Odbiór i segregacja odpadów na terenie gminy Grójec od 1 stycznia 2021 roku

30 listopada 2020; 14:47

Materiał promocyjny

Grójecka Spółka Komunalna Grójecka Spółka Komunalna

Od stycznia 2021 r. obowiązki odbioru i wywozu odpadów od mieszkańców gminy Grójec, przejmie nowo powstała Grójecka Spółka Komunalna. Od nowego roku mieszkańców gminy czeka trochę udogodnień oraz zmian w kwestii śmieci.Przypomnijmy, że na początku 2019 roku Rada Miejska podjęła uchwałę mówiącą o wyjściu ze Związku Międzygminnego pod nazwą „Natura”. Głosami 16 radnych zdecydowano, że gmina utworzy własną spółkę odpowiedzialną za gospodarkę odpadami. Decyzję radnych poparł burmistrz Dariusz Gwiazda.

Pojemniki na odpady

Obecnie używane pojemniki na odpady zostaną zabrane przez dotychczasowego operatora (firmę Prezero) z ostatnim odbiorem odpadów na terenie gminy Grójec. Jednocześnie od początku grudnia pracownicy Grójeckiej Spółki Komunalnej będą dostarczać nowe pojemniki dla mieszkańców zabudowy jednorodzinnej wraz z nowymi harmonogramami odbioru poszczególnych frakcji odpadów. Nowe harmonogramy odbioru odpadów będą również dostępne na stronie miasta www.grojecmiasto.pl oraz w Wydziale Gospodarki Odpadami (WGO) mieszczącym się przy ulicy Mszczonowskiej 23. Spółka zakupiła już pojemniki o pojemnościach 120 i 240 litrów, które będą dostarczane zgodnie z liczbą mieszkańców podaną w deklaracji. Pozostałe frakcje odpadów (plastik i metale, papier oraz szkło) jak dotychczas będą pakowane w workach. Pojemniki zostaną oznaczone kodem kreskowym, który będzie przyporządkowany do każdej nieruchomości.

Co nowego?

Popiół to nowa frakcja śmieci w jednolitym systemie segregacji i odbioru odpadów. Będzie on odbierany raz w miesiącu w sezonie grzewczym zgodnie z nowym harmonogramem (styczeń, luty, marzec, kwiecień, październik, listopad, grudzień). Do specjalnie przeznaczonych worków wrzucamy wyłącznie wystudzony popiół z palenisk domowych ze spalania materiałów opałowych: węgla, drewna, brykietu, eko groszku, pelletu, koksu. Nie wrzucamy natomiast gorącego popiołu oraz żadnych innych odpadów. Ponadto popiół można dostarczać przez cały rok do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kobylinie (PSZOK).

Kody kreskowe

Kolejną istotną zmianą są kody kreskowe, które mieszkańcy muszą nakleić w widocznym miejscu na każdym worku przygotowanym do odbioru. Mieszkańcy posiadający worki jeszcze z oznakowaniem dotychczasowego operatora też mogą je wykorzystać, pod warunkiem naklejenia kodu. Zestaw kodów również zostanie dostarczony przez GSK do mieszkańców.

Harmonogram

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, gmina Grójec dokonała analizy harmonogramu odbiorów z 2019 r. i postanowiła zwiększyć częstotliwości odbiorów poszczególnych frakcji śmieci. Od nowego roku raz w miesiącu będzie odbierany papier w zabudowie jednorodzinnej, który do tej pory był odbierany jedynie raz na kwartał. Odpady biodegradowalne będą dodatkowo zabierane w sezonie jesiennym, tak więc zniknie problem zalegających liści oraz pozostałości zieleni. To samo tyczy się świątecznych choinek, wpisanych w harmonogram odbioru w styczniu oraz lutym.

Po co zmiany?

Kody kreskowe będą służyły do sprawdzania ilości odpadów na danej nieruchomości. Zdążają się sytuacje, że jest tzw. deklaracja zerowa (w danej nieruchomości nie zadeklarowano żadnych mieszkańców i nie są wytwarzane odpady), pomimo tego śmieci są wystawiane, a zgodnie z ustawą gmina ma obwiązek odebrać odpady z każdej nieruchomości. – Wprowadzenie kodów kreskowych jest jednym z elementów uszczelnienia systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzać, czy odbiór odbył się zgodnie z harmonogramem, czy właściciel nieruchomości prawidłowo segreguje odpady, czy odpady pochodzą od mieszkańców gminy Grójec, którzy złożyli prawidłowe deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz to, jak przebiega selektywna zbiórka odpadów komunalnych na terenie gminy Grójec. Samorządy zobowiązane są ustawowo do osiągnięcia odpowiednich poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych, takich jak: papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło. Uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami pomoże w osiąganiu wymaganych poziomów i uchroni gminę przed karami pieniężnymi, co będzie miało wpływ na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przyszłości – mówi z-ca burmistrza Jarosław Rupiewicz. Nowe rozwiązania gminy Grójec i Grójeckiej Spółki Komunalnej mają przyczynić się do uszczelnienia systemu odbioru odpadów oraz eliminować nielegalne wysypiska śmieci. Przypomnijmy, że grójecka straż miejska tylko w tym roku interweniowała już kilkanaście razy, ujawniając dzikie wysypiska oraz osoby i firmy odpowiedzialne za ten proceder.

