Panele fotowoltaiczne - jak dobiera się odpowiednie panele słoneczne

22 stycznia 2020; 11:53

-

Ogniwa fotowoltaiczne, zamieniając energię słoneczną na prąd, pozwalają nie tylko zaoszczędzić na domowych wydatkach, ale też zadbać o planetę i środowisko naturalne. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, jednak u wielu osób wciąż wiąże się z wątpliwościami i obawami. Jeśli zastanawiasz się nad montażem fotowoltaiki w swoim domu, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem – jak dobrać odpowiednie panele słoneczne.

Czy fotowoltaika będzie mi się opłacać?Jedną z największych obaw dotyczących paneli słonecznych jest ich faktyczna opłacalność. Wokół fotowaltaiki pojawiło się wiele mitów, wpływających na opinię o niej i odrzucenie takiego rozwiązania pozyskiwania energii. Mówi się, że w Polsce nie ma warunków, że jest zbyt mało słońca, by wyprodukować wystarczającą ilość energii, oraz że przez większość roku panele nie mają skąd pobierać energii, bo zimą nie działają.

Prawda jednak jest zgoła inna, ponieważ ogniwa nie generują prądu jedynie nocą, podczas gęstej mgły i bardzo dużego zachmurzenia, oraz gdy są zaśnieżone. Jednak nadwyżka, która powstaje latem, bardzo często rekompensuje zimę i koniec końców, dla użytkownika i tak jest to opłacalne. Jeśli mimo zapoznania się ze specjalistycznymi artykułami wątpliwości nas nie opuszczają, dobrze jest skorzystać z kalkulatora opłacalności, których wiele w internecie.

Ogniwa fotowaltaiczne – cenaCena paneli fotowoltaicznych uzależniona jest od ich mocy oraz wymiarów, a te od wymiarów naszego dachu lub ilości miejsca w ogrodzie, jeśli planujemy właśnie tam umiejscowić ogniwa. Średni koszt domowej instalacji fotowoltaicznej będzie wahał się od 15 do 30 tysięcy złotych, a pomniejszyć go możemy dzięki dopłatom i dotacjom ze specjalnych programów rządowych. Cena ogniw fotowoltaicznych będzie zależała również od ich producenta. Zestawienia oraz rankingi wytwórców paneli wraz z cenami znajdziemy na stronie: https://fotowoltaikaonline.pl/ceny-paneli-slonecznych. Uzyskamy tam też wiele informacji niezbędnych przed zakupem oraz opinie użytkowników, a także ofertę firm z naszej okolicy po wypełnieniu krótkiego formularza.

Jaka moc paneli słonecznych?Wielkość instalacji, oprócz wymiarów miejsca, w którym ma być zamontowana, zależeć będzie od tego, ile prądu zużywa nasze gospodarstwo domowe. Do określenia tego parametru posłużą rachunki za prąd, najlepiej takie uwzględniające roczne rozliczenie. Pod uwagę trzeba wziąć też ewentualny wzrost zapotrzebowania, np. jeśli planujemy powiększyć rodzinę, dokupić jakieś energochłonne urządzenia (np. zmywarkę czy telewizor) albo zmienić sposób ogrzewania domu. Na podstawie tych danych będziemy w stanie określić przybliżoną moc ogniw fotowoltaicznych, która spełni nasze oczekiwania i potrzeby na prąd.

Montaż zbyt małej instalacji skutkować będzie mniejszymi oszczędnościami na rachunkach, choć nie będzie to uciążliwe, ponieważ mieszkańcy nie będą zauważać momentu, w którym z energii słonecznej przełącza się na energię elektryczną. Z drugiej strony, zbyt duże panele to większy koszt i dłuższy okres zwrotu. Powstanie wtedy nadwyżka energetyczna, którą można sprzedać dostawcy prądu, jednak ceny za 1 kWh nie odpowiadają średnim cenom prądu z sieci elektrycznej.

Podsumowując, najważniejszymi czynnikami doboru paneli słonecznych będzie zapotrzebowanie domu na prąd oraz wymiary miejsca ich instalacji. Od tego zależeć też będzie finalny koszt całek fotowoltaiki oraz okres jej zwrotu.

 

Najnowsze artykuły

Grafficiarze w rękach wareckich policjantów Kobieta i trzech mężczyzn odpowiedzą za namalowanie na poci...
Trzech włamywaczy w rękach grójeckich policjantów Policjanci z Grójca zatrzymali trzech podejrzanych o szereg...
Tłumy na spotkaniu. Nie dla "Pendolino" przez Grójec W niedzielę w remizie OSP w Pabierowicach odbyło się...
Mecz towarzyski: Mazowsze Grójec - Ryś Laski 4:6 W sobotnim meczu towarzyskim podopieczni Macieja Soroki...
Restauracja Reneta zamknęła swoje podwoje Z końcem 2019 roku z gastronomicznej mapy Grójec zniknęła...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Opiekunka lub opiekun osoby starszej...

Planowany termin wyjazdu: najpóźniej od 06.03.2020 na...
Opiekunka osoby starszej w Niemczech...

Planowany termin wyjazdu: 30.03.2020 na 6 tyg.
Opiekunka seniora w Niemczech, Diedorf/Augsburg...
Planowany termin wyjazdu: 26.03.2020 na 2 miesiące
Opiekunka seniora w Niemczech, Diedorf/Augsburg...
Planowany termin wyjazdu: 26.03.2020 na 2 miesiące
Opiekunka osoby starszej w Niemczech,...
Planowany termin wyjazdu: 30.04.2020 na 6 tyg.

Wynagrodzenie:...

Firmy z Grójca i okolic

Fotowoltaika Brewa Zbudujemy dla Ciebie instalację fotowoltaiczną i obniżymy rachunki za...
Take Care Polska sp. zoo. Firma zajmuje się dochodzeniem zaniżonych odszkodowań zarówno z OC sprawcy...
Sklep elektryczny - ABCelektro Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu internetowego ABCelektro.pl....
CityBus - przejazd busem do Modlina Profesjonalna firma transportowa, o ugruntowanej pozycji na rynku, CityBus,...
glazurnik budowa Zajmujemy się obróbką i montażem ceramiki budowlanej /gresy , płytki...

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.