Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i Bieg Tropem Wilczym w Garnizonie Grójec

4 marca 2019; 19:51

Informacja prasowa

17 komentarzy

W piątek 1 marca 2019 r. żołnierze i pracownicy RON 1. Ośrodka Radioelektronicznego rozpoczęli uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

News will be here

W ramach wystawy pt. „Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945-50” prelekcję historyczną wygłosił dr. Arkadiusza Kutkowski – przedstawiciel Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu,  przybliżył słuchaczom postać Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka” - żołnierza zaangażowanego w działalność konspiracyjną na terenie powiatu radomskiego i kozienickiego, związanego w latach 1945 – 1946 z organizacją ZZK. Dalsza część obchodów odbyła się na Placu Wolności w Grójcu przed pomnikiem Gloria VICTIS. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Poseł na Sejm RP  Dariusz Bąk, Starosta Powiatu Grójeckiego Krzysztof Ambroziak, Burmistrz Gminy i Miasta Grójec Dariusz Gwiazda, władze samorządowe, młodzież szkolna, harcerz , poczty sztandarowe, mieszkańcy Grójca oraz kombatanci - mjr Marian Kołomański, kpt. Stanisław Zięba, mjr Zygmunt Latoszyński. Odczytany został Apel Pamięci i oddana salwa honorowa ku czci Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą bohaterów walki podziemnej, zapalono symboliczny znicz. Kolejna część uroczystych obchodów odbyła się 3 marca 2019 r. Uroczystość rozpoczęto Mszą Świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Grójcu, mszę odprawili proboszcz ks. Mirosław Lewaszkiewicz oraz ksiądz kapelan ppłk Kryspin Rak. 

Po mszy uczestnicy uroczystości udali się na Plac Wolności w Grójcu, gdzie odbywał się IV edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych  „Tropem Wilczym”. Dowódca 1. Ośrodka Radioelektronicznego płk Andrzej Kozera przywitał zebranych: Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego, władze miejskie i powiatowe,  wszystkich zgromadzonych mieszkańców ziemi grójeckiej. O godzinie 13.00, do biegu przystąpiły dzieci, które pokonały  0,5 km. Następnie odbył się bieg na dystansie 3500 m oraz bieg główny – 1963 metry. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali koszulki i pamiątkowe medale.

Na zakończenie Dowódca 1. ORel. wraz z  uczestnikami biegu zapalili symboliczny znicz i złożyli kwiaty pod tablicą „W Hołdzie Żołnierzom Wyklętym Walczącym Na Ziemi Grójeckiej O Wolną I Niepodległą Polskę”. Zgromadzeni mogli skosztować żołnierskiej grochówki,  obejrzeć  wystawę historyczną poświęconą żołnierzom wyklętym. namioty promocyjne 1. ORel, WKU Warszawa – Mokotów, 61. Batalionu Lekkiej Piechoty, w których wystawiono wyposażenie i sprzęt wojskowy.

W dniu biegu rozpoczęto również honorową zbiórkę krwi w ramach akcji Ministerstwa Obrony Narodowej „SpoKREWnieni Służbą”. Żołnierze i mieszkańcy– oddali 9 litrów krwi.

TAGI:

Komentarze (17):

ak; 4 marca 2019, 20:59

serdecznie dziekuje wszystkim uczestnikom biegu. Biegł z nami Marszałek Senatu RP Pan Stanisław KARCZEWSKI.

Wgr; 5 marca 2019, 06:36

Brawo wojsko. Super organizacja. Tak trzymać.

Wielbiciel; 5 marca 2019, 14:58

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Iheu; 6 marca 2019, 04:53

To jakaś straszna pomyłka do tego jeszcze honorową warta na rondzie to taki grób nieznanego żołnierza

Polak; 7 marca 2019, 13:42

A Józef Kuraś ps. Ogień, Romuald Rajs ps. Bury, Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka to też bohaterowie? Odsyłam do artykułów w Internecie - tam jest cała prawda o tych i innych "bohaterach", a może bandytach tamtych czasów.

Do Polak; 7 marca 2019, 15:33

Prawdziwy Polak nigdy nie powoła się na wątpliwe oskarżenia pod adresem Ognia, Burego i Łupaszki. Prawdziwy Polak zna skalę morderstw popełnionych przez komunistów i nie manipuluje faktami historycznymi. Prawdziwy ideowy komunista natomiast, pisze kłamstwa i bzdury oraz gloryfikuje Michnika, Wolińską, zabójców sądowych itp.
A ty Polaku z powodu swojej podłości ubliżasz innym Polakom nazywając siebie Polakiem, bo taki Polak jest w istocie rzeczy sowiecko-ruskim mutantem.

sek; 7 marca 2019, 19:02

Brawo,
Piekna inicjatywa.

