Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Pożegnanie Dyrektora LO Grójec śp. Andrzeja Kowalskiego

27 marca 2018; 15:03

Informacja prasowa

5 komentarzy

Dnia 16 marca 2018 roku w kościele pod wezwaniem Św. Mikołaja w Grójcu pożegnaliśmy śp. Andrzeja Kowalskiego – nauczyciela j. polskiego i klasycznej łaciny oraz Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Grójcu.

News will be here

Andrzej Kowalski urodził się w 1952 roku w Gostyninie, uczęszczał do miejscowej szkoły podstawowej i liceum, następnie skończył studia polonistyczne ze specjalnością teatrologia. W latach 1979 – 1984 pracował jako nauczyciel języka polskiego w szkołach podstawowych nr 1 i nr 2. W 1984 roku rozpoczął pracę w grójeckim Liceum ucząc języka polskiego i łaciny. W latach 1991 – 1996 piastował stanowisko Dyrektora.

Podczas uroczystości pogrzebowych Dyrektora w imieniu Społeczności naszego Liceum pożegnał Bohdan Czacharowski:

”Wyobraźmy sobie przez chwilę, że Andrzej jest tu jeszcze z nami, że słyszymy jego charakterystyczny niski, ciepły głos. Co chciałbyś nam Andrzeju powiedzieć? Może byłyby to słowa naszego wielkiego romantycznego poety Juliusza Słowackiego:

„Byłem z Wami-cierpiałem i płakałem z Wami

Nigdy mi, kto szlachetny, nie był obojętny

Dziś Was rzucam i dalej idę w cień-z duchami-

A jak gdyby tu szczęście było-idę smętny”

Całe życie Andrzeja poświęcone było ofiarnej pracy nauczyciela, pedagoga i wychowawcy.  …. Był wspaniałym pełnym pasji nauczycielem języka polskiego. Ukazywał kolejnym rocznikom swoich uczniów piękno mowy ojczystej, uczył szacunku do tradycji i głębokiej miłości ojczyzny. Angażował się szczególnie w naukę  pięknej recytacji wierszy i amatorskie próby teatralne. Jako doskonały znawca klasycznej łaciny uczył tego przedmiotu w Liceum Medycznym. Uczniowie Go uwielbiali, nawet kiedy w zeszytach pojawiły się legendarne już uwagi typu: „zgroza i gdzieniegdzie wodorosty” lub „zbudowałeś drzwi do lasu”.

Był człowiekiem wielu zainteresowań i pasji, kochał poezję Młodej Polski i twórczość Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Aby lepiej poczuć atmosferę jego „Pieśni” odwiedził słynną leśniczówkę Pranie na Mazurach. Jego ulubionym bohaterem literackim był stary subiekt-Ignacy Rzecki z „Lalki” Bolesława Prusa.

Prywatnie kochał jesienne i zimowe klimaty. Padający jesienny deszcz najlepiej odpowiadał Jego naturze.

Zawsze kiedy żegnamy kogoś bliskiego ciśnie się nam na usta pytanie, co po nas zostaje tu na tej ziemi. Czy tylko fotografia-jak w wierszu Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej:

„Gdy się miało szczęścia, które się nie trafia:

Czyjeś ciało i ziemię całą,

A zostanie tylko fotografia,

To to jest bardzo mało…”

Na I piętrze Liceum w gablocie kolejnych dyrektorów Szkoły już na zawsze zostanie Twoje Andrzeju zdjęcie. W 105-letniej już historii Liceum masz swoje  trwałe miejsce. Ale zapewniam Cię, że zostaje po Tobie znacznie więcej. Zostanie pamięć u tych, którzy Cię znali, cenili, kochali. Zapamiętamy Cię jako ciepłego, życzliwego ludziom i światu człowieka, pełnego optymizmu i humoru- Kolegę i Przyjaciela. Twój ulubiony poeta Konstanty Ildefons Gałczyński tak o tym pięknie pisał:

„Jesteśmy w pół drogi

Droga pędzi z nami bez wytchnienia

Chciałbym mój ślad na drogach

Ocalić od zapomnienia”.

Wiemy, że w ostatnich miesiącach życia towarzyszył Ci ból i cierpienie, miałeś świadomość przemijania.

Zapewniam Cię, że na drogach życia ocaliłeś od zapomnienia swój ślad. Oferujemy Ci dziś naszą pamięć i naszą modlitwę- bo w pełni na to zasłużyłeś. Pamiętaj, że ludzie, których kochamy, zostają na zawsze, bo zostawili ślady w naszych sercach.  Żegnaj Andrzeju! Żegnaj Przyjacielu!”

Mowę pożegnalna w imieniu absolwentów wygłosiła Monika Kozłowska: 

„Szanowny Panie Profesorze!

