Od 2023 roku wzrosną opłaty za śmieci w gminie Grójec

28 listopada 2022; 16:53

Grojec24.net

10 komentarzy

Fot. gsk.grojec.eu Fot. gsk.grojec.eu

W poniedziałek Rada Miejska w Grójcu podjęła uchwałę o podwyższeniu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Od stycznia 2023 roku mieszkańcy zapłacą 3 zł więcej od osoby i 2 zł więcej za 1 metr wody.

W budynkach wielorodzinnych opłata wzrośnie z 8 na 10 zł za za 1m3 zużytej wody w danej nieruchomości (maksymalna możliwa stawka w Polsce na 2023 rok to 14,43 zł). Jeśli właściciel nieruchomości nie dopełni obowiązku segregowania odpadów komunalnych stawka ta ulegnie podwojeniu i wynosić będzie 20 zł za m3 zużytej wody w danej nieruchomości (dotychczas 16 zł). Zużycie wody będące podstawą ustalenia opłaty za odpady stanowi średniomiesięczne zużycie wody za rok poprzedni, ustalone w oparciu o wodomierz główny.

Zgodnie z przyjętą uchwałą przy wyliczaniu średniomiesięcznego zużycia wody nie uwzględnia się ilości wody:

1) bezpowrotnie zużytej w okresie przyjętym do wyliczenia, ustalonej na podstawie wskazań dodatkowego wodomierza zainstalowanego na danej nieruchomości;

2) wody zużytej poza częścią zamieszkałą nieruchomości – wody wykorzystywanej na cele wspólne nieruchomości oraz wody wykorzystywanej w lokalach użytkowych.

W przypadku budynków jednorodzinnych od stycznia 2023 r. opłata wyniesie 35 zł miesięcznie od osoby zamiast dotychczasowych 32 zł (maksymalna stawka w Polsce to 41,24 zł). Jeśli właściciel nieruchomości nie dopełni obowiązku segregowania odpadów komunalnych stawka ta ulegnie podwojeniu i wynosić będzie 70 zł / os. (dotychczas 64 zł/os).

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, "podwyższenie stawek spowoduje zmniejszenie salda brakujących środków finansowych na pokrycie zadania w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi ze środków uzyskanych z opłat".

Z wyliczeń magistratu wynika, że gospodarowanie odpadami komunalnymi w 2023 roku będzie kosztować gminę 11 mln zł. Dochody z opłat mają wynieść 10,1 mln zł. Różnica pomiędzy wydatkami a dochodami w 2023 roku wyniesie 974 tys. zł. Co roku Rada Miejska w drodze uchwały postanawia o pokryciu części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych.

TAGI:

Komentarze (10):

Xyz; 28 listopada 2022, 21:07

Świetnie, będzie na podwyżkę dla księgowej!

Zaskoczony; 29 listopada 2022, 06:55

A miało być tak pięknie i tanio, po 20 złotych. Specjalisty liczyły na sesjach z kalkulatorami ceny i wychodziło mniej.

Do Zaskoczony; 29 listopada 2022, 08:35

Jesteś nie zaskoczony ale ogłupiony.
Przy inflacji po pandemii i w czasie wojny utrzymanie lub obniżenie jakichkolwiek cen oznacza dopłacanie grubych kwot.
Wskaż źródło dopłat albo morda w kubeł.

Tubylec; 29 listopada 2022, 10:39

A miało być tak tanio jak jak się sami za to weźmiemy . Sortowania się rozwija to trzeba dofinansować. Za 2021 trzeba było dopłacić po około 350 zł średnio na gospodarstwo. W tym roku znowu dopłacimy tylko dlaczego dopiero w 3 kwartale jest rozliczany poprzedni rok.

Mieszkaniec; 29 listopada 2022, 23:54

A ile od stycznia ma być w Naturze?

jan; 30 listopada 2022, 07:21

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Pani Ania; 30 listopada 2022, 14:46

Kiedy wy ludzie zmadrzejecie w tym Grójcu.Osiedle centrum i inne,po co nam te spółdzielnie,pozbyć się ich ,zrobić wspólnoty i koniec,płacimy czynsz cały rok,teraz za zeszły rok naliczyli dopłaty,a zobaczycie za rok co będzie,robimy na ludzi w spółdzielni i na firmę celsium która odpowiada za ciepło,a po co? Odciąć się od nich,ja uważam że tak jak już rozmawiałam z mieszkańcami, założyć sobie piecyki na gaz i kiedy będę mieć ochotę to sobie grzeję,a tak płacę caly rok i jeszcze mi łaskę robią że grzeją.Za mieszkanie 48 m w centrum, płacę 700 złotych co miesiąc cały rok,teraz dopłaty mam ok 1,5 tysiąca,podczas gdy koleżanka płaciła 320 zł za gaz miesięcznie w sezonie grzewczym,a pozatym gaz zużywała tylko do kuchni i ciepłej wody, też w Grójcu i nikogo nie utrzymuje takiego jak spółdzielnia,co to jest za twór i do czego ,a do niczego,składki zapłacić na utrzymanie bloku i tyle.

Do do do do do; 30 listopada 2022, 17:37

Co się tak burzycie? Polski Ład Wam nie pasuje? Przecież jest tak dobrze i bogato w Polsce, że nie wiem po co ten ryk rozpaczy. "Wina Tuska i komuchów" !!!!!

Mieszkaniec; 1 grudnia 2022, 07:27

W Naturze bez zmian podobno... czyli 24 zł przy kompostowaniu, 27 bez kompostowania. Dymają nas na prawie 10 zł teraz...

Do do do do do; 1 grudnia 2022, 08:56

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Planowane wyłączenia prądu Publikujemy listę miejscowości w powiecie grójeckim, w któ...
Gloria Victis. Powstanie Styczniowe - 160. ocznica zrywu – wystawa plenerowa Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na wystaw...
Ogólnopolski Konkurs Poetycki O Laur Jabłoni Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. W. S. Laskowskiego...
Mecz towarzyski: Mazowsze Grójec – LKS Osuchów 4:1 Od przekonującego zwycięstwa 4:1 (1:1) nad LKS Osuchów seri...
Policja: "szeryf" na krajowej siódemce w Tarczynie (VIDEO!) 43-letni kierowca osobowej skody wyprzedził ciężarówkę z...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...
INTENSON S.A. - sklep z ekologiczną... INTENSON to producent zdrowej żywności. Jestesmy również sklepem, zajmującym...
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.