Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net

Przebudowa ul. Poświętne: mieszkańcy sprzeciwiają się wycince drzew

9 kwietnia 2021; 08:49

31 komentarzy

Ulica Poświętne w Grójcu Ulica Poświętne w Grójcu

Blisko 700 osób podpisało się pod internetową petycją w sprawie wycinki drzew przy przebudowie ul. Poświętne w Grójcu.

Ulica Poświętne, która jest drogą powiatową, ma przejść wkrótce kompleksową przebudowę. Będzie to możliwe dzięki współpracy starostwa i urzędu miasta, które wspólnie sfinansują to zadanie. W ramach tej inwestycji ma powstać nowe rondo w miejscu obecnego skrzyżowania z ul. Ks. Piotra Skargi, ciągi piesze, a także nowy wjazd do Powiatowego Centrum Medycznego. Ulica zyska nową nawierzchnię. Umowę z wykonawcą podpisano w marcu.

Tymczasem w Internecie pojawiła się petycja, której autorzy żądają dostosowania projektu przebudowy ul. Poświętne do istniejącej zieleni. Argumentują, że projekt powinien uwzględniać obecne nasadzenia.

Rafał Piechota, który popiera petycję zwraca uwagę, że drzewa, które rosną wzdłuż ulicy w żaden sposób nie przeszkadzają w przebudowie. Znajdują się po za ulicą.

- Jeżeli przyjrzymy się projektowi w którym naniesiono obecne drzewa (zaznaczone czerwone kółka) to miejsce obecnych drzew zajmą zatoki dla parkujących samochodów. Zatoki te można by przesunąć tak aby tereny zielone zrobić wokół istniejących drzew a miejsca dla aut tam gdzie drzew nie ma. Są takie miejsca wzdłuż ulicy. Projekt przebudowy ulicy zmniejsza i to znacznie ilość terenów zielonych wzdłuż ulicy, co jest kompletnie nie zrozumiałe. Natomiast zaplanowane tereny zielone na których w przyszłości znajdą się drzewa dopiero za kilka dekad odtworzy choćby zbliżony drzewostan tej ulicy – wyjaśnia mieszkaniec.- Głównym zarzutem dla projektanta i starostwa powiatowego jako inwestora jest nieuwzględnienie drzew w projekcie. Wycina się, więc drzewa i w ich miejsce bezmyślnie buduje się parking – podkreśla.

Starostwo Powiatowe w Grójcu poinformowało nas w środę, że nie wpłynęło do niego żadne oficjalne pismo dotyczące zmiany drzewostanu przy przebudowie ul. Poświętne. - Jedyna informacja o sprzeciwie grupy mieszkańców pochodzi z mediów społecznościowych.  Pragnę poinformować, że w dniu 6 kwietnia zorganizowane zostało spotkanie starosty i wicestarosty z projektantem, dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg, zastępcą naczelnika wydziału inwestycji zamówień publicznych i rozwoju powiatu oraz inicjatorką petycji w celu omówienia problematycznych kwestii – czytamy w mailu z Biura Promocji.

Starostwo odniosło się też do zarzutu nieuwzględnienia w projekcie i wycinania drzew oraz bezmyślnego budowania parkingu w ich miejsce. - Wzdłuż ulicy Poświętne rośnie ponad 90 drzew i krzewów, natomiast projekt przewiduje wycięcie 17 sztuk przy ul. Poświętne. Drzewostan jest poddany dalszej analizie i ta liczba może ulec zmniejszeniu. Inżynier projektując przebudowę zastosował obecnie obowiązujące przepisy prawa regulujące ilość niezbędnych miejsc parkingowych, a także uwzględnił potrzeby mieszkańców oraz użytkowników tej drogi, w tym uczniów Liceum Ogólnokształcącego, zlokalizowanego przy ul. Poświętne, którzy dojeżdżają do szkoły własnymi samochodami i potrzebują bezpiecznych miejsc parkingowych – czytamy w mailu.

