Mieszkańcy powiatu grójeckiego nabici w kryptowaluty. Stracili fortunę

28 marca 2023; 09:56

Informacja prasowa

3 komentarze

Ostrzegamy przed oszustwami związanymi z inwestowaniem w kryptowaluty. Nie ulegajmy wizjom szybkiego i dużego zysku. Bądźmy ostrożni! Jednego dnia do policjantów zgłosiło się dwóch mieszkańców powiatu grójeckiego, którzy w ten sposób stracili kilkaset tysięcy złotych.

Sprawcy działają w ten sposób, że dzwonią do pokrzywdzonego oferując szybki i duży zysk w obrocie kryptowalutą. Oszuści manipulują swoimi ofiarami tak, aby myśleli, że będą inwestować w kryptowaluty. W rzeczywistości w wyniku perswazji oszusta pokrzywdzony instaluje w swoim komputerze program umożliwiający tzw. zdalny pulpit. Następnie z pokrzywdzonym kontaktuje się przedstawiciel jakiejś „firmy” oferując inwestycję związaną z kryptowalutą najczęściej o nazwie Bitcoin. Dzwoniący namawia pokrzywdzonego do pobrania aplikacji AnyDesk (aplikacja służąca do zainstalowania zdalnego pulpitu), za pomocą której oszust może wykonywać operacje na komputerze pokrzywdzonego np. zaciągać błyskawiczne pożyczki, wykonywać nieautoryzowane transakcje lub „wyprowadzać” zgromadzone oszczędności.

Do Komendy Powiatowej Policji w Grójcu w ubiegły czwartek zgłosił się mieszkaniec gminy Jasieniec, który padł ofiarą przestępstwa. Mężczyzna poinformował policjantów, że w wyniku oszustwa stracił bardzo dużą sumę pieniędzy. Jak ustalili funkcjonariusze do pokrzywdzonego zadzwonił mężczyzna podający się za przedstawiciela platformy inwestycyjnej. „Pośrednik” zachwalał ten sposób inwestowania. Za jego namową pokrzywdzony założył konto na platformie inwestycyjnej i zaczął przelewać różne kwoty na wskazane konto. W tym czasie „pośrednik” obsługiwał także zdalnie jego komputer za pomocą wcześniej zainstalowanej aplikacji. Mężczyzna stracił ponad 70 tysięcy złotych.

Tego samego dnia zgłosił się również 38-latek, który został wprowadzony w błąd co do zamiaru dokonania przelewu środków pieniężnych zainwestowanych i zarobionych przez niego na giełdzie kryptowalut i stracił blisko 108 tysięcy złotych.

Ostrzegamy i apelujemy o zachowanie ostrożności i rozsądku przy tego typu transakcjach.

Co zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów? Należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa:

    Zapoznaj się z informacjami KNF i NBP dotyczącym inwestowania w kryptowaluty: https://uwazajnakryptowaluty.pl
    Sprawdzaj wiarygodność podmiotu oferującego pomoc związaną z inwestowaniem pieniędzy.
    Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej.
    Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych.
    Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego.
    Nie instaluj oprogramowania umożliwiającego obcym osobom zdalne obsługiwanie komputera.
    W przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.
    Sprawdź, czy podmiot który oferuje pomoc w inwestowaniu – „broker” znajduje się na liście ostrzeżeń KNF – link: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne

nadkom. Agnieszka Wójcik

TAGI:

Komentarze (3):

Aga ; 28 marca 2023, 13:59

Gdy ja zglaszalam już w styczniu wszem i wobec: Policji, KNF, Urzędom ds ochrony danych osobowych, komunikacji elektronicznej, do banku... to nic się z tym nie da zrobić. Nie da się namierzyć, bo mogą działać przez serwery i telefony zagraniczne. Jesteśmy zdani sami na siebie, póki nie skradną nam kasy nie jesteśmy ofiarami. Nawet nikt nie prowadzi ewidencji jak wiele jest takich prób wyłudzeń, a sądząc po tych zgłoszeniach poszkodowanych, a do mnie próbowali przez 2 tygodnie w styczniu to skala problemu jest ogromna i czują się bezkarni.

Juffhgrddvj; 28 marca 2023, 16:34

A tak narzekają,a 70 koła facet miał zaryzykować.

obywatelski; 28 marca 2023, 17:22

Pieniądze biorą się z pracy - teoretycznie... Takie obiecanki jak przy crypto, to taki amber gold. Na pewno ktoś zarobi (...)
Ogólnie lepiej w to nie wchodzić, to takie preludium do CBDC. Jak już ktoś chce to posłuchać/poczytać Phil Konieczny, Instytutu kryptografii itp.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

W niedzielę piłkarskie derby gminy Grójec W sobotę o godzinie 16.30 na boisku w Głuchowie miejscowy...
Grójecka policja: Dostałeś mandat? Możesz zapłacić kartą lub blikiem Policjanci grójeckiej drogówki pełniąc służbę na drogach...
Jakie są wczesne objawy ciąży? Ciąża jest jednym z najwspanialszych momentów w życiu...
Jaka jest różnica między destylatorem a kolumną rektyfikacyjną? Do wyrobu domowych alkoholi używa się specjalnej aparatury...
Jak projektować skuteczne interfejsy użytkownika? Interfejs użytkownika (UI) to jeden z kluczowych elementów...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...
INTENSON S.A. - sklep z ekologiczną... INTENSON to producent zdrowej żywności. Jestesmy również sklepem, zajmującym...
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.