Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

PILNE! Pożar w zabytkowym kościele w Chynowie

15 marca 2023; 06:51

Grojec24.net

3 komentarze

Fot. M.Szturemski / OSP CHYNÓW Fot. M.Szturemski / OSP CHYNÓW

W środę w nocy aż dziewięć zastępów straży pożarnej walczyło z ogniem, który pojawił się w zabytkowej, drewnianej świątyni w Chynowie.

News will be here

Zgłoszenie o pożarze strażacy dostali chwilę po godzinie 3.00. Nieoficjalnie wiadomo, że jego przyczyną mogło być zwarcie instalacji elektrycznej.

- W zakrystii kościoła w Chynowie znajduje się system sygnalizacji pożaru i właśnie ten system skutecznie zadziałał przekazując natychmiast sygnał o pożarze do oficera dyżurnego Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu. Natychmiast na miejsce zostały wysłane zastępy strażackie do gaszenia pożaru - relacjonuje na łamach portalu "Echa Dnia" brygadier Krzysztof Kędziera, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu.

- Na szczęście ogień nie rozprzestrzenił się na cały kościół, a objął w zasadzie tylko zakrystię. Nawa kościoła została nienaruszona – dodaje.

Portal podaje, że strażacy nie tylko gasili pożar, ale i wynosili sprzęt, przedmioty liturgiczne, wyposażenie kościoła, ratując je przed spaleniem. Na miejscu był też proboszcz, który pomagał w ratowaniu zabytkowego kościoła. Wstępnie straty oszacowano na 100 tysięcy złotych.

– Spłonęła zakrystia, meble i komody, które się w niej znajdowały. Sufit jest trochę zniszczony. Odymiło sprzęt liturgiczny i ornaty – przekazał ks. Piotr Borys, proboszcz parafii św. Trójcy w Chynowie.

Jak przypomina Archidecezja Warszawska na swojej stronie internetowej, historia kościoła Świętej Trójcy sięga pierwszej połowy XV wieku. Obecna drewniana budowla została wzniesiona prawdopodobnie w XVII wieku z wykorzystaniem drewna z poprzedniej świątyni. Dlatego też nazywana jest najstarszym modrzewiowym kościołem na Mazowszu.

W kościele zachowało się bogate, głównie barokowe, wyposażenie. Z dawnego wystroju świątyni zachowała się barokowa ambona, chrzcielnica oraz prospekt organowy, pochodzący najprawdopodobniej z XVIII wieku.
W świątyni zachowało się bogate, głównie barokowe, wyposażenie. Zwraca uwagę rokokowa nastawa ołtarzowa zwieńczona polichromowanymi figurami św. Józefa i św. Jana Nepomucena, piękny, późnorenesansowy ołtarz boczny z barokowym obrazem Matki Bożej (tzw. Umiłowanie, z jednym okiem zasłoniętym przez główkę Dzieciątka) i pełnymi uroku figurami: św. Zofii z trzema córkami oraz św. Marii Magdaleny. Ciekawym elementem wyposażenia jest belka tęczowa, niedawno przywrócona na swoje pierwotne miejsce, z figurami świętych i krucyfiksem. Z dawnego wystroju kościoła zachowała się jeszcze barokowa ambona, chrzcielnica oraz prospekt organowy, pochodzący najprawdopodobniej z XVIII wieku.

Z zabytków malarskich zdobiących kościół najciekawszy jest barokowy obraz „Ukrzyżowanie” z wizerunkami fundatorów (prawdopodobnie rodzina Chynowskich) oraz portret trumienny na blasze, przedstawiający nieznaną z imienia i nazwiska kobietę, zmarłą w 1667 roku. Ciekawostką jest zamek z kutego żelaza w drzwiach do zakrystii, działający nieprzerwanie od XVII wieku.

Źródło: parafia-chynow.mkw.pl

 

TAGI:

Komentarze (3):

obywatelski; 15 marca 2023, 18:13

Znów ta 3:00...
Pytanie - jak system sygnalizacji zdalnie działa, to czy i zwarcia zdalnie nie można zdziałać. Coś jak hakowanie...
Ktoś może miał 'chrapkę' na remont/renowację tam? Przecież 'wierni zapłacą' - to jak z katedrą we Francji.

Akurat....; 15 marca 2023, 23:45

By się miało samo zapalić,to by się akurat o 3 ej nie zapaliło.Dziwne że jechowym i islamistom nic się nie pali.Trzeba być idiotą żeby wierzyć w jakieś zwarcie instalacji elektrycznej czy coś w tym rodzaju.

WGR 2; 17 marca 2023, 04:43

Tyle lat przetrwał a ruskiego mira niet.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Jak wybrać odpowiednią, elegancką torebkę? W niektórych sytuacjach niezbędny jest określony i stosowny...
Wyprzedzał na przejściu dla pieszych na oczach policjantów Wyjątkowym brakiem rozsądku wykazał się 64-letni kierujący...
Poważny wypadek na DK50! Pojazdy stanęły w ogniu We wtorek około godziny 12:20 w miejscowości Dębówka (gmina...
Pomóż Ani wrócić do normalnego życia! Trwa zbiórka dla mieszkanki Grójca Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka dla 36-letniej...
Powiatowe obchody Święta Policji w Grójcu W piątek 19 lipca w Komendzie Powiatowej Policji w Grójcu...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.