Każdy miłośnik jazdy na rowerze powinien orientować się, z jakich części składa się jego rower. Umiejętność prawidłowego montażu części rowerowych może przydać się nie tylko w przypadku kupna nowego modelu. Warto mieć, chociaż podstawową wiedzę na ten temat również ze względu na naprawę ewentualnych nagłych usterek.
Z jakich części składa się rower?
Części rowerowe składają się z wielu elementów, bez których rower nie jest w stanie sprawnie funkcjonować. Największą z nich jest rama będąca podstawą dla innych komponentów pojazdu. W przypadku nowych rowerów pakowanych w kartony najczęściej rama jest już połączona z tylnym kołem oraz z napędem.
Wśród pozostałych podstawowych części roweru można wymienić kierownicę wraz z chwytami i wspornikiem, siodełko, sztycę, czyli wspornik siodła łączący ramę z siodełkiem, pedały oraz przednie koło. Koło składa się natomiast z opony, dętki, szprych, piasty i obręczy.
Przed przystąpieniem do procesu montażu roweru należy przygotować zestaw podstawowych kluczy. Następnie można przejść do składania roweru, rozpoczynając od przymocowania pedałów oraz złożenia układu kierowniczego. Kierownicę należy umieścić w specjalnym otworze znajdującymi się na samym środku układu.
Z kolei w przypadku montażu przedniego koła konieczne jest utrzymanie roweru w pionie. Niezbędnym elementem składania roweru jest także połączenie sztycy wraz z siodełkiem i dokręcenie komponentów odpowiednim kluczem.
Przegląd roweru przed sezonem – na co zwrócić uwagę?
Przed rozpoczęciem sezonu rowerowego zawsze należy sprawdzić stan techniczny swojego środka lokomocji i dokonać wszelkich niezbędnych czynności konserwacyjnych. Przygotowanie roweru do użytku warto rozpocząć od dokładnego umycia pojazdu i jego starannego osuszenia. Następnie można przejść do kontroli stanu poszczególnych elementów, rozpoczynając od wszystkich śrub, które w razie potrzeby należy dokręcić przy użyciu odpowiedniego klucza.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie stanu hamulców oraz przerzutek, a także łożysk znajdujących się pod ramą. Powinny one umożliwiać bezproblemowe obracanie ramą roweru. Ponadto powinno się zwrócić uwagę na stan łańcucha oraz zębatki. Warto wykorzystać do tego specjalny przymiar. Pozwoli on ocenić, czy łańcuch nie jest zużyty. Następnym etapem jest dokładne nasmarowanie łańcucha specjalnym olejem i pozostawienie roweru na kilka godzin. Warto także zwrócić uwagę na kondycję pedałów oraz kół, które powinny wykonywać płynne, gładkie ruchy.
12 godzin temu
Liga okręgowa: Mazowsze Grójec – Zodiak Sucha 0:2
13 godzin temu
Chciał przetestować swoje Lamborghini na trasie S7
14 godzin temu
Portal Grojec24.net w nowej odsłonie
18 godzin temu
Liga okręgowa: Mazowsze Grójec – Zodiak Sucha 0:2
24 godziny temu
Ogłoszenia