Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Niebezpieczne znaleziska w Powiecie Grójeckim, m.in. zapalnik od bomby lotniczej

20 marca 2023; 14:58

Informacja prasowa

1 komentarz

Fot. KPP w Grójcu Fot. KPP w Grójcu

Policjanci zabezpieczają niewybuchy z okresu II wojny światowej odnalezione w naszym regionie. Niebezpieczne znalezisko najczęściej jest odnajdywane podczas prac ziemnych lub drogowych, trafiają też na nie grzybiarze lub spacerowicze. Znalazłeś niewybuch? Nie ruszaj go i natychmiast powiadom Policję! W minioną sobotę grójecka policja otrzymała 2 takie zgłoszenia.

News will be here

W sobotę 18 marca br. mieszkaniec gminy Belsk Duży podczas prac ziemnych na terenie własnej posesji natrafił na przedmioty wyglądające jak pociski. Mężczyzna postępując prawidłowo, natychmiast zawiadomił Policję. Na miejsce udali się policjanci, którzy zabezpieczyli znalezisko. Kiedy dojechał tam policyjny pirotechnik z grójeckiej komendy, potwierdził, że jest to 11 sztuk amunicji z okresu II wojny światowej. Następnie niewybuchy przekazano saperom z Jednostki Wojskowej w Nowym Dworze Mazowieckim, którzy jeszcze tego samego dnia zabrali amunicję specjalistycznym pojazdem. Na szczęście nie było konieczności ewakuacji okolicy.

Tego samego dnia pod Nowym Miastem nad Pilicą został odnaleziony niewybuch z okresu II WŚ. Mężczyzna podczas prac budowlanych natrafił na przedmiot wyglądający jak zapalnik. Po przybyciu na miejsce policyjnego pirotechnika potwierdzono, że jest to zapalnik od bomby lotniczej. Mundurowi zabezpieczyli teren, a niebezpieczne znalezisko zostało przekazane żołnierzom z Jednostki Wojskowej w Nowym Dworze Mazowieckim.

Znalazłeś niewybuch? Nie ruszaj go i natychmiast powiadom Policję!

Po zgłoszeniu na miejsce natychmiast kierowani są policjanci z najbliższego patrolu, którzy zabezpieczają niebezpieczne znalezisko przed dostępem osób postronnych oraz wzywają policyjnego pirotechnika. Funkcjonariusz przeszkolony w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego sprawdza, czy znalezisko jest rzeczywiście niewybuchem, ocenia jego stan oraz określa czy jest konieczna ewakuacja okolicznych mieszkańców. Następnie, jeśli jest taka konieczność, mundurowi zabezpieczają wyznaczone przez pirotechnika miejsce przed dostępem osób postronnych. Dyżurny jednostki Policji na terenie, której ma miejsce zdarzenie, o odnalezieniu niewybuchu powiadamia saperów, którzy niezwłocznie odbierają zabezpieczone niewypały.

Przypominamy, jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch:

Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest wstępnie zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

nadkom. Agnieszka Wójcik

TAGI:

Komentarze (1):

Stowarzyrzenie; 21 marca 2023, 09:54

No napewno juz tez znalazlem w lesie w gluchowie i nie zamierzam tego nigdzie zglaszac zaraz skarb panstwa taki guzik amunicja tez sie trafila i wszystko nalezy do znalazcy tyle w temacie

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Liga okręgowa: Pilica Nowe Miasto – Mazowsze Grójec 0:2 W kończących sezon 2023/24 derbach powiatu grójeckiego...
Artur Banasiewicz nowym kierownikiem PT KRUS w Grójcu Sołtys Częstoniewa Artur Banasiewicz został w czwartek 20...
ZWiK: fetor nie ma swojego źródła w oczyszczalni ścieków w Kobylinie Nie jest uprawnione stwierdzenie, że odczuwany przez...
Czas na Słomczyn! W weekend Driftingowe Mistrzostwa Polski Tor Słomczyn kojarzy się fanom sportu motorowego przede...
Douglas otwiera swoją pierwszą perfumerię w Grójcu Douglas otwiera swoją pierwszą perfumerię w Grójcu, w...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.