O sprawę zapytaliśmy też w grójeckim magistracie. Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Agnieszka Skarżyńska wyjaśnia, że każda wycinka w pasie drogi publicznej uzgadniana jest z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Jak podkreśla, w przypadku ul. Poświętne, sporządzona została na zlecenie gminy opinia ornitologiczna, której wyniki zostały uwzględnione w projekcie decyzji. - Zwracaliśmy uwagę na pozostawienie rosnących drzew, jednak projektant nie widział możliwości alternatywnego rozwiązania, które byłoby do zastosowania - informuje Agnieszka Skarżyńska.

- Każde drzewo jest dla nas cenne i z wielką uwagą podchodzimy do ich ratowania – zapewnia burmistrz Grójca, Dariusz Gwiazda. – Dlatego często musimy wybierać pomiędzy modernizacją starych dróg i chodników a ochroną drzew. Nie będziemy wycinać drzew w parku ani w miejscach, gdzie nie modernizujemy dróg lub chodników. Natomiast przebudowa drogi lub chodnika powoduje wymianę obrzeży i wykonanie podbudowy, która znacznie uszkadza system korzeniowy drzew i powoduje ich usychanie. Miasto rozbudowuje się, co znajduje aprobatę u zdecydowanej większości mieszkańców gminy. Powstają nowe bloki, jednak brakuje miejsc parkingowych – wyjaśnia włodarz.

Jednocześnie Dariusz Gwiazda deklaruje nowe nasadzenia drzew, które są planowane przy ulicach: Wyszyńskiego, Słowackiego, Sienkiewicza, Mszczonowskiej oraz w parku miejskim i obok budynku Urzędu Miasta. – Nie będziemy usuwać drzew, a jeszcze ich dosadzimy więcej. W tym roku wykonamy projekt nowego parku przy ul. Sienkiewicza, a stary park pozostanie płucami centrum Grójca – podkreśla burmistrz.

TAGI:

Komentarze (31):

Puszek; 9 kwietnia 2021, 09:13

Wyciąć drzewa tylko dla tego aby ludzie mogli stawiać samochody poroniony pomysł sami niszczyciel przyrodę.tyle lat rosną i odrazu wycinka bo projekt musi być zrealizowany. Pustynie robicie wszędzie tylko.

Rafał P; 9 kwietnia 2021, 10:27

90 drzew rośnie na ulicy Poświetne ale 70 to sa nowe nasadzenia od Bankowej do DK50. My mówimy o tym że Starostwo chce wyciąć wszystkie stare drzewa po między projektowanym rondem na ul. Bankową. Tam jest problem a nie za ul. Bankową. Prośba wiec o nie manipulowanie faktami.

Michał K.; 9 kwietnia 2021, 12:02

Grójec sukcesywnie zamieniany jest w betonową pustynię.
Wycinka
Wycinka
Wycinka
Latem miasto jest nie do życia. Nie da się wytrzymać tego skwaru. Wodociągi apelują o oszczędzanie wody a samorządowcy wciąż karczują.

I; 9 kwietnia 2021, 14:23

a na rynku były takie piękne wierzby

she; 9 kwietnia 2021, 14:31

Grójec ma jeden z najbrzydszych rynków w Polsce, cudny betonowy plac z koszmarnym ogryzkiem na środku, bo ze sztuką to raczej nie ma nic wspólnego... jak widać Pan Gwiazda, chce kontynuować prace swojego poprzednika. W zimie w całym Grójcu śmierdzi spalinami to w sumie faktycznie, po co nam drzewa? Może lepiej byłoby stworzyć na odcinku Prażmów-Lesznowola-Grójec ścieżkę pieszo-rowerową, aby mieszkańcy nie musieli przyjeżdżać do Grójca autami, a dzieci bezpiecznie mogły dojeżdżać do szkoły?

MiaMia; 9 kwietnia 2021, 14:34

Może warto by było magistrat też zapytać co się stanie z tymi drzewami jak jednak nie uda się zapobiec wycince? U kogo w kominku wylądują?

