Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

PGE montuje w okolicach Grójca przewody, które trudniej będzie zerwać

17 lutego 2023; 13:00

Informacja prasowa

1 komentarz

Na terenie działania skarżyskiego Oddziału PGE Dystrybucja, spółki z Grupy PGE, zmodernizowano linię wysokiego napięcia łączącą główne punkty zasilające (GPZ) Grójec 1 i Grójec 2. Stare przewody zastąpiono wysokotemperaturowymi, a koszt inwestycji to blisko 1,5 mln zł. Inwestycja ta przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa dostaw prądu w regionie.

News will be here

Zwiększenie przepustowości linii i zmniejszenie strat sieciowych przekłada się bezpośrednio na poprawę pewności zasilania oraz podniesienie bezpieczeństwa funkcjonowania sytemu elektroenergetycznego. Jest to najważniejsze zadanie stawiane przed operatorami systemu dystrybucyjnego. Aby podnosić standardy, spełniać wymagania techniczne oraz umożliwiać przyłączanie nowych odbiorców, PGE Dystrybucja systematycznie modernizuje swoje sieci dystrybucyjne.

Wymiana przewodów linii wysokiego napięcia (WN) na przewody ACMCC, czyli przewody wysokotemperaturowe ma na celu zwiększenie obciążalności w temperaturze do 180C, czyli nawet o 60% w porównaniu do tradycyjnych technologii. Wymieniane linie mają większy przekrój i są dwukrotnie odporniejsze na zerwanie, ponadto zastosowany w przewodach rdzeń kompozytowy zwiększa ich obciążalność mechaniczną. Zastosowana technologia podnosi bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej poprzez minimalizowanie ryzyka wystąpienia uszkodzeń przewodów.

Obecnie na terenie skarżyskiego oddziału PGE Dystrybucja trwa przebudowa blisko 3 km odcinka linii 110 kV Grójec – Piaseczno na odcinku GPZ Grójec 1 – Grójec 2. Realizacja zadania podniesie pewność zasilania odbiorców w okolicach Grójca, zapewni przesył energii elektrycznej pomiędzy sąsiednimi oddziałami spółki oraz zwiększy zdolności przesyłowe w celu wyprowadzenia mocy z Elektrowni Kozienice.

- Przebudowana linia 110 kV przebiega przez tereny leśne i jest szczególnie narażona na uszkodzenia z uwagi na jej znaczną szerokość i stosunkowo niskie zawieszenie przewodów – mówi Wojciech Nita, dyrektor generalny PGE Dystrybucja Oddział Skarżysko-Kamienna. - Nowo zamontowane przewody charakteryzują się większą odpornością na zerwanie i zginanie, a ich długość nie zwiększa się gdy wzrasta temperatura otoczenia. Wymiana kabli na tym odcinku linii pozwoli na zminimalizowanie ryzyka awaryjnych wyłączeń, ale także umożliwi efektywną obsługę obecnych i przyszłych odbiorców.

Podobna inwestycja miała już miejsce w powiecie tarnobrzeskim w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną w regionie - szczególnie w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Euro-Park Wisłosan”. Bezpośrednio do zmodernizowanej linii zostanie przyłączona nowa farma fotowoltaiczna „Jeziórko” o mocy 153,3 MVA, której budowa rozpoczęła się 8 grudnia 2022.

TAGI:

Komentarze (1):

Lolo; 19 lutego 2023, 07:53

Gdzie jest ta farma, koło Grójca, Piaseczna czy Tarnobrzega?

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Grójec miasto szpiegów Podejrzany o szpiegostwo były już sędzia Tomasz Szmydt...
Liga okręgowa: Mazowsze Grójec – Wulkan Zakrzew 1:1 Podopieczni Jerzego Engela jr niespodziewanie tylko...
Rusza przebudowa parku miejskiego w Grójcu! Rozpoczynają się prace przy kolejnym etapie rewitalizacji...
Dariusz Gwiazda: Wznawiamy rozbudowę Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Grójcu Burmistrz Dariusz Gwiazda poinformował, że w czwartek zosta...
Były sędzia poszukiwany listem gończym! Był zameldowany w Grójcu Były już sędzia Tomasz Szmydt, który zbiegł na Białoruś i...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.