Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzeda¿y Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Peregrynacja symboli ¦wiatowych Dni M³odzie¿y w Grójcu

23 pa¼dziernika 2015; 09:10

Grojec24.net

7 komentarzy

Fot. Marcin Grzêdowski

Peregrynacja symboli ¦wiatowych Dni M³odzie¿y to jeden z najwa¿niejszych momentów duchowego przygotowania do spotkania m³odych z Ojcem ¦wiêtym Franciszkiem. Krzy¿ ¦wiatowych Dni M³odzie¿y i Ikona Matki Bo¿ej Salus Populi Romani od 3 kwietnia 2014 r. odwiedzaj± polskie parafie, szko³y, uczelnie, szpitale, o¶rodki wychowawcze, a nawet wiêzienia. Znaki te przyby³y do naszego miasta w czwartek 22 pa¼dziernika o godz. 17.30. By³ to dzieñ szczególny dla m³odzie¿y z Grójca i o¶ciennych parafii - Jasieñca, Lewiczyna, Belska, Worowa, Jeziórki i Lesznowoli.

News will be here

Pierwsz± grójeck± stacj± peregrynacji by³ ko¶ció³ ¶w. Miko³aja Biskupa. Po wprowadzeniu symboli do ¶wi±tyni w ich rolê i znaczenie przedstawi³ ks. Tomasz Zaparty z Diecezjalnego Centrum ¦DM. Eucharystii przewodniczy³ dziekan dekanatu grójeckiego ks. Stefan Kazulak. Homiliê wyg³osi³ ks. Kamil Falkowski. Przedmiotem rozwa¿añ by³ fragment Ewangelii, który Jan Pawe³ II czêsto przytacza³ na spotkaniu z m³odymi – Nauczycielu dobry, co mam czyniæ, ¿eby osi±gn±æ ¿ycie wieczne? Dzi¶ pytanie mo¿e brzmieæ: Nauczycielu dobry, co mam zrobiæ, ¿eby moje ¿ycie by³o fajne i mia³o sens. Drug± wa¿n± my¶l± by³o zdanie: my¶l mi³o¶æ za hajs to nie mi³o¶æ. Sformu³owanie to zapisa³ kto¶ z m³odych ludzi na murku ko³o grójeckiego gimnazjum i  w³a¶nie ono sta³o siê inspiracj± do refleksji nad sensem ¿ycia.


Po mszy ¶wiêtej rozpocz±³ siê koncert ewangelizacyjny zespo³u Wielka Tajemnica. Ten siedmioosobowy zespó³ za³o¿ony przez Witka ¦lendakowskiego ¶piewem i muzyk± opowiada , czym s± tajemnice wiary. Wielkie tajemnice – tajemnice przyja¼ni Boga i cz³owieka, tajemnice Jego niepojêtej mi³o¶ci, tajemnice sakramentów. Utwory, które s± prób± zg³êbienia tych tajemnic, wyra¿aj± przemy¶lenia, do¶wiadczenia i uczucia, które towarzysz± chyba ka¿demu, kto poszukuje Boga, kto poszukuje mi³o¶ci, prawdy, pokoju, kto w jaki¶ sposób chce odnale¼æ w³a¶ciw± drogê, kto pragnie byæ po prostu szczê¶liwy– czytamy na stronie internetowej zespo³u.


Us³yszeli¶my muzyczne interpretacje Psalmu 108 Gotowe jest serce moje, fragmenty Wyznañ ¶w. Augustyna oraz utwory autorstwa Moniki Galbarczyk: Panie jak wielka twa mi³o¶æ, Ty jeste¶ Panie ca³± nadziej± moj±, Pop³yniemy barka twoj±, Wielka Tajemnica, Ofiarujê chleb i wino, Wszyscy s³udzy Jezusa.


