Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Niespotykany talent odkryty w grójeckim gimnazjum

5 lutego 2015; 09:35

Grojec24.net

6 komentarzy

Fot. sxc.hu

Ile kolejnych cyfr można zapamiętać? Zapewne każdy z nas pamięta swój numer pesel – 11 cyfr. Musimy również mieć w pa-mięci czterocyfrowe kody do karty bankomatowej, może do telefonu. Nasz mózg gromadzi wiele niezbędnych informacji. Jak dużo zupełnie przypadkowych cyfr może zapamiętać?

News will be here

3,14159265358979323846264338327950288419716939937510582...

Oto tajemnicza liczba π. Klasy drugie naszego gimnazjum podczas lekcji matematyki zgłębiają wiedzę na jej temat. Liczba jest niewymierna, ma nieskończone rozwinięcie dziesiętne. Obecny rekord w wyznaczeniu cyfr rozwinięcia wynosi około 3 biliony cyfr. Gdybyśmy w każdej sekundzie wypowiadali jedną cyfrę, to wyrecytowanie znanego przybliżenia liczby π, zajęłoby nam około 85 tysięcy lat! Ciekawe, prawda? Liczba ta jest na tyle ważna, że ma nawet swoje święto. Data jest nieprzypadkowa – 14 marca, czyli 3,14.

Informacje te zainspirowały mnie do ogłoszenia zawodów szkolnych w zapamiętywaniu ciągu cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π. Uczniowie na początku z dystansem podeszli do zagadnienia. Zwyciężyła w nich jednak chęć do odkrywania swoich możliwości. Dużą rolę odegrała również naturalna potrzeba współzawodnictwa i rywalizacji wśród rówieśników.

Efekty tego wydarzenia przerosły moje najśmielsze oczekiwania. Już drugiego dnia po ogłoszeniu zawodów jeden z uczniów wyrecytował podczas zajęć przybliżenie liczby π dłuższe niż zamiesz-czone powyżej. Szybko wywiązała się rywalizacja o najlepszy wynik.

Podczas zajęć kółka matematycznego został ustalony imponujący wynik, uznany później za oficjalny rekord szkoły. Uczeń klasy 2g  - Patryk Prusak wypowiedział 352 cyfry!!! Zdeklasował tym samym swoich rywali. Drugie miejsce zajęła Weronika Dankowska, również uczennica klasy 2g, recytując 78 cyfr. Jest to oczywiście imponujący wynik. Trzecie miejsce przypadło w udziale Nikodemowi Karbowiakowi – uczniowi klasy 2f  z wynikiem 21 cyfr po przecinku.

Patryk pytany o to, w jaki sposób przyswoił tak ogromną ilość cyfr, odpowiada skromnie, że po prostu czytał i zapamiętał. Serdecznie mu gratulujemy, jednocześnie "zazdrościmy" tak ogromnego talentu. Patryk Prusak ustanowił rekord naszej szkoły. Gdyby znalazł się śmiałek chcący poprawić ten wynik, to Patryk jest gotów do konfrontacji.

Niebywałe talenty należy pielęgnować i rozwijać. Niespotykane umiejętności powinny nas inspirować do poszukiwań tego, czego jeszcze o sobie nie wiemy. Może tkwią w nas możliwości, które zachwycą świat...

Anna Mazurkiewicz

TAGI:

Komentarze (6):

gró; 5 lutego 2015, 09:43

nieźle kolego! myśle że z takim wynikiem śmiało byś mógł startować na arenie krajowej. ćwicz

wow; 5 lutego 2015, 09:47

Ale talent !!! Może kiedyś zostanie premierem.

gim; 5 lutego 2015, 09:49

wychodzi na to że jestes w stanie zapamietac numery telefonu do calej swojej klasy + nauczycielki :)

...; 5 lutego 2015, 09:50

Gratulacje Patryk!!!!!!!!!!

gość; 5 lutego 2015, 11:05

Proszę z mojej strony pogratulować i przekazać chłopakowi informacje o istnieniu takiej osoby jak Dominic O\'Brien lub po prostu zafundować jego książkę o tytule \"Pamięć Genialna!...\" 32zl to żaden koszt.
O ile już jej gdzieś nie przeglądał ;)

emeryt; 5 lutego 2015, 15:16

GRATULACJE.!!! Trzeba wykorzystać w dalszym życiu.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Rusza przebudowa parku miejskiego w Grójcu! Rozpoczynają się prace przy kolejnym etapie rewitalizacji...
Dariusz Gwiazda: Wznawiamy rozbudowę Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Grójcu Burmistrz Dariusz Gwiazda poinformował, że w czwartek zosta...
Były sędzia poszukiwany listem gończym! Był zameldowany w Grójcu Były już sędzia Tomasz Szmydt, który zbiegł na Białoruś i...
Zmiany w kierownictwie Komendy Powiatowej Policji w Grójcu W środę (15.05) podczas uroczystej zbiórki w sali...
Przy stacji PKP Warka powstanie parking na 150 miejsc Mieszkańcy dojeżdżający na co dzień do pracy i szkoły ł...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.