Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

"Mam bzika na punkcie zdrowego odżywiania" - Festyn w ZSP w Jasieńcu

30 listopada 2016; 11:45

Grojec24.net

0 komentarzy

Fot. ZSP w Jasieńcu Fot. ZSP w Jasieńcu

W dniu 24 listopada 2016r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu odbył się "Festyn zdrowej żywności i potraw promujących lokalne produkty i tradycje" będący uwieńczeniem realizowanego przez szkołę projektu "Mam bzika na punkcie zdrowego odżywiania".

News will be here

Ten projekt edukacyjny realizowany był przez Technikum Żywienia  i Usług Gastronomicznych w ramach Rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”. Adresatami tego projektu byli  uczniowie, rodzice oraz pracownicy Publicznego Gimnazjum w Jasieńcu. Celem programu było kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych uczniów poprzez praktyczną naukę przygotowania pełnowartościowych posiłków, zwiększenia kompetencji rodziców, nauczycieli, personelu szkoły w kwestii prawidłowego żywienia, zmiany przekonań i postaw dorosłych dotyczących zdrowego żywienia dzieci i młodzieży. Projekt obejmował przeprowadzenie różnorodnych działań na rzecz zmiany postaw i nawyków żywieniowych uczniów  oraz ich rodziców .

Przygotowania do tego festynu trwały już od dawna. Kolejne etapy realizacji programu zbliżały do festynu. W ramach projektu odbyły się wcześniej :

– prelekcja dla uczniów gimnazjum  nt. zasad zdrowego żywienia w oparciu o obowiązujące przepisy i wytyczne Instytutu Żywności i Żywienia w zakresie norm żywieniowych uwzględniające wiek rozwojowy i specyficzne potrzeby żywieniowe, promocję produktów lokalnych;

– warsztaty  praktyczne dla uczniów klas pierwszych gimnazjum.

Dzięki udziałowi w warsztatach uczniowie poznali poszczególne grupy składników pokarmowych. Zrozumieli  ich wpływ na poszczególne funkcje organizmu oraz zagrożenia płynące z powstawania niedoborów pokarmowych. Młodzież,  podczas zajęć poznała alternatywy dla niezdrowych produktów i nauczyła się samodzielnie tworzyć łatwe, zdrowe i wartościowe potrawy. Dzięki kulinarnym eksperymentom uczniowie  przekonali się o szkodliwości wysoko przetworzonych produktów spożywczych, tj. chipsy, napoje kolorowe, barwione i aromatyzowane sztucznie słodycze, produkty fasfoodowe.

Sala gimnastyczna w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu stała się w dniu 24 listopada areną, na której królowały warzywa, owoce, ruch i uśmiech. Pani Dyrektor Dorota Nowak-Michałowska przywitała wszystkich gimnazjalistów oraz gości, którzy przybyli na tę uroczystość: Pana Dariusza Piątkowskiego Wicestarostę Powiatu Grójeckiego, Panią Agnieszkę Bilska – Naczelnika Wydziału Edukacji i Zdrowia , Pana Tomasza Podhoreckiego Sekretarza Urzędu Gminy w Jasieńcu  Panią Katarzynę Leśniak Dyrektora Publicznego Gimnazjum w Jasieńcu, Panią Alinę Jarosz Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Jasieńcu,  Panią Danutę Kidacką Dyrektora Przedszkola w Jasieńcu, oraz wszystkich nauczycieli, rodziców i pracowników szkół .

Na początek został rozstrzygnięty konkurs na plakat pt. ”Mój nowy zdrowy posiłek”. Nagrodę główną w tym konkursie otrzymała Łucja Maroszek, a drugie miejsce zdobyła praca Anety Prykiel i Kingi Osiadacz. Nagrodami w konkursie był Przenośny Głośnik bezprzewodowy SUBWOOFER oraz Pamięć USB Flash. Wystawę nagrodzonych prac można było podziwiać przez cały czas trwania festynu.

Następnie zostało wystawione przedstawienie „Zdrowy Czerwony Kapturek”, które miało na celu promowanie zdrowego odżywiania wśród młodzieży gimnazjalnej oraz uczniów naszej szkoły. W przedstawieniu, które przygotowały p. Karolina Kozieł i p. Ludwika Kazimierska, wystąpili: w roli Czerwonego Kapturka - Karolina Płatek  z kl. III TŻ, w roli Matki Kapturka - Justyna Matusiewicz z kl. I TI, w roli Babci - Ewelina Brzezińska z kl. ITAM, w roli Wilka - Filip Górski z kl. I TAM oraz w roli Myśliwego - Albert Koprzywa z kl. IV TI. Narratorem była Aleksandra Sybilska z kl. ITŻ. Tym razem Wilk nikogo nie zjadł, a Myśliwy nikomu nie rozpruł brzucha. Czerwony Kapturek, który zmierzał do Babci z koszem owoców i warzyw, ponieważ ta była chora, spotykał na swojej drodze Wilka, który objadał się fast foodami oraz Myśliwego, który cierpiał na ból zęba z powodu nadmiernego spożycia słodyczy. Kapturek próbował przekonać Wilka i Myśliwego do zdrowego odżywiania, zachęcał ich, żeby do swojej diety wprowadzili warzywa i owoce. Bowiem: Kto się zdrowo żywi ten nieprędko zginie. Jak każda bajka tak i ta zakończyła się happy endem. Wilk zaczął sam przygotowywać posiłki, włączając do diety warzywa. Myśliwy zamienił słodycze na owoce a Babcia po otrzymaniu kosza pełnego witamin szybko wyzdrowiała.

