Odbiór i segregacja odpadów na terenie gminy Grójec od 1 stycznia 2021 roku

30 listopada 2020; 14:47

Materiał promocyjny

Grójecka Spółka Komunalna Grójecka Spółka Komunalna

Od stycznia 2021 r. obowiązki odbioru i wywozu odpadów od mieszkańców gminy Grójec, przejmie nowo powstała Grójecka Spółka Komunalna. Od nowego roku mieszkańców gminy czeka trochę udogodnień oraz zmian w kwestii śmieci.Przypomnijmy, że na początku 2019 roku Rada Miejska podjęła uchwałę mówiącą o wyjściu ze Związku Międzygminnego pod nazwą „Natura”. Głosami 16 radnych zdecydowano, że gmina utworzy własną spółkę odpowiedzialną za gospodarkę odpadami. Decyzję radnych poparł burmistrz Dariusz Gwiazda.

Pojemniki na odpady

Obecnie używane pojemniki na odpady zostaną zabrane przez dotychczasowego operatora (firmę Prezero) z ostatnim odbiorem odpadów na terenie gminy Grójec. Jednocześnie od początku grudnia pracownicy Grójeckiej Spółki Komunalnej będą dostarczać nowe pojemniki dla mieszkańców zabudowy jednorodzinnej wraz z nowymi harmonogramami odbioru poszczególnych frakcji odpadów. Nowe harmonogramy odbioru odpadów będą również dostępne na stronie miasta www.grojecmiasto.pl oraz w Wydziale Gospodarki Odpadami (WGO) mieszczącym się przy ulicy Mszczonowskiej 23. Spółka zakupiła już pojemniki o pojemnościach 120 i 240 litrów, które będą dostarczane zgodnie z liczbą mieszkańców podaną w deklaracji. Pozostałe frakcje odpadów (plastik i metale, papier oraz szkło) jak dotychczas będą pakowane w workach. Pojemniki zostaną oznaczone kodem kreskowym, który będzie przyporządkowany do każdej nieruchomości.

Co nowego?

Popiół to nowa frakcja śmieci w jednolitym systemie segregacji i odbioru odpadów. Będzie on odbierany raz w miesiącu w sezonie grzewczym zgodnie z nowym harmonogramem (styczeń, luty, marzec, kwiecień, październik, listopad, grudzień). Do specjalnie przeznaczonych worków wrzucamy wyłącznie wystudzony popiół z palenisk domowych ze spalania materiałów opałowych: węgla, drewna, brykietu, eko groszku, pelletu, koksu. Nie wrzucamy natomiast gorącego popiołu oraz żadnych innych odpadów. Ponadto popiół można dostarczać przez cały rok do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kobylinie (PSZOK).

Kody kreskowe

Kolejną istotną zmianą są kody kreskowe, które mieszkańcy muszą nakleić w widocznym miejscu na każdym worku przygotowanym do odbioru. Mieszkańcy posiadający worki jeszcze z oznakowaniem dotychczasowego operatora też mogą je wykorzystać, pod warunkiem naklejenia kodu. Zestaw kodów również zostanie dostarczony przez GSK do mieszkańców.

Harmonogram

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, gmina Grójec dokonała analizy harmonogramu odbiorów z 2019 r. i postanowiła zwiększyć częstotliwości odbiorów poszczególnych frakcji śmieci. Od nowego roku raz w miesiącu będzie odbierany papier w zabudowie jednorodzinnej, który do tej pory był odbierany jedynie raz na kwartał. Odpady biodegradowalne będą dodatkowo zabierane w sezonie jesiennym, tak więc zniknie problem zalegających liści oraz pozostałości zieleni. To samo tyczy się świątecznych choinek, wpisanych w harmonogram odbioru w styczniu oraz lutym.

Po co zmiany?

Kody kreskowe będą służyły do sprawdzania ilości odpadów na danej nieruchomości. Zdążają się sytuacje, że jest tzw. deklaracja zerowa (w danej nieruchomości nie zadeklarowano żadnych mieszkańców i nie są wytwarzane odpady), pomimo tego śmieci są wystawiane, a zgodnie z ustawą gmina ma obwiązek odebrać odpady z każdej nieruchomości. – Wprowadzenie kodów kreskowych jest jednym z elementów uszczelnienia systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzać, czy odbiór odbył się zgodnie z harmonogramem, czy właściciel nieruchomości prawidłowo segreguje odpady, czy odpady pochodzą od mieszkańców gminy Grójec, którzy złożyli prawidłowe deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz to, jak przebiega selektywna zbiórka odpadów komunalnych na terenie gminy Grójec. Samorządy zobowiązane są ustawowo do osiągnięcia odpowiednich poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych, takich jak: papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło. Uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami pomoże w osiąganiu wymaganych poziomów i uchroni gminę przed karami pieniężnymi, co będzie miało wpływ na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przyszłości – mówi z-ca burmistrza Jarosław Rupiewicz. Nowe rozwiązania gminy Grójec i Grójeckiej Spółki Komunalnej mają przyczynić się do uszczelnienia systemu odbioru odpadów oraz eliminować nielegalne wysypiska śmieci. Przypomnijmy, że grójecka straż miejska tylko w tym roku interweniowała już kilkanaście razy, ujawniając dzikie wysypiska oraz osoby i firmy odpowiedzialne za ten proceder.