O godz. 20.00 Krzy¿ i Ikona w blasku pochodni i ze ¶piewem zosta³y przeniesione przez do ko¶cio³a Mi³osierdzia Bo¿ego. Symbole ¦wiatowych Dni M³odzie¿y ponie¶li na swoich ramionach harcerze, ministranci i gimnazjali¶ci. Flagi wielu pañstw sta³y siê zapowiedzi± miêdzynarodowego spotkania.


O godz. 21 m³odzie¿ z Lewiczyna poprowadzi³a Apel Jasnogórski. Po modlitwie za ojczyznê rozpoczê³a siê adoracja krzy¿a i nocne czuwanie. W pi±tek rano symbole ¦wiatowych Dni M³odzie¿y wyruszy³y do pobliskiego Tarczyna.


Nawiedzenie znaków spotkañ m³odych z papie¿em dla wielu osób by³o szczególnym prze¿yciem. Kilku uczestników zechcia³o podzieliæ siê swoimi refleksjami:

- Wiedzia³em, ¿e bêdzie to wydarzenie donios³e, bogactwo do¶wiadczeñ przeros³o jednak moje wyobra¿enie. Dla mnie jest to dowód, ¿e Bóg dzia³a w ¶wiecie – powiedzia³a Anna - jedna z uczestniczek czuwania.

- Nios³em flagê hiszpañsk± – czujê wspólnotê – nied³ugo bêdzie spotkanie m³odych z ca³ego ¶wiata z papie¿em to bardzo fajnie – stwierdzi³ Kuba.

- Po raz drugi uczestniczê w spotkaniu m³odzie¿y, na którym obecny jest Krzy¿ ofiarowany przez papie¿a – mówi pan Andrzej - by³em na ¦wiatowych Dniach M³odzie¿y w Czêstochowie w 1991 r. Wieczorem gdy przyby³ Jan Pawe³ II by³em bardzo blisko o³tarza, w pierwszy sektorze obok franciszkanów z W³och. Pamiêtam mieli takie habity w stalowym kolorze. Wtedy obok krzy¿a by³a biblia a zamiast obrazu rzymskiego by³a kopie obrazu Czarnej Madonny. Dzi¶ przyszed³em z synem i córk± i patrzê ze wzruszeniem na ten sam krzy¿. Lata mijaj±, a m³odzi – jak mówi³ do nas Jan Pawe³ II - s± nadziej±.

- To wielka rado¶æ z tych symboli. Bardzo siê cieszê, ¿e papie¿ przyjedzie do Polski – jak umar³ Jan Pawe³ II to by³em jeszcze w przedszkolu. Tato mi opowiada³ o spotkaniu w Czêstochowie. Teraz chcê pojechaæ na spotkanie z Ojcem ¦wiêtym Franciszkiem do Krakowa – mówi Tomasz, syn pana Andrzeja.

- To dla cudowne prze¿ycie. Ju¿ czujê blisko¶æ ¦wiatowych Dni M³odzie¿y dziêki tym symbolom i a¿ bym chcia³ ¿eby one ju¿ u nas zosta³y – mówi Monika, córka pana Andrzeja.

- Nie ma takiego s³owa, które by to okre¶li³o jak siê dzisiaj czujê. Widzia³em te symbole w telewizji podczas ¦wiatowych Dni M³odzie¿y w Brazylii, ale moim marzeniem by³o ich dotkn±æ. I to jest niesamowite, ¿e podczas peregrynacji mog³em nie tylko dotkn±æ ich, pomodliæ siê, ale te¿ uca³owaæ – mówi Mariusz.


XXXI ¦wiatowe Dni M³odzie¿y odbêd± siê w ostatniej dekadzie lipca przysz³ego roku. Bêd± mia³y wymiar dwuetapowy. Pierwszy z nich to Dni w Diecezjach (20 - 25 lipca),  kiedy m³odzie¿ przebywa na terenie ca³ego kraju, który jest gospodarzem spotkania. Jest to czas na wzajemne poznanie, integracjê, poznanie kultury i topografii danego regionu.  Druga to pobyt m³odzie¿y w Krakowie (26-31 lipca) i spotkanie z Ojcem ¦wiêtym Franciszkiem. Nie zabraknie na nim tak¿e m³odzie¿y z Grójca.

