Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

OAW przez powiat grójecki: nowa autostrada jednak po śladzie DK50?

14 grudnia 2023; 10:04

Grojec24.net

10 komentarzy

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała nowe informacje w budzącej wiele emocji wśród mieszkańców budowy Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej.

News will be here

Polecamy

Przypomnijmy, że Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (w skrócie OAW) w przyszłości ma przejąć przede wszystkim ruch tranzytowy, odsuwając ciężki transport od stolicy. Inwestycja jest planowana także z myślą o Centralnym Porcie Komunikacyjnym.

OAW po śladzie istniejącej drogi krajowej nr 50?


W wydanym w środę 13 grudnia 2023 r. komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przypomniała, że w lipcu 2022 r. podpisała dwie umowy na opracowanie dokumentacji zawierającej wariantowe poprowadzenie fragmentów zachodniej części Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Prace te obejmują opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) dla odcinka OAW od drogi ekspresowej S7 na północ od Warszawy, przez połączenie z planowaną drogą ekspresową S10 w rejonie Nacpolska i dalej do autostrady A2 i drogi ekspresowej S8, a następnie do drogi ekspresowej S7 na południe od Warszawy.

Jak podano dalej, w związku z bardzo dużym zainteresowaniem społecznym dot. szczegółów projektu Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej GDDKiA otrzymała ponad 5 tysięcy wniosków i opinii, a także pism ze strony jednostek samorządu terytorialnego.

„Jedną z propozycji jest poprowadzenie OAW po śladzie istniejącej drogi krajowej nr 50. Wariant ten umożliwiłby wykorzystanie istniejącego pasa drogowego DK50. Zmiana szeregu uwarunkowań w tym formalnych dla dróg publicznych daje szersze spektrum możliwości trasowania dróg. Dlatego zdecydowaliśmy przeanalizować również i ten wariant, nie zamykając się na racjonalne rozwiązania” – czytamy w komunikacie.

Aktualnie, dla dotychczasowych wariantów, biura projektowe są w toku pozyskiwania informacji środowiskowych w ramach inwentaryzacji przyrodniczej. Opracowywane są też prognozy ruchu. „Po ich zatwierdzeniu, kolejnym krokiem będzie weryfikacja założeń wstępnych przekroju poprzecznego obwodnicy, która da odpowiedź jaki przekrój będzie zastosowany. Tożsamy zakres prac będzie wykonany dla wariantu w śladzie DK50” – dodano.

GDDKiA przewiduje, że prace nad tym  wariantem potrwają do końca 2024 roku, co umożliwi jego włączenie do analizy wielokryterialnej poszukiwanego możliwego przebiegu dla tej obwodnicy.

Możliwe warianty przebiegu OAW i decyzja środowiskowa (DŚU)


W komunikacie podano, że w trakcie prac projektowych prowadzone są analizy techniczne dotyczące możliwych do zastosowania rozwiązań oraz spotkania informacyjne, których celem będzie zbadanie potrzeb. „Pod uwagę brane są wszelkie przesłanki, które umożliwiają realizację inwestycji drogowej w danym wariancie, jak i te, które utrudniają jej wykonanie. Opracowywana dokumentacja do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej (DŚU) zawiera kilka możliwych rozwiązań, które stanowią kompromis pomiędzy oczekiwaniami a obiektywnymi ograniczeniami w zakresie realizacji, takimi jak wymogi techniczne, prawne, środowiskowe, ekonomiczne itd.” – czytamy.

Jak podkreśla GDDKiA, „ostateczna decyzja wskazująca najbardziej racjonalny i możliwy do wykonania przebieg tej inwestycji nastąpi w chwili wydania decyzji środowiskowej”.

