Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Prezentacja w biurze: jak poradzić sobie z tym wyzwaniem?

21 kwietnia 2018; 11:57

Materiał promocyjny

Przemawianie do szerszego grona publiczności to coś, czego obawia się niemal każdy. Na szczęście istnieje kilka uniwersalnych sztuczek, które pozwalają wyjść obronną ręką z tej swoistej próby charakteru

News will be here

Wygłaszanie publicznej przemowy to coś, co może zestresować nawet najbardziej śmiałe osoby. Trema rośnie jeszcze bardziej, jeśli publiczny występ trzeba przeprowadzić w środowisku pracy – w końcu od powodzenia takiej prezentacji nierzadko zależą nasze szanse na awans czy podwyżkę. Istnieją nawet badania naukowe dowodzące, że niektóre osoby, mając do wyboru publiczne wystąpienie, o wiele bardziej wolały by po prostu… umrzeć. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na to, by poradzić sobie z tym wyzwaniem.


Potęga opowieści

 

Prostą, ale niezwykle skuteczną sztuczką jest oplatanie tego, co chcemy zaprezentować, jakąś interesującą historią. Jest to trik coraz częściej wykorzystywany przez marketingowców i specjalistów od PR, a jego skuteczność ma swoje źródło w głęboko zakorzenionych mechanizmach psychologicznych. Jak bowiem dowodzą naukowcy, od tysięcy lat jesteśmy „zaprogramowani” na słuchanie historii i jeżeli tylko nasz mózg rozpozna charakterystyczne elementy rozpoczynającej się opowieści (np. pojawienie się bohatera, zawiązanie akcji), niejako automatycznie przełączamy się w tryb uważnego słuchania. Zastanówmy się zresztą, czego słuchalibyśmy chętniej: podanej w liczbach analizy rozwoju danego projektu, czy raczej osobistej historii osoby zawiadującej owym projektem, opowiadającej o jego wzlotach i upadkach?


Dbałość o stronę techniczną

 

Warto wziąć pod uwagę to, jakie narzędzia będą najlepiej pasowały do rodzaju przeprowadzanego przez nas pokazu. Tego rodzaju wystąpienia nieodmiennie kojarzone są z prezentacjami – często nie najlepszej jakości – w słynnym programie Power Point. Nie zawsze jednak używanie komputera jest konieczne – czasem z równie dobrym powodzeniem może zostać zastosowana tablica suchościeralna. Korzystanie z niej sprawdza się szczególnie w przypadku, gdy mamy zamiar dużo improwizować bądź spodziewamy się nieoczekiwanych pytań. Zmazywalna tablica jest wtedy znacznie bardziej przydatna niż prezentacja oparta na „sztywnych” slajdach. Inna ciekawa propozycja to szklana tablica magnetyczna do pisania – takie akcesorium biurowe dostępne jest w różnych wyspecjalizowanych wariantach, takich jak tablica przystosowana do układania harmonogramów dnia czy miesiąca. Opisane tablice ma w swojej ofercie np. firma AJ Produkty. Tablice magnetyczne przydają się też wtedy, gdy mamy zamiar dostosować się do kolejnej zasady udanej prezentacji, czyli oddziaływania obrazem. W końcu nie od dziś wiadomo, że jeden obraz mówi więcej niż tysiąc słów.


Złote zasady


Nawet jeżeli planujemy intensywnie korzystać z treści znajdujących się na tablicy lub wyświetlanych z komputera, warto pamiętać o prostej, ale istotnej zasadzie: Należy unikać czytania przygotowanych przez nas materiałów. Publiczność niemal od razu wyłącza się, gdy tylko odwracamy od niej wzrok i zwracamy się do ekranu czy tablicy (źródło: https://business.tutsplus.com/tutorials/creative-presentation-ideas--cms-27281). Przygotowane przez nas treści powinny być tylko dodatkiem, a nie daniem głównym, zatem warto wprawić się w szlachetnej sztuce parafrazy. Dobrym pomysłem na to, by nasza widownia nie odpłynęła w stan odpłynięcia myślami czy wręcz błogiej drzemki jest zadawanie różnych pytań. Tu istotna jest zarówno treść, jak i wyczucie chwili – odpowiednio postawione pytanie może bowiem zainteresować odbiorcę kwestiami, które jak dotychczas były mu zupełnie obojętne. Kolejną techniką, która jest bardzo dobrze znana, ale wciąż bez wątpienia skuteczna, to humor. Wywołanie śmiechu u widowni pełni bowiem funkcję nie tylko rozrywkową, ale też fizjologiczną – wybuch śmiechu świetnie wpływa na dotlenienie organizmu, a co za tym idzie – na poziom koncentracji odbiorców. Wystarczy spojrzeć na przemówienia na słynnym panelu TED Talk, aby przekonać się, że niemal każdemu akompaniują regularne salwy śmiechu, rozbrzmiewające z niemal zegarową regularnością.

 

Przemówienie czy publiczna prezentacja w miejscu pracy nie bez powodu jest przyczyną dużego stresu. Jeżeli jednak zapamiętamy o takich sztuczkach, jak oplatanie suchych faktów ciekawymi historiami czy unikanie ciągłego wpatrywania się w przygotowane przez nas uprzednio treści, możemy obrócić kłopotliwą sytuację w okazję do zabłyśnięcia w firmie. Warto pamiętać też o sposobach wykorzystania różnych udogodnień, takich jak pokaz slajdów czy tablica szklana, gdyż ich profesjonalne wykorzystanie może pozytywnie wpłynąć na opinię, którą wyrobią sobie o nas nasi słuchacze.

 

Najnowsze artykuły

Rozpoczyna się remont DK7 od Sękocina Starego do Rembertowa Rozpoczyna się ostatni etap realizacji S7 Lesznowola –...
Grójecki policjant na podium Mistrzostw Polski Policji w Triathlonie Grójecki dochodzeniowiec asp. szt. Paweł Jaroszyński zajął...
Amator cudzej borówki z Mogielnicy. Grozi mu teraz 5 lat odsiadki Z plantacji w gminie Promna skradziono krzewy borówki...
Mazowsze Grójec pozyskało nowego napastnika Z myślą o następnym sezonie 2024/25 GKS Mazowsze Grójec...
Rzadziej chorujemy Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.