Czy będzie drożej?

Stawka za odbiór odpadów pozostaje taka sama. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Grójcu (27 listopada) pojawił się co prawda projekt uchwały o podwyżce o 1,10 zł za każy 1m3 zużytej wody w zabudowie wielorodzinnej, ale radni zdecydowali zdjąć projekt z porządku obrad.


Przyszłość śmieci

Z pewnością każdy z nas zastanawia się, czy za śmieci będziemy płacić jeszcze więcej w kolejnych latach. Na to pytanie starają się odpowiadzieć swoim mieszkańcom samorządy na terenie całego kraju. Niestety, nie ma w tym przypadku jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ na podwyżki składa się wiele czynników. W dużym stopniu stawka za odbiór śmieci zależy też od nas, ponieważ jeśli uda się utrzymywać wymagany przez Unię Europejską poziom recyklingu, unikniemy dodatkowych opłat i kar. Zatem im mniej odpadów nienadających się do ponownego użytku wygeneruje gmina, czyli mieszkańcy, tym lepiej dla nas. Kolejnym czynnikiem jest uszczelnienie systemu i wykazanie wszystkich osób, które powinny płacić za śmieci. W tym roku w ewidencji gminy ujawniono dodatkowe 600 osób, więc rocznie daje nam to ponad 230 tys. zł więcej w budżecie. Problemem Wydziału Gospodarki Odpadów jest również egzekwowanie terminowej płatności za wywóz śmieci. Są gospodarstwa i mieszkańcy z zaległościami sięgającymi początku 2020 r.

Spółka potrzebna?

Utworzenie własnej spółki, która jest odpowiedzialna za odbiór i wywóz śmieci, to także oszczędności na przyszłość. Oczywiście początkowo utworzenie całej infrastruktury okazało się sporym wydatkiem dla gminy, ale w przyszłości inwestycja powinna zwrócić się z nawiązką. Samorząd nie będzie musiał ogłaszać przetargów i szukać zewnętrznego operatora do odbioru i przewozu śmieci, który narzucałby swoje stawki. Czy będzie taniej i lepiej? Przekonamy się o tym już niebawem.


TAGI:

 

Najnowsze artykuły

Grupa SPEED: 128 wykroczeń na drogach powiatu grójeckiego W dniach 19-25 lipca 2021 roku grójeccy policjanci wchodzą...
77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego W niedzielę – 1 sierpnia, przy pomniku poświęconym...
Szanse i zagrożenia dla polskich sadowników Mimo bycia światowym liderem w produkcji jabłek, polscy...
Dwa wygrane mecze towarzyskie Mazowsza W ubiegłym tygodniu podopieczni Mariusza Lisieckiego...
Rozpoczęła się budowa Głównego Punktu Zasilającego Grójec 2 Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną na terenie...

Najnowsze ogłoszenia

Malowanie / Ocieplenia - Niemcy.... Mein Personal poszukuje od zaraz fachowców w zakresie wykończenia wnętrz...
Windy Schodowe, Krzesła, Platformy Firma Windy Schodowe oferuje Państwu różnego rodzaju krzesełka i platformy...
ELASTYCZNA deska elewacyjna PlasterTynk... PLASTMAKER wykonuje i poleca elastyczne deski elewacyjne PlasterTynk.
Viptoner Tusze i Tonery W ofercie sklepu VIPToner znajdziesz szeroką gamę 
zamienników...
Technik Farmacji ZIKO APTEKA
Zatrudnimy Technika Farmacji do Apteki w Grójcu ....

Firmy z Grójca i okolic

Wynajem koparki - 1Rent 1RENT to wypożyczalnia maszyn budowlanych z wieloletnim doświadczeniem...
Kancelaria Notarialna Kamila Badelska... Notariusz
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Klinika Medycyny Estetycznej FabMed Klinika Medycyny Estetycznej FabMed działająca w Warszawie specjalizuje...
Ucando Wszystkich firmy i osoby prywatne z Grójca okolic zapraszamy do odwiedzenia...

2013-2021 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.