Media: Poseł z Grójca marszałkiem nowego województwa?

8 września 2020; 15:32

Grojec24.net

25 komentarzy

Marek Suski (fot. DG, archiwum) Marek Suski (fot. DG, archiwum)

Stolica nowego województwa mazowieckiego znajdowałaby się w Radomiu. Natomiast marszałkiem miałby zostać Marek Suski - wieloletni poseł Prawa i Sprawiedliwości, mieszkaniec Grójca.

O podziale Mazowsza na dwa oddzielne województwa media ogólnopolskie informowały już w lipcu.

Dotychczas PiS nie przesłał jeszcze do Sejmu projektu stosownej ustawy, ale według rozmówców portalu Wirtualna Polska, sprawa jest już przesądzona. Do wyłączenia Warszawy z województwa mazowieckiego ma dojść z początkiem stycznia przyszłego roku.

Według informacji wp.pl na przyszłą stolicę okrojonego województwa mazowieckiego szykowany jest Radom. Przy założeniu wygrania wyborów przez PiS, marszałkiem nowego województwa zostałby wywodzący się z okręgu radomskiego obecny wiceprzewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski.

W skład województwa stołecznego weszłaby Warszawa wraz z tak zwanym obwarzankiem, czyli ośmioma powiatami, powiększonym o powiat miński. Po takim podziale województwo stołeczne liczyłoby 2,8 mln osób, a mazowieckie 2,4 mln - informuje wp.pl.

Podziałowi województwa mazowieckiego sprzeciwia się obecny marszałek Mazowsza Adam Struzik.

Obecne władze regionu przestrzegają, że po podziale administracyjnym zabraknie pieniędzy na budowę dróg, remonty szpitali, dofinansowania dla OSP, sołectw czy bazę sportową. Region bez stolicy i okalających ją powiatów z lidera rozwoju stanie się liderem biedy.

 

RADNI MAZOWSZA PRZECIW PODZIAŁOWI WOJEWÓDZTWA

Radni Mazowsza przyjęli stanowisko w sprawie zachowania integralności administracyjnej województwa mazowieckiego. Za przyjęciem stanowiska głosowało 26 radnych KO-PSL. Przeciwko – 23 radnych PiS.

Radni stanowczo sprzeciwiają się zapowiadanemu przez polityków PiS podziałowi administracyjnemu Mazowsza. W przyjętym podczas sesji sejmiku stanowisku czytamy, że: (…) ten pomysł jest przejawem wyjątkowo instrumentalnego traktowania mieszkańców największego i najdynamiczniej rozwijającego się regionu w Polsce i nie był z nimi w żaden sposób konsultowany. Dotychczas nie pojawiły się żadne poważne argumenty przemawiające za takim podziałem. Jest to zatem narzędzie służące wyłącznie politycznym rozwiązaniom, wprowadzające kolejne podziały i antagonizujące ze sobą mieszkańców poszczególnych obszarów województwa mazowieckiego. Nowa struktura administracyjna wymaga uprzedniego wszechstronnego przygotowania, które zapobiegnie chaosowi administracyjnemu, z uwzględnieniem różnic w rozwoju społeczno-gospodarczym Mazowsza, w tym zmniejszeniu jego konkurencyjności i spowolnieniu rozwoju całego regionu – zwłaszcza obszarów wiejskich.

Województwo mazowieckie jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów w Polsce i Europie. W Warszawie znajduje się ponad 53 proc. firm krajowych i zagranicznych, a kolejne 22 proc. firm zlokalizowanych jest w powiatach bezpośrednio sąsiadujących z Warszawą. Wysokie dochody, które generuje obszar metropolitarny Warszawy, pozwala na zasilenie budżetu całego Mazowsza. Dzięki tym dochodom, możliwe jest utrzymanie wszystkich mazowieckich instytucji kultury, szpitali, dróg czy połączeń kolejowych. Radni województwa podkreślają, że: Po wyłączeniu administracyjnym metropolii warszawskiej, nowe województwo mazowieckie będzie miało wprawdzie dużą powierzchnię (86 proc. dotychczasowej), ale katastrofalnie niskie dochody - podatek CIT nowego województwa wyniesie zaledwie 13 proc. obecnych wpływów z tego tytułu, co nie jest bez znaczenia dla finansowania ww. instytucji i realizacji zadań publicznych. Za tak drastycznym spadkiem dochodów musiałaby pójść znacząca redukcja w obszarze zadań publicznych i obowiązków samorządu województwa. Aktualnie połowa mazowieckich samorządowych jednostek organizacyjnych i spółek (szpitale, instytucje kultury, biblioteki, centra kształcenia, spółki kolejowe) ma swoją siedzibę na terenie metropolii warszawskiej, a druga połowa w pozostałej części województwa, co oznacza, że ich utrzymanie stanie się finansowym problemem nowoutworzonego województwa przy jego znacznie ograniczonych dochodach.