Marcin Grzêdowski

TAGI:

Komentarze (7):

Gro; 23 pa¼dziernika 2015, 09:47

POGIÊ£O.

miron; 23 pa¼dziernika 2015, 14:16

Gro pogiê³o mo¿e ciebie , pamiêtaj ¿e wiara i modlitwa uratowa³y ju¿ nie jeden naród od zguby .

kicia; 23 pa¼dziernika 2015, 15:52

Komentarz zosta³ ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

do Gro; 23 pa¼dziernika 2015, 16:01

Gro ale zaloze sie, ze w wigilie polamiesz sie oplatkiem z rodzina, a potem pierwszy i drugi dzien swiat...

Rodzic-gimnazjalisty; 26 pa¼dziernika 2015, 13:18

Co za brednie. M³odzie¿ która idzie do bierzmowania by³a zmuszona do przyj¶cia w celu uzyskania wpisu do indeksiku. To ca³a tajemnica frekwencji. Nie ma to nic wspólnego z jakim¶ duchowym prze¿yciem. Proszê o pisanie ca³ej prawdy a nie dewocyjnych bredni panie by³y nawiedzony katecheto.

zygi; 11 listopada 2015, 11:16

do rodzica-gimnazjalisty
Bierzmowanie jest sakramentem dla dojrza³ych w wierze. Jest wynikiem pragnienia umocnienia siê w wierze i pog³êbienia wiêzi z Bogiem. A wiara i praktyki religijne (w tym Sakramenty) s± kwesti± sumienia, a nie przymusu. Je¿eli tego siê nie rozumie, a kontakt z wiar± i Ko¶cio³em dziecka ma siê skoñczyæ po Bierzmowaniu, to siê nie dziwiê takim komentarzom... Ale zawsze jest czas na refleksjê i "duchowe prze¿ycie" tak wa¿nych dla dziecka chwil, czego serdecznie ¿yczê.

?; 11 listopada 2015, 23:57

Poczytaj rodzicu gimnazjalisty co napisa³e¶? !
M³odzie¿ by³a "zmuszona" do przyj¶cia w celu uzyskania wpisu do indeksu????
SORRY, ALE CZY TWOJE DZIECKO NIE BY£O ZMUSZONE (przez ciebie)BY PRZYSTAPIC DO SAKRAMENTU BIERZMOWANIA?
przepraszam, ale sakrament bierzmowania "nie jest obowiazkowy "
Opanuj cie siê "wierni" na si³ê, naprawdê nikt was nie zmusza

Napisz komentarz:

Twój nick:

Tre¶æ komentarza:

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ. Ka¿dego u¿ytkownika obowi±zuj± zasady komentarzy.

 

Najnowsze artyku³y

Akcja ³owców pedofili pod Grójcem! Mia³ nak³aniaæ do seksu 13-latkê Pierwsza w Polsce grupa £owców Pedofili Elusive Child...
Wybory na burmistrza Grójca 2024. Na pytania odpowiada Dariusz Gwiazda Na pytania redakcji Grojec24.net i mieszkañców Grójca w...
Kierowca BMW trafi³ do aresztu. Spowodowa³ wypadek maj±c 1,7 promila 35-letni mieszkaniec powiatu grójeckiego, który w minion±...
Zwiêksz swoje zyski dziêki wska¼nikowi MRR W zmieniaj±cym siê ¶wiecie biznesu, gdzie przewidywalno¶æ i...
Wybory na burmistrza Grójca 2024. Na pytania odpowiada Karol Biedrzycki Na pytania Redakcji Grojec24.net i mieszkañców Grójca w...

Najnowsze og³oszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowied¼ jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkañców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawc± portalu jest AaaMedia.pl.