Piasek budowlany. Jakich kruszyw użyjesz do budowy domu?
13 lipca 2022; 10:11
Materiał promocyjny
Piasek budowlany jest niezbędnym materiałem w budowie każdego domu. Okazuje się jednak, że na składach budowlanych oferowane jest kilka rodzajów takich kruszyw. Różni je nie tylko cena, ale i wiele cech fizycznych. Tymczasem zastosowanie odpowiedniego piasku bardzo mocno wpływa na trwałość budowanej konstrukcji. Co warto wiedzieć o oferowanych produktach?
Jak wybrać piach w Radomiu i okolicach? Na składach budowlanych można znaleźć różnego typu materiały, które różnią się od siebie dość znacznie. Piasek budowlany to w rzeczywistości określenie kryjące w sobie kilka podstawowych rodzajów kruszyw budowlanych. Inne wykorzystuje się np. do murowania, odmienne zaś do wylewki fundamentowej. Co trzeba wiedzieć o piasku na budowę?
Piasek budowlany, czyli co?
Co przede wszystkim trzeba wiedzieć o kruszywie wykorzystywanym na placu budowy? Piasek budowlany to w ścisłym sensie najdrobniejsze kruszywo budowlane. Składa się z ziaren, które nie są większe od 4 mm. Jednocześnie zawartość elementów w rozmiarach od 2 do 4 mm jest ograniczona i wynosi najwyżej 15% objętości. W przypadku niektórych prac sięga się po przesiewany piach o frakcji do 2 mm. Najdrobniejsze kruszywo używane jest do wykonywania gładzi. Mowa tu czasem o tzw. piasku kwarcowym, którego frakcja może być ograniczona nawet do 0,5 mm. Warto pamiętać, że powyżej 63 mm mówimy już o kamieniu łamanym lub otoczakach.
Więcej o kruszywie drogowym dowiesz się na kruszywosort.pl.
Żwir
O wiele większymi ziarnami odznacza się żwir, który jest już całkiem grubym kruszywem budowlanym. Przy jego wyborze do konkretnych zastosowań także trzeba kierować się frakcją. Co do zasady żwir może składać się z ziaren o wielkości od 4 do 63 mm. Na składach dostępny jest w kilku przedziałach jeśli chodzi o wielkość. Najmniejszy ma cząsteczki o wielkości od 4 do 16 mm. Najgrubszy żwir znajdziesz w wielkościach od 16 do 63 mm. Warto również zwrócić uwagę na kształt żwiru, który jest uzależniony od miejsca jego pochodzenia. Materiał kopalniany zwykle ma bardziej kanciaste krawędzie. Żwir rzeczny jest zaokrąglony. Powyżej 63 mm mamy już do czynienia z otoczakami lub kamieniem łamanym.
Pospółka
Chyba najbardziej tajemniczym kruszywem budowlanym jest pospółka. Co kryje się pod tym pojęciem? Chodzi o naturalnie powstałą mieszankę piasku i żwiru. Ważną cechą charakteryzującą pospółkę jest zawartość w niej drobnych i grubych kruszyw. Ziaren o dużej wielkości do 63 mm może być tu od 10 do 50%.
Zastosowanie kruszyw budowlanych
Piasek budowlany, żwir i pospółka są wykorzystywane do różnych prac na budowie. Wykorzystuje się je w procesach tworzenia i obsypywania fundamentów, wylewek, stropów, wieńców, nadproży lub przygotowywania podkładu pod płytę fundamentową. Jednocześnie piasek jest niezbędnym składnikiem zapraw murarskich i tynkarskich, które są wykorzystywane do tego, by ściany mogły zostać wzniesione i otynkowane.
Kruszywa budowlane są potrzebne również po zakończeniu zasadniczego etapu budowy. Wykorzystuje się je np. przy budowie tarasu na gruncie lub wykonywaniu ścieżek ogrodowych.
Najnowsze komentarze
mało dzieci