Radni zwracają również uwagę na wysokie koszty związane z funkcjonowaniem dwóch województw: Dwa województwa to również podwójna administracja rządowa i ogromne koszty związane ze stworzeniem i utrzymaniem bliźniaczej struktury organizacyjnej. Konieczne będzie utworzenie m.in. kolejnego urzędu wojewódzkiego, inspekcji transportu drogowego, straży pożarnej, inspekcji handlowej, sanitarnej, służby weterynaryjnej, inspekcji ochrony środowiska. Stałe koszty administracyjne wzrosnąć mogą nawet o kilkaset milionów złotych.

W stanowisku radni przypominają też o obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. podziale statystycznym województwa mazowieckiego. Nie potrzeba więc dzielić województwa administracyjnie, aby pozyskać unijne środki: Makroregion województwo mazowieckie składa się z dwóch regionów NUTS 2: Mazowieckiego regionalnego i Warszawskiego stołecznego, co jest wystarczającym rozwiązaniem dla absorpcji środków unijnych. Dodatkowo Sejmik Województwa Mazowieckiego domaga się włączenia regionu NUTS 2 Mazowieckiego regionalnego, do ponadregionalnego Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2021-2027, co pozwoli pozyskać dodatkowe środki unijne dla Mazowsza regionalnego. Decyzja Rządu RP o włączeniu Mazowsza regionalnego do Programu Operacyjnego Polska Wschodnia umożliwi rozwój gospodarczy Mazowsza regionalnego bez generowania nadmiernych kosztów wynikających z podziału administracyjnego województwa i konsekwencji społeczno- ekonomicznych dla mieszańców całego Mazowsza.

TAGI:

Komentarze (25):

Tama; 8 września 2020, 17:16

Rodom już był województwem i to był syf myślę że ludzie się nie zgodzą

FYPIS; 8 września 2020, 19:34

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Tomek Ch.; 8 września 2020, 19:51

Nie piszcie, że Marek Suski jest z Grójca. Kolegów ze szkoły nazwał niemiecka hołota . Za to będzie osądzony i pójdzie do więzienia.

jaceo; 8 września 2020, 20:13

Po takich ,,marszałkach" to przed wojną mój dziadek na konia wsiadał.

ANN; 8 września 2020, 21:40

A ja nie chcę znów należeć do województwa radomskiego. Już raz przez to przechodziłam i bardzo źle wspominam te czasy. Zastanawiam się jakim prawem Radom zalicza się do Mazowsza. To jest świętokrzyskie i bliżej mu do Małopolski. Dla mnie Mazowsze kończy się na Pilicy. Za rzeką to inny świat.

Rafał; 8 września 2020, 23:22

I to jest cały PiS, dla nowych stołków zniszczą wszystko co stoi na ich drodze.

dość Radomia w Grójcu; 9 września 2020, 10:34

Żądamy powrotu Grójca do okręgu warszawskiego!!!

S.j; 9 września 2020, 11:16

Ten perukasz bez szkoły marszałkiem?to jakaś kpina obciachowiec nr 1 juz sor wybudował i szpital oddłużył pajac

Ktos666; 9 września 2020, 15:30

Przecież to jest chore żeby wracać do tego co było. Kto pozwala na takie cyrki Mazowieckie to Mazowieckie i wara od tego!! Niedługo może Polskę zmienia na Ukrainę albo Białoruś?!!!

Burmistrzu Gwiazda; 9 września 2020, 18:10

Żądamy głosowania i konsultacji społecznych w tej sprawie. Nie może być decyzji w tak ważnej kwestii bez opinii suwerena!!!

do piszących ; 9 września 2020, 19:51

Chyba nie wiecie o czym piszecie. Otóż Grójec zyska na tym podziale. Proszę mi wskazać co takiego zostało przez tyle lat zrobione w naszym miasteczku. Ciągłe braki pieniędzy, nic nowego dla mieszkańców nie powstało, ciągłe narzekania ludzi, nawet podstawowe strategiczne działania nie zostały wdrożone. Ludzie obudźcie się.!

