"Pendolino" przez Grójec - nowe informacje dot. CPK

25 sierpnia 2020; 13:50

Grojec24.net

19 komentarzy

Spółka Centralny Port Komunikacyjny opublikowała raport z konsultacji społecznych projektu „Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji Centralny Port Komunikacyjny”Projekt zakłada budowę nowego lotniska w centralnej Polsce oraz m.in. sieci szybkich dróg dojazdowych oraz połączeń kolejowych.

Podczas konsultacji mieszkańcy Grójca oraz okolicznych gmin, których tereny przecinane są przez proponowane warianty kolejowe, wyrażali swoje niezadowolenie i protestowali.

Chodzi o tzw. szprychę nr 6, która ma stanowić połączenie Warszawy i Centralnego Portu Komunikacyjnego z województwami: świętokrzyskim i podkarpackim. Pociągi z CPK po przejechaniu przez Grójec pojadą dalej przez Radom i Stalową Wolę aż do Rzeszowa.

„Grójec, dziś wykluczony transportowo, przestanie być białą plamą na kolejowej mapie Polski” – podkreślono na stronie internetowej spółki CPK.

W sumie do CPK w ramach konsultacji wpłynęło różnymi kanałami ponad 146 tys. głosów.

Jak czytamy na stronie spółki, celem konsultacji było zebranie opinii w sprawie propozycji wytyczenia korytarzy o szerokości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów, w których zostaną zaprojektowane przebiegi linii kolejowych o łącznej długości ok. 1800 km i inwestycji drogowych o łącznej długości ok. 400 km.

Jak podkreślono, na udostępnionych przez spółkę w ramach projektu SSL mapach oprócz granic korytarzy zostały zaprezentowane orientacyjne wstępnie proponowane przebiegi nowych linii kolejowych i dróg, których ostateczny kształt nie został na razie przesądzony. - W związku z tym autorzy raportu nie odnieśli się do poszczególnych uwag i propozycji zmian przebiegu linii kolejowej, których uwzględnienie, w postaci korekty przebiegu, mieściłoby się w granicach korytarza SSL - wyjaśniono.

Drugim etapem konsultacji społecznych całego programu inwestycyjnego CPK będzie postępowanie z udziałem mieszkańców prowadzone w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (SOOŚ). W trakcie tych działań mieszkańcy będą mogli zapoznać się ze zmodyfikowanym projektem SSL uwzględniającym wynik konsultacji, a także ze sporządzoną do tego projektu prognozą oddziaływania na środowisko.

- Osoby zainteresowane planami inwestycyjnymi CPK mogą zatem ponownie wypowiedzieć się na temat propozycji przebiegu korytarzy inwestycji liniowych. Wersja SSL przedłożona do strategicznej oceny oddziaływania na środowisko będzie opracowana z uwzględnieniem uwag z tegorocznych konsultacji SSL - informuje spółka Centralny Port Komunikacyjny.

Warianty przebiegów linii kolejowych są od lipca br. przedmiotem rozmów w ramach spotkań ekspertów CPK z przedstawicielami gmin, przez teren których przechodzą inwestycje wytypowane do realizacji w pierwszej kolejności i dla których w ciągu najbliższych tygodni będą ruszały tzw. inwentaryzacje przyrodnicze.

Z raportem z konsultacji można zapoznać się tutaj:

https://www.cpk.pl/pl/aktualnosci/raport-z-konsultacji-spolecznych-strategicznego-studium-lokalizacyjnego-juz-dostepny

TAGI:

Komentarze (19):

som3one; 25 sierpnia 2020, 14:44

CPK - Centralny Plan Korupcyjny.

"W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba zatrudnionych w państwowej spółce Centralny Port Komunikacyjny zwiększyła się o blisko 80 etatów. W pierwszym półroczu 2020 r. na wynagrodzenia dla pracowników przeznaczono 11,9 mln złotych. Dla porównania - w całym 2019 r. było to 12,1 mln złotych."

Za jakiś czas dowiemy się, że Pendolino pojedzie też przez Goszczyn. Grunt żeby jak najdłużej trwało planowanie i wypłata pensji. :)

"Powstanie CPK zapowiadała jeszcze w 2017 r. ówczesna premier Beata Szydło (57 l.), dziś wiadomo, że zakończenie inwestycji planowane jest na rok 2027. Mimo to już teraz, w ramach wielkiego przetargu Centrum Obsługi Administracji Rządowej na bilety i hotele, zarząd CPK chce zakupić tysiące przejazdów i przelotów dla swoich ludzi. Chodzi o 100 krajowych biletów lotniczych i 780 zagranicznych, 1100 biletów kolejowych po Polsce i zagranicy oraz 2000 miejsc w hotelach do wykorzystania w dwa lata. To tak, jakby codziennie 4 pracowników CPK miało odpoczywać w hotelu po podróży służbowej! Za to wszystko zapłacić mają podatnicy, czyli zwykli Polacy. "

Tomek Ch.; 25 sierpnia 2020, 20:23

Poseł Suski budował fabrykę domów w Słomczynie, teraz budują CPK. Kiedyś oddadzą władzę i wtedy rozliczymy Pisowców z okradania Polaków.

