Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Mazowsze pomaga strażakom

21 czerwca 2021; 10:01

Materiał promocyjny

fot. Dariusz Ossowski fot. Dariusz Ossowski

Ponad 700 wozów strażackich, blisko 780 wyremontowanych strażnic OSP, tysiące sztuk różnego rodzaju sprzętu – od łodzi motorowych, przez motopompy, piły, agregaty, drabiny pożarnicze, defibrylatory, zestawy ratownictwa medycznego i technicznego, aż po umundurowanie i nowoczesne drony – samorząd województwa mazowieckiego od 15 lat pomaga ochotniczym strażom pożarnym z Mazowsza. Na tym nie koniec, przed nami kolejne wsparcie dla mazowieckich OSP.

News will be here

Strażaków z Mazowsza wspieramy od lat. Gminy zgłaszają się do nas po pomoc praktycznie przez cały rok. Dofinansowujemy nie tylko zakup specjalistycznego sprzętu czy samochodów, bez których druhowie nie mogliby nieść pomocy podczas pożarów czy wypadków. Pomagamy również modernizować strażnice OSP. Wiele z nich jest w złym stanie technicznym i wymaga remontów. Niestety, takie prace są bardzo kosztowne i nie każda gmina może sobie pozwolić na takie wydatki. Dlatego zawsze staramy się wygospodarować dodatkowe środki właśnie na takie wsparcie. Dla ochotników pomoc jest nieodzowna. Strażnice to nie tylko stacje wyczekiwania, ale też miejsca, w których przechowywany jest sprzęt strażacki i garażowane są auta. Utrzymanie ich w bardzo dobrym stanie jest gwarancją niezawodności i wpływa na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców – podsumowuje marszałek Adam Struzik.

Na dźwięk syreny alarmowej są gotowi zostawić wszystko i ruszyć do pomocy – na Mazowszu mamy blisko 2 tys. ochotniczych straży pożarnych. Tylko w ubiegłym roku wyjeżdżały do akcji ponad 55 tys. razy, z czego 20 tys. do samych pożarów. Praca druhów z OSP to nie tylko pożary, ale także wyjazdy do wypadków drogowych czy pomoc mieszkańcom w razie klęsk żywiołowych. Jak podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski, wsparcie dla mazowieckich OSP prowadzone jest już od 15 lat. – To przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców regionu. Dlatego każdego roku wspieramy finansowo ochotnicze straże pożarne z Mazowsza. Do tej pory z naszego budżetu przeznaczyliśmy na ten cel ponad 132 mln zł – informuje. – Wsparcie obejmuje sprzęt specjalistyczny i samochody, a od czterech lat także remonty strażnic strażackich.

Specjalistyczny sprzęt i samochody

Pierwsze wsparcie finansowe na zakup sprzętu specjalistycznego i wozów strażackich samorząd województwa mazowieckiego przyznał w 2006 r. Od tego czasu do mazowieckich OSP trafiło w sumie ponad 116,5 mln zł. – Pomagamy w zakupie sprzętu specjalistycznego, samochodów ratowniczych i sprzętu strażackiego czy odzieży ochrony indywidualnej strażaka. Aby nieść skuteczną pomoc, liczy się nie tylko sprawność fizyczna, ale też profesjonalne wyposażenie i odpowiednie zabezpieczenie – mówi Leszek Przybytniak, przewodniczący sejmikowej Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich. Dzięki tym środkom udało się zakupić ponad 700 wozów strażackich, ponad 30 płaskodennych łodzi motorowych oraz tysiące sztuk motopomp, agregatów prądotwórczych, pił, aparatów powietrznych, zestawów ratownictwa medycznego i technicznego, silników zaburtowych, pontonów, defibrylatorów, masztów oświetleniowych, drabin pożarniczych, systemów selektywnego alarmowania oraz umundurowania. Jak ważna jest to pomoc, mówi Tadeusz Zych, prezes OSP Kazanów. – To dla nas duże wsparcie. Szukamy pomocy finansowej, gdzie tylko możemy. Środki z budżetu województwa pomagają wyposażyć naszą jednostkę w sprzęt, ale nie tylko. To również inne artykuły, w tym umundurowanie dla naszych strażaków – wylicza.