Kolejnym punktem programu był konkurs „Zdrowe przekąski”. Do konkursy przystąpiło 5 grup 2-osobowych. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie zdrowej sałatki bądź przekąski spośród przygotowanych różnorodnych surowców i produktów (np. warzywa, owoce, kasze, nabiał, ryby).Czas wykonania zadania to 45 min. Jury w składzie Anna Górecka, Aneta Lewandowska i Magdalena Chmielewska bacznie obserwowało zmagania kucharzy amatorów, którzy przygotowywali popisowe dania. Po wykonaniu zadania każda z grup prezentowała przed jury skład swoich przekąsek czy sałatek . Jury oceniało pomysł, wygląd, smak oraz bukiet smakowo-zapachowy potrawy oraz zgodność  z tematyką konkursu. Maksymalną ilość punktów otrzymał zespół w składzie Aleksandra Wrzesińska i Karolina Marciszewska. Nagroda główna to Przenośny Głośnik Bezprzewodowy SUBWOOFER dla każdej laureatki. Drugie miejsce zajął zespół w składzie Julia Jasińska i Angelika Wiśnik.  Dziewczynki otrzymały wysokiej klasy słuchawki bezprzewodowe. Pozostali uczestnicy konkursu: Julia Szturo, Katarzyna Waśkiewicz, Marta Krawczak , Julia Krawczak, Klaudia Budyta oraz Zofia Feliszek otrzymały nagrody oraz dyplomy za udział w tej zabawie. Konkurs przebiegał na bardzo wysokim poziomie, widać było zaangażowanie uczestników. Bardzo budujące jest to, że udział w warsztatach szkoleniowych na temat zdrowego odżywiania zaszczepił w gimnazjalistach chęć do przygotowywania zdrowych i smacznych posiłków.

Podczas festynu dla uczniów gimnazjum przygotowane były rekreacyjne zajęcia sportowe. Młodzież mogła spróbować swoich sił w grze w tenisa stołowego, rywalami byli dla nich nauczyciele wychowania fizycznego oraz nasi uczniowie którzy dla utrudnienia zamiast rakietką grali drewnianą deską do krojenia. Młodzież gimnazjum aktywnie uczestniczyła również w zabawie biegowej „ Kółko i krzyżyk” oraz zabawie skocznej „ Mega skakanka”. Gimnazjaliści chętnie brali udział w zabawach oraz z wielkim zacięciem ze sobą rywalizowali.

Nie zabrakło na naszym festynie też piosenek nawiązujących do zdrowego odżywiania. Mix trzech melodii znanych piosenek z napisanymi specjalnie na Festiwal słowami przez Alberta Koprzywę, Karolinę Płatek i Aleksandrę Sybilską. (wyk. Karolina Płatek, Natalia Kierońska i Aleksandra Sybilska. Natalia Kierońska - "Biegnij przed siebie" - z repertuaru: Anny Wyszkoni, Karolina Płatek - "Przebudzenie Ikara" - Michaliny Łabacz, Aleksandra Sybilska - Me and My Broken Heart - z repertuaru: Rixon oraz Hubert Dzikołowski -  Odlotowa (utwór własnej kompozycji z repertuaru formacji "Dziku", której Hubert jest liderem).

Największym zainteresowaniem cieszyły się jak zwykle potrawy przygotowane na festyn przez uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych . Zdrowa żywność, bo tylko taka była serwowana na festynie to: sałatka z brokułem, sałatka z kaszy gryczanej, sałatka z zielonej soczewicy, pasta z zielonego groszku, pasta z tuńczyka z suszonymi pomidorami, wegetariański z fasoli z kiszonymi ogórkami, talarki z ogórka z białym serem i szczypiorkiem, deser dyniowy, koktajl z owoców leśnych, koktajl bananowy z kiwi, sok marchwiowo-jabłkowy, owoce egzotyczne do degustacji, zupa krem z dyni. Każdy zajadał ze smakiem te zdrowe przekąski.

Żeby bardziej utrwalić zdrowe nawyki żywieniowe każdy z uczestników festynu otrzymał przy wyjściu ulotkę i zakładkę do książki  dotyczącą programu „Mam bzika na punkcie zdrowego odżywiania” .

Festyn to kolejny sukces naszej szkoły. Poprzez promowanie lokalnych zdrowych produktów, promowanie zasad zdrowego żywienia i zbilansowanej diety Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu jest promotorem i liderem zmian w środowisku lokalnym w kwestii zdrowego odżywiania.

Anna Górecka

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Włamał się i ukradł zaparkowany na podwórku samochód Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 40-...
Czy przechowywanie żywności w lodówce jest bezpieczne? Przechowywanie żywności w lodówce jest praktyką powszechnie...
Remonty czterech dróg w gminie Grójec zakończone! Wiosna jeszcze trwa, a my już zakończyliśmy remonty...
Prezydent Aleksander Kwaśniewski przyjedzie do Grójca Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu zaprasza na...
Łączność w Twoim kasku motocyklowym: jak znaleźć idealnego towarzysza drogi? Łączność jest bardzo istotna dla motocyklisty. Dzięki niej...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.