Mit; 9 kwietnia 2021, 16:19

A park nigdy nie był tak paskudny i zaniedbany

Tezeusz; 9 kwietnia 2021, 17:03

Bananowa młodzież niech przesiądzie się na hulajnogi albo PKS. Jakoś kiedyś można było. Teraz za szpan i wygodę kilku leniwców ma zapłacić przyroda - bo tak! Wara

Do she; 9 kwietnia 2021, 14:31; 9 kwietnia 2021, 17:35

Ty sądzisz, że drzewa liściaste w zimie pochłaniają spaliny z aut i kominów?

Michu; 9 kwietnia 2021, 19:17

Park to niech lepiej zostawi, bo jak zrobi rewitalizację to 90% drzew wytnie i jeszcze wybetnuja wszystkie ścieżki.

Ręce precz od drzew!; 9 kwietnia 2021, 19:55

Pan Burmistrz nie rozróżnia chyba konfabulacji od faktów, przecież kasztanowce na Piłsudskiego nie zostały wycięte w związku z remontem drogi. Podobnie drzewa za urzędem gminy przy parkingu, komuś widocznie przeszkadzały opadające jesienią liscie. W tą bajkę o miłości p. Burmistrza do drzew to już dawno nikt nie wierzy i nie zmienią tego zdjęcia na fejsbukowej ściance z uroczystego sadzenia kilku młodych sadzonek - naprawdę czy p. Burmistrz ma nadzieję, że ktokolwiek jeszcze się na to nabierze? Po co czekać kilkadzesiat lat aż tych kilka sadzonek urośnie skoro zostało jeszcze kilka pięknych dorodnych drzew, które powinno się chronić, a nie wycinać? Gdzie tu logika, gdzie tu „milosc„ do drzew? A może p. Burmistrz z żywych drzew chce przerzucić się na murale z drzewami?

Może lepiej; 9 kwietnia 2021, 20:33

Tam rosną lipy miododajne bardzo ważne w ecosystemie miasta obudźcie się ludzie zanim będzie za późno. Ktoś pisze że stare drzewa to można wycinać. Przypomnijmy sobie czasy gdy największe swięto na naszym terenie odbywało się na "dołku" samochody parkowały i się dało to pogodzić. Wiem że Grójec ma mało miejsc parkingowych ale takie działania i pisanie że powstanie nowy park to absurdalne. Wycięli drzewa z rynku, kasztany z Piłsudskiego, których aleja jak by nie było jest symbolem. Uważam że da się zawsze pogodzić interes społeczny i dobro natury nasze wspólne dziedzictwo z które jesteśmy odpowiedzialni.

MMA; 9 kwietnia 2021, 20:58

Wam ludzie to się niedogodzi, ciągle źle i źle

Zosia; 9 kwietnia 2021, 21:30

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Antek; 9 kwietnia 2021, 23:17

A co wkońcu z amvianem? Rozbuduje się,czy nie?

ANNA; 9 kwietnia 2021, 23:24

Nie podpisałam petycji, bo jej nie znalazłam, ale podpisuję się pod protestami obiema rękami. Co tym ludziom odwala z tym wycinaniem drzew. Najlepiej to wszędzie zrobić pustynię, zalać betonem i jeszcze postawić jakieś betonowe donice, w których przeważnie rośnie chwast. Niech zrobią porządek z wronimi gniazdami w parku, żeby ptactwo nie srało ludziom na głowę.

szefunio; 10 kwietnia 2021, 04:19

Niech wycinają stare drzewa a sadzą nowe to chyba normalne tak jak jedni się rodzą a drudzy umierają.

Do szefunio; 10 kwietnia 2021, 07:40

Pani od biologii przez cały okres edukacji szkolnej chorowała? Aż trudno uwierzyć w taki poziom ignorancji!

prawy; 10 kwietnia 2021, 08:25

czy za ta petycja nie stoi ta kobita co organizowala jesienia strajki kobiet? usuwanie dzieci jej nie przeszkadza a kilka drzew to juz problem... co za hipokryzja! tfu! lewactwo!