Pamiętamy początek roku szkolnego 1996. Staliśmy pełni obaw na sali gimnastycznej, gdy podszedł do nas wysoki, dobrze zbudowany mężczyzna, spojrzał surowym wzrokiem i powiedział „Cicho. Murem. Stoicie za mną  murem i ja za wami murem”. I tak było przez 4 lata.  Zawsze stał pan za nami  - w trudnych momentach, których było wiele, zawsze mogliśmy liczyć na pana wsparcie, zaangażowanie, życzliwość. Obok nikogo nie przeszedł pan obojętnie i niejeden z nas wiele Panu zawdzięcza.

Jeszcze nie tak dawno na spotkaniu klasowym wspominaliśmy Pana  życzliwość, serdeczność, ogromną sympatię jaką otrzymywaliśmy, jak i inteligentny dowcip. Pana żartobliwe powiedzonka takie jak „ze słodyczy najbardziej lubię ogórki kiszone”, „nie kupujcie mi żadnej książki, książkę to ja już mam” „piszcie postulaty, spełnią się po stu latach” na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Panie profesorze,  był pan wspaniałym wychowawcą, mądrym nauczycielem, dobrym człowiekiem. Z pozoru surowy, w rzeczywistości każdy miał  szansę zdobyć pana zaufanie i sympatię. Jesteśmy tu dzisiaj i stoimy za panem murem. Będziesz żył Profesorze w naszej pamięci zawsze.”

Śp. Andrzej Kowalski był człowiekiem o niezwykłej osobowości, Był i tak wiele dał nam od siebie. W tej ostatniej ziemskiej drodze towarzyszyli dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie, rodzice i przyjaciele. Spoczął na cmentarzu w rodzinnym Gostyninie.

Drogi Dyrektorze pozostawisz na zawsze ciepły i trwały ślad w naszych sercach i pozostaniesz cząstką naszej historii. Spoczywaj w pokoju.

LO Grójec

TAGI:

Komentarze (5):

xgn; 28 marca 2018, 12:14

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Robert; 28 marca 2018, 12:18

Smutna wiadomość,odszedł za młodo.

i.m.; 28 marca 2018, 22:02

to bardzo smutne. Był Pan moim ulubionym profesorem i tyle rzeczy zapamiętałam dzięki Panu "raz na jutro". Wiele z nich staram sie teraz przekazać moim uczniom.

Justyna; 29 marca 2018, 11:46

Po tylu latach wciąż pamiętam ciekawe lekcje polskiego i te wspomnienia wywołują we mnie ciepły uśmiech. Dyskusje na temat przeczytanych książek, wyjątkowe poczucie humoru pana profesora, jego inteligentny, ironiczny humor, opowiadane zabawne anegdoty i te niebanalne sprawdziany - wypracowania, na których np. należało rozwinąć - na cztery strony podaniowe temat "Tego dnia padał deszcz..."
Był wspaniałym nauczycielem. Na pewno wstąpię kiedyś do Gostynina, by zapalić znicz.

graza; 6 czerwca 2018, 17:27

Nie mogłam uwierzyć, że to on. Takich nauczycieli prawie już nie ma. Wielki humanista, inteligentny człowiek, niezapomniany. Niestety prymitywy wygrywają, Pan Kowalski na pewno do nich należał, można powiedzieć że przerósł ten cały prowincjonalny Grójec. Wszystko dowcip, poziom nauczania, rozmowa, wszystko to to było na wyjątkowym poziomie, po prostu KLASA.
Dawał siebie swoim uczniom, najlepszy profesor w liceum. Jego powiedzonka po ćwierć wieku nadal brzmia mi w uszach "Zgroza, dno i wodorosty", nie mówcie do mnie psorze!, teraz psorze, później oże, że i inny potworze", "po większości moich pytań uczeń wstaje i mówi -zależy....-I na tym koniec." W prywatnej rozmowie wyjawił, że nauczyciele są jak węże na gałęzi , tylko czyhają na jakiegoś ptaszka, czyli ucznia, żeby go połknąć"
( tu miał rację jak wspomnę pania chyba nowakowską od biologii to dokładnie taka była, przyczyna próby samobójczej mojej znajomej).
Dziękuję Profesorze, nigdy Cię nie zapomnę.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Czas na Słomczyn! W weekend Driftingowe Mistrzostwa Polski Tor Słomczyn kojarzy się fanom sportu motorowego przede...
Douglas otwiera swoją pierwszą perfumerię w Grójcu Douglas otwiera swoją pierwszą perfumerię w Grójcu, w...
Rozbój w Grójcu! Kopał, zabrał telefon oraz pieniądze Na trzy miesiące do aresztu trafił 36-latek zatrzymany...
Intensywne prace drogowe w gminie Grójec, czyli odpowiedź na potrzeby mieszkańców Gmina Grójec, w odpowiedzi na rosnące potrzeby swoich...
Sklepowy rabuś wpadł na gorącym uczynku. Zatrzymał go policjant po służbie O tym, że policjantem jest się nawet po godzinach służby, m...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.