Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Mariusz Pachocki: Nasze projekty to dobre pomysły na jesienną depresję

4 listopada 2014; 07:58

Grojec24.net

0 komentarzy

Signovum zostało docenione m.in. za rozwój i promocję Grójeckiego Biegu Ulicznego, wirtualną wycieczkę po Grójecczyznie, współpracę z Grójeckim Ośrodkiem Sportu Mazowsze i rozwijanie akcji Biegam Bo Lubię w Grójcu.

Wywiad z Mariuszem Pachockim, prezesem stowarzyszenia Signovum, kandydatem do Rady Powiatu Grójeckiego (lista nr 20 KW „Nasze Czasy”, okręg nr 1 Grójec, miejsce nr 10).

News will be here

To już czwarta edycja zajęć z robotyki w Grójcu. Jakie były początki?

W 2011 r. przeczytałem artykuł, że w Gdańsku odbył się konkurs z robotyki dla licealistów i gimnazjalistów, w którym dzieci z gimnazjum zajęły czołowe miejsce. Narodziła się idea, żeby coś takiego stworzyć u nas, w Grójcu, chcieliśmy zaproponować ciekawe zajęcia techniczne dla dzieci i młodzieży. Od 2012 r. realizujemy nasz pomysł. Projekt jest współfinansowany przez Urząd Miasta i Gminy Grójec. Powołaliśmy stowarzyszenie Signovum, które posiada osobowość prawną i mechanizmy pozwalające realizować takie zadania, ponieważ osoba prywatna nie jest w stanie sama prowadzić takich działań.

Na czym polega robotyka?

To zabawa klockami Lego, wyposażonymi w czujniki zbliżeniowe, czujniki kolorów czy silniki elektryczne. Korzystając z takich narzędzi można tworzyć różne mechanizmy, np. pojazdy zdalnie sterowane. W robotyce można też wykorzystywać mikroprocesory, które odpowiednio zaprogramowane przekształcą mechanizmy zbudowane ze zwykłych klocków, w postać lub pojazd, które będą poruszać się za pomocą manualnego sterowania albo przy wykorzystaniu aplikacji uruchamianej przez telefon z androidem.

Zajęcia są bezpłatne?

Są bezpłatne i prowadzone przez młodych, ambitnych ludzi, absolwentów albo studentów ostatnich lat szkół technicznych, studiujących automatykę bądź robotykę. Odbywają się w Szkole Podstawowej nr 2 w Grójcu, uczestniczy w nich około dzieci 40 dzieci w wieku 8-12 lat. Przez cztery edycje w zajęciach wzięło udział około 160 dzieci ze szkół w Grójcu, Lesznowoli, Bikówku, Częstoniewie.

Czego dzieci uczą się na zajęciach z robotyki?

Kształtują zdolności manualne, zdobywają umiejętności inżynierskie i umiejętności programistyczne, mają możliwość tworzenia algorytmów i oprogramowania urządzeń. Dysponują aplikacją graficzną i mogą ją odpowiednio zaprogramować. Urządzenia posiadające czujnik koloru, w momencie np. przekroczenia czerwonej linii urządzenie przyśpiesza, kiedy przekroczy linię innego koloru może zwolnić, a kiedy czujnik wyczuwa ścianę, zatrzymuje się lub jedzie do tyłu.

Promuje Pan również bieganie. Grójecka Dycha to ciekawa propozycja dla miłośników zdrowego trybu życia.

To pomysł jednego z kolegów. Głównym organizatorem biegów jest Grójecki Ośrodek Sportu (GOS) Mazowsze. Stowarzyszenie w pomoc przy organizacji imprezy zaangażowało się od 2013 r. Wraz z rozwojem Grójeckiego Biegu Ulicznego oprócz udziału w nim, zaangażowałem się w organizację imprezy, na początku jako partner, a później jako współorganizator z ramienia stowarzyszenia. Stowarzyszenie zajmuje się pozyskiwaniem sponsorów i działalnością promocyjną. Pierwszy bieg odbył się w 2011 r. W tym roku brała w nim rekordowa liczba uczestników, licząc dzieci, około 500 osób.

Robotyka, promocja biegania. Na tym nie kończy się lista projektów realizowanych przez stowarzyszenie Signovum…

Mamy kilka inicjatyw wspomagających bieg, które służą zachęcaniu ludzi do biegania i promowaniu naszego regionu. Robiliśmy konkurs związany z bieganiem, rozstrzygnięcie będzie w połowie grudnia. We współpracy ze starostwem zrobiliśmy ciekawy projekt „Wirtualna wycieczka po Grójecczyźnie”. Składa się z 25 panoram sferycznych zmontowanych ze zdjęć wysokiej jakości, przedstawiających wybrane miejsca regionu, m.in. muzeum w Warce, park w Warce, rynek w Grójcu, sady grójeckie w różnych porach roku, grójecką kolejkę wąskotorową. Pracowaliśmy nad tym cały poprzedni rok. Nie wychodząc z domu można na naszej stronie signovum.pl odbyć wirtualną wycieczkę po okolicy. To dobre na jesienną depresję. Organizujemy również konkurs fotograficzny, który rozstrzygnie się w połowie grudnia.

Podkreśla Pan rolę partnerów w działaniach stowarzyszenia Signovum.

Jeżeli jest interesujący projekt to można do niego przekonać samorząd i realizować go wspólnie.

Dlaczego zdecydował się Pan na start w wyborach samorządowych?

Działania, które realizujemy na rzecz Grójca i Powiatu Grójeckiego zyskały dużą aprobatę społeczną. Nasze Stowarzyszenie zostało dwukrotnie uhonorowane przez Kapitułę Konkursu Lider Powiatu Grójeckiego i zdobyło:
• wyróżnienie Lider Powiatu Grójeckiego 2012 w kategorii działalność społeczną,
• pierwszą nagrodę Lider Powiatu Grójeckiego 2013 w kategorii działalność sportowa i turystyczna.

Przemawiają za mną sukcesy i prawdziwe działania dla Grójca. To są powody, dla których startuję.

Rozmawiał Tomasz Plaskota

Mariusz Pachocki, wykształcenie techniczne, absolwent Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Rekord życiowy w maratonie 3 godziny 30 minut.

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Grójecki policjant na podium Mistrzostw Polski Policji w Triathlonie Grójecki dochodzeniowiec asp. szt. Paweł Jaroszyński zajął...
Amator cudzej borówki z Mogielnicy. Grozi mu teraz 5 lat odsiadki Z plantacji w gminie Promna skradziono krzewy borówki...
Mazowsze Grójec pozyskało nowego napastnika Z myślą o następnym sezonie 2024/25 GKS Mazowsze Grójec...
Rzadziej chorujemy Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości...
Będzie transmisja meczów EURO 2024 w grójeckim kinie! Wspólne kibicowanie i mecz na dużym ekranie, czyli...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.