Do prawy; 10 kwietnia 2021, 09:49

Pnie prawy - nieprawy zą tą petycją stoi ponad 700 osób które ją podpisały i wiele innych osób, które nie podpisały bo o niej nie wiedziały, ale nie chcą eksterminacji drzew w Grójcu. Po wycięciu kolejnych kilkudziesięcioletnich drzew na ul. Poświętne, a następnie starego zadrzewienia przy PSP1 (na parkingi dla nauczycieli), w Grójcu zostanie tylko beton, brud i syf, których nawet wiosną, latem i jesienią nie przykryje zieleń.

Do prawy.; 10 kwietnia 2021, 10:30

Tę petycję podpisały również osoby które są sympatykami albo działaczami patrii prawicowych.
Drzewa nie mają poglądów.
Pozdrawiam.

Mark; 10 kwietnia 2021, 10:30

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Duch; 10 kwietnia 2021, 10:47

Jak wytną drzewa będzie lepiej z góry widać sukcesu naszej władzy.

Pinket; 10 kwietnia 2021, 16:26

W Grójcu to niedługo będzie sam mur i beton. Wszystkie drzewa wytną. Pełno bloków i sklepów.

Jprdl; 11 kwietnia 2021, 17:36

Wszystko wytnijcie. Co do ostatniego zakichanego drzewka i źdźbła trawy. Zróbcie parkingi, postawcie Biedronki.
Po co drzewa?
Park tez bym wyciął. Można by zrobić wiekszy parking pod Biedrą.

Do Jprdl; 12 kwietnia 2021, 16:24

Pójdźmy dalej.
Zburzmy Grójec i nazwijmy ten teren " Niestrzeżony płatny"

Ktoś; 12 kwietnia 2021, 19:52

Trzeba przyznać, że burmistrzowie Grójca są konsekwentni w działaniach. Krok po kroku niszczą całą zieleń i zalewają wszystko betonem. O przepraszam postawią kilka doniczek z zielskiem, które nie dają cienia i wg nich sprawa załatwiona. Wybierzmy następnym razem kogoś kto dba o interes miasta a nie swój.

Japcok; 14 kwietnia 2021, 21:08

A gdyby tak postawić nowy ogólniak dostosowany do XXI wieku? Po co komu parking jak nie będzie ogólniaka? No komu tak na prawdę na tym parkingu zależy? Jak sobie odpowiecie to zrozumiecie.

Rawiczówna; 5 maja 2021, 22:58

Bywam w Grójcu dość często, odkąd zamieszkałam w Ustanowie, czyli od ponad 20.lat. Kiedyś to było zielone, urokliwe miasteczko. Piękny był rynek z wierzbami płaczącymi. Od kilku lat miasto pustynnieje, a kolejne ulice są.ogołacane ze swej największej ozdoby - starych drzew. To jest rzeź😢

Do Ktoś; 6 maja 2021, 08:38

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

102; 20 lipca 2021, 20:58

Po Stolarskim mamy lotnisko od ronda Janasa do zbyszewskiej.A kto chce tlenu to do Głuchowa do lasu.Zrobić parking przy Tesco dla osobówek .

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Nauka Pływania | instruktor Emil Siedlarz | Chełmiec - Nowy Sącz - Korzenna
Księgowość w stolicy. Jakie są realia pracy księgowych w Warszawie? Praca w księgowości należy do zawodów cieszących się dużym...
Podpisano umowę! Wkrótce rusza przebudowa stadionu przy Laskowej W czwartek burmistrz Dariusz Gwiazda podpisał umowę na...
Ostatnie pożegnanie podinspektora Pawła Korczaka W środę w Tarczynie obyła się uroczystość pogrzebowa...
ZWiK w Grójcu wydał komunikat ws. bakterii coli w wodzie Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grójcu poinformował, iż...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.