Mieszkaniec 2; 25 sierpnia 2020, 21:38

Som3one krytykuje wszystko ,dziś Grójec to skansen zero inwestycji same plany bez pokrycia.Mam nadzieje że Grójec załapie się na Pendolino.

Magda ; 25 sierpnia 2020, 21:40

Pendolino, to za mało. Proponuję jeszcze kanał łączący nas z Baltykiem.

Obserwator; 26 sierpnia 2020, 07:04

Bo nie chodzi o to żeby króliczka złapać, tylko żeby go gonić.

Do myślących inaczej; 26 sierpnia 2020, 08:49

Nie wyobrażajcie sobie, że korupcja, jeśli ma` miejsce, nie będzie ujawniona i rozliczona. Doktryna Neumanna działała tylko za PO-PSL.
Dziś przekręt nie ma szans na powodzenie, w dłuższej perspektywie wszystko jest ujawniane.
Kibicujcie reformie sądów i nie szczekajcie bez sensu, chore zagrodowe kundle.

Obserwator; 26 sierpnia 2020, 09:18

Jaka korupcja. To, że po kilku latach analiz i powstaniu szafy opracowań (które trzeba będzie zlecić, i za które zapłacić) wyjdzie, że jednak takie przedsięwzięcie nie za bardzo jest uzasadnione (podobnie jak np. regionalne lotnisko w Radomiu) , to nie przestępstwo. Pytanie jest czy już teraz nie jest to nazbyt widoczne. Włodarz wraz z ekipą płacze jak to kiepsko z finansami gminy, próbuje nawet na oświacie przycinać, a na tomy papierologii, która potem pójdzie do szafy, nie będzie szkoda?

stara mieszkanka; 26 sierpnia 2020, 09:41

Każdy myśli tylko o sobie. Mam w d.... korupcję
Uważam że pendolino w Grójcu to szansa aby ratować to miasto zanim wszyscy wyjadą do stolicy.
Teraz nawet szkół dobrych w Grójcu nie ma.
Jedyne LO na górce też schodzi na psy. Nawet nie ma w tym roku klasy mat-fiz bo jaśnie państwo się zastanawiają czy utworzyć. To jakaś komedia pomyłek

Haniate; 26 sierpnia 2020, 10:43

Temat zastępczy Pendolino jak widać działa.I to chodzi.

Michał; 26 sierpnia 2020, 10:49

Pendolino w Grójcu jest potrzebne jak lotnisko w Radomiu. Jak idą PiSowskie inwestycje w Grójcu widać na przykładzie szpitala powiatowego, utopia, długi i nic więcej. Ale ciemny lud to kupi.

Embg; 26 sierpnia 2020, 15:18

Do mieszkanca 2- a ile razy W ZYCIU masz zamiar skorzysrac z tego nega lotniska? A może co dugi dzien wybieraz sie do Rzesziwa? Bo do Wwy tym nue dojedziesz. I podstawowe oyranie, czy planowane jest zatrzymywanie sie pendolino w Grojcu. Dla niezorientieanych: dwie trasy z planowanych wytyczone po dachach nowych osiedli. Rozumiem, ze cuebie to nie didtyczy, wiec wszystko w porządku?

..; 26 sierpnia 2020, 17:09

i metro z warszawy do radomia

Niwa; 26 sierpnia 2020, 17:13

czemu myślicie tylko o sobie
Pociąg ulatwi dojazd do pracy i szkoły do Warszawy
Naprawdę tak trudno to zrozumieć
Nie każdy ma ciepłą posadę w budżetówce

Mieszkaniec; 26 sierpnia 2020, 17:31

A ja lubię patrzeć na pociągi

Do Michała ; 26 sierpnia 2020, 18:10

Widać chłopie, że masz pojęcie o inwestycjach w Grójcu. Podaj więc nam te najlepsze i najsłuszniejsze w historii i na przyszłość. Może skorzystamy z twojego geniuszu.

Olka; 27 sierpnia 2020, 07:16

Zasada działania Pendolino jest taka ; wyjeżdża z miasta głównego np Warszawa, zatrzymuje się u celu np w Krakowie. Wątpię, żeby w Grójcu zatrzymywało się dla pasażerów, raczej przemknie i po sprawie. Przez moje miasto śmiga, prócz tego że zamknięto sprawny przejazd dla samochodów, i zastąpiono go wadliwym tunelem, przez co przecięto miasto na dwie części nie ma to żadnego znaczenia.

Aw; 27 sierpnia 2020, 16:19

Pendolino jest potrzebne w grojcu jak zęby w d..