Czy będzie drożej?

Stawka za odbiór odpadów pozostaje taka sama. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Grójcu (27 listopada) pojawił się co prawda projekt uchwały o podwyżce o 1,10 zł za każy 1m3 zużytej wody w zabudowie wielorodzinnej, ale radni zdecydowali zdjąć projekt z porządku obrad.


Przyszłość śmieci

Z pewnością każdy z nas zastanawia się, czy za śmieci będziemy płacić jeszcze więcej w kolejnych latach. Na to pytanie starają się odpowiadzieć swoim mieszkańcom samorządy na terenie całego kraju. Niestety, nie ma w tym przypadku jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ na podwyżki składa się wiele czynników. W dużym stopniu stawka za odbiór śmieci zależy też od nas, ponieważ jeśli uda się utrzymywać wymagany przez Unię Europejską poziom recyklingu, unikniemy dodatkowych opłat i kar. Zatem im mniej odpadów nienadających się do ponownego użytku wygeneruje gmina, czyli mieszkańcy, tym lepiej dla nas. Kolejnym czynnikiem jest uszczelnienie systemu i wykazanie wszystkich osób, które powinny płacić za śmieci. W tym roku w ewidencji gminy ujawniono dodatkowe 600 osób, więc rocznie daje nam to ponad 230 tys. zł więcej w budżecie. Problemem Wydziału Gospodarki Odpadów jest również egzekwowanie terminowej płatności za wywóz śmieci. Są gospodarstwa i mieszkańcy z zaległościami sięgającymi początku 2020 r.

Spółka potrzebna?

Utworzenie własnej spółki, która jest odpowiedzialna za odbiór i wywóz śmieci, to także oszczędności na przyszłość. Oczywiście początkowo utworzenie całej infrastruktury okazało się sporym wydatkiem dla gminy, ale w przyszłości inwestycja powinna zwrócić się z nawiązką. Samorząd nie będzie musiał ogłaszać przetargów i szukać zewnętrznego operatora do odbioru i przewozu śmieci, który narzucałby swoje stawki. Czy będzie taniej i lepiej? Przekonamy się o tym już niebawem.


TAGI:

 

Najnowsze artykuły

Wydaje Ci się, że wiesz, gdzie zjeść najlepszy kebab w Grójcu? Otóż, wszystko co najlepsze jeszcze przed Tobą! We wtorek,...
Rząd dołoży do linii autobusowej z Grójca do Falęcina Wojewoda Mazowiecki zawarł kolejnych 10 umów na objęcie w...
Mój dziadek był bohaterem Widzimy w Armii Krajowej i powojennych organizacjach...
Hotel Grójec Poszukując noclegu w Grójcu, spotkamy się z bardzo szerok...
Monitoring domu przez internet – w jaki sposób i dlaczego warto? Obawiasz się pozostawienia swojego domu bez opieki podczas...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Wypożyczalnia - produkcja przyczep... Wypożyczalnia - produkcja przyczep gastronomicznych oraz handlowych...
Podwozie Multicara Podwozie Multicara z siłownikiem wywrotu -pod wywrot , platforme do...
DOMEK CAŁOROCZNY OCIEPLONY letniskowy... Producent oferuje domek o wymiarach 4m/7m z antresolą i tarasem 1m/5m.
Operator Koparko-Ładowarki - pewna... OPERATOR KOPARKO-ŁADOWARKI Z DOBRĄ ZNAJOMOŚCIĄ NIEMIECKIEGO
Miejsce...
Magazynier - pewna praca w Niemczech... HR Navigator zatrudni pracowników na stanowisku:

Magazynier

Firmy z Grójca i okolic

zielonyVOLT.pl Podstawową działalność firmy stanowi dostarczanie kompleksowych rozwiązań...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Proserwis - montaże, naprawy kotłów... Proserwis to firma z Warszawy specjalizująca się w usługach dotyczących...
Ucando Wszystkich firmy i osoby prywatne z Grójca okolic zapraszamy do odwiedzenia...
Alerta - kursy i szkolenia BHP Prowadzisz firmę i potrzebujesz kompleksowej obsługi BHP i przeciwpożarowej?...

2013-2021 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.