Polscy sadownicy powinni znać wartość swojego produktu

16 września 2021; 11:42

Informacja prasowa

14 komentarzy

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Zbliżający się sezon jabłkowy niesie wiele pytań i niewiadomych na temat przyszłości sadownictwa w Polsce. Jak przygotować się na nadchodzący sezon i co czeka sadowników? Czy warto inwestować w swój sad? Na te pytania odpowiadają eksperci Unii Owocowej.

Polska jest od wielu lat największym producentem jabłek w Europie. Nie inaczej będzie w tym roku. Przewiduje się, że w 2021 roku wyprodukujemy aż 4170 tys. ton jabłek. To o 760 tys. ton więcej niż w ubiegłym sezonie i ponad 1/3 wszystkich owoców wyprodukowanych na terenie Europy. W tym roku przewiduje się również rekordowe zbiory jabłek, chociażby Gali.

„Moim zdaniem sukces tkwi w dostarczaniu na rynek nowoczesnych jabłek o bardzo wysokiej jakości, dobrze wykolorowanych i bez pozostałości. Niekoniecznie muszą się sprawdzić dotychczasowe prognozy analityków rynku dotyczące nadwyżki podaży nad popytem w produkcji jabłek.” – zauważa Grzegorz Olczak, sadownik z wieloletnim doświadczeniem, właściciel 20 ha sadu.

Wzrost kosztów produkcji i brak rąk do pracy

Największym problemem w nadchodzącym sezonie może być wzrost kosztów produkcji. Ceny nawozów i oprysków wzrosły w ostatnim roku o około 50%. Z tego względu nie każdy sadownik ma środki, aby odpowiednio zadbać o swoje jabłonie.

Dużym wyzwaniem dla nas sadowników będzie także oberwanie wszystkich jabłek na czas, a co za tym idzie, zapewnienie do tego celu odpowiedniej siły roboczej. Na rynku coraz bardziej brakuje pracowników do prac przy zbiorach. Stawki godzinowe rosną w zastraszającym tempie. Za czas pracy trzeba zapłacić nawet o 30% więcej niż w ubiegłym sezonie, jednak nawet to nie jest w stanie przekonać do pracy w sadzie. Obecnie, pracownicy z Ukrainy, czyli najliczniejsza siła robocza przy zbiorach, decydują się na dalsze wyjazdy, za zachód. Coraz bardziej realną perspektywą jest szukanie pracowników w dalszych rejonach świata, takich jak Nepal czy Bangladesz.

Nieprzewidywalna pogoda

Mimo iż epizody mrozu, które wystąpiły na przełomie kwietnia i maja, ominęły Polskę i nie przyniosły takiego spustoszenia jak w Europie Zachodniej, to pogoda i dla polskich sadowników nie jest teraz łaskawa. Szybkie zmiany temperatur na przełomie sierpnia i września niekorzystnie wpływają na owoce w sadach.

Według obliczeń ekspertów Unii Owocowej, cały sezon opóźni się o około 2 tygodnie. Dopiero w tym momencie odmiany zaczynają być faktycznie dojrzałe i spełniać określone parametry. Wszystkie te czynniki sprawiają, że branżę sadowniczą czeka zabieganie o pracowników i walka z czasem.

Porady dla sadowników

Warto poszukać okazji i cały czas obserwować rynek albo skorzystać z wiedzy doświadczonych partnerów takich jak grupy producenckie. Należy pamiętać, że w Polsce jabłka pod względem jakościowym jak najbardziej odpowiadają na wysokie oczekiwania Świata. W zdobywaniu nowych rynków sprzyja np. gorsza jakość jabłek francuskich i włoskich w tym sezonie, związana ze szkodnikami i parchem jabłoni, coraz lepsza marka polskiego jabłka, ale również fakt, że w krajach Beneluksu, tam gdzie uprawa Gali się nie udaje, jest ona coraz bardziej poszukiwana przez importerów.

„Sadownicy, którzy mają pewny towar nie powinni wpadać w panikę, ponieważ ich jabłka mogą bardzo dobrze wypaść na tle konkurentów z Europy. Posiadając dobrej jakości owoce, jako producenci powinniśmy odchodzić od podejścia, że w Polsce jabłko ma być oferowane za grosze. Oddawanie plonów za bezcen psuje bowiem rynek dla wszystkich i sprawia, że de facto polskiego jabłka sprzedaje się mniej. Sadownicy powinni znać jakość swojego produktu.” – zauważa pan Grzegorz Olczak.

Co istotne mniejsza cena jabłka deserowego nie wpłynie na zwiększenie jego sprzedaży. Ocena sadowników odnośnie jakości swojego produktu jest kluczowym elementem w stabilizacji ceny, bo to oni są właścicielami swojego towaru. Kwota oferowana przez klienta jest odzwierciedleniem jakości oferowanych produktów przez sadowników. Oznacza to, że dbając o swój towar będzie on brany pod uwagę przez najbardziej wymagających klientów, oferujących najlepszą cenę.

Wielu sadowników decyduje się na postawienie na ilość, a nie na jakość. Konsekwencją jest produkcja jabłek, nienadających się do przechowania. Dlatego takie owoce należy od razu przeznaczyć na przetwórstwo, gdyż trzymanie w komorach złego towaru z pewnością zakończy się klęską.