Q; 30 sierpnia 2020, 09:23

Do Niwa i Mieszkaniec 2 jak i wszystkich czytajacych - myślących ludzi Grojca. Brak mi już słów czytając komentarze. Grójec ma to do siebie, że uwielbia tworzyć własne historie.
Po pierwsze - jeśli ruszy budowa pendolino (jedna z tras przechodzi przez moj dom) to fajnie kto nas przygarnie? Kto chętny? Bo za odszkodowanie, nawet mieszkania nie kupię. Ba.... Po decyzji mam max 120 dni na opuszczenie posesji, odszkodowanie nawet za rok mogą wypłacić albo i nie... Poczytajcie a się dowiecie.
Po drugie - co to jest pendolino? Ktoś tu bardzo ładnie napisał, przez moje miasto mnie - zamknęli dobrze funkcjonujący przejazd... Kochani mknie - ono w Grojcu się nie zatrzymuje!!! Polecam lekturę wyznaczonych tras i stacji. Jeśli będziecie chcieli przejechać się owym pociągiem to musicie dojechać do Mszczxonowa lub Warki, a i tak do Warszawy nie dojedziecie, tylko na południe lub do portu.

Ktoś tu napisał, że będzie szybkie połączenie z Wawa. To proszę z Grojca pojechać samochodem, autobusem do Mszczxonowa lub Warki... Przesiąść się w pociąg i dojechać do Warszawy..ciekawa jestem czy tak robicie? Bo w kwestii podróży do Wawy nic nie ulegnie zmianie. Zapewniam SZYBCIEJ dojedziemy nawet PKS Grójeckim do Warszawy, niż takim kołem.
Łatwo jest wypowiadać się nie znając tematu, i to jest cecha społeczności grójeckiej. Wszystko wiedzą najlepiej.
A dodam gnie wyobrażajcie sobie, że CPK płaci kokosy (od 10zl do max 15). Konsultowałam to z ludźmi, którym zaproponowano taki nakład za grunt pod centrum. Przypominam, że jest jeszcze spec-ustawa i moga nie dostać NIC... (jak nie wyraża zgody). Ale, co to obchodzi takiego prostego Kowalskiego z Grojca... Byle nie po jego posesji, domie czy mieszkaniu... Byle on miał dobrze....

olka; 30 sierpnia 2020, 15:55

Nie dacie się zwariować, to nie są korzyści dla Was..Ja mieszkam w Legionowie, ale mam inne sposoby dotarcia do Warszawy, między innymi SKM.. Pendolino nic nie dało miastu..Też byłam namawiana i też nas mamiono korzyściami..To ściema. Prócz ekranów dźwiękochłonnych nie widzę różnicy..Ja miałam do pracy 1 km, teraz mam 7, bo nie ma przejazdu. Uważajcie Państwo , nas też namawiano, mam dla Grójca szczególny sentyment, kończyłam tu LO, jestem od Was poniekąd...

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Koronawirus w powiecie grójeckim: 11 zakażeń i 2 ozdrowieńców W sobotę sanepid w Grójcu poinformował o potwierdzeniu...
"Piekło kobiet" - veto Grójec (ZDJĘCIA) Wczoraj (23 października) na grójeckim rynku przy Placu...
Obowiązkowa ankieta dotycząca inwentaryzacji źródeł ciepła Burmistrz Gminy i Miasta Grójec, informuje o przystąpieniu...
Media: ze szpitala zabrano jedynego anestezjologa Wojewoda mazowiecki skierował jedynego anestezjologa ze...
Piotr Czekański przed finałową rundą MPRC Już w ten weekend odbędzie się 4 runda Mistrzostw Polski...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

GINEKOLOG - od A do Z .Szybkie Terminy... GINEKOLOG - od A do Z .
Szybkie Terminy.
Atrakcyjne Ceny.
Opiekunka do seniora w Niemczech... "Opiekunka do seniora w Niemczech w okolicach Hanoweru
Opiekunka do Pani w Leverkusen "Opiekunka do Pani w Leverkusen

Planowany termin...
Opiekunka do sympatycznej seniorki... "Opiekunka do sympatycznej seniorki w okolicach Karlsruhe
Pracownik dozoru Góra Kalwaria +... Firma ARMA wspierająca zatrudnienie osób niepełnosprawnych , lider w...

Firmy z Grójca i okolic

... Zapraszamy wszystkie firmy z Grójca i okolic do odwiedzenia sklepu internetowego...
Firma przeprowadzkowa Lider - Przeprowadzki... Jesteśmy firmą przeprowadzkową z Krakowa, jednak wykonujemy także przeprowadzki...
zielonyVOLT.pl Podstawową działalność firmy stanowi dostarczanie kompleksowych rozwiązań...
... Sporządzanie wycen nieruchomości dla zabezpieczenia kredytów hipotecznych,...
Zarządzanie Nieruchomościami Grzegorz... 68.32.Z Zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.