Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net

Mazowieccy terytorialsi szkolą się z armią amerykańską. Trwa ćwiczenie DEFENDER-Europe 2022

8 maja 2022; 09:22

Informacja prasowa

0 komentarzy

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Budowanie gotowości i interoperacyjności to główne cele prowadzonego na terenie dziewięciu krajów ćwiczeń DEFENDER Europe 2022 organizowanego przez Dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie. Wśród jednostek biorących udział w ćwiczeniu znalazła się 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej.

Czołgi w powiecie kozienickim  
 
Zadaniem żołnierzy 6MBOT biorących udział w ćwiczeniu było zabezpieczenie rozładunku ciężkiego sprzętu wojsk sojuszniczych na rampie kolejowej w jednej z miejscowości w stałym rejonie odpowiedzialności 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu. - Terytorialsi z radomskiego batalionu wystawili punkty kontrolne, ubezpieczenie, a także patrole piesze, dzięki którym możliwe było bezpieczne i sprawne przeprowadzenie rozładunku. Ważne było, aby działania z jednej strony przebiegły sprawnie, a z drugiej – bezkolizyjnie dla lokalnej społeczności – mówi ppłk Roland Waszkowiak - zastępca dowódcy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.   
 
Żołnierze są odpowiedzialni za wprowadzanie i zapewnienie swobody manewru wojsk własnych i sojuszniczych na terenie własnego stałego rejonu odpowiedzialności. Dzięki znajomości terenu mogą ułatwić sprawne poruszanie się wojsk.
 
Polska jednym z gospodarzy ćwiczenia DEFENDER-Europe-22   
 
Ćwiczenie DEFENDER-Europe 22 służy podniesieniu bezpieczeństwa wschodniej flanki oraz przećwiczeniu - zgodnie ze standardami obowiązującymi w NATO - procedur użycia wojsk oraz ich adaptacji wobec nowych wyzwań współczesnego pola walki i odstraszeniu potencjalnego agresora. Polskę reprezentować będą m.in.  żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, 10. Brygady Kawalerii Pancernej, 17. Brygady Zmechanizowanej, 12. Brygady Zmechanizowanej czy 5. Pułku Chemicznego oraz samoloty F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, Su-22 z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz śmigłowce Mi-24 z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.  

Ćwiczenia DEFENDER-Europe 2022 należą do serii cyklicznych szkoleń defensywnych, nie są one wymierzone przeciwko żadnemu państwu i nie mają związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie. Narodowy i międzynarodowy proces planowania do nich rozpoczął się w 2021 roku. To już kolejne ćwiczenia, w ramach których możemy przećwiczyć współdziałanie z kolegami z wojsk operacyjnych i sojuszniczych. Dla żołnierzy to możliwość przetrenowania procedur, które do tej pory szlifowaliśmy na poligonach i placach ćwiczeń.   

W szkoleniu na terytorium Polski poza żołnierzami Wojska Polskiego wezmą udział wojska z USA, Francji, Szwecji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, odbędzie się m.in. na obiektach poligonowych w Drawsku Pomorskim, Bemowie Pilskim czy Żaganiu.

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Ostatnie pożegnanie podinspektora Pawła Korczaka W środę w Tarczynie obyła się uroczystość pogrzebowa...
ZWiK w Grójcu wydał komunikat ws. bakterii coli w wodzie Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grójcu poinformował, iż...
Sanepid wydał komunikat ws. jakości wody w Grójcu Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grójcu...
Wirtualne biura w Warszawie - czy warto z nich korzystać? Warszawa, jako stolica Polski, jest nie tylko centrum...
40-lecie nadania imienia Tomasza Nocznickiego szkołom w Nowej Wsi Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.