mimo panującego na sali chaosu i braku odpowiedzi na liczne pytania. Na takie postępowanie opozycja się nie godziła. – Boicie się prawdy? Precz z komuną – padło w kierunku przewodniczącego. Wtedy starosta wezwał na sesję policję.

– Otrzymaliśmy informację odnośnie do zakłócenia ładu i porządku – oświadczył funkcjonariusz. Policjant pouczył zebranych, że należy rozmawiać „kulturalnie”, „godnie sprawować stanowiska”. – Nie widzę sensu, żeby się przekrzykiwać. Bo pozbawiamy się sposobu na zrozumienie się – pouczał radnych dzielnicowy.

- Tylko co ma zrobić opozycja, jeżeli jest nam notorycznie odbierany głos? – pytał policjanta radny Krzysztof Fiks.

- Jeżeli państwa głos jest tłumiony, są do tego instytucje odwoławcze – objaśniał stróż prawa.

- Do czego to doszło, że Prawo i Sprawiedliwość wezwała na mnie policję – komentował Sitarek.

Pilna egzekucja

Po wyjściu mundurowych, kontrowersje się nie zakończyły. Oponenci starosty nie potrafili pojąć, dlaczego uznał za „pilną” (bez omawiania w komisjach) uchwałę o odwołaniu radnego opozycji Stanisława Sitarka ze składu rady społecznej szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą, mimo że pracował w tym gremium przez 8 lat. Odpowiedź na sesji nie padła, znów jedenastka mająca większość przegłosowała, że nie ma co na ten temat dyskutować. Miejsce Sitarka w radzie społecznej zajęła głosująca pod dyktando zarządu powiatu Barbara Kowalska.

Franciszek Sierputowski

Za treść nadesłanych materiałów odpowiadają ich autorzy. Redakcja portalu Grojec24.net nie utożsamia się z treściami wszystkich opublikowanych materiałów. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za nadesłane materiały.

TAGI:

Komentarze (5):

Abc; 24 września 2016, 19:56

Ten kumorek i czerwiński to jakieś oszołomy są?z kąd to się wzieło?

HArt; 2 października 2016, 02:14

Ci ludzie rządzą Grójeckim mieniem niczym swoim. Decyzje podejmowane przez Rade powinny służyć mieszkańcom- wyborcom. Nie znam statusu rady grójeckiej, ale to są niedopuszczalne sytuacje, kiedy łamane są zasady porządku obrad. Jaki sens ma samorząd, kiedy sprawy nie są należycie rozpatrywane.

Rozwydrzeni; 11 października 2016, 19:31

Rozwydrzony Sitarek i Dobrzyński walili bez ważnej przyczyny łapami w biurko. Zakłócali przez to obrady. Dlatego zawołano policję i słusznie.
Do Abc. Ty jesteś nie douczony. Jak widać znasz tylko 3 litery.

z grójca; 20 października 2016, 09:52

na drugie wybory wybrać tych co naprawdę działają a nie tych co w stoły walą albo tylko lulki palą pod starostwem

Do z grójca; 20 października 2016, 19:46

Podobno ten wyższy i tęższy z Naszych Czasów wali po cichu gorzałę w dużych ilościach, a gospodarka idzie pod młotek.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Dekontaminacja – coś więcej, niż standardowa dezynfekcja Dekontaminacja jest kompleksowym działaniem mającym na celu...
Alarm bombowy w przedszkolu przy ul. Laskowej W poniedziałek popołudniu służby zostały powiadomione o ł...
Tragiczny finał poszukiwań 81-letniego mieszkańca Skowronek W poniedziałek znaleziono zwłoki poszukiwanego mieszkańca...
Grójeccy policjanci rozwiązali zagadkę zaginięcia sprzed lat W październiku 2013 roku pod Jasieńcem zaginął 34-letni męż...
Akcja "Sprzątanie Świata" w gminie Grójec W weekend 18-20 września, miała miejsce światowa akcja "...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Praca mycie kontenerów biurowych Poszukujemy dwie osoby (również Panie) do sprzątania oraz mycia kontenerow...
Poszukujemy zleceń outsourcing pracowników... Firma outsourcingowa CONQURO sp. z o.o. zajmuje się dostarczaniem pracowników...
Opiekunka osoby starszej w Niemczech,... "Opiekunka osoby starszej w Niemczech, 76307 Karlsbad
Wypożyczalnia samochodów 50% taniej “Z pasji do samochodów i zamiłowania do luksusu zbudowaliśmy...
Opiekunka osoby starszej w Niemczech,... Opiekunka osoby starszej w Niemczech, Meerbusch

...

Firmy z Grójca i okolic

Twój Dzień - organizacja imprez okolicznościowych... Szukasz wodzireja na swoje wesela? Skontaktuj się z agencją Twój Event,...
Kancelaria Notarialna Kamila Badelska... Notariusz
Fotowoltaika Brewa Zbudujemy dla Ciebie instalację fotowoltaiczną i obniżymy rachunki za...
zielonyVOLT.pl Podstawową działalność firmy stanowi dostarczanie kompleksowych rozwiązań...
Firma przeprowadzkowa Lider - Przeprowadzki... Jesteśmy firmą przeprowadzkową z Krakowa, jednak wykonujemy także przeprowadzki...

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.