Remizy strażackie z dofinansowaniem

Wsparcie na remonty strażnic udzielane jest od 2018 r. W tym czasie dofinansowanie z budżetu Mazowsza otrzymało blisko 780 inwestycji. Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył na ten cel blisko 15,7 mln zł. Radny województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka zauważa, że program od lat cieszy bardzo dużym zainteresowaniem samorządów. – W tym roku wpłynęło do nas ponad 240 wniosków. Wsparcie otrzymały wszystkie te, które spełniały wymagania formalne. Dzięki tym środkom przeprowadzone zostaną niezbędne prace modernizacyjne, m.in. wymiana szalówki okiennej czy drzwiowej, pokrycia dachowego, instalacji elektrycznej czy remonty elewacji. Na kompleksowość pomocy i dobrą współpracę zwraca uwagę Aleksy Sasin, prezes oddziału powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Szydłowcu. – Najwięcej wsparcia dla OSP pływnie właśnie z samorządu województwa mazowieckiego. Pomoc można uzyskać także zwracając się do urzędu. Ostatnio, gdy okradziono OSP w Orońsku, wójt napisał pismo o pomoc i tę pomoc strażacy otrzymali. Przecież ten sprzęt, który kupujemy służy do ratowania życia i mienia ludzkiego.

COVID-owe wsparcie na maski, rękawiczki i płyny do dezynfekcji

Strażacy ochotnicy z Mazowsza mogą liczyć na pomoc samorządu województwa także w trudnych czasach pandemii. Druhowie, podobnie jak wiele innych służb w kraju, zmierzyli się z problemem dostępności środków ochronnych. Samorząd Mazowsza przeznaczył 8 mln zł na doposażenie OSP m.in. w maseczki, kombinezony, rękawiczki i ubrania ochronne, płyny do dezynfekcji oraz worki na odpady. Pomoc rzeczowa trafiła do 548 jednostek OSP z naszego regionu.

127 inwestycji w OSP z subregionu radomskiego i powiatu grójeckiego ze wsparciem Mazowsza

Do jednostek OSP z subregionu radomskiego i powiatu grójeckiego trafi w sumie ponad 3,8 mln zł dofinansowania z budżetu województwa mazowieckiego. 67 jednostek OSP otrzyma ponad 1,5 zł w ramach programu „OSP-2021”. Dzięki tym pieniądzom OSP Stara Błotnica, Mogielnica, Anielin, Sulgostów, Zychorzyn, Gózd, Iłża oraz Zakrzew zakupią lekkie samochody ratownictwa technicznego z funkcją gaśniczą. Pozostałe jednostki zakupią m.in. komplety odzieży ochronnej, motopompy, kompresor do ładowania butli powietrznych, zestawy lanc gaśniczych, kamerę termowizyjną, pojazd czterokołowy „Quad” itp. Z kolei w ramach programu „Mazowieckie strażnice OSP-2021” 51 jednostek OSP przeprowadzi remonty lub modernizacje remiz strażackich. Dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego wyniesie ponad 1,2 mln zł. Dodatkowo 9 jednostek OSP z subregionu radomskiego i powiatu grójeckiego otrzymało ponad 1,1 mln zł na zakup średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla OSP Mirowice, Kruszew i Borkowice, doposażenie i remont samochodu dla OSP Zychorzyn, doposażenie wozu bojowego OSP Gąsawy, rozbudowę strażnic dla OSP Głowaczów i Majdów, zestaw narzędzi ratowniczych dla OSP Orońsko i kamerę termowizyjna dla OSP Warka. Na tym nie koniec. Przed nami kolejne wsparcie.

TAGI:

 

Najnowsze artykuły

Pożary, powalone drzewa, podtopienia. Skutki burzy w powiecie grójeckim W związku z przejściem silnego frontu burzowego oraz innych...
Czy Asperger to niepełnosprawność? Asperger, będący częścią spektrum autyzmu, charakteryzuje...
Duży pożar pod Mogielnicą. Kłęby dymu widać z kilku kilometrów [NOWE INFORMACJE] Płonie przechowalnia owoców w miejscowości Dziunin w gminie...
Motocyklista chciał uniknąć kontroli, nie uniknie kary Motocyklista zatrzymany do kontroli w Nowym Mieście nad...
W Grójcu powstanie nowy budynek komunalny Gmina Grójec otrzymała blisko 6 milionów złotych na budowę...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.