Do do piszących ; 9 września 2020, 19:51; 9 września 2020, 20:56

Co zyska? Pracujesz w Radomiu? Jakie masz połączenie PKS z Radomiem? Nawet kody pocztowe zaczynają się tam na 26 co świadczy o innym regionie. Pamiętasz ile kasy nam dał Radom kiedy komuchy nas wpisały w to województwo? Wszystko wtedy w Grójcu zaczęło umierać.

Dwie strony; 10 września 2020, 11:43

Hehehe. Zawsze chcieliśmy być bliżej Warszawy. Kiedy się to udało, znowu nas od niej oddalają. O kasę tu nie chodzi, co tak usilnie wmawiają nam zwolennicy podziału. Bo nie sadzę, że Radom odda grójeczczyźnie wiekszość pieniędzy... Dlatego znowu będziemy na szarym końcu. Jak mamy bliżej do Warszawy, tak po podziale będziemy dalej jeździć do Radomia, by coś załatwić. Ale przecież nikogo to nie interesuje. Najważniejsze, że za nasze pieniądze utworzy się nowa administracja i powstanie więcej stanowisk do podziału. A ciemny lud będzie się cieszyć. Dopiero jak zaczną jeździć i do Radomia i do Warszawy, to może się ockną... Ale będzie już za poźno. Szkoda, że polityka jest ważniejsza od dobra przeciętnego Kowalskiego.

obserwator; 10 września 2020, 20:26

Ja mam pytanie- a co nam daje że jesteśmy pod Warszawą. Jak na razie Grójec nic nie zyskał a w nowym województwie będziemy poważnym powiatem.

Poczekajcie, mam pytanie; 10 września 2020, 22:36

Oto ono: co radomski poseł przez te wszystkie lata zrobił dla Grójca?

Mieszkaniec 2; 11 września 2020, 05:59

Pan Adam Struzik jak Łukaszenka ponad 20 lat na stołku nic dla Grójca nie zrobił to dalej zapyziałe zapomniane miasto czas na zmiany kolesiostwo PSL,u z 3 % poparciem nie ma podstaw do zajmowania stanowisk.
Mieszkając w Grójcu 90 % spraw i zakupów oraz usług załatwiam w Radomiu dojazd szerokopasmową drogą znakomity a radomscy urzędnicy i pracownicy sympatyczni,Warszawę z płynącym gównem omijam szerokim łukiem.

Niepis; 11 września 2020, 08:01

No to Marszałkiem będzie Caryca, to carat a nie samorząd.

Do obserwator; 10 września 2020, 20:26; 11 września 2020, 08:37

Nawet jesli nic nie daje nam to, że jesteśmy, jak twierdzisz pod Warszawą to mamy do niej bliżej i jeździmy tam do pracy w znakomitej większości.

Zzz; 11 września 2020, 08:43

Przecież teraz i tak wszystko załatwia się w Radomiu, a nie w W-wie, paszporty, Zus ważniejsze sprawy, tam jest oddział Urzędu Wojewódzkiego, więc o co ten krzyk, a my zostaniemy w mazowieckim, W-wa to będzie warszawskie.

Star; 11 września 2020, 09:30

Żadna partia polityczna nie ma w Grójcu autorytetu. Powody są różne. Wnioski jednoznaczne.

do Zzz; 11 września 2020, 08:43; 11 września 2020, 11:52

wolałbym w Warszawie wszystko załatwiać, bliżej

Ramzes; 12 września 2020, 11:01

Już kiedyś byliśmy pod Radomiem. Stagnacja totalna.

A; 12 września 2020, 16:12

Referendum będzie? Czy na siłę znowu?

?; 14 września 2020, 17:40

Kiedy referendum?

MS; 5 października 2020, 19:32

Kiedy referendum?

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Gmina Grójec liderem w powiecie - wyniki II Rankingu Gmin Województwa Mazowieckiego! W czwartek 24 listopada 2022 roku w Kinie Atlantic w...
Od 2023 roku wzrosną opłaty za śmieci w gminie Grójec W poniedziałek Rada Miejska w Grójcu podjęła uchwałę o...
Urząd Gminy i Miasta w Grójcu: Uwaga na oszustów! W Gminie Grójec trwają kontrole domowych kotłowni. To efekt...
GOK zaprasza na spotkanie autorskie z Kazimierzem Kochańskim Grójecki Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie z poetą, czł...
Zmarł ks. Józef Jędrzejewski - były kapelan szpitala w Grójcu W wieku 72 lat zmarł śp. ks. Józef Jędrzejewski, były...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...
Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.