Nieoceniona pomoc błonnika w odchudzaniu
16 marca 2015; 13:08
Grojec24.net
0 komentarzy
W prawidłowo skomponowanej diecie obowiązuje zasada: im więcej błonnika, tym lepiej! Dlaczego tak jest i jaką siłę ma błonnik? Odpowiedź na to pytanie uzyskamy, gdy przyjrzymy się bliżej działaniu substancji włóknistych.
Istotną rolę w żywieniu człowieka odgrywa błonnik pokarmowy (włókno pokarmowe) - rodzaj węglowodanów złożonych, zaliczanych do podgrupy węglowodanów nieprzyswajalnych, który nie ulega trawieniu w przewodzie pokarmowym człowieka. Dzięki temu powiększa objętość zawartości jelit i tym samym pobudza ich perystaltykę, co zapobiega nadmiernemu gromadzeniu resztek pokarmowych. Pęcznieje w żołądku, zmniejsza uczucie głodu i pomaga hamować apetyt. Jednocześnie przyczynia się do utrzymania prawidłowej masy ciała. Jest to najlepsza metoda do prawidłowego działania układu pokarmowego- mówi Dominika Pietrzyk, dietetyk z Centrum Naturhouse w Grójcu.
Dieta bogata w substancje balastowe ma szereg innych drogocennych znaczeń dla zdrowia. Zapewne zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelit, miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca, zawały oraz cukrzycę. Błonnik to prawdziwy mistrz w obniżaniu wysokiego poziomu cholesterolu we krwi. Z badań przeprowadzonych przez specjalistów wynika, że spożycie 60 g otrębów owsianych redukuje o 1/5 zawartość cholesterolu we krwi. Warto tu nadmienić kilka słów o otrębach. Najlepszą formą spożywania substancji balastowych jest ich występowanie w naturalnym pożywieniu. Należy unikać formy wyizolowanej, czyli w tabletkach otrębowych z racji tego, że tracą cześć swoich właściwości.
W jakich produktach spożywczych powinniśmy szukać błonnika?
Najwięcej włókna pokarmowego znajdziemy w kaszach grubego przemiału (gryczana, jęczmienna), pieczywie pełnoziarnistym (razowe, żytnie, chrupkie), nasionach roślin strączkowych (fasola, groch, soczewica,bób, soja), owocach ( czarna porzeczka, aronia, winogrona), warzywach (buraki, marchew, kalafior, rzepa, kalarepa, kapusta), także płatkach i otrębach owsianych.
Należy zaznaczyć, iż ważna jest odpowiednia ilość przyjmowanego włókna pokarmowego w dziennej racji pokarmowej. Nadmierne spożywanie tego węglowodanu może przyczynić się do podrażnienia jelit, biegunki oraz niekorzystnie współgrać z innymi składnikami pokarmowymi.Zalecana dzienna ilość włókna to 30-40 g na dobę.
Jak zatem skomponować prawidłowy jadłospis obfitujący w błonnik?
Codziennie na śniadanie spożywaj pieczywo pełnoziarniste bądź musli z płatków owsianych. Jedz jabłka na drugie śniadanie, między posiłkami chrup marchewkę, a na obiad wybieraj groch, fasolę czy soczewicę. Podwieczorek to dobra kompozycja mixu owoców w polewie jogurtowej. Nie zapominaj o kolacji (najlepiej spożywaj ostatni posiłek 3 godziny przed snem). Na tę porę można skusić się na bukiet warzyw w towarzystwie zupy z ciecierzycy.
Konkludując, warto wysunąć następujący wniosek: wystarczy wprowadzić do jadłospisu jedzenie dużej ilości owoców i warzyw, roślin strączkowych, ciemnego pieczywa i musli. Takie nawyki żywieniowe na trwałe przyczynią się do prawidłowego sposobu żywienia. Przecież to od nas zależy, co dostarczamy naszemu organizmowi- nadmienia dietetyk Naturhouse.
Napisz komentarz:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Komentarze (0):
Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!