Porzucenie pracy - jakie ma konsekwencje?
11 lipca 2023; 16:41
Materiał promocyjny
Każdy pracownik ma swoje prawa i obowiązki, których powinien przestrzegać. Jeśli nie zamierzamy więcej stawić się w pracy i nie poinformujemy o tym fakcie pracodawcy, musimy liczyć się z poniesieniem konsekwencji. W ostateczności takie zachowanie skutkuje nawet do rozwiązania umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia. Co warto wiedzieć o porzuceniu pracy przez pracownika? Na co wskazują przepisy prawne?
Porzucenie pracy
Okazuje się, że porzucenie pracy przez pracownika bywa dosyć częstym zjawiskiem i może się wiązać z wieloma przyczynami. Aktualnie taka sytuacja wskazuje na nagłe i stałe zaprzestanie wykonywania pracy, bez żadnego usprawiedliwienia. W razie porzucenia pracy stosunek pracy wciąż trwa, przez co pracodawca podejmuje odpowiednie czynności, które pozwolą formalnie rozwiązać umowę o pracę.
Jakie konsekwencje wynikają z porzucenia pracy przez pracownika? Pamiętajmy o tym, że nieusprawiedliwiona nieobecność to ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika, przez co pracodawca może rozwiązać umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Przedtem jednak trzeba upewnić się, że absencja nie dotyczy okoliczności niezależnych od pracownika.
Ponadto, zastosowanie trybu dyscyplinarnego wymaga spełniania wymogów formalnych. W takim przypadku rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie jednego miesiąca od uzyskania wiadomości o okolicznościach, które uzasadniają jej rozwiązanie. Jeśli w zakładzie istnieje organizacja związkowa chroniąca interesy pracowników, pracodawca musi zasięgnąć jej opinii przed rozwiązaniem umowy o pracę. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
Rozwiązanie umowy o pracę bez zachowanie wypowiedzenia
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia jest nazywane zwolnieniem dyscyplinarnym. Aby skorzystać z takiej formy, pracodawca musi przedstawić to na piśmie, określić przyczynę rozwiązania umowy o pracę i zawrzeć pouczenie o możliwości odwołania się od tej decyzji w terminie 14 dni w sądzie pracy. Okazuje się, że niekiedy pracodawcy kierują daną sprawę na drogę sądową, tak aby uzyskać odszkodowanie. Jest to uzasadnione wtedy, gdy porzucenie pracy wpłynęło na szkodę firmy. Nie zapominajmy o tym, że pracodawca może także zastosować środek dyscyplinarny w formie kary pieniężnej. Przed nałożeniem kary konieczne jest wysłuchanie pracownika, co niestety nie jest możliwe w przypadku jego nieobecności w miejscu pracy.
Wynagrodzenie w razie porzucenia pracy
Jeżeli pracownik nie stawia się w pracy i nie usprawiedliwia tego faktu, nie może skorzystać z wynagrodzenia za dni nieprzepracowane. W takiej sytuacji pracodawca powinien rozliczyć się z daną osobą poprzez wypłacenie wypracowanego wynagrodzenia i ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Co jeszcze warto wiedzieć? Pracodawcy niezwłocznie przekazują pracownikowi świadectwo pracy i wskazują tryb oraz podstawę prawną rozwiązania umowy. Nie są podawane przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę. Istotne jest to, że wydanie świadectwa pracy nie może zależeć od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. W każdym przypadku pracodawca musi wydać takiej osobie świadectwo pracy - jest to jego obowiązek wskazany w przepisach prawnych. Jak widzimy, porzucenie pracy niesie za sobą wiele skutków zarówno dla firmy, jak i dla samego pracownika.
Bardzo często nieusprawiedliwiona absencja w pracy skutkuje zwolnieniem dyscyplinarnym, bez zachowania okresu wypowiedzenia. Pracownik musi się liczyć z tym, że naruszył swoje obowiązki.
Najnowsze komentarze