GDDKiA: Duża obwodnica Aglomeracyjna ma sens


Jedną z kluczowych inwestycji przewidzianych do realizacji w ramach programu budowy dróg krajowych i autostrad jest Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (OAW) położona w ciągu dróg A50 i S50. Pierwsze pomysły na „dużą” obwodnicę Warszawy pojawiły się już w 2011 r. w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, a zatem już 12 lat temu. W 2019 r. w przyjętej przez Radę Ministrów (i obecnie obowiązującej) Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku, już sformalizowana została propozycja „Dużej Obwodnicy Warszawy”. Również w 2019 r. zakończyły się prace studialne nad dla OAW oraz drogi ekspresowej S10 łączącej autostradę A1 z OAW. To był początkowy etap złożonego cyklu przygotowania inwestycji.

Mieszkańcy są przeciw


Plany przedstawione przez GDDKiA wzbudzają wiele emocji wśród mieszkańców. W marcu odbyły się protesty na rondzie im. Solidarności Wiejskiej w Grójcu (DK50) oraz w Rembertowie (DK7).

Jak pisaliśmy na łamach Grojec24.net, w 2019 roku podczas spotkania z przedstawicielami lokalnych samorządów, GDDKiA przedstawiła  cztery warianty korytarza OAW. Wszystkie omijały gminę Grójec. Tymczasem lokalizacje udostępnione na etapie opracowywania STEŚ (na początku 2023 r.) wzbudziły zdecydowany sprzeciw mieszkańców północnej części gminy Grójec, którzy nie akceptują żadnego z trzech zaproponowanych wariantów i lokalizacji węzłów na przecięciu z S7 (wariant 1 – węzeł Kopana oraz wariant 2 i 3 –  węzeł Podole).

TAGI:

Komentarze (10):

oby; 14 grudnia 2023, 10:51

Tak jestem za budową autostrady, ale żeby nie przechodziła przez moją gminę - to nowy polski patriotyzm, a w zasadzie anty-patriotyzm. Polska to nasz wspólny obowiązek i oprócz praw mamy również obowiązki wobec całości narodu, choćby byłe dla nas niewygodne

Mów mi Dave ; 14 grudnia 2023, 21:32

Odezwał się,, patriota''. Dziwne jest to że pierwsze plany omijaly gminę Grójec a teraz nagle zmiana o 180 stopni, nie ma co się dziwić ze mieszkańcy czują się oszukani i wyrażają swój sprzeciw. Wiekszosc terenu zamieszki wana jest od pokoleń a np w gminie Tarczyn jest sporo nieuzytków gdzie można by było przeprowadzić trasę

A; 15 grudnia 2023, 12:21

S8 i A2/S2 to są obwodnice niech nie robią zakazów śmiesznych dla ciężarówek i wszystko będzie ładnie szło.

Slawek; 16 grudnia 2023, 10:54

Jak zwykle przekręt chcieli zrobić, nagle zmieniając decyzję z jakiegoś powodu. Jakoś dziwnie władze Grójca chętnie zawsze przystają na wszelkiego rodzaju przekręty w postaci dziwnych inwestycji, oczywiście nie służących mieszkańcom. Na szczency mieszkańcy w Grójcu mają na tyle jaj,że większość z nich blokują. Były lepsze warianty już zaplanowane i niech ich się trzymają, a dla Grójca najlepszym wariantem byłoby jakby poprowadzili obwodnicę za miastem, od południa, miasto znalazłoby się w środku kręgu i byłoby to rozwojowo najlepsze.

Niech władze wkoncu zaczną dbać o komfort mieszkańców, bo wpływów do budżetu z podatków to mają tyle,że gmina Grójec mogła by być polskim bererly hills. Tylko trzeba chcieć inwestować w dobrobyt, a nie kolejne dziwne inwestycje

Mieszkaniec 2; 17 grudnia 2023, 05:55

Przegrane wybory PiS,u gwarantują skansen dla Grójca,nie będzie piniedzy na takie inwetycje.

Roman; 17 grudnia 2023, 19:25

Słuchajcie "patrioci" nie ważna jest celowość i optymalność umiejscowienia inwestycji, byle by mnie ominęli, cpk po co, Tusek dojedzie na lotnisko taryfą niech szwab zarabia na cle i transporcie, była kasa na konkretne inwestycje rozwojowe, zniszczyć Orlen kolejne żądanie tuskowiczów nie może być lepszy wójt z Pcimia od prezesa popaprańców czekam na wynik budżetu po roku władzy nowej koalicji już widzę tłumaczenia że zaniedbania pisiorów doprowadziły do spadku PKB itd itp ale naród tak chciał wiwat masturbacja w przedszkolach

OK; 17 grudnia 2023, 19:34

Każdy kto jest przeciwny obwodnicy aglomeracji niech zastanowi się ILE JESZCZE osób musi zginąć na DK50 żeby jeden z drugim sadownik się zastanowił? Każdy w Grójcu zna albo ma w rodzinie osobę która miała wypadek na DK50...czas wreszcie się za to wziąć!

Do Burmistrza; 18 grudnia 2023, 14:52

Naszemu miastu grozi katastrofa - budowa: olbrzymiego węzła 6-pasmowej autostrady A50 i stacji kolejowej 2-torowej linii 88 do CPK w najbliższych jego okolicach (tam gdzie Dekada i targowisko). Zamiast przyrostu mieszkańców o 25%, jak Pan się chwalił w artykule w Gazecie Wyborczej Tygodnik Warszawa z 8 grudnia, nastąpi jego odpływ.
Co Pan przez ponad 5 lat swojego urzędowania konkretnie zrobił, aby zapobiec takiej sytuacji?
Ile protestów przeciwko budowie A50 i linii 88 przez środek miasta (miasto powinno i będzie się rozbudowywać w stronę Warszawy i Piaseczna a nie Jasieńca) złożył Pan na ręce Premiera Rządu, Marszałka Sejmu i Senatu, Ministra Infrastruktury, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad?
Ile wspólnych konferencji w tym temacie zorganizował Pan wraz z władzami Powiatu Grójeckiego, Samorządu Województwa Mazowieckiego, posłami i senatorem Ziemi Grójeckiej.
Ile wzniósł Pan uwag do tworzonych dokumentów strategicznych, takich jak: Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.); Krajowy Program Kolejowy do 2030 roku (z perspektywą do roku 2032); Kierunki rozwoju sieci kolejowej w Warszawskim Węźle Kolejowym Master Plan dla transportu kolejowego w aglomeracji warszawskiej; Strategia Rozwoju województwa mazowieckiego 2030+; Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego
Ile konferencji zorganizował Pan wraz z NGO w sprawie ochrony Doliny Rzeki Jeziorki? Do jakich instytucji wystąpił Pan o objęcie jej przyrody ochroną jako park krajobrazowy czy rezerwat przyrody. aby uniemożliwić na jej terenie budowę; autostrady, kolei czy biogazowni/zakładu produkcji asfaltu w Głuchowie?

RE Do Burmistrza; 18 grudnia 2023, 22:54

Oj, wybory samorządowe się zbliżają

Jerzy; 18 grudnia 2023, 22:58

Burmistrz Grójca czy Wiskitek ma tyle do powiedzenia w sprawie A50 lub CPK co Parlamentarzyści z Grójca a A50 jak nie było tak i następne 100 lat nie będzie.
Trzeba być chyba też pozbawionym rozumu by mieć odwagę projektować obok Dekady takie drogi

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Mazowsze Grójec pozyskało nowego napastnika Z myślą o następnym sezonie 2024/25 GKS Mazowsze Grójec...
Rzadziej chorujemy Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości...
Będzie transmisja meczów EURO 2024 w grójeckim kinie! Wspólne kibicowanie i mecz na dużym ekranie, czyli...
Opinie o kuchniach z Agaty: przewodnik po najnowszych trendach i funkcjonalnościach Kojarzące się ze stylem retro ryflowane fronty i niebanalne...
Dzień Dziecka na Osiedlu Ilona w Grójcu Osiedlowy Dzień Dziecka to świetna okazja do wspólnej...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.