Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Mogielnica. Żydowska diaspora świętowała ważne wydarzenie [FOTO]

18 maja 2023; 08:07

Informacja prasowa

5 komentarzy

Fot. M. Skonieczny Fot. M. Skonieczny

W dniach 4-7 maja do Mogielnicy zawitała liczna grupa Żydów, którzy w tym okresie świętowali niezwykle ważną dla całej społeczności rocznicę.

News will be here

Grupa około 400 osób przez kilka dni przebywała w mieście, aby oddać cześć pamięci Chaima Meir Jechiel Szapira - cadyka i twórcy miejscowej dynastii chasydzkiej. W trakcie pobytu diaspory żydowskiej przypadła rocznica śmierci cadyka, który był bardzo ważną i cenioną postacią, mającą niekwestionowane miejsce wśród przedstawicieli judaizmu ziemi grójeckiej.

W tym roku rocznica śmierci cadyka przypadła w piątek, tradycyjny początek żydowskiego szabatu.Przedstawiciele judaizmu świętują szabat co tydzień, począwszy od zachodu słońca w piątek do prawie godziny po zachodzie słońca w sobotę. Szabat swój początek ma w Biblii i jest pamiątką odpoczynku Boga po sześciu dniach tworzenia świata.

Przedstawiciele judaizmu w Mogielnicy są spotykani od kilkunastu lat, kiedy to udało im się po wielu próbach zlokalizować miejsce pochówku wspomnianego cadyka. Był to element zwrotny w procesie odtwarzania pamięci o działalności i życiu mistyka.Warto wspomnieć w tym miejscu, że Mogielnica przed wojną była miasteczkiem zdominowanym przez ludność pochodzenia żydowskiego. Nie inaczej było zresztą w innych miasteczkach powiatu grójeckiego i całego Mazowsza. Powrót grupy wytrwałych strażników pamięci cadyka Szapiro do Mogielnicy pokazuje natomiast, jak istotną rolę pełnił wspomniany nauczyciel i przywódca duchowy. Mimo prawie 200 lat od śmierci cadyka wciąż bardzo liczne jest grono wyznawców jego nauk.

Marcin Skonieczny

TAGI:

Komentarze (5):

Mieszkaniec powiatu ; 18 maja 2023, 11:28

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Zly; 18 maja 2023, 19:56

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Mieszkaniec; 19 maja 2023, 08:14

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

obywatelski; 19 maja 2023, 11:13

"...świętowali niezwykle ważną dla całej społeczności rocznicę. " - wypadało uściślić, że dla nich ważną, nie dla całej społeczności Mogielnicy czy szerzej Polski.
Ku ścisłości, Bóg 7 dzień ustanowił dla odpoczynku, a nie weekend.
"...Mogielnica przed wojną była miasteczkiem zdominowanym przez ludność pochodzenia żydowskiego." - może w marzeniach, podobnie jak samemu o sobie mówić można 'wybrani'.
Znaki poopklejane jakimiś nalepkami hebrajskimi, marsze całą drogą - co robiła Policja w tym dniu?
Reasumując, patrząc poprzez pryzmat ostatnich (jak i planowanych) wydarzeń w Polsce i na świecie, nie ma się tu z czego zachwycać...!

iRENA_z_PeKaeSu; 25 maja 2023, 21:22

Dzięki Żydom Mogielnica była prężnym miastem, dzięki Polakom Mogielnica jest na drugim miejscu najszybciej wyludniających się miast w byłym województwie radomskim, jednocześnie Gmina i Miasto Mogielnica należy do jednego z najbardziej zadłużonych polskich samorządów, który posiada radnych i burmistrza nie robiących NIC w kwestii wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców oraz postawienia Gminy "na nogi", a skupia się na likwidacji publicznych oraz niepublicznych placówek oświatowych (przykład: szkoła w Kozietułach) i mamy taki klimat...

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

ITD: kierował bez uprawnień niesprawną wywrotką Kierowca wywrotki i zarazem przedsiębiorca nie posiadał waż...
Trafią na 3 miesiące do aresztu za pobicie i uszkodzenie ciała Najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie dwaj sprawcy, któ...
Kierowca zapomniał o wyroku sądu. Czekają go surowe konsekwencje Surowe konsekwencje czekają kierującego, który najwyraźniej...
Gdzie zamówić fronty do szafek? Wybór odpowiednich elementów do kuchni czy łazienki ma...
Na tę wiadomość kierowcy czekali wiele lat! Rusza budowa ronda w Żdżarach Już wkrótce, ruszy długo oczekiwana przebudowa skrzyżowania...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.