Polak do...; 8 marca 2019, 10:26

Swoją wiedzę czerpie z przekazów osób żyjących i pamiętających tamte czasy. Wyzywając mnie 40-to kilku latka od komunistów czy sowieckich agentów jest co najmniej nie na miejscu. Nie wiem z jakich źródeł czerpiesz wiedzę, ale może warto zmienić źródło. Waż słowa, chory z nienawiści śmieciu. Historia tamtych czasów nie jest biało-czarna, ani kolorowa, dlatego warto zaznajomić się z nią, a nie powtarzać głupstwa historyków związanych z obecną władzą.

Do do Polak; 8 marca 2019, 10:37

A co z komunistami z PISu? Czy to znaczy, że są komuniści tzw. nasi dobrzy i wasi źli? Prokuratorzy stanu wojennego i agenci SB zasilają szeregi prezesa, czy to jest ok wobec rodzin ofiar komunizmu, który tak potępiasz?

Do do Polak; 8 marca 2019, 12:24

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Do do Polak; 8 marca 2019, 12:44

Aktywni i szkodliwi komuniści są wśród nas, ale na pewno nie w PiS.

Do do Polak; 8 marca 2019, 13:28

He, jaśnie oświeconyj panie śmieciu, to ty pokazałeś nienawiść. Historia ma wiele barw, ale konkretna wiedza jest ci bardzo potrzebna dla dokładnego obrazu sytuacji po II wojnie. I na pewno prawdziwych patriotów wśród komunistów nie było, a zdrajcy ojczyzny i mordercy tychże patriotów byli tam w przeważającej większości. Oprócz ostrej reprymendy, zasługujesz tylko na śmiech i pogardę z tą swoja wiedzą od pewnych osób żyjących i pamiętających tamte czasy.

Polak; 8 marca 2019, 15:04

Kazdy (jeszcze) ma prawo do swojego zdania, aż prezes nie uzna inaczej. Ja przedstawiłem swój pogląd i nie prosiłem o komentarze!!! Dotarło???

Do Polak ; 8 marca 2019, 19:12

Swoje zdanie możesz mieć, ale kłamstwa zachowaj dla siebie. A jeśli masz ochotę udawać inteligentnego człowieka, to pamiętaj, nikt na to się nie da złapać. Inteligencja nie była ci dana.

Do polak; 8 marca 2019, 22:28

Polak hehe Polak hehe. Kundel hehe kundel hehe. Nie Polak, lecz nie wiadomo co.

Do Polak; 19 marca 2019, 23:21

Ma Pan rację w tym co Pan napisał. Propaganda dotycząca "żołnierzy" wyklętych nie ma nic wspólnego z prawdą. Większość ludzi cieszyła się z końca wojny a ci "żołnierze" to były po prostu leśne bandy zabierali po wsiach jajka, kury i bimber przeklinani przez okolicznych chłopów. Żyją ludzie którzy to pamiętają. Należy też odróżnić i czcić prawdziwych bohaterów np. rtm. Pilecki

Do do Polak; 20 marca 2019, 09:22

Do wpisu z 19.03.19r.
Tacy jak ty, którzy określają Wyklętych leśnymi bandami, płakali na zawołanie po śmierci Stalina. A może napisałbyś o zachowaniu czerwonoarmijców w stosunku mieszkańców, w szczególności kobiet? Jak można określić sowieckich współpracowników z AL i UB? Czym oni się żywili? Bimbru nie pili? Nie mordowali niewinnych ludzi? Komu służyli?

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Przeciwzapalne właściwości ziół – kurkuma i mastika Stan zapalny jest normalną odpowiedzią organizmu na urazy i...
Jak dobrać opony do quada i motocyklu? Wybór odpowiednich opon do quada lub motocykla jest...
Nie żyje znany i lubiany mieszkaniec Grójca Był osobą niezwykle szanowaną i lubianą przez mieszkańców...
ITD: kierował bez uprawnień niesprawną wywrotką Kierowca wywrotki i zarazem przedsiębiorca nie posiadał waż...
Trafią na 3 miesiące do aresztu za pobicie i uszkodzenie ciała Najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie dwaj sprawcy, któ...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.