• Kostka Brukowa Grójec - Bruk Designer
  • Koszary Arche Hotel w Górze Kalwarii
  • Nowa inwestycja w Grójcu: apartamenty przy ul. Kolarska 8
  • Szkoła jazdy Manewr Ośrodek Szkolenia Kierowców Grójec
  • Trakt Królewski w Grójcu

OAW przez powiat grójecki: nowa autostrada jednak po śladzie DK50?

Fot. GDDKiA
  • Dental Atelier - stomatologia i medycyna estetyczna w Grójcu
  • Klucz Serwis - dorabianie kluczy do drzwi i samochodów
  • Szyte wnętrza - sklep z żaluzjami i zasłonami
  • Autoryzowany sklep i serwis Viessmann w Grójcu
  • Perfumeria Tanellis & Biżuteria - Grójec Pasaż Intermarche

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała nowe informacje w budzącej wiele emocji wśród mieszkańców budowy Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej.

Przypomnijmy, że Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (w skrócie OAW) w przyszłości ma przejąć przede wszystkim ruch tranzytowy, odsuwając ciężki transport od stolicy. Inwestycja jest planowana także z myślą o Centralnym Porcie Komunikacyjnym.

OAW po śladzie istniejącej drogi krajowej nr 50?


W wydanym w środę 13 grudnia 2023 r. komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przypomniała, że w lipcu 2022 r. podpisała dwie umowy na opracowanie dokumentacji zawierającej wariantowe poprowadzenie fragmentów zachodniej części Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Prace te obejmują opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) dla odcinka OAW od drogi ekspresowej S7 na północ od Warszawy, przez połączenie z planowaną drogą ekspresową S10 w rejonie Nacpolska i dalej do autostrady A2 i drogi ekspresowej S8, a następnie do drogi ekspresowej S7 na południe od Warszawy.

Jak podano dalej, w związku z bardzo dużym zainteresowaniem społecznym dot. szczegółów projektu Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej GDDKiA otrzymała ponad 5 tysięcy wniosków i opinii, a także pism ze strony jednostek samorządu terytorialnego.

„Jedną z propozycji jest poprowadzenie OAW po śladzie istniejącej drogi krajowej nr 50. Wariant ten umożliwiłby wykorzystanie istniejącego pasa drogowego DK50. Zmiana szeregu uwarunkowań w tym formalnych dla dróg publicznych daje szersze spektrum możliwości trasowania dróg. Dlatego zdecydowaliśmy przeanalizować również i ten wariant, nie zamykając się na racjonalne rozwiązania” – czytamy w komunikacie.

Aktualnie, dla dotychczasowych wariantów, biura projektowe są w toku pozyskiwania informacji środowiskowych w ramach inwentaryzacji przyrodniczej. Opracowywane są też prognozy ruchu. „Po ich zatwierdzeniu, kolejnym krokiem będzie weryfikacja założeń wstępnych przekroju poprzecznego obwodnicy, która da odpowiedź jaki przekrój będzie zastosowany. Tożsamy zakres prac będzie wykonany dla wariantu w śladzie DK50” – dodano.

GDDKiA przewiduje, że prace nad tym  wariantem potrwają do końca 2024 roku, co umożliwi jego włączenie do analizy wielokryterialnej poszukiwanego możliwego przebiegu dla tej obwodnicy.

Możliwe warianty przebiegu OAW i decyzja środowiskowa (DŚU)


W komunikacie podano, że w trakcie prac projektowych prowadzone są analizy techniczne dotyczące możliwych do zastosowania rozwiązań oraz spotkania informacyjne, których celem będzie zbadanie potrzeb. „Pod uwagę brane są wszelkie przesłanki, które umożliwiają realizację inwestycji drogowej w danym wariancie, jak i te, które utrudniają jej wykonanie. Opracowywana dokumentacja do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej (DŚU) zawiera kilka możliwych rozwiązań, które stanowią kompromis pomiędzy oczekiwaniami a obiektywnymi ograniczeniami w zakresie realizacji, takimi jak wymogi techniczne, prawne, środowiskowe, ekonomiczne itd.” – czytamy.

Jak podkreśla GDDKiA, „ostateczna decyzja wskazująca najbardziej racjonalny i możliwy do wykonania przebieg tej inwestycji nastąpi w chwili wydania decyzji środowiskowej”.

GDDKiA: Duża obwodnica Aglomeracyjna ma sens


Jedną z kluczowych inwestycji przewidzianych do realizacji w ramach programu budowy dróg krajowych i autostrad jest Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (OAW) położona w ciągu dróg A50 i S50. Pierwsze pomysły na „dużą” obwodnicę Warszawy pojawiły się już w 2011 r. w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, a zatem już 12 lat temu. W 2019 r. w przyjętej przez Radę Ministrów (i obecnie obowiązującej) Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku, już sformalizowana została propozycja „Dużej Obwodnicy Warszawy”. Również w 2019 r. zakończyły się prace studialne nad dla OAW oraz drogi ekspresowej S10 łączącej autostradę A1 z OAW. To był początkowy etap złożonego cyklu przygotowania inwestycji.

Mieszkańcy są przeciw


Plany przedstawione przez GDDKiA wzbudzają wiele emocji wśród mieszkańców. W marcu odbyły się protesty na rondzie im. Solidarności Wiejskiej w Grójcu (DK50) oraz w Rembertowie (DK7).

Jak pisaliśmy na łamach Grojec24.net, w 2019 roku podczas spotkania z przedstawicielami lokalnych samorządów, GDDKiA przedstawiła  cztery warianty korytarza OAW. Wszystkie omijały gminę Grójec. Tymczasem lokalizacje udostępnione na etapie opracowywania STEŚ (na początku 2023 r.) wzbudziły zdecydowany sprzeciw mieszkańców północnej części gminy Grójec, którzy nie akceptują żadnego z trzech zaproponowanych wariantów i lokalizacji węzłów na przecięciu z S7 (wariant 1 – węzeł Kopana oraz wariant 2 i 3 –  węzeł Podole).

Czytaj więcej
Szybka kolej do CPK znów dzieli! Wybrano 5 wariantów przez powiat grójecki

Aktualności

Szybka kolej do CPK znów dzieli! Wybrano 5 wariantów przez powiat grójecki

Gminy z terenu powiatu grójeckiego sprzeciwiają się proponowanym wariantom przebiegu linii kolejowej nr 88 Centralny Port Komunikacyjny (CPK) - Grójec - Warka.




Komentarze (11)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują Zasady Komentarzy.


  • Alarm24 - zgłoś nam swój news


  • Marek Kwieciński - Twój agent ubezpieczeniowy z Grójca

Najnowsze





  • Spółdzielnia Mieszkaniowa Samopomoc - Grójec

Popularne





  • Miejsce na Twoją reklamę

Ostatnie komentarze






  • Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Miejsce na Twoją reklamę