Z pewnością ważne jest poszukiwanie przez sadowników własnej, indywidualnej drogi rozwoju. Stałe obserwowanie trendów i poszukiwanie kontaktów zagranicznych – samodzielnie lub z pomocą grup producenckich jest kluczem do sukcesu w branży.

„Radziłbym na siłę nie inwestować w rozwój sadu i powiększanie jego areałów, a raczej skupić się na jakości produkcji. Przed sadownictwem niestety duże wyzwania. Z jednej strony postanowienia Zielonego Ładu, jak i rosnące koszty pracy, sprzętu i ochrony roślin. Wszystko to może odbić się negatywnie na produkcji sadowniczej. Niestety pod tym kątem szybkimi krokami doganiamy Europę,
a co za tym idzie, przestajemy być konkurencyjni cenowo i musimy nauczyć się prezentować inne zalety naszych produktów” – komentuje Grzegorz Olczak.

TAGI:

Komentarze (14):

Paweł; 16 września 2021, 18:56

Produkcja jest zbyt duża do potrzeb rynku obecnego więc cena niska. Produkować trzeba mniej lub pozyskać nowe rynki zbytu.

KUSY; 16 września 2021, 19:07

Niech sadownicy zaczną płacić składkę zdrowotną, bo cały system ochrony zdrowia legnie .

prawda; 16 września 2021, 21:32

Płacz i lament i tak całe życie.

Sad; 17 września 2021, 08:02

Jedyny rozsądny wpis to wpis Pawła.
Głupkowaci Kusy i Prawda, jak zwykle - mało wnoszące, niskie i debilne.

KUSY; 17 września 2021, 11:51

Głupkowaci to są cwaniaki sadownicy . którzy żerują na robotnikach.

Do Kusy; 17 września 2021, 15:30

No to wiadomo.
Lenin waszym towarzyszu idolem, rewolucja robotnicza celem.
Dyktatura proletariatu właściwym systemem politycznym.
Komuch wychodzi na wierzch niczym szczur ze śmietnika.
Tylko dlaczego ten towarzysz komuch nazywa się Kusy?

Paweł do KUSY; 17 września 2021, 11:51; 17 września 2021, 20:50

Czy ty KUSY jesteś normalny? Czy ty umiesz powiedzieć lub napisać coś, co miałoby sens? Śledząc twe posty śmiem twierdzić, że to ty i wyłącznie ty jesteś, delikatnie to ujmując oczywiście, głupkowaty. Klaskasz wargami lub palcami w klawiaturę nie wnosząc nic do żadnej dyskusji podkreślając tylko wszem i wobec jak mocno świat cię krzywdzi. Rakieta i w kosmos, tam jest lepiej albo przestań się nad sobą użalać i zamiast klepać ryje na "treningach" weź się za naukę, znajdź lepsze zajęcie i zacznij zarabiać np. na sadownikach.

Do Kusy; 18 września 2021, 11:36

Brawoooo. Popieram, niech rolnicy , sadownicy wreszcie zaczną płacić składki na ZUS jak wszyscy ludzie, a nie grosze na KRUS i ciągle im źle. Jak źle to do biedronki na kasę, przecież nikt nie zmusza do pracy w roli.

Do Kusych; 19 września 2021, 14:57

Powiedzcie kuse mózgi jak chcecie wyliczać składki i emerytury dla rolników.

Paweł do Do Kusych; 19 września 2021, 14:57; 20 września 2021, 12:13

Może wystarczy nie dotować składek KRUS z budżetu Państwa?

Do Paweł; 20 września 2021, 14:46

Budżet państwa dotuje ZUS i KRUS.
Dotacje do ZUS są po wielo wielokroć większe niż dotacje do KRUS.

Do Kusych; 20 września 2021, 19:46

Jak wyliczyć składkę?- bardzo prosto, w zależności, od deklarowanego dochodu i opłacanych podatków- tak jak przedsiębiorcy- a niby dlaczego rolnicy mają być uprzywilejowani. Jak nie pasuje, to w budowlance mogą się zatrudnić ;)))

Pawel do Do Paweł; 20 września 2021, 14:46; 21 września 2021, 13:43

w KRUS ubezpieczonych jest okolo 1 500 000 osob a w ZUS okolo 16 000 000 osob

Marti; 22 września 2021, 08:10

Nadprodukcja, nadprodukcja, nadprodukcja. Poza tym oprysk, oprysk , oprysk. Wasze jabłka świecą w nocy. Prędzej je sprzedacie jako alternatywne źródło światła.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Policjanci z Grójca dostali kartkę i ręcznie wykonane anioły Pani policjantka, która mnie przesłuchiwała i Pan Łukasz...
Derby gminy Grójec dla Głuchowa! Ważne zwycięstwo GPSZ W niedzielnych derbach piłkarze GPSZ Głuchów pokonali na...
Wysoka porażka Mazowsza Grójec z Orłem Wierzbica Podopieczni Jerzego Engela juniora przegrali na własnym...
W niedzielę piłkarskie derby gminy Grójec W sobotę o godzinie 16.30 na boisku w Głuchowie miejscowy...
Grójecka policja: Dostałeś mandat? Możesz zapłacić kartą lub blikiem Policjanci grójeckiej drogówki pełniąc służbę na drogach...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

INTENSON S.A. - sklep z ekologiczną... INTENSON to producent zdrowej żywności. Jestesmy również sklepem, zajmującym...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.