Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Mogielnica. Żydowska diaspora świętowała ważne wydarzenie [FOTO]

18 maja 2023; 08:07

Informacja prasowa

5 komentarzy

Fot. M. Skonieczny Fot. M. Skonieczny

W dniach 4-7 maja do Mogielnicy zawitała liczna grupa Żydów, którzy w tym okresie świętowali niezwykle ważną dla całej społeczności rocznicę.

News will be here

Grupa około 400 osób przez kilka dni przebywała w mieście, aby oddać cześć pamięci Chaima Meir Jechiel Szapira - cadyka i twórcy miejscowej dynastii chasydzkiej. W trakcie pobytu diaspory żydowskiej przypadła rocznica śmierci cadyka, który był bardzo ważną i cenioną postacią, mającą niekwestionowane miejsce wśród przedstawicieli judaizmu ziemi grójeckiej.

W tym roku rocznica śmierci cadyka przypadła w piątek, tradycyjny początek żydowskiego szabatu.Przedstawiciele judaizmu świętują szabat co tydzień, począwszy od zachodu słońca w piątek do prawie godziny po zachodzie słońca w sobotę. Szabat swój początek ma w Biblii i jest pamiątką odpoczynku Boga po sześciu dniach tworzenia świata.

Przedstawiciele judaizmu w Mogielnicy są spotykani od kilkunastu lat, kiedy to udało im się po wielu próbach zlokalizować miejsce pochówku wspomnianego cadyka. Był to element zwrotny w procesie odtwarzania pamięci o działalności i życiu mistyka.Warto wspomnieć w tym miejscu, że Mogielnica przed wojną była miasteczkiem zdominowanym przez ludność pochodzenia żydowskiego. Nie inaczej było zresztą w innych miasteczkach powiatu grójeckiego i całego Mazowsza. Powrót grupy wytrwałych strażników pamięci cadyka Szapiro do Mogielnicy pokazuje natomiast, jak istotną rolę pełnił wspomniany nauczyciel i przywódca duchowy. Mimo prawie 200 lat od śmierci cadyka wciąż bardzo liczne jest grono wyznawców jego nauk.

Marcin Skonieczny

TAGI:

Komentarze (5):

Mieszkaniec powiatu ; 18 maja 2023, 11:28

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Zly; 18 maja 2023, 19:56

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Mieszkaniec; 19 maja 2023, 08:14

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

obywatelski; 19 maja 2023, 11:13

"...świętowali niezwykle ważną dla całej społeczności rocznicę. " - wypadało uściślić, że dla nich ważną, nie dla całej społeczności Mogielnicy czy szerzej Polski.
Ku ścisłości, Bóg 7 dzień ustanowił dla odpoczynku, a nie weekend.
"...Mogielnica przed wojną była miasteczkiem zdominowanym przez ludność pochodzenia żydowskiego." - może w marzeniach, podobnie jak samemu o sobie mówić można 'wybrani'.
Znaki poopklejane jakimiś nalepkami hebrajskimi, marsze całą drogą - co robiła Policja w tym dniu?
Reasumując, patrząc poprzez pryzmat ostatnich (jak i planowanych) wydarzeń w Polsce i na świecie, nie ma się tu z czego zachwycać...!

iRENA_z_PeKaeSu; 25 maja 2023, 21:22

Dzięki Żydom Mogielnica była prężnym miastem, dzięki Polakom Mogielnica jest na drugim miejscu najszybciej wyludniających się miast w byłym województwie radomskim, jednocześnie Gmina i Miasto Mogielnica należy do jednego z najbardziej zadłużonych polskich samorządów, który posiada radnych i burmistrza nie robiących NIC w kwestii wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców oraz postawienia Gminy "na nogi", a skupia się na likwidacji publicznych oraz niepublicznych placówek oświatowych (przykład: szkoła w Kozietułach) i mamy taki klimat...

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Zapadł wyrok sądowy za znieważenie policjantów z Grójca. Na żywo i w sieci 52-letni mężczyzna oraz jego 24-letnia córka usłyszeli...
Kubańczyk, Mesajah oraz Bajm! Nadchodzi 63. edycja Święta Kwitnących Jabłoni Kubańczyk, Mesajah oraz Bajm to gwiazdy, które wystąpią...
Adaptogeny – jak wpływają na zdrowie? Adaptogeny stanowią interesujący obszar w dziedzinie...
Dlaczego warto zdecydować się na podjęcie pracy tymczasowej? Rozważasz elastyczność w zatrudnieniu i poszukujesz ścieżki...
Dwie kobiety na dłużej zapamiętają spotkanie z funkcjonariuszami Kolejne zatrzymane prawa jazdy to owoc